Kot odskakuje od jedzenia

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Nie gru 30, 2018 23:00 Kot odskakuje od jedzenia

Dobry wieczór!
Mój 11-letni kot, u którego niedawno zdiagnozowano PNN ma problemy z jedzeniem. Wszystko zaczęło się od tego, że zauważyliśmy, że kotek gwałtownie odskakuje od jedzenia. Musiał czuć bardzo duży dyskomfort, bo zaczął Chować się pod łóżkiem w momencie próby karmienia. Stomatolog potwierdził konienosc wykonania zabiegu sanacji. Przed zabiegiem przy badaniu krwi wyszły problemy z nerkami. Po konsultacji z nefrologiem kot został poddany zabiegowi stomatologicznemu. Zostały usunięte prawie wszystkie zęby - miał liczne stany zapalny, w jednym miejscu z przetoka do nosa. Kotek zniósł zabieg bardzo dobrze i wydawało się, że wszystko wraca do normy, kiedy po kilku dniach problem odskakiwania powrócił. Czy ktoś miało czynienia z takim przypadkiem? Czy odskakiwanie może mieć związek z PNN i tutaj szukać przyczyny? Będę wdzięczna za wszelkie sugestie, bo ani ja, ani weterynarz nie ma pomysłu, gdzie jest przyczyna.

hexaa

 
Posty: 16
Od: Czw sie 30, 2007 8:43

Post » Nie gru 30, 2018 23:25 Re: Kot odskakuje od jedzenia

A czy wet dentysta zobaczył na rtg zęby, czy rwał na oko? Przy bardzo bolesnym schorzeniu FORL zewnętrzna korona wygląda na nieuszkodzoną, a choroba drąży głębiej pod zębem do nerwu. Moja kotka tak skakała. Może coś takiego zostało i dalej boli, może niewprawny wet zostawił kawałek korzenia, może trwa dochodzenie do siebie po zabiegu (moja kicia długo dochodziła do siebie).
Z nerkami to nie ma związku, natomiast nie wolno przy chorych nerkach podawać przeciwbólowo metacamu czy tolfedyny, tylko opiaty w rodzaju bunondolu. Inaczej siądą i to szybko.
Moim kotom rwie ten doktor
http://www.kociesprawy.pl/magazyn/porad ... aly_tekst/

A tu jeszcze do poczytania
http://www.vetpol.org.pl/dmdocuments/zw_2007_11_01.pdf
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14665
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Nie gru 30, 2018 23:27 Re: Kot odskakuje od jedzenia

Takie odskakiwanie od jedzenia to najczęściej objaw FORL, czyli uszkodzeń zębów, które mogą pojawiać się w widocznych miejscach albo pod dziąsłami.
Więc po pierwsze pytanie, czy kot w czasie zabiegu stomatologicznego miał robione prześwietlenie zębów, żeby sprawdzić, czy nie ma nadżerek przy korzeniach?

Mam trzynastoletniego kota, który dwa lata temu zaczął odskakiwać od jedzenia.
Po pierwszym zabiegu, w czasie którego usunięto tylko jeden ząb z nadżerką, dalej uciekał.
Myślałam, że to kwestia jakiejś traumy raczej niż bólu przy jedzeniu, bo w takiej sytuacji jadł, jak go karmiłam z ręki.
No ale jednak uciekanie się powtarzało.
Przy kolejnym sprawdzaniu dlaczego, dentystka stwierdziła, że górne zęby z jednej strony mogą kaleczyć dolne gołe dziąsło.
W końcu kotu usunięto wszystkie nieliczne już zęby i uciekanie całkowicie się skończyło.
Obrazek

mimbla64

Avatar użytkownika
 
Posty: 14223
Od: Pon lis 12, 2007 9:29
Lokalizacja: Warszawa Wola

Post » Pon gru 31, 2018 7:07 Re: Kot odskakuje od jedzenia

Dziękuje za odpowiedzi:) stomatolog zrobił prześwietlenie wszystkich zębów. Widzieliśmy zdjęcia przed i po zabiegu i zgodnie z tym wszystko powinno zostać usunięte.Został jeden kieł i kilka bocznych zębów. Wszystko goi się pięknie, a mimo to kot odczuwa wyraźny dyskomfort przy jedzeniu. Karmiłam go właśnie przed chwila i historia się powtórzyła. W czwartek idę na konsultację po zabiegu. Być może to coś wyjaśni...
Leki przeciwbólowe są zapisywana przez nefrologia, wie. Tutaj nie mam obaw.

hexaa

 
Posty: 16
Od: Czw sie 30, 2007 8:43

Post » Śro sty 16, 2019 10:35 Re: Kot odskakuje od jedzenia

Dzień dobry!
Niestety kot nie kwalifikuje się do kolejnego zabiegu ze względu na parametry nerkowe. Przyczyną dyskomfortu to jest jeden z dolnych kłów, który wrzyna i ociera się o górne dziąsło - zrobiła się tam ranka. Górne dziąsło wolno obkurczają się po zabiegu usunięcia kła. Tkanka kostna się przebudowuje po stanie zapalnym, ale nadal jest opuchnięta. Chciałabym ulżyć kotu i pomyślałam o zastosowaniu żelu Sachol lub przymywania Dentiseptem A. Czy ktoś może ma doświadczenie w stosowaniu tych środków w przypadku kota z Pnn?

hexaa

 
Posty: 16
Od: Czw sie 30, 2007 8:43

Post » Śro sty 16, 2019 18:59 Re: Kot odskakuje od jedzenia

Na którymś z wątków tutejszych czytałam, że na stany zapalne dziąseł u kotów był polecany olej z dziurawca- poczytaj. Podobno naprawdę pomaga.
Obrazek

maczkowa

 
Posty: 7101
Od: Pon gru 03, 2018 16:47




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości