Stan zapalny wszystkiego - nowe wyniki - prośba o komentarz

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Nie sie 26, 2018 21:28 Re: Wysoki mocznik w krwi - prośba o interpretację wyników m

Mocz do badań powinien być oddany na świeżo, do 2 godzin.


Pnn to nie tyle choroba, ile stan zniszczenia nerek

Tu widać, że jest stan zapalny, nerki też ruszyło, ale nie doszło jeszcze do niewydolności przewlekłej. Są szanse na wyleczenie, warto zrobić posiew moczu i usg nerek, a na razie do wizyty dopajać kota, żeby mu się układ moczowy przepłukał
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Pon sie 27, 2018 14:49 Re: USG jamy brzusznej + nerki z przeplywami W-wawa?

Właśnie odwołali mi wizytę czwartkową :( czy ktoś się orientuje gdzie można zrobić dobre USG jamy brzusznej plus nerki z przepływami w godzinach popołudniowo-wieczornych albo w weekend, najlepiej gdzieś na południu Warszawy?

Szukam_kotki

 
Posty: 525
Od: Sob lut 03, 2018 7:53

Post » Pon sie 27, 2018 14:54 Re: USG jamy brzusznej + nerki z przeplywami W-wawa?

Dr Marciński, ale musisz się do niego wepchnąć np przed pacjentami, albo jako ostatnia - jeśli zależy Ci na czasie. Recepcja odprawił Cię, zapytaj bezpośrednio lekarza. Może znajdziesz lukę, przyjmuje ma Bemowie. W innych też, sprawdź.

ani_

 
Posty: 547
Od: Pt sie 30, 2013 21:22
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pon sie 27, 2018 16:24 Re: USG jamy brzusznej + nerki z przeplywami W-wawa?

ani_ pisze:Dr Marciński, ale musisz się do niego wepchnąć np przed pacjentami, albo jako ostatnia - jeśli zależy Ci na czasie. Recepcja odprawił Cię, zapytaj bezpośrednio lekarza. Może znajdziesz lukę, przyjmuje ma Bemowie. W innych też, sprawdź.

Jesteś pewna? Dzwoniłam do jednej przychodni chyba na Woli. Terminy na październik. A nie chcę ciągnąć kotki niepotrzebnie... Jakby się okazało, ze się naczekamy, a potem nic z tego... Może lepiej poczekać na kolejny czwartek na dr Zlot, tak zostaliśmy przepisani?

Szukam_kotki

 
Posty: 525
Od: Sob lut 03, 2018 7:53

Post » Pon sie 27, 2018 16:40 Re: USG jamy brzusznej + nerki z przeplywami W-wawa?

Najlepiej zadzwonić na recepcję jak wyrażą zgodę na Twój przyjazd to Cię powinni przyjąć, Trzeba troszku pokolorować argumentując konieczność wykonania USG. Straszne tlumy. Niby to tylko tydzień, jak wolisz skoro jesteś pewna dr zlot.

ani_

 
Posty: 547
Od: Pt sie 30, 2013 21:22
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pon sie 27, 2018 17:55 Re: USG jamy brzusznej + nerki z przeplywami W-wawa?

Chyba poczekam, chyba że cokolwiek mnie zaniepokoi. Na razie wszystko jest ok, Beza ma apetyt, ma dobry nastrój, bawi się (szkoda że nie ze mną...). Ja nie z tych, co na bezczela się potrafią wepchnąć w kolejkę :?

Szukam_kotki

 
Posty: 525
Od: Sob lut 03, 2018 7:53

Post » Pon sie 27, 2018 20:06 Re: USG jamy brzusznej + nerki z przeplywami W-wawa?

a pytałaś o terminy u Marcińskiego w lecznicy na gagarina?
ObrazekObrazekObrazek
"Nigdy nie wiemy, kiedy widzimy kogoś PO RAZ OSTATNI..."
"Kiedy się kogoś kocha to ten drugi ktoś nigdy nie znika"
Moja Rodzina w Niebie:Tata(*),Mika(*),Mama(*),DeeDee(*), Adas(*), Lapcio(*),Kosiniak(*),Milenka(*), Nusia (*)..Nie wierzę...

Marzenia11

 
Posty: 35323
Od: Sob lut 28, 2009 21:24

Post » Wto sie 28, 2018 14:54 Re: USG jamy brzusznej + nerki z przeplywami W-wawa?

Nie do końca "na bezczela" , czekałam parę godzin na swoją kolej jako ostatnia.

ani_

 
Posty: 547
Od: Pt sie 30, 2013 21:22
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro wrz 05, 2018 8:35 Re: USG jamy brzusznej + nerki z przeplywami W-wawa?

W głównym wątku w kotach wkleiłam, ale tu też wkleję, bo nie wiem, czy więcej osób nie przeczyta. Wyniki USG poniżej:
"Badanie usg j brzusznej:
Watroba powiekszona nieznacznie, brzegi gładkie , odcinkowo/doogonowo miernie zaokraglone, wzdluz wyrazne pasmo torebkowe, hyperechogenne. Echogenicznosc miazszu niejednorodna nieznacznie, wzmozona w niewielkim st, ogolnie, komponenta zapalenia przewlekłego, bez cech ostro obrzekowych , naciekowych, niezauwazalne ew zmiany rozrostowe/guzowate, ew deformujące płaty. Bez wyraznych cech nasilonego zwyrodnienia miąższu.
Pecherzyk zolciowy wypełniony znacznie aechogennie, torebka gr do ok 2mm, komponenta zapalna, przewlekła , niejednorodnie silniej echogenna, z pewnym przewlekłym zatarciem wokol.
Bez zmian rozrostowych ze sciany, w swietle, przysciennie obecne pewne pasma/zageszczenia echogennej zolci, komponenta nieznacznej, zalegajacej ilości osadu. Ok ujscia, dr zolciowe wyprowadzajace, przewod zołciowy pecherzykowy, wspolny, zauwazalnie poszerzone zapalnie, z pogrubiała przewlekle, zapalnie sciana. Sr poszerzenia do ok 3-4,8mm, zwezajac sie doogonowo. Bez ew cech niedroznosci w ukl zolciowym. W ok przy/zawnekowej zauważalne niewielkie, pojedyncze ww chłonne , gr do ok 3,5-4mm, owalne, mieszanej, zmniejszonej echogenicznosci. Komponenta zapalna przewlekła.
Inne wezły chłonne w srodbrzuszu, wzdłuz łozyska naczyniowego, w ok korzenia krezki, za ujsciem bso, zauwazalne w ilosci kilku, głownie podłuzne , pofałdowane , o echogenicznosci zmniejszonej, niejednorodnej. Zapalenie przewlekle, z pewnym zaostrzeniem miejscowo. Ich gr siega ok 4,5-4,8-6mm, nieregularnie.
Komponenta zatarcia, nacieku zapalnego, przewlekłego , w ok ww chłonnych, miedzypetlowo, miedzynarzadowo, w j otrzewnej. W ok zaotrzewnowej, biodrowej przysrodkowej, ww chłonne bez zauważalnych zmian.
Znikoma ilosc pasm wolnego płynu aechogennego obecna miedzypetlowo. Bez cech zastoju w krazeniu zylnym miazszowym, w lozysku naczyniowym, w zyle gł doogonowej.
Sledziona raczej niepowiekszona, brzegi zawiniete, pofałdowane miejscowo, wzdluz pasmo torebkowe, hyperechogenne, echogenicznosc miazszu nieznacznie niejednorodna, w niewielkim st zmniejszona, pewna komponenta zapalna, przewlekła. Przebudowa ww chłonnych, sledziony bez ew cech ostro naciekowych, rozrostowych/nowotworowych.
Miazsz trzustki przewlekle pogrubiały, ok 8,5-8,7mm gr, pofałdowane, przewlekle zatarte brzegi, echogenicznosci mieszanej, wzmozonej, nieznacznie pasmowata zmniejszonej. Komponenta przewlekła, przerostowa, zapalna/pozapalna, bez cech ostro obrzekowych, mozliwie znikomo poszerzony przewod trzustkowy.
Przewod pokarmowy zmieniony zapalnie, przewlekle, przez j cienkie pewna komponenta obrzekowa, zaostrzenia. Cechy jak przy IBD, szczeg dot j cienkiego, na całej dł. Zoladek oprozniony, ze zgazowaniem, odźwiernik nieposzerzony, przez j cienkie miejscowo swiatlo nieznacznie poszerzone, pofałdowane, wewnatrz tresc płynna, aechogenna, zageszczenia echogenne, pasma gazu. Bez ew cech niedroznosci przew pok, perystaltyka mieszana, poszerzenie swiatla b mozliwie ze wzgl na zapalenie. Ujscie bso bez poszerzenia. Niezauwazalne, w przew pok, ew twory, ew zbite masy, dajace cien akustyczny, ew wlasciwe dla c.o.
Przez j grube, szczeg dot odc zstepujacego, głownie jak okreznicy, swiatlo poszerzone, wewnatrz masa miekka/płynna, echogenna, stojaca, ze zgazowaniem niejednorodnym przysciennie, nad płynem. Odc najbardziej doogonowy, prostnica, jak oprozniona.
Widoczne odc sciany zoladka pofałdowane, zachowana strukturalnosc, pewna komponenta przewlekłego rozpulchnienia warstwy sluzowej, ew odcinkowo/przedodżwiernikowo, miesniowej, wzmozenie echogenicznosci od wewnatrz, niewielkie zatarcie. Cechy pozapalne, przewlekle. Gr sciany, w pofałdowaniach, siega ok 6,2-6,4mm, pomiedzy ok 3,5-3,7mm, nieregularnie, pewnego st nieznaczne zatarcie, w ok przy/zawpustowej gr do ok 3,5mm, odźwiernik przewlekle zatarty, ok 3-3,5mm, zapalnie.
Przez j cienkie pogrubiała ogolnie warstwa sluzowa, miesniowa, od wewnatrz odcinkowe pofałdowanie sciany, warstwy sluzowej, jej echogenicznosc miejscowo mieszana, wzmozona, z pewnym zatarciem, zapalenie zaostrzone, IBD, gr sciany rozna, do ok 4-4,5-4,8mm, nieregularnie. Niezauwazalne ew zmiany rozrostowe/naciekowe, ew nowotworowe, ze sciany przew pok. Ujscie bso gr do ok 4,7-4,8mm, zapalenie zaostrzone. Przezj grube sciana do ok 2-3mm, pofałdowanie, zatarcie, zapalenie przewlekle.
Nerki wielkosci zachowanej, brzegi odc pofałdowane, wokol pasmo torebkowe, hyperechogenne, pogrubiałe. Ok 36-36,5x23-24mm, strukturalnosc kora rdzen zauwazalna, zachowana prawidłowo, z zatarciem miazszu, na granicy, zapalnie, zapalenie miazszu, przewlekle, mozliwe cechy odmiedniczkowe. Miernie poszerzone miedniczki nerkowe, moczowody bez zmian. Echogenicznosc miazszu, warstwy korowej, niejednorodna znacznie, wzmozona w przewadze, z pewnymi ogniskami rozsianymi o mniejszej echogenicznosci. Mozliwe wczesniej zapalenie ostre, obrzekowe miazszu nerek? Bez ew cech przebudowy nasilonej trwalej, zwyrodnieniowej, dysplastycznej. Przebudowa miazszu bez ew cech naciekowych, ew typowych dla choroby układowej. Wskazanie do badan kontrolnych usg, w zaleznosci od stanu klin. Wewnatrz miedniczek. zachylkow nerkowych obecne pewne drobne zageszczenia echogenne tkankowe i pojedyncze mineralizacje. Perfuzja srodrniazszowo zachowana. wspolczynnik oporu w normie. RI 0.68. Nandercza zauwazalnie nieznacznie rozdete. ok 5-5.5mm gr. Bez formovvania sie mas guzowatych.
Pecherz moczowy wypelniony aechogennie, sciana gr· do ok .2mm. bez zmian. W swietle obecne drobne, w malej il, zageszczenia echogenne. tkankowe. Bez zalegania osadu. Bez mineralizacji. Ok ujscia. widoczny odc cewki moczowej bez zmian.
Macica o nieznacznie pogrubialym przewlekle endometrium. wyrazna w obrazie. gr do ok 3,8-4mm. Bez cech zapalenia, bez płynu wewnatrz. Jajniki zmniejszonej echogenicznosci, bez zmian ogniskowych w okolicy/bez torbieli.
Kontrolne bad usg, w zaleznosci od stanu klin kotki."


pnn to raczej nie jest. Ogólnie stan zapalny w organizmie, co może być pokłosiem no cóż... niełatwego życia. Nie wiem, czy dobrze myślę, ale wydaje mi się, że ważne, aby ustawić kota na takiej karmie, która będzie mu służyła, znaczy nie będzie obciążała nerek, plus będzie dobra pod względem IBD (o którym swoją drogą nic nie wiem...). Wszelkie rady mile widziane, bo naprawdę jestem zielona.

Szukam_kotki

 
Posty: 525
Od: Sob lut 03, 2018 7:53

Post » Pt wrz 07, 2018 17:50 Re: USG jamy brzusznej + nerki z przeplywami W-wawa?

Przy IBD nękałyby ją biegunki.

ani_

 
Posty: 547
Od: Pt sie 30, 2013 21:22
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto wrz 11, 2018 5:05 Re: USG jamy brzusznej + nerki z przeplywami W-wawa?

Witam, przypomnę się. Beza dostała kroplówkę, steryd i antybiotyk (choć do tego ostatniego nie mam przekonania...). Chcemy wprowadzić ipakitine. Czy to obniży mocznik? Czy przy wynikach innych pierwiastków można to wprowadzić? Czym ewentualnie zbić mocznik?
Karmę teraz będzie dostawała tylko sensitivity. Ogólnie czuje się bardzo dobrze i gdyby nie te wyniki, to by nawet nie było widać, że kot chory. Kupy ok, brak wymiotów, apetyt super, futerko jej się ładnie poprawiło. No normalnie na oko zdrowy kot :roll:

Tu są wyniki z krwi:
https://zapodaj.net/547d6d59db67f.jpg.html
https://zapodaj.net/11688a905620c.jpg.html

Szukam_kotki

 
Posty: 525
Od: Sob lut 03, 2018 7:53

Post » Wto wrz 11, 2018 7:45 Re: Stan zapalny, wysoki mocznik - ipakitine?

Planujesz wizytę u dr Neski?
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Wto wrz 11, 2018 10:22 Re: USG jamy brzusznej + nerki z przeplywami W-wawa?

Szukam_kotki pisze:Witam, przypomnę się. Beza dostała kroplówkę, steryd i antybiotyk (choć do tego ostatniego nie mam przekonania...). Chcemy wprowadzić ipakitine. Czy to obniży mocznik? Czy przy wynikach innych pierwiastków można to wprowadzić? Czym ewentualnie zbić mocznik?
Karmę teraz będzie dostawała tylko sensitivity. Ogólnie czuje się bardzo dobrze i gdyby nie te wyniki, to by nawet nie było widać, że kot chory. Kupy ok, brak wymiotów, apetyt super, futerko jej się ładnie poprawiło. No normalnie na oko zdrowy kot :roll:

Tu są wyniki z krwi:
https://zapodaj.net/547d6d59db67f.jpg.html
https://zapodaj.net/11688a905620c.jpg.html

Sądząc z opisu stanu kota, wyniki mogły się tak w ogóle poprawić. Ipakitine to wyłapywacz fosforu, podaje się go w okolicach karmienia,bo wyłapuje fosfor z karmy, nie z kota.Trudno doradzać jego dodawanie bezpośrednio do karmy, bo psuje smak jedzenia (to mniej więcej kreda i tak smakuje)
Ipakitine odradza się przy wysokim poziomie wapnia, nie pamiętam ile Wy macie, a poza tym, jak pisałam,stan kota wskazuje, że wyniki się poprawiły, fosforu także

Ja na Waszym miejscu zbadałabym jeszcze raz krew, z uwzględnieniem poziomu fosforu i wapnia właśnie.
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Wto wrz 11, 2018 11:16 Re: Stan zapalny, wysoki mocznik - ipakitine?

Do dr Neski mamy termin na koniec września.

Wapń i fosfor były 20.08:
wapń 9,8 mg/dl (norma 8,0-11,1)
fosfor 6,7 (3,0-6,8).
Czy nie za wysoki ten wapń? fosfor w sumie w granicach górnej normy, więc chyba warto wyłapać. Co do smaku, to akurat Beza nie jest wybredna. Najwyżej będę przemycała w czymś smakowitym. Jak trochę pobędzie na karmie weterynaryjnej, to podejrzewam, że odrobinę mięsa zje z wszystkim co się jej da.

Szukam_kotki

 
Posty: 525
Od: Sob lut 03, 2018 7:53

Post » Wto wrz 11, 2018 15:13 Re: USG jamy brzusznej + nerki z przeplywami W-wawa?

taizu pisze: Ipakitine to wyłapywacz fosforu, podaje się go w okolicach karmienia,bo wyłapuje fosfor z karmy, nie z kota.


Taizu, mogłabyś wyjaśnić co masz na myśli pisząc, że Ipakitine wyłapuje fosfor z karmy?
Ostatnio edytowano Wto wrz 11, 2018 17:22 przez Feliska97, łącznie edytowano 1 raz
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bubuś8435 i 38 gości