Stan zapalny wszystkiego - nowe wyniki - prośba o komentarz

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Czw sie 23, 2018 12:27 Stan zapalny wszystkiego - nowe wyniki - prośba o komentarz

Witam, trafiła do mnie kotka, która ma wysoki poziom mocznika w krwi (powyżej 100).
Na razie jesteśmy w trakcie diagnostyki, bo oprócz mocznika nie ma żadnych innych nieprawidłowości w krwi (kreatynina, jony). W USG nerki były ok, ale czekamy na lepsze badanie z przepływami. Kotka b. dużo pije i siusia.
Czy mogę/powinnam podawać surowe mięso? Jeżeli tak, to jakie? Jeżeli nie, to jaką karmę polecacie (mokrą). Obecna ma 10,8% białka. Jak dziś spojrzałam ile ma wołowina (26% to :strach: ).
Kotkę mamy od 2 mcy, jest "powypadkowa" i wyprowadzamy dopiero na prostą, więc pewnie jeżeli to coś z nerkami, to się tu zasiedzę, ale na razie mam tylko pytanie dotyczące diety.
Ostatnio edytowano Nie wrz 16, 2018 14:16 przez Szukam_kotki, łącznie edytowano 4 razy

Szukam_kotki

 
Posty: 525
Od: Sob lut 03, 2018 7:53

Post » Czw sie 23, 2018 13:55 Re: Wysoki mocznik a mięso?

Wstaw tutaj wyniki krwi.
Myślę, że warto wyłapywać fosfor, np. renagelem.
Moja nerkowa - ale nietypowa, bo kompletnie nie poddająca się zadnemu leczeniu - Mika je mięso. Zupełnie nei chce nerkowych karm z wyjątkiem puszeczek Kattovit renal kurczak.
Natomiast co do Bezy nie mam pewności, czy to jest pnn...
ObrazekObrazekObrazek
"Nigdy nie wiemy, kiedy widzimy kogoś PO RAZ OSTATNI..."
"Kiedy się kogoś kocha to ten drugi ktoś nigdy nie znika"
Moja Rodzina w Niebie:Tata(*),Mika(*),Mama(*),DeeDee(*), Adas(*), Lapcio(*),Kosiniak(*),Milenka(*), Nusia (*)..Nie wierzę...

Marzenia11

 
Posty: 35323
Od: Sob lut 28, 2009 21:24

Post » Czw sie 23, 2018 18:08 Re: Wysoki mocznik a mięso?

Super, że tu założyłaś wątek :)

ani_

 
Posty: 547
Od: Pt sie 30, 2013 21:22
Lokalizacja: Warszawa

Post » Czw sie 23, 2018 19:21 Re: Wysoki mocznik a mięso?

Szukam kotki:
Tu na forum koty nerkowe ( Beza ma na razie mocznik podwyzszony) jedzą to na co mają ochotę np mięsko z przerostami. Przeczytaj pierwsze wpisy taizu z pierwszego wątku. Beza ma graniczny fosfor, kupując gotowe mokre jedzenie zerknij na zawartość fosforu im niższy tym lepiej. Beza ma nerki powiększone o ile się nie mylę, fosfor powinna mieć na poziomie nie większym niż w połowie normy. Kiedyś przeczytałam, że niekontrolowany fosfor skróca żywotność nerek o 30%. Dopoki nie bedziesz miała kompletu badań pilnuj picia Bezy. Jeśli nie wiesz jaką wartoscią jest niski poziom fosforu w gotowej karmie zerknij na wartosci jakie podawane są na karmię renal to bedzie dla Ciebie wytyczna. Fosfor obniża się także lekami . Taizu jest bez Internetu jakby co.

Nie idź drogą cukrzycy.

ani_

 
Posty: 547
Od: Pt sie 30, 2013 21:22
Lokalizacja: Warszawa

Post » Czw sie 23, 2018 20:17 Re: Wysoki mocznik a mięso?

Dziękuję za wszelkie wskazówki, próbuję przebrnąć, ale temat rzeka... Przede wszystkim mam pytanie, gdzie mogę zrobić badanie moczu, szczególnie ciężar właściwy refraktometrem? Moja przychodnia weterynaryjna współpracuje z alab, ale nie wiem, czy robią refraktometrycznie, czy paskowo? Może ktoś będzie wiedział przypadkiem?

Szukam_kotki

 
Posty: 525
Od: Sob lut 03, 2018 7:53

Post » Czw sie 23, 2018 21:35 Re: Wysoki mocznik a mięso?

Zadzwoń do laboratorium i zapytaj czy mają refraktometr. Poproś weterynarza, żeby na skierowaniu napisał, oznaczenie ciężaru refraktometrem. Na koniec trzeba by jeszcze raz zadzwonić do laboratorium i przypomnieć.

ani_

 
Posty: 547
Od: Pt sie 30, 2013 21:22
Lokalizacja: Warszawa

Post » Sob sie 25, 2018 5:10 Re: Wysoki mocznik a mięso?

Jeżeli kogoś by interesowało, to zarówno alab weterynaryjny jak i idexx badają ciężar właściwy wyłącznie refraktometrycznie.

Szukam_kotki

 
Posty: 525
Od: Sob lut 03, 2018 7:53

Post » Sob sie 25, 2018 8:52 Re: Wysoki mocznik a mięso?

