Czy Rudy ma problemy z nerkami?

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pt wrz 28, 2018 18:43 Czy Rudy ma problemy z nerkami?

Pomocy :)

Jest sobie 5-letni Rudy (wg wetki starszy kot), mam na razie część badań, resztę mi doślą (między innymi elektrolity, też wrzucę).

Krew: https://tiny.pl/gb21m
Mocz: https://bit.ly/2OHf4UR
Mocz łapany na pewno wtedy, gdy mało pił - on ma takie fazy, że czasem mało pije. Myślę, że wypadałoby powtórzyć dla pewności.

edit: elektrolity https://bit.ly/2ydC8QN
skąd u kota wysoki potas?

Wg wetki kreatynina wskazuje na początek niewydolności, należy podać kroplówkę przez kilka dni i powtórzyć badania. Można zrobić usg, ale ważniejsze są wyniki badania krwi. Przy poprzednim kocie i na podstawie wątków tu i ogólnie innych rzeczy, które gdzieś tam czytałam, wydawało mi się, że jednak usg należy robić, bo w usg jednak widać, co z tymi nerkami i inszymi organami się dzieje. Ale może się mylę?
Czytałam też, że duże koty mogą mieć podwyższoną kreatyninę. Rudy jest duży.

Rudy je mokre, z dodatkiem wody, ale ma fazy, że czasem mu nie smakuje i ogólnie tak od 2 miesięcy ma gorszy apetyt, ale wagowo nadal się trzyma bez żadnych zmian. Zęby itp. w normie.
Planuję go ewentualnie jeszcze dopajać strzykawką i dawać rosołki do picia, bo w dni, w które je mniej, też mniej pije, więc niewykluczone, że momentami mógł być odwodniony.

Jakieś pomysły, co robić?

Nie jestem w stanie znaleźć jego wyników sprzed 2 lat, w międzyczasie komp mi się rozpadł, no i nie mam :(
Ostatnio edytowano Czw paź 04, 2018 10:42 przez Yagutka, łącznie edytowano 2 razy

Yagutka

 
Posty: 1849
Od: Nie paź 01, 2006 17:27
Lokalizacja: Kraków

Post » Pt wrz 28, 2018 20:49 Re: Czy Rudy ma problemy z nerkami?

Morfologia wygląda og.ładnie . Z tym że wyniki(pliki) nr 2 i 3 się nie wyświetlają stąd ograniczona opinia.Rudy (ten ze zdjęcia?) wygląda imponująco,tak na marginesie .Co do wieku,hmm... te 5 lat i "starszy kot" brzmi trochę kontrowersyjnie ...co ona powie posiadaczowi np.12 latka -że to już mumia ?
5 lat to dorosły kot w apogeum życia, oczywiście w przypadku domowego pieszczocha.
Mocznik jest ok. Kreatynina może (podobno) skoczyć w stresie(ale i cukier by poszedł a tu PON normy !!) ale tu już jest trochę za dużo.Morał taki -poszukać kociego nefrologa z referencjami.Zastanowić się nad historią kota- co robił przed trafieniem do Ciebie co jadł, czy mocno chorował kiedyś ,może coś zeżarł toksycznego. Zebrać to do kupy i dać dobremu (!) wetowi do namysłu .To jest ZBYT wcześnie na problemy z nerkami wynikłe z tylko wieku.Tak się mi wydaje . Proponuję za jakiś czas sprawdzić tylko kre i BUN dla zobaczenia czy to stan stały/natężajacy się czy coś jednostkowego .

Tukot

 
Posty: 29
Od: Pt wrz 07, 2018 10:14

Post » Pt wrz 28, 2018 21:14 Re: Czy Rudy ma problemy z nerkami?

Hmm, nie wiem, czemu wyniki się nie wyświetlają, u mnie się wyświetlają, może ktoś jeszcze odpisze i powie, czy też nie widać. Jak nie widać, będę kombinować.

Co do weta, mam swoją wetkę, która leczyła mojego nerkowego Maćka, problem w tym, że teraz mam tam kiepski dojazd, ale zastanawiałam się nad konsultacją mailową, bo właśnie też mi się wydaje, że to raczej nie są problemy z nerkami.

Eryk (ten czarny) ma od lat kreatyninę koło 2, z tego co pamiętam, usg czyste, żadnych problemów. Też duży.

Co Rudy robił przed trafieniem do mnie, to pewnie nikt nie wie, u mnie jest trochę ponad 2 lata. Miał wtedy robioną krew, nie mam przy sobie wyników do porównania :(

Yagutka

 
Posty: 1849
Od: Nie paź 01, 2006 17:27
Lokalizacja: Kraków

Post » Sob wrz 29, 2018 18:45 Re: Czy Rudy ma problemy z nerkami?

Wyniki 2 i 3 nie wwyświetlają się

ani_

 
Posty: 547
Od: Pt sie 30, 2013 21:22
Lokalizacja: Warszawa

Post » Sob wrz 29, 2018 18:47 Re: Czy Rudy ma problemy z nerkami?

Jeszcze raz zalinkowałam zdjęcia.

Yagutka

 
Posty: 1849
Od: Nie paź 01, 2006 17:27
Lokalizacja: Kraków

Post » Śro paź 03, 2018 8:03 Re: Czy Rudy ma problemy z nerkami?

Hej Yagutko :) A czemu jonogram taki rozjechany? Oprócz wysokiego potasu, jest niski magnez, wapń tez trochę niski. Niepokojący też trochę jest ten zmniejszony apetyt.
Wg mnie pojedyncze podwyższenie kreatyniny w wynikach nie wskazuje na niewydolność nerek, szczególnie , ze mocznik jest w normie.
Zrobiłabym usg dla spokoju, nie tylko nerek, ale całego brzuszka.
Może warto byłoby się przyjrzeć trzustce?
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Śro paź 03, 2018 9:49 Re: Czy Rudy ma problemy z nerkami?

Też nie wyświetla mi się mocz i jonogram. Tylko 1 link.
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Czw paź 04, 2018 10:19 Re: Czy Rudy ma problemy z nerkami?

Fifi, czyli Ty widzisz wszystkie wyniki?
To nie mam pojęcia, dlaczego u niektórych osób tego nie widać :(

Może spróbuję jeszcze jakoś inaczej to wrzucić.

I nie mam pojęcia, czemu rozjechany jonogram :(

Yagutka

 
Posty: 1849
Od: Nie paź 01, 2006 17:27
Lokalizacja: Kraków

Post » Czw paź 04, 2018 10:38 Re: Czy Rudy ma problemy z nerkami?

Widziałam wszystkie wyniki jak założyłaś wątek. Teraz (chyba po tym jak wkleiłaś nowe linki) też widzę tylko pierwsze wyniki z pierwszego linka (krew).
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Czw paź 04, 2018 10:39 Re: Czy Rudy ma problemy z nerkami?

fili pisze:Widziałam wszystkie wyniki jak założyłaś wątek. Teraz (chyba po tym jak wkleiłaś nowe linki) też widzę tylko pierwsze wyniki z pierwszego linka (krew).


OK, dzięki za info, będę kombinować.

Yagutka

 
Posty: 1849
Od: Nie paź 01, 2006 17:27
Lokalizacja: Kraków




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości