Skrajna,nagła niewydolność nerek Proszę o radę i wskazówki

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Czw mar 28, 2019 13:00 Re: Skrajna,nagła niewydolność nerek Proszę o radę i wskazów

Trochę mało tych badań. Tylko jonogram wczoraj robiłeś? Nie wiemy w jakim stanie jest wątroba. Brakuje transaminaz. Jeśli wyniki badań wątrobowych byłyby złe to nie można podawać do nawadniania płynów z mleczanami.

Mocz pobrany z kuwety nie nadaje się na posiew. Sama robiłam tak-kupowałam jałowy pojemnik na mocz w aptece i polowałam na kotkę przy kuwecie. Gdy przychodziła się załatwić, podstawiałam pojemnik pod ogon. Sikała wtedy prosto do naczynia. Tylko trzeba pobrać próbkę ze środkowego strumienia. Ważne jest, aby mocz oddać do badania jak najszybciej. Do posiewu nadaje się również mocz pobrany przez weta z nakłucia pęcherza.

Bardzo źle, że wet nie zajął się zębami, gdy kotka była stabilna. Problemy z paszczą potrafią nieść fatalne skutki dla nerek. Byłam ostatnio na wykładzie weterynaryjnego stomatologa. Plazmocytarne zapalenie dziąseł leczy się m.in. poprzez ekstrakcję zębów z chorobą przyzębia, plastykę dziąseł oraz odpowiednią higienę jamy ustnej. Trzeba też dbać o regularne usuwanie kamienia. Gdy mimo leczenia choroba postępuje czasem koniecznością staje się wyrwanie wszystkich zębów, a bywa że stosuje się również leki immunosupresyjne. Mając to wszystko na uwadze jestem jeszcze bardziej zszokowana odstawieniem antybiotyku szczególnie, że mocznica może teraz dodatkowo siać spustoszenie w paszczy (na błonie śluzowej mogą tworzyć się nadżerki). Ogólnie błędne koło.
Teraz jest aktywny stan zapalny w jamie ustnej?

Jeśli kotka ma mdłości to oprócz leków przeciwwymiotnych powinna dostawać coś osłonowego. Ranigast jest ok. U nerkowców stosuje się także inhibitory pompy protonowej czyli np. Controloc. Doustnie sprawdza się np. Alugastrin - zobojętnia nadmiar kwasu solnego żołądku. Działa osłaniająco na błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy. Łagodzi dolegliwości bólowe w nadkwasocie.
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Czw mar 28, 2019 13:13 Re: Skrajna,nagła niewydolność nerek Proszę o radę i wskazów

Dodam, że Alugastrin przy okazji spełniałby u Was rolę wyłapywacza fosforu.
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Czw mar 28, 2019 13:33 Re: Skrajna,nagła niewydolność nerek Proszę o radę i wskazów

Ogólnie jestem w szoku czego ja się tu dowiaduje. Byłem u trzech lekarzy z dziąsłami. Nie mam czasu opisywać tych historii ale napisze tylko że jeden lekarz wgl nie usuwa zębów bo twierdzi że to bez sensu, dostawała steryd na to, wizyta 5 minut i tyle, od dwóch lekarzy dostałem pasty stomodine i podobne, po nich było w miare ok.

Prób wątrobowych nie robiłem, jonogram wykonał na moją prosbe bo sam nie widział konieczności. A potem powiedział że dostosuje rodzaj kroplówki do wyników jonogramu.Chaos.

To co osłonowego zastosować konkretnie i w jakiej dawce? Zapytam go o to (już raz pytałem) jesli mi nie odpowie konkretnie? O antybiotyk też zapytam choć znów dwóch lekarzy nie widziało konieczności. Pojade z nią dzisiaj do niego na wizyte po wyniki jonogramu i kroplówke. Jeśli te kwestie nie zostaną rozwiązane pojade do Tarabuły. Kotka chudnie z dnia na dzień w zastraszającym tempie. Podanie duphylate w kroplówce uważa za bład w sztuce.

kored

 
Posty: 26
Od: Wto lut 17, 2015 18:16

Post » Czw mar 28, 2019 13:50 Re: Skrajna,nagła niewydolność nerek Proszę o radę i wskazów

Leukocyty w kosmos, a weci nie widzą sensu podawania antybiotyku :strach:
Stomodine jest ok. Jeśli jest teraz kamień oraz czynny stan zapalny to możesz nim czyścić zęby i dziąsła dwa razy dziennie.
Na szybko możesz w aptece kupić Alugastrin i podać kotce 2 ml. Tylko pytanie czy nie zwymiotuje. Co dostaje na wymioty-Cerenie? Powinna działać około 24 godzin.
Dobrze by było gdybyś przekonał weterynarza do podania ranigastu do kroplówki podskórnej.