Niewykluczone, że wysoki poziom mocznika jest skutkiem wypadku i leczenia, chodziłoby więc o przemijająca niewydolność ostrą. Zwłaszcza środki przeciwbólowe działają nefrotoksycznie.
Obniżałabym przede wszystkim poziom fosforu w karmie (wyłapywacze fosforu nie wyłapują go z kota, tylko z karmy, trzeba je podawać razem albo w niedługim czasie jedno od drugiego) Renagel jest najlepszy, ale są też inne, np Pronefra. Jeśli je się doda do karmy mięsnej, to łagodzą skutki spożycia dużej ilości białka
Karmy nerkowe mają wyłapywacz już w sobie, ale większość kotów ich nie akceptuje, no i są mniej odżywcze niż mięso.
Tu trzeba po prostu znajdować punkt równowagi między tym, co kot chce jeść i czy w ogóle chce, i tym, na ile karma ma być niskobiałkowa. Dobrze jest dawać karmę z tłuszczykiem, jeśli stan wątroby i trzustki pozwala.
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Nie sie 26, 2018 12:03 Re: Wysoki mocznik a mięso?

Dostałam wyniki moczu. Będę wdzięczna za jakieś sugestie, czy coś można na tej podstawie powiedzieć, czego mogę się spodziewać?Zapodaj nie działa, więc wstawiam przez fotosik, mam nadzieję że będzie ok.
Obrazek

Szukam_kotki

 
Posty: 525
Od: Sob lut 03, 2018 7:53

Post » Nie sie 26, 2018 12:08 Re: Wysoki mocznik a mięso?

Jak był pobierany mocz?
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Nie sie 26, 2018 12:09 Re: Wysoki mocznik w krwi - prośba o interpretację wyników m

Mocz był pobrany w domu, dlatego bez posiewu. Na żwirek do pobierania moczu w wyparzonej kuwecie.

Szukam_kotki

 
Posty: 525
Od: Sob lut 03, 2018 7:53

Post » Nie sie 26, 2018 12:14 Re: Wysoki mocznik w krwi - prośba o interpretację wyników m

Niepokojące są erytrocyty w moczu, może ktoś z większą wiedzą się odezwie.

ani_

 
Posty: 547
Od: Pt sie 30, 2013 21:22
Lokalizacja: Warszawa

Post » Nie sie 26, 2018 20:41 Re: Wysoki mocznik w krwi - prośba o interpretację wyników m

Wg mnie dobrze byłoby zrobić posiew żeby wykluczyć infekcje bakteryjną.Ale to może na wizycie u doktor Neski pobrać mocz na posiew bo wcześniej pewnie będzie ciężko.
Dawalam mocz na posiew taki złapany bezpośrednio do kubeczka jak kot sikał. Beza pewnie nie da się tak podejść. Nie wiem czy taki zlapany do zwirku diagnostycznego mógłby być.
Ostatnio edytowano Nie sie 26, 2018 20:49 przez fili, łącznie edytowano 1 raz
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Nie sie 26, 2018 20:42 Re: Wysoki mocznik w krwi - prośba o interpretację wyników m

Erytrocyty mogą świadczyć o zapaleniu pęcherza. Albo o ranieniu ścianek pęcherza przez kryształy TAM
Ciężar właściwy moczu jest wprawdzie w dolnej granicy, ale nie jest typowy dla pnn (który jest najczęściej dużo niższy).
ObrazekObrazekObrazek
"Nigdy nie wiemy, kiedy widzimy kogoś PO RAZ OSTATNI..."
"Kiedy się kogoś kocha to ten drugi ktoś nigdy nie znika"
Moja Rodzina w Niebie:Tata(*),Mika(*),Mama(*),DeeDee(*), Adas(*), Lapcio(*),Kosiniak(*),Milenka(*), Nusia (*)..Nie wierzę...

Marzenia11

 
Posty: 35323
Od: Sob lut 28, 2009 21:24

Post » Nie sie 26, 2018 20:50 Re: Wysoki mocznik w krwi - prośba o interpretację wyników m

fili pisze:Wg mnie dobrze byłoby zrobić posiew żeby wykluczyć infekcje bakteryjną.Ale to może na wizycie u doktor Neski pobrać mocz na posiew bo wcześniej pewnie będzie ciężko.

Tak właśnie myślałam, żeby pobrać mocz bezpośrednio z pęcherza. W czwartek mamy usg u dr Zlot w Animal Center i tak myślę, czy wtedy by się nie dało pobrać. Tylko usg jest o 17:30, nie wiem, czy zdążą wysłać do labu tego samego dnia i zrobić od razu posiew... Jeżeli mocz musiałby czekać do rana to czy jest sens? U dr Neski jesteśmy umówieni w porannych godzinach, więc ewentualnie wtedy się pobierze.

Marzenia11 pisze:Erytrocyty mogą świadczyć o zapaleniu pęcherza. Albo o ranieniu ścianek pęcherza przez kryształy TAM

Tylko, że jeżeli nie pnn, to skąd ten mocznik w krwi :( No chyba, że jest kilka różnych chorób na raz...

Szukam_kotki

 
Posty: 525
Od: Sob lut 03, 2018 7:53

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 23 gości

cron