Niespodziewany wzrost mocznika i kreatyniny- jak pomoc?

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Wto wrz 11, 2018 11:11 Niespodziewany wzrost mocznika i kreatyniny- jak pomoc?

Witam,
u mojej kotki zdiagnozowano PNN w marcu br. Kotka ma około 12 lat( nie wiem dokładnie, zgarnęłam ją z ulicy).
Początkowo kreatynina wynosiła 3,5 (norma 2,0) a mocznik 139,5 (norma 70). W maju mielismy wzrost krea na 5,9 a mocznik 312,3 , do tego wdała Nam się anemia. Od tamtej pory podajemy codziennie po 200 ml płynu, kotka od początku postawienia diagnozy dostaje renalvet. Początkowo karmiliśmy ją catz finefood purr, ale podniósł Nam się fosfor do 12 przy normie 6,8. Od maja przeszliśmy na barfa i wyniki w czerwcu były lepsze. krea 4,6, mocznik 235 a fosfor 4,7. Darbepoetyna pomogła Nam pozbyć się anemii.
Tak jak pisałam, cały czas od maja podajemy codziennie kroplówki jak zalecił nefrolog. Czasem w sierpniu te kroplówki były mniejsze niż 200 ml bo kicia uciekała, wyrywała się ale czuła się dobrze. W sobotę, 08/09 zrobiłam badanie krwi i jestem przerażona.. krea na 8,2, mocznik 371 a fosfor 6,6....
Wczoraj rano zwymiotowała, straciła apetyt, nie chce jeść, jest bardzo osowiała. Wet kazał zwiększyć teraz kroplówki do 300 ml i obserwować.. nie ma już chyba pomysłu..
Nie wiem już co robić, jak jej pomoc żeby te wyniki spadły:( śmierdzi jej z pyszczka, to pewnie zasługa mocznika.
Czy macie jakieś pomysły?
Zrobilismy też badanie moczu, są bakterie, czekamy na wyniki posiewu.

ssbeata

 
Posty: 27
Od: Śro maja 30, 2018 7:27

Post » Wto wrz 11, 2018 13:10 Re: Niespodziewany wzrost mocznika i kreatyniny- jak pomoc?

Zdecydowanie polecam udać się do dr. Neski do Specvetu.
Ona wyciągnęła moją kicię kilka miesięcy temu z takich wyników.
Nie jestem weterynarzem, ale zaproponowane przez nich leczenie daje rezultaty.
Na pewno trzeba znaleźć przyczynę takiego stanu, czyli porobić kompleksowe badania, pomiar ciśnienia, usg jamy brzusznej, sprawdzić stan uzębienia.
Jeżeli są bakterie, to mogą one powodować podwyższenie wszystkich parametrów.
Jak dla mnie 300 ml codziennej kroplówki to przesada, posypie jej się morfologia (tu pytanie co za płyn dostaje?).
Na obniżenie fosforu polecam Renagel, u mnie 2x po 1/4 tabletki na dzień.
Ewentualnie, jeżeli kotka toleruje podawanie jej tabletek to na zbicie mocznika Azodyl, ale to już do konsultacji z lekarzem weterynarii.
Do tego dieta nerkowa, u mnie najlepiej podchodzi Royal Renal w saszetkach i Purina Renal w suchej karmie.
Inne zalecenia względem wyników w/w badań.

Nescat

 
Posty: 79
Od: Śro maja 09, 2018 8:45
Lokalizacja: Łódź

Post » Wto wrz 11, 2018 13:44 Re: Niespodziewany wzrost mocznika i kreatyniny- jak pomoc?

Jestem z Wrocławia, nie mam możliwości przewiezienia kota do Warszawy:(
Uzębienie ok, ciśnienie w normie, serce jest ok, jedna nerka jest tylko mniejsza.
Podajemy jej Optilyte podskórnie w domu
Ona tych karm dla nerkowców nie chce jeść..

ssbeata

 
Posty: 27
Od: Śro maja 30, 2018 7:27

Post » Wto wrz 11, 2018 14:09 Re: Niespodziewany wzrost mocznika i kreatyniny- jak pomoc?

Dodatkowo w przeciągu miesiąca przytyła 200g a teraz tak wyniki poszybowały..

ssbeata

 
Posty: 27
Od: Śro maja 30, 2018 7:27

Post » Wto wrz 11, 2018 14:21 Re: Niespodziewany wzrost mocznika i kreatyniny- jak pomoc?

Zawsze jest jakaś możliwość, dzisiaj w dobie Bla bla car można pojechać z kimś za grosze samochodem.
My naszą kotkę wozimy z Łodzi.
Oczywiście nie namawiam, ale ja osobiście widzę różnicę w leczeniu, czyli pozytywny skutek.

Tych karm nerkowych jest na prawdę dużo, osobiście przerobiłam prawie wszystkie dostępne na polskim rynku.
Proszę spróbować Royal Canin Vet Care Nutrition Neutered Senior Stage 2

U mnie wyniki poszły w górę w przeciągu 3 dni, a zauważyliśmy, że coś się dzieje bo kotka dostała ataku padaczki.
Generalnie jeżeli nie ma poprawy stanu zdrowia po tygodniu przy codziennych kroplówkach to raczej należy szukać innych przyczyn i metod leczenia.

Nescat

 
Posty: 79
Od: Śro maja 09, 2018 8:45
Lokalizacja: Łódź

Post » Wto wrz 11, 2018 15:08 Re: Niespodziewany wzrost mocznika i kreatyniny- jak pomoc?

We Wrocławiu kotami nerkowymi zajmuje się m.in. dr Jonkisz. Proponuję jak najszybciej udać się do niego na konsultację.
Jak dużo kotka sika? Czy oby to zwiększenie masy ciała nie jest związane z zatrzymywaniem płynów w organizmie? Żebyście jej teraz nie przelali tymi 300 ml kroplówki...
Dostaje coś przeciwwymiotnego i osłonowego na żołądek?
Azodyl?
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Wto wrz 11, 2018 18:01 Re: Niespodziewany wzrost mocznika i kreatyniny- jak pomoc?

No wlasnie doktor Jonkisz zarzadzil 300 ml a nawet 350 ale ja boję się ją przelac... przeciwwymiotnie dostala wczoraj zastrzyk a od dzis wprowadzilam Biopron 9. Rano zjadla a teraz znow nie chce

ssbeata

 
Posty: 27
Od: Śro maja 30, 2018 7:27

Post » Wto wrz 11, 2018 20:00 Re: Niespodziewany wzrost mocznika i kreatyniny- jak pomoc?

Masz możliwość wkleić wszystkie aktualne wyniki?
Robiłaś kotce ostatnio badanie moczu?
Czym dr Jonkisz uzasadnił zwiększenie ilości podawanych płynów?
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Wto wrz 11, 2018 20:15 Re: Niespodziewany wzrost mocznika i kreatyniny- jak pomoc?

A kotka dużo waży?
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Śro wrz 12, 2018 9:08 Re: Niespodziewany wzrost mocznika i kreatyniny- jak pomoc?

W tym momencie waży 3700 kg.
Dr Jonkisz w sumie nie podał powodu, stwierdził, żeby zwiększyć płynoterapię bo nic więcej nie może zrobić.
Szczerze mówiąc nie podam jej 350 ml bo znów powoli wchodzi jej anemia i nie chce ryzykować.
Trochę zaczęła podjadać ale to i tak nie to, muszę stać koło niej i machać miską koło nosa żeby zjadła.
U weterynarza, do którego chodzimy zaiosłam w poniedzialek mocz, jest infekcja i krew w moczu, ale czekamy na wyniki posiewu

Podaję link to wyników badań,bo jako obrazek nie chce się wgrać:
https://ibb.co/fdS2fU

ssbeata

 
Posty: 27
Od: Śro maja 30, 2018 7:27

Post » Śro wrz 12, 2018 11:00 Re: Niespodziewany wzrost mocznika i kreatyniny- jak pomoc?

Po takiej ilości płynu już kot jest wykończony

anka1515

 
Posty: 4067
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Śro wrz 12, 2018 12:01 Re: Niespodziewany wzrost mocznika i kreatyniny- jak pomoc?

Po tych 350??

Mój wet powiedzial, ze 250 dla niej to juz jest maks i wiecej nie podawałam

ssbeata

 
Posty: 27
Od: Śro maja 30, 2018 7:27

Post » Śro wrz 12, 2018 12:17 Re: Niespodziewany wzrost mocznika i kreatyniny- jak pomoc?

Podawalas od początku dużo
Dlamnie 200 to już dużo
Chore nerki są zmuszone do większej pracy i przez dłuższy czas i siadają szybciej
Kiedyś na forum było 40-50 ml na kg kota z woda w karmie
Już nie jeden kot po takich kroplowkach wysiadl

anka1515

 
Posty: 4067
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Śro wrz 12, 2018 12:54 Re: Niespodziewany wzrost mocznika i kreatyniny- jak pomoc?

Wyniki, poza kreatyniną i mocznikiem są całkiem ok (można się co najwyżej przyczepić do fosforu).
Przynajmniej na razie.
Brak w badaniu profilu wątrobowego.
Jak jest tak poważna infekcja układu moczowego to może to być wynikiem takich parametrów.
Kot nie chce jeść właśnie dlatego i dopóki nie spadną jeść nie będzie.
Możesz kupić w Rossmanie takie przysmaki w formie sosu Winstona w mini saszetkach, syf, ale bardzo aromatyczny.
Lepsze jedzenie czegokolwiek niż niczego, podstawowa zasada.

Bez sensu jest robienie posiewu z moczu złapanego w domu...przecież to się robi tylko w przypadku sterylnego moczu pobranego podczas punkcji.
Zastanów się poważnie nad zmianą weta, dziwne to leczenie...

Nescat

 
Posty: 79
Od: Śro maja 09, 2018 8:45
Lokalizacja: Łódź

Post » Śro wrz 12, 2018 13:08 Re: Niespodziewany wzrost mocznika i kreatyniny- jak pomoc?

Mocz został pobrany podczas punkcji.
Ja mam swojego weta a u dr Jonkisza byłam drugi raz na konsultacji aby się poradzić bo to ponoc NAJLEPSZY nefrolog we Wrocławiu. Chyba nie w moim przypadku:/

ssbeata

 
Posty: 27
Od: Śro maja 30, 2018 7:27

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bubuś8435 i 38 gości