Duphalyte dawałam kotce w kryzysie na zalecenie nefrologa... Tylko trzeba uwzględnić wcześniej m.in jonogram i stan kota.
Czym Pan doktor chce choć krótkotrwale dożywić kota, który wymiotuje i nie je?
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Czw mar 28, 2019 14:21 Re: Skrajna,nagła niewydolność nerek Proszę o radę i wskazów

Wyprzedzając ewentualny pomysł weta-nie wyrażaj zgody na podanie glukozy na wzmocnienie. To najgorszy płyn do nawadniania kota nerkowego. Stosuje się go tylko w wyjątkowych przypadkach, np. gdy trzeba szybko wypłukać przekroczony potas.
Na apetyt i przy okazji trochę przeciwwymiotnie działa mirtazapina (na receptę, niestety mało wetów zna i stosuje :| ).
Prawdziwa skarbnica wiedzy dla opiekuna kota z PNN - > https://www.felinecrf.org/index.htm

Daleko od Myślenic mieszkasz? Może pomogłaby Wam wetka z artykułu, który linkowałam.
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Czw mar 28, 2019 14:35 Re: Skrajna,nagła niewydolność nerek Proszę o radę i wskazów

Napisze na szybko bo jade na wizyte. Na wymioty dostawała provomax. Przez kilka ostatnich dni nie bo nie wymiotowała. Wczoraj ją wzieło. O dożywianiu też porozmawiam. To ciekawe z tym duphylate. On stwierdził że to bład w sztuce i równie dobrze mógłby podać lek na uśpienie.
Ostatnio edytowano Czw mar 28, 2019 14:45 przez kored, łącznie edytowano 1 raz

kored

 
Posty: 26
Od: Wto lut 17, 2015 18:16

Post » Czw mar 28, 2019 14:42 Re: Skrajna,nagła niewydolność nerek Proszę o radę i wskazów

Prevomax to zamiennik Cereni czyli w porządku. Niech dziś też wet poda.
Jeśli będą mieli odżywkę Nutribound to kup. Może też być do picia ROYAL CANIN Cat Liquid Renal.
Trzymam kciuki.
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Czw mar 28, 2019 14:47 Re: Skrajna,nagła niewydolność nerek Proszę o radę i wskazów

Dzwoniłem do Myślenic odnośnie tej Pani weterynarz. Niestety nie praktykuje już z powodów osobistych, tak mnie poinformowano.

kored

 
Posty: 26
Od: Wto lut 17, 2015 18:16

Post » Czw mar 28, 2019 14:53 Re: Skrajna,nagła niewydolność nerek Proszę o radę i wskazów

Co takiego strasznego jest w Duphalyte?? Chętnie się dowiem.
Z antybiotyków na zęby i układ moczowy marbofloksacyna lub enrofloksacyna byłaby dobra.
Typowo na paszczę podaje się Stomorgyl, ale jest dyskusyjny u kota z mocznicą (może spowodować jeszcze większy wzrost parametrów-tak mówiła mi nefrolog).
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Czw mar 28, 2019 17:35 Re: Skrajna,nagła niewydolność nerek Proszę o radę i wskazów

Jestem po wizycie. Wyniki jaonogramu:
sód 156,3 (143,3 -156,5)
potas 4,7 (4,1-5,6)
chlorki 110,7 (101,5-123,4)
fosfor 15,9 (3-6-6,8)
Dostała kroplówke z Ringera, mam dawać do 50ml dziennie, w kilku porcjach jeśli kotka to będzie tolerować, jesli nie to w jednej. Oprócz tego provomax, ranigast w zastrzyku podskórnie. Nefrokril na wychwyt fosforu.
Odnośnie antybiotyku utrzymuje że nie jest potrzebny, marbofloksacyna i pochodne powiedział że są przeciwskazane u nerkowców.
Odnośnie duphylate powiedział że się nie podaje i już, coś wspominał że konsultował z nefrologiem. Proponował glukoze ale odmówiłem.
Co do mirtazepiny powiedział że ma złe doświadczenia z podawaniem, koty stają się po niej agresywne. Proponował że wypisze recepte ale sam juz nie wiem skoro tak mówi. Mam podawać peritol 1/2 tabletki. Nie za duzo??
Sprawdził pyszczek, nadżerek nie ma, dziąsła w miare ok.
Trzymać sie tego schematu leczenia czy próbować u Tarabuły?

kored

 
Posty: 26
Od: Wto lut 17, 2015 18:16

Post » Czw mar 28, 2019 21:10 Re: Skrajna,nagła niewydolność nerek Proszę o radę i wskazów

Przeczytaj na spokojnie artykuł wetki z Myślenic, a następnie odpowiedź sobie na pytanie czy Wy w ogóle macie jakiś schemat leczenia.
Weterynarze specjalizujący się w nefrologii podają Duphalyte kotom z niewydolnością nerek, najczęściej w dawce mniejszej niż wskazane jest to na ulotce leku. Przejrzyj forum, nie raz pewnie natkniesz się na ten temat.
Wbrew stwierdzeniom weterynarza enro- i marbofloksacynę z powodzeniem stosuje się u nerkowców. Wiem to z własnego doświadczenia.
Stosowałam mirtazapinę przez ponad pół roku na zlecenie nefrologa. Kotka kilka godzin po podaniu leku była pobudzona, ale na pewno nie agresywna. Być może wszystko zależy od kota, a prawdopodobnie też od dawki.
Pół Peritolu na raz to raczej za dużo. Zaczełabym od 1/4 tabletki i obserwowała reakcję kotki.
Poziom fosforu jest bardzo wysoki. Całkowicie niezrozumiałe jest dla mnie to, że weterynarz, który ma w lecznicy Nefrokriil nie zleca wykonania jonogramu i robi to dopiero na Twoje żądanie. Jesli natychmiast nie zaczniesz zbijać fosforu to będzie źle. Już teraz rokowania są bardzo ostrożne do złych.
Dostałeś Prevomax i ranitydynę do domu? Ile masz podawać Nefrokrillu dziennie?
Nie kułabym mocno stresującej się kotki kilka razy na dobę, żeby podać jej łącznie 50 ml płynu. Dwa podania to maks. Lespewet wet zalecił?
Istnieje duże ryzyko, że kotka ma kwasicę, a ten stan też wymaga intensywnego leczenia.

Nie wiem czy wet, do którego jeździsz wyciągnie kotkę z tak poważnego stanu, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że musisz sam o wszystko walczyć, szukać i drążyć...
Duża część z nas, opiekunów kotów z niewydolnością nerek, musiała szukać odpowiedniego weterynarza, a może czasem podejmować niektóre decyzje na własne ryzyko. Oczywiście od leczenia jest weterynarz, nie internet, ale dzięki wskazówkom z forum pewnie nie jeden kot został uratowany i trafił pod opiekę kompetentnego lekarza.
Na forum znany jest przypadek Coolio, którego Miga wydarła z lecznicy z kreatyniną na poziomie bodajże 17 mg/dl. Zmiana weterynarza i sposobu leczenia przedłużyła kotu życie o ponad 2 lata.
Doktor Krystynę Skiersinis można znaleźć bez problemu na facebooku :) Myślę, że warto napisać do niej wiadomość i poprosić o informację, gdzie aktualnie przyjmuje albo kogo w zastępstwie mogłaby polecić.
Czas w przypadku Twojej kotki działa na niekorzyść.
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Pt mar 29, 2019 8:12 Re: Skrajna,nagła niewydolność nerek Proszę o radę i wskazów

Niestety kotka odeszła w nocy. Dziekuje wszystkim za rady i poświecony czas na odpisywanie, szczególnie Feliska97.

kored

 
Posty: 26
Od: Wto lut 17, 2015 18:16

Post » Pt mar 29, 2019 8:51 Re: Skrajna,nagła niewydolność nerek Proszę o radę i wskazów

Bardzo mi przykro.
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Pt mar 29, 2019 9:29 Re: Skrajna,nagła niewydolność nerek Proszę o radę i wskazów

przykro mi :cry:

podczytywałam i trzymałam kciuki, widocznie za słabo...

mag828

Avatar użytkownika
 
Posty: 4000
Od: Wto lip 06, 2010 19:48
Lokalizacja: Łódź

[poprzednia]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 37 gości