Kot nie może sikać co jakiś czas -zaciska mi się zwieracz

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Śro wrz 19, 2018 17:00 Kot nie może sikać co jakiś czas -zaciska mi się zwieracz

Witam

Od dwóch lat zmagamy się z problemem u naszego 4,5 letniego kocurka(kastrowanego). Pierwszym razem cewka zatkała mu się kryształkami z nerek. Kot miał cewnikowania a poźniej problem kryształków został wyeliminowany dodawaniem do karmy proszku zakwaszającego karmę oraz weterynarz zalecił stosowanie karmy Hill's Prescription Diet c/d Urinary Stress. Kot później zaczął się regularnie zatykać co 2 miesiące czasem co miesiąc i ponoć problem wynikał ze stresu. Za każdym razem podawanie nospy i innych lekarstw nie pomagało. Jedynym rozwiązaniem stało się za każdym razem cewnikowanie raz udawało się lepiej założyć cewnik innym razem ciężej. Ponoć zaciska mu się jakiś zwieracz (mięsień) i że to wyłącznie podłoże psychiczne. Stosujemy Feliway regularnie w domu nie powodujemy mu raczej żadnych stresów w domu rezygnujemy z remontów a zwykłe malowania robi się na paluszkach żeby kot nie widział :(. Mieszkamy w bloku na 2 piętrze więc kto siedzi w domu i na balkonie. Pomyśleliśmy że może weźmiemy mu drugiego kotka żeby nie był smutny kiedy nas w domu nie ma. wzięliśmy malutką kotkę w sobotę a w poniedziałek kot już się zblokował nie mógł już sikać chodził jak zwykle co chwilę do kuwety a potem szuka miejsca byle gdzie w domu i tak nic z tego nie wychodzi. Podawałem mu neospazminę i pewnie to przypadek ale pod wieczór jakoś go puściło i już potem do wtorku normalnie i nawet dużo sikał. Dziś mamy środę i kot już od ok 10 tej znów nie może się załatwić. Kupkę robi ale siku nie. Zamknąłem go do łazienki żeby w spokoju sobie tam leżał bo już nie wiem jak mu pomóc. Nie wiem czy ten pomysł z nowym kotkiem go tak mocno zestresował i jak można zaradzić takiemu zaciskania się zwieracza. Czy ktoś miał taki przypadek ze swoim kotem. Proszę o rady.

rares

 
Posty: 2
Od: Śro wrz 19, 2018 16:42

Post » Czw wrz 20, 2018 16:51 Re: Kot nie może sikać co jakiś czas -zaciska mi się zwierac

Mocz jest regularnie badany? Skąd jesteście?

Yocia

 
Posty: 1597
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Sob wrz 22, 2018 9:41 Re: Kot nie może sikać co jakiś czas -zaciska mi się zwierac

mocz jest ok

rares

 
Posty: 2
Od: Śro wrz 19, 2018 16:42

Post » Nie wrz 23, 2018 23:03 Re: Kot nie może sikać co jakiś czas -zaciska mi się zwierac

Zdawkowo :wink:
Co z drugim pytaniem?
Na forum jest podforum "Weci polecani", możesz zajrzeć, polecam konsultację u innego lekarza, stąd zapytanie o region Polski (może byśmy kogoś polecili). Mimo wiedzy zaczerpniętej z forum od innych ludzi, potrzebujecie lekarza, bo tylko on będzie mógł wam pomóc badając kota i podając mu lekarstwa.

Niestety, ale wzięcie drugiego kota, choć miało być w dobrej wierze, na pewno spowodowało u kota zatkanie. Na teraz izolujcie młodą koteczkę i zapoznawajcie koty poprzez izolację, chyba, że w tym czasie już się wszystko uporządkowało (o zapoznawaniu kotów można poczytać w internecie).

Twój kot potrzebuje maksymalnie przewidzianego życia, dobrze sobie ustalić panujące w domu rytuały i stałe pory czynności takich jak karmienie.
Trzeba urozmaicić mu środowisko, fajnie jakby miał swoje kryjówki, idealnie gdyby były na wysokości.
Karma koniecznie mokra i "wysokomięsna", więcej pojemników z wodą (różnych), żeby zachęcić go do picia.
Kuwety dobrze byłoby postawić co najmniej 2 teraz.

Feliway jest dostosowany do wielkości mieszkania i nie zasłonięty np. meblem?
Powinniście wdrożyć koniecznie inne leki/suplementy uspokajające, najczęściej to coś z tryptofanem (Calmex z VetPlusa, RelaxerVet w syropie ze ScanVet, KalmAid ScanVet lub inne), może u Was sprawdzić się Zylkene dodatkowo (na jedne koty działa, na inne nie, warto próbować z większą dawką). Może po uzgodnieniu z lekarzem trzeba będzie włączyć leki przeciwdepresyjne.
W momencie zatkania powinien dostawać p-bólowo opioidy i leki rozluźniające mięśniówkę gładką/prążkowaną (coś silniejszego niż nospa).
Super byłoby przewidywać stresujące dla kota sytuacje (wyjazdy, goście, remonty) i wtedy na kilka/naście dni wcześniej włączać coś z leków dodatkowo.

Niestety, ale zatykającego się kota ciężko się leczy.

Yocia

 
Posty: 1597
Od: Sob sie 01, 2009 10:48




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Cosmos i 34 gości