Czy te wyniki świadczą o pnn?

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pt lip 05, 2019 18:31 Czy te wyniki świadczą o pnn?

Dzień dobry.

Od pewnego czasu Pimpek prawie codziennie wymiotował. Przeważnie była to spora ilość gęstej śliny, najczęściej brązowawego koloru, 1 lipca nad ranem wymioty były różowe, od razu więc poszłam z nim do weterynarza. Oprócz tego zachowywał się normalnie, wypróżniał bez problemu, miał jedynie wahania apetytu.
Miał wykonane badania krwi:

Obrazek

Lekarz zwrócił uwagę na podwyższoną kreatyninę - było wykonane RTG oraz USG. USG wykazało mocno pogrubioną ścianę dwunastnicy, reszta (w tym nerki) była w porządku.

W międzyczasie było robione badanie moczu:

Obrazek

Przez 4 dni podawane były kroplówki i następujące leki: SOLVERTYL 25MG/ML 2 ML 0,5 ML, SYNULOX INJ. 100 ML 0,3 ml. Furosemid 5% 0,2 1ml. Karma zmieniona na renal.

Dziś krew badania była ponownie:

Obrazek

Diagnoza: początek niewydolności nerek. Zalecenia to zmiana diety na karmę renal z dodatkiem RenalVet (który ma ograniczać fosfor) i Prillium (lek na serce?). Za 4 miesiące mamy się zgłosić na kontrolę.

Kreatynina jest podwyższona, jednak zarówno mocznik jak i fosfor są w normie. Mocz w porządku. Nerki też.

Czy te wyniki faktycznie świadczą o początkach pnn? Bardzo proszę o pomoc, bo strasznie się martwię.

Atua

 
Posty: 4
Od: Pt lip 05, 2019 18:02

Post » Pt lip 05, 2019 20:08 Re: Czy te wyniki świadczą o pnn?

W jakim wieku jest Pimpek? Czy miał już kiedyś robione badania krwi i jaka wtedy była kreatynina? Czy badanie moczu było robione już po wprowadzeniu kroplówek?
Nie budziloby mojego zaufania zastosowanie furosemidu (duże dostawał te kroplówki?) i wprowadzenie leku obniżającego ciśnienie bez badania kardiologicznego czy choćby zmierzenia ciśnienia.
Nie przekonuje mnie postawienie diagnozy niewydolnosci nerek tylko na podstawie wysokiej kreatyniny.
I nie wprowadzalabym karmy renal kiedy mocznik i fosfor są w normie.
Czy kot się lepiej czuje po leczeniu? Wymioty ustąpiły?
Może masz w pobliżu nefrologa, żeby skonsultować u niego diagnozę i leczenie?
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Sob lip 06, 2019 17:10 Re: Czy te wyniki świadczą o pnn?

Podpisuję się pod wątpliwościami oraz pytaniami fili
Kot nie wygląda na nerkowca. Przyczyn jego problemów szukałabym w przewodzie pokarmowym.
Kot miał skąpomocz lub bezmocz, że weterynarz podał mu Furosemid (wątpię bo wyniki na to nie wskazywały...)?
Skąd pomysł z Prilium? Kot był konsultowany u kardiologa i ma problemy z sercem?
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Sob lip 06, 2019 19:47 Re: Czy te wyniki świadczą o pnn?

Pimpek ma niecałe 5 lat. Badania krwi miał wykonywane w marcu zeszłego roku i były w normie.

Mocz oddawał regularnie i nigdy nie miał z tym problemów, kroplówki dostawał po 250 ml. Badanie moczu było robione już po dwóch kroplówkach.

Prilium miał być podawany, by "wysokie ciśnienie nie niszczyło nerek", ale nie było mierzone, żadnych problemów z sercem.

Wymioty ustąpiły, ale pojawił się problem z jedzeniem i piciem. W końcu zrezygnowałam z prób przekonania go do karmy renal, ale nie chciał jeść nawet swoich starych puszek ani saszetek, nie pije tez wody. Wodę podaję strzykawką, a jedynym co udało mi się w niego wcisnąć były kawałki ćwiartki z kurczaka. Dostał do tego ten lek na ograniczenie fosforu - chyba już wolę żeby zjadł cokolwiek niż chodził głodny. Weterynarz zasugerował leki na wzmożenie apetytu.
Mam wrażenie, że dziwnie zachowuje się chwilę po jedzeniu, nerwowo liże się po brzuchu, jakby go coś drażniło.

Nefrolog z tego co widzę to najbliżej w Gdańsku lub Warszawie, jestem z Torunia.
W poniedziałek pójdę z jego badaniami do innego weterynarza, zobaczyć co powie.

Zastanawia mnie ta mocno pogrubiona dwunastnica. Gdy pani weterynarz na wstępie badała mu ręką brzuch, to w pewnym momencie zareagował tak, jakby go coś zabolało i zasugerowała, że to mogą być wrzody.
Potem jednak miał zrobione badanie krwi i wyszła ta kreatynina, więc wszystko było robione pod kątem nerek.

Atua

 
Posty: 4
Od: Pt lip 05, 2019 18:02

Post » Sob lip 06, 2019 22:25 Re: Czy te wyniki świadczą o pnn?

Zdecydowanie proponowałabym skonsultować kociaka z innym weterynarzem (np. http://www.mk-wet.pl/ dr Mirosław Krawczyk uznawany jest za świetnego diagnostę).
Karm kota normalnie, renal nie jest mu obecnie do niczego potrzebny.
Kot nie powinien dostawać imidaprylu bez mierzenia ciśnienia!
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Pon lip 15, 2019 18:07 Re: Czy te wyniki świadczą o pnn?

Poszłam do innego weterynarza, gdzie mocz był badany ponownie, tym razem ze stosunkiem kreatyniny do białka i SDMA - wyniki są prawidłowe. Nie ma też problemów z ciśnieniem.
Wymioty całkowicie ustąpiły, wrócił apetyt.

Okazało się jednak, że mocz (już bez wspomagania kroplówkami) ma niewłaściwe pH i wytrąciły się kryształy, więc z tym będziemy walczyć, jednak kamień mi spadł serca, że z nerkami jest wszystko w porządku.

Bardzo dziękuję za pomoc!

Atua

 
Posty: 4
Od: Pt lip 05, 2019 18:02




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości