Proszę o podzielenie się wiedzą i odczytanie wyników

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Nie sty 28, 2018 1:01 Proszę o podzielenie się wiedzą i odczytanie wyników

Witam wszystkich serdecznie i proszę o wsparcie oraz o podzielenie się wiedzą i doświadczeniem.
Mój kotek ma 16 lat przed świętami Bożego Narodzenia zaczął rozdrapywać sobie policzek do krwi.Wspomnę,że kot nie ma lewego oka i właśnie tę stronę sobie rozdrapywał.Oko stracił gdy miał 4 lata i dużo wtedy przeszliśmy ,łącznie z grzybicą i drapaniem się do krwi. Wyszliśmy z tego zwycięsko i do tej pory był spokój.
Kicia dostał maść Pimafucort ,weterynarz powiedział ,że pewnie coś go uczuliło i mieliśmy smarować ją przez 14 dni. Dla ochrony przed wylizywaniem dostał kołnierz.Niestety parę razy spryciarz zdjął go sobie i wylizał sobie policzek razem z maścią.
Policzek się zagoił ale zaczęły się gorsze problemy zdrowotne. Samopoczucie kota padło ,przestał prawie jeść i pić, cały dzień spał,osłabł z sił i wywaliło mu na szyi węzły chłonne.Oddawał ciemny i skąpy mocz .
Biegiem do weterynarza , dostał kroplówkę na wzmocnienie ,słaby steryd na stan zapalny i jako środek przeciw bólowy ,nospę i witaminy.Została pobrana krew do badania poniżej jest wynik. z dnia 17.01

Badanie Wynik Jedn. min max norma

Morfologia
Leukocyty 4,40 G/l 6,0 18,0 L
Erytrocyty 4,89 T/l 6,5 10,0 L
Hemoglobina 5,60 mmol/l 6,21 9,31 L
Hematokryt 0,28 l/l 0,30 0,45 L
MCV 56 fl 39 55 H
MCH 1,14 fmol 0,81 1,05 H
MCHC 20,30 mmol/l 18,6 22,3 ~
RDW 21 % 14 31 ~
Płytki krwi 149 G/l 200 600 L
MPV 16 fl 14 18 ~
Rozmaz manualny wg Schillinga:
Kwasochłonne 2 % 212 ~
Segmentowane 51 % 35 75 ~
Limfocyty 45 % 20 55 ~
Monocyty 2 % 04~
Obraz krwinek czerwonych:
Anizocytoza Nieznaczna

Oznaczenia biochemiczne:
AspAT 99,0 U/l 644 H
AlAT 206,0 U/l 20 107 H
ALP 18,0 U/l 10 107 ~
Glukoza 109,0 mg/dl 100 130 ~
Kreatynina 1,9 mg/dl 1,0 2,0 ~
Mocznik 79,0 mg/dl 25 70 H
Białko całkowite 138,0 g/l 60 80 H
Albuminy 27,0 g/l 27,0 39,0 ~

Minęło kilka dni, poprawy mimo leczenia brak.Antybiotyk pod skórny 7dni,witaminy kroplówki ,karmienie na siłę po perytolu. Jedynie co kot sam zaczął pić i więcej sikać.Powtórne badanie krwi z dnia 26.01

Badanie Wynik Jedn. min max norma

Morfologia
Leukocyty 11,20 G/l 6,0 18,0 ~
Erytrocyty 5,35 T/l 6,5 10,0 L
Hemoglobina 6,02 mmol/l 6,21 9,31 L
Hematokryt 0,31 l/l 0,30 0,45 ~
MCV 57 fl 39 55 H
MCH 1,12 fmol 0,81 1,05 H
MCHC 19,6 mmol/l 18,6 22,3 ~
RDW 22 % 14 31 ~
Płytki krwi 179 G/l 200 600 L
MPV 15 fl 14 18 ~

Rozmaz manualny wg Schillinga:
Kwasochłonne 2 % 212 ~
Pałeczkowate 6 % 03H
Segmentowane 55 % 35 75 ~
Limfocyty 29 % 20 55 ~
Monocyty 8 % 04H

Obraz krwinek czerwonych:
Polichromazja Nieznaczna

Oznaczenia biochemiczne:

AspAT 90,0 U/l 644 H
AlAT 181,0 U/l 20 107 H
ALP 13,0 U/l 10 107 ~
Glukoza 91,0 mg/dl 100 130 L
Kreatynina 3,4 mg/dl 1,0 2,0 H
Mocznik 120,0 mg/dl 25 70 H
Białko całkowite 144,0 g/l 60 80 H
Albuminy 27,0 g/l 27,0 39,0 ~

Dodam,ze było robione usg na którym nerki wyszły ok.Wątroba i śledziona nieznacznie powiększona.Trzustka hiperechogenna jak po stanie zapalnym nieznacznie powiększona bez cech zmian ostrych. Pęcherz moczowy o cechach pogrubienia jak przy cechach
zapalnych,mocz mętny bez cech złogów i uchwytnego osadu.
Badanie moczu robione w trakcie brania antybiotyku w dniu 20,01 wykazało tylko białko 543,02 mg/dl

Weterynarz stwierdził dziś ,że kot ma niewydolność nerek.Chyba trochę chaotycznie to wszystko opisałam ale jestem zdenerwowana i podłamana tą cała sytuacją.Próbuję jakoś to wszystko ogarnąć.
Mam pytanie, czy w ciągu tych 10 dni mogły aż tak się pogorszyć wyniki badań nerkowych?Tym bardziej ,ze po pierwszych badaniach lekarz nic nie mówił o niewydolności nerek.Powiedział tylko ,że wątroba jest osłabiona w wyniku niejedzenia i stan zapalny dróg moczowych.A kot jeden dzień dobrze a trzy źle.
Nie wiem co o tym wszystkim sądzić i o co pytać lekarza ale coś mi się tu nie zgadza.Bardzo proszę o jakieś porady ,wskazówki i wsparcie.
Dobranoc
Ostatnio edytowano Śro lut 07, 2018 20:38 przez alinkaka, łącznie edytowano 2 razy

alinkaka

Avatar użytkownika
 
Posty: 824
Od: Sob sty 27, 2018 21:54
Lokalizacja: Warszawa

Post » Nie sty 28, 2018 8:18 Re: Proszę o podzielenie się wiedzą

:!:
Napisz w tytule,że prosisz o pomoc w odczytaniu wyników
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55322
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

Post » Nie sty 28, 2018 12:32 Re: Proszę o podzielenie się wiedzą

Wyniki są jakie widać.Pierwsze badania wskazywały na wątrobę.Weterynarz powiedział ,że to normalne bo kot przez parę dni bardzo mało jadł i pił.Kocina dostał kroplówkę i steryd przeciw zapalny,tabletki do wyciskania takiej pasty na zregenerowanie się wątroby,peritol na apetyt i antybiotyk pod skórę do podawania w domu . Kroplówka i steryd była podawana dwa dni 17 i 18 stycznia,nastąpiła lekka poprawa.Kicia zaczął sam pić i to sporo,jedzenie słabo ale coś tam skubał. Antybiotyk podawać miałam do aż do 25 stycznia ale przerwałam go 23.01 ponieważ było gorzej,kot tylko pił a jadł na siłę.26 ponowna wizyta i 2 badanie krwi które wykazało kreatyniną,która w pierwszym badaniu była w normie.Kot dostał znowu kroplówkę nawadniającą, witaminy z gr B lek przeciw zapalny ,nospę i wyrok że to nerki siadają.Po tych zabiegach z dnia 26 na 27 kot ożył i to bardzo(radość przedwczesna)było dobrze do następnej kroplówki dnia 27.Z kociny znowu uszło powietrze zaznaczę ,ze ma tylko mały apetyt na wątróbkę z indyka i wylizuję mi terakotę w przedpokoju.Dziś znowu mamy iść na kroplówkę o godz 16 a ja eis zastanawiam czy to jest dla niego dobre.
Dziwi mnie tak nagłe pogorszenie się wyników nerkowych.A jeżeli to zła diagnoza to czy te kroplówki nie zaszkodzą ,kot przecież sam pił a teraz nie. Trochę tylko je najpierw tylko pierś z kurczaka a teraz wątróbkę z indyka ,wszystkim innym pluje od wołowiny co wcześniej w ogień by się za nią rzucił ucieka na kilometr.
Proszę o pytania to łatwiej będzie mi się pozbierać i jakoś to ogarnąć. Byłabym wdzięczna za wszystkie wskazówki jeżeli to jest możliwe jeszcze dziś przed wizytą u weterynarza.
Pozdrawiam wszystkich

alinkaka

Avatar użytkownika
 
Posty: 824
Od: Sob sty 27, 2018 21:54
Lokalizacja: Warszawa

Post » Nie sty 28, 2018 16:12 Re: Proszę o podzielenie się wiedzą

Odpowiedź masz na nerkowcach. Kroplówki powinny być dobre, ale antybiotyk trzeba dobrać z antybiogramu, ten najwyraźniej nie działa . Można spróbować furaginy, działa niezależnie od posiewu. Nie dawaj sterydu!
Zobaczcie też rozmaz krwi pod mikroskopem pod katem bartonelli. dziwny jest są skok wyników czerwonokrwinkowych. W miarę nawadniania i problemów nerkowych one spadają, a nie rosną. Chyba, żeby to był wybitny niedobór witamin B, to mają powód by rosnąć.
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Nie sty 28, 2018 16:57 Re: Proszę o podzielenie się wiedzą

Jesteśmy świeżo po kroplówce,kot dostał dzis tylko sól fizjologiczna do wypłukania ,wit b i lek przeciw bólowy.Sterydów żadnych nie bierze i antybiotyków na razie też nie.Pogorszenie badań to właśnie po antybiotyku i po dwukrotnym podaniu sterydu.Byłam przeciwna temu sterydowi ale lekarz powiedział ,że sa bardzo słabiutkie i pomogą mu na stan zapalny, bo węzły chłonne miał jak u chomika.
Wracając do kroplówki.W piątek po zestawie kroplówkowym kot ożył a w sobotę po tym samym zestawie samopoczucie jemu padło.
Zobaczymy jak po dzisiejszym zestawie kroplówkowym,na razie kiepsko.
Podsumuję pytania w punktach
Czy kot mógł sie drapać ,bo już wtedy było coś z nerkami?Kot jeszcze wtedy jadł i był żwawy.
Czy wylizanie maści mogło mu aż tak zaszkodzić?
Skąd powiększenie węzłów chłonnych na szyi?
Skąd taka rozbieżność badań w ciągu 10 dni?
Dlaczego w piątek po kroplówce kot ożył a już następnego, po tej samej mu się pogorszyło.
Patrzę na kocinę i płakać mi się chce,że w ciągu miesiąca tak drastycznie pogorszył się jego stan zdrowia.

alinkaka

Avatar użytkownika
 
Posty: 824
Od: Sob sty 27, 2018 21:54
Lokalizacja: Warszawa

Post » Nie sty 28, 2018 19:45 Re: Proszę o podzielenie się wiedzą

Czy kot mógł sie drapać ,bo już wtedy było coś z nerkami?Kot jeszcze wtedy jadł i był żwawy.Drapanie to nie objaw chorych nerek, jeśli już, to wątroby
Czy wylizanie maści mogło mu aż tak zaszkodzić? Mało prawdopodobne, ale możliwe. Prawdopodobniejsza jest jednak infekcja
Skąd powiększenie węzłów chłonnych na szyi? Infekcja
Skąd taka rozbieżność badań w ciągu 10 dni? Nastąpiło załamanie w pracy nerek. Pytanie - dlaczego nastąpiło.
Dlaczego w piątek po kroplówce kot ożył a już następnego, po tej samej mu się pogorszyło. Nie wiem, co to za kroplówka i czy rzeczywiście była ona taka sama. I w jakiej ilości kot ją dostał Istnieje coś takiego jak przewodnienie. Jeśli kot ma problemy z drożnością dróg moczowych mógł się przytkać itp.
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Nie sty 28, 2018 23:37 Re: Proszę o podzielenie się wiedzą

Czy kot po utracie oka miał wyczyszczony i zaszyty oczodół? Nic się w tym miejscu nie dzieje?
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Śro sty 31, 2018 11:24 Re: Proszę o podzielenie się wiedzą

fili pisze:Czy kot po utracie oka miał wyczyszczony i zaszyty oczodół? Nic się w tym miejscu nie dzieje?

Kot stracił oko gdy miał 4 lata teraz ma juz 16.

Witam ponownie.Nie pisałam wcześniej ,bo czekałam na najnowsze wyniki badań.Mam straszny mętlik w głowie po tych badaniach i czytania wszelkich informacji w necie.Nic mi do siebie nie pasuje. Lekarz twierdzi,ze to przewlekłe zapalenie nerek ale usg tego nie wykazuje ,zacytuję opis,,Nerka lewa i prawa prawidłowej wielkości,miąższ o zachowanym układzie warstwowym,miedniczki nieposzerzone bez cech zastoju,przestrzeń podtorebkowa prawidłowa,echogenicznosc miąższu w normie,w miąższu obu nerek wyraźne miejscowe mineralizacje.Tak naprawdę to ten końcowy fragment jest niepokojący.
Pytanie czy przy przewlekłej chorobie nerek nie były by one bardziej zniszczone.Jutro mamy ponowne USG.
Kotek nigdy nie miał problemów z siusianiem i nadal nie ma.
Ostatnie badanie moczu
Barwa- jasnożółta
przejrzystość- przejrzysta
ciążar właściwy 1,030 nor 1,025-1,060 nic sie nie zmieniło od 1badania
ph 6,0 nor < 6,0
białko obecne ++ wcześniej były 3 plusy
glukoza -brak
ketony- brak
bilirubina - ujemna
urobilinogen - w normie
osad -mierny
lukocyty - 0.2 w polu widzenia - norma pojedyncze w preparacie
erytrocyty -1.3 wyługowane w polu widzenia ,wcześniej było0,2 -norma jw
śluz - nieliczne pasma wcześniej było brak
flora bakteryjna liczna -wcześniej była mierna
nabłonki pojedyncze w polu widzenia -wcześniej było brak
wałeczki -brak
kryształy=brak
kreatynina w moczu 96,24mg/dl
białko w moczu 713,43 mg/dl a było 543,02
stosunek białka do kreatyniny 7,41
Dodam ,że mocz nie był pobierany sterylnie ,tylko z kuwety i stał w lodówce ok 10 godzin. Czy to ma znaczenie?
Przejdę do badań krwi. Pierwsze dwa badania podałam już wcześniej teraz opiszę ostatnie.

Badanie Wynik Jedn. min max norma
Morfologia
Leukocyty 6,80 G/l 6,0 18,0 ~
Erytrocyty 3,94 T/l 6,5 10,0 L
Hemoglobina 4,50 mmol/l 6,21 9,31 L
Hematokryt 0,22 l/l 0,30 0,45 L
MCV 55 fl 39 55 ~
MCH 1,14 fmol 0,81 1,05 H
MCHC 20,8 mmol/l 18,6 22,3 ~
RDW 23 % 14 31 ~
Płytki krwi 202 G/l 200 600 ~
MPV 14 fl 14 18 ~

Rozmaz manualny wg Schillinga:
Pałeczkowate 6 % 03H
Segmentowane 46 % 35 75 ~
Limfocyty 48 % 20 55 ~

Obraz krwinek czerwonych:
Anizocytoza Dość znaczna


Oznaczenia biochemiczne:

AspAT 69,0 U/l 644 H
AlAT 120,0 U/l 20 107 H
ALP 21,0 U/l 10 107 ~
Glukoza 81,0 mg/dl 100 130 L
Kreatynina 2,9 mg/dl 1,0 2,0 H
Mocznik 108,0 mg/dl 25 70 H
Białko całkowite 131,0 g/l 60 80 H
Bilirubina całkowita 0,5 mg/dl 0,5 1,2 ~
Albuminy 24,0 g/l 27 39 L
GGT 5,0 U/l 010 ~

Badanie WynikJedn. min max norma

Wapń 8,6 mg/dl 8,0 11,1 ~
Fosfor 7,0 mg/dl 3,0 6,8 H
Magnez 1,9 mg/dl 2,1 3,2 L
Cholesterol 119,0 mg/dl 77,4 201,2 ~
LDH 1550,0 U/l 161 1051 H
CK 730,0 U/l 49 688 H
Triglicerydy 13,0 mg/dl 17,7 159,4 L
Sód 150,7 mmol/l 143,6 156,5 ~
Potas 3,89 mmol/l 4,1 5,6 L
Chlorki 118,1 mmol/l 101,5 118,4 ~
Globuliny 107,0 g/l 27 45 H
Amylaza 3525,0 U/l 433 1600 H
Lipaza (DGGR) 78,0 U/l 045 H
Fruktozamina 193,0 umol/l 190 365 ~
T4 12,1 ng/ml 10 30 ~

Kicia jest w tej chwili na antybiotyku Synulox ,kroplówce płyn ringera fresenius +dokroplówki podaję catosal vit b ,ranigast,ornipural,dodatkowo do pysia kisielek z siemienia i ćwierć asparginu + osłonowe na brzuszek.W razie wymiotów cerenia w zastrzyku.Je taki mix, wątróbki indycze,mięso wołowe,kurczak pierś i serduszka,indyk podudzie,wszystko sparzone i zmiksowane na papkę.Czasami zje sam a czasami ze strzykawki.Weterynarz powiedział,że takie jedzonko możne być, byleby kot jadł cokolwiek.
Dziś ponowne usg a jutro wizyta u lekarza. Weterynarz stwierdził,ze ma ,jak to on określił małą zagwostke z moim kicią.A ja sama nie wiem co o tym wszystkim myśleć,czym więcej czytam tym większy mętlik w głowie.
Pozdrawiam wszystkich i z góry dziękuję za wskazówki co o tym myślicie.
Ostatnio edytowano Śro lut 07, 2018 21:41 przez alinkaka, łącznie edytowano 1 raz

alinkaka

Avatar użytkownika
 
Posty: 824
Od: Sob sty 27, 2018 21:54
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro sty 31, 2018 11:57 Re: Proszę o podzielenie się wiedzą

Dodam jeszcze do przedniego postu ,ze kot oprócz apatii i niejedzenia(chociaż z tym jest rożnie)nie ma żadnych innych objawów fizycznych choroby.

alinkaka

Avatar użytkownika
 
Posty: 824
Od: Sob sty 27, 2018 21:54
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro sty 31, 2018 16:55 Re: Proszę o podzielenie się wiedzą

alinkaka pisze:Dodam jeszcze do przedniego postu ,ze kot oprócz apatii i niejedzenia(chociaż z tym jest rożnie)nie ma żadnych innych objawów fizycznych choroby.

A jak z sikaniem? częstotliwość, oznaki bólu itp?
Na mój gust kot nic nie wskazuje na przewlekłą niewydolność (i dobrze).
Badania moczu mogą być niestety zniekształcone przez zbyt długie czekanie w lodówce, ale wskazują na infekcję dróg moczowych. Zbadaj mocz jeszcze raz, na świeżo, z posiewem. Wyniki krwi wskazują na stopniową poprawę wyników nerkowych,( trudno orzec, na ile od kroplówek i na ile od antybiotyku, ale raczej od kroplówek, antybiotyk chyba trochę słabo działą jednak), za to gorzej niz na początku wyglądają parametry czerwonokrwinkowe. Koniecznie trzeba włączyć suplementację żelaza, polecam bezreceptowy ChelaFerr BioComplex. I do posiłku dodawałabym jakiś wyłapywacz fosforu, może być na bazie węglanu wapnia, tylko że to ma smak kredy i koty nie lubią. Może być Ipakitine, Renalvet itp. To się podaje z jedzeniem, albo tuż przed/po, bo wyłapuje nadmiar fosforanów nie z kota, tylko z karmy.

Reszta leczenia wydaje się mniej więcej w porządku, poza lepszym doborem antybiotyku, żelazem i wyłapywaczem fosforu
Ostatnio edytowano Śro sty 31, 2018 22:38 przez taizu, łącznie edytowano 1 raz
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Śro sty 31, 2018 22:29 Re: Proszę o podzielenie się wiedzą

Sika bardzo ładnie bez oznak bólowych i zastojowych.Nie było częstych wymiotów ani biegunek i nadal nie ma.Zaczęło się od drapania pod koniec grudnia i maści sterydowej.Potem stopniowy brak apetytu i apatia.Kryzysowa sytuacja nastąpiła 16 stycznia,kicia dostał kroplówkę wzmacniającą ,słaby steryd na stan zapalny i jako środek przeciw bólowy ,bo sprawiał wrażenie przy badaniu obolałego i miał strasznie powiększone węzły chłonne.Poza tym antybiotyk enroxil przez na 10 dni ,osłonki na brzuszek ,hepa coś forte na wątrobę i witaminki wita-tonyl. Poprawa słabiutka.W między czasie seria już podanych badań.Po tych ostatnich leczony jest od 29 jw. Dzisiejsze usg trzustki ,wątroby,układu moczowego,tarczycy,układu pokarmowego nie wykazało nic złego.
Kitek jest już tak wymordowany ,ze ma wszystkiego dość i gdyby mógł ,to by się schował w mysia dziurę.A jutro kolejna wizyta u weterynarza i końca stresów nie widać.
Zastanawiam się czy 50% tej jego apatii i brak apetytu to nie stres,tylko co to jest to drugie 50% i skąd się wzięła całość?
Po co dodawać wyłapywacz żelaza jak on i tak ma go za mało?A mój kot jest mądrzejszy od wszystkich lekarzy;)Nigdy nie chciał jeść wątróbek ,czasami coś tam skubnął a tera chce jeść tylko wątróbkę.Wszystko inne be,no chyba ,ze z wątróbką pomieszam to coś sam zje ,ale i tak więcej strzykawką.
Mocz chcę powtórzyć jak najszybciej,tylko jak go złapać aby był sterylny i jak najszybciej dostarczony do laboratorium?
Jutro na pewno wymorduje weta o konkrety .Będę wdzięczna o wskazówki o co pytać?
Pozdrawiam

alinkaka

Avatar użytkownika
 
Posty: 824
Od: Sob sty 27, 2018 21:54
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro sty 31, 2018 22:52 Re: Proszę o podzielenie się wiedzą

Przepraszam za wyłapywacz, oczywiście chodziło o wyłapywacz fosforu,przejęzyczyłam się, al kiedy na końcu streszczałam, napisałam poprawnie
Nie widzę powodu, żeby weta pytać (chyba, że chcesz porównac jego i moje zdanie), zwróć mu uwagę na niskie wyniki czerwonokrwinkowe i poproś o żelazo. Albo podaj je sama :mrgreen: Te witaminy B , które daje, też są niezłe przeciwko anemii, ale Twój kot najwyraźniej potrzebuje też żelaza.

Wyłapywacz fosforu jest potrzebny, do jedzenia, ma za wysoki poziom, a nerkowce w ogóle powinny mieć fosfor w dolnej połowie skali.

Poproś weta o zbadanie moczu na posiew, bo wyraźnie ten podawany słabo działa. Antybiotyk na drogi moczowe podaje się dłużej niż na przeziębienie, nawet do 6 tygodni. Wet może mówić, że posiew będzie niemiarodajny, skoro kot bierze antybiotyk, ale on byłby niemiarodajny tylko wówczas, gdyby synulox rzeczywiście pasował do bakterii, to nie wykaże tych wrazliwych na synulox. Niewrażliwe urosną

Najprawdopodobniej zaczęło się od jakiejś infekcji oczodołu, stąd węzły chłonne. Potem mógł dostać zapalenia nerek, czasami tak działa infekcja paciorkowcowa gardła, kogoś boli gardło, podleczy je, a za jakiś czas ma zapalenie nerek.
Albo infekcja nerek była reakcją na steryd
W każdym razie teraz widać, że mocz nie jest mooczem kota z niewydolnością, tylko z zakazeniem. Koty z niewydolnością mają mniej zagęszczony mocz.

Jak złapać mocz- to troche zależy od kota. niektórzy podsuwają kotu wyparzoną chochelke od tyłu, jak sika :mrgreen: Są też specjalne żwirki, nie wchłaniające moczu, to może mieć wet
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Śro sty 31, 2018 23:18 Re: Proszę o podzielenie się wiedzą

Czy kot nie ma białkomoczu? Obniżone albuminy we krwi, bardzo wysoki stosunek białko/kreatynina w moczu moglyby na to wskazywać (nie wiem czy wynik moczu wskazuje na jakiś stan zapalny czy nie, co to znaczy leukocyty 0.2 w polu widzenia? stosunek b/k powinien być badany w moczu bez aktywnego osadu) Może trzebaby kotu zmierzyć cisnienie krwi?
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Sob lut 03, 2018 20:01 Re: Proszę o podzielenie się wiedzą

Witam,u nas bez zmian.Kicia bez humoru nie chce jeść ,karmiony jest najczęściej strzykawką.
Cały czas na kroplówce płyn ringera fresenius +do kroplówki podaję catosal vit b ,ranipast,ornipural,dodatkowo do pysia kisielek z siemienia i ćwierć asparginu + osłonowe na brzuszek,antybiotyku Synulox i na porawę morfologi hemovet. Jak na razie żadnej poprawy.
Pytania-Ile czasu można kotka trzymać na kroplówce i wyżej wymienionych lekach,mam wrażenie ,ze weterynarzowi kończą się pomysły na leczenie.
Drugie pytanie do karmienia ile i jak często go karmić.Staram się jeżeli nic sam nie chce jeść( a nawet jak chce to takie ilości jak wróbelek)podawać mu strzykawką tak ok 15/20 mililitrów na raz 3/4 razy na dobę papki o której już pisałam.

Podaję najnowsze badanie moczu,siuśki łapane ze strumyka, ale nie są na czczo.Jutro badanie krwi.

Badanie Wynik Jedn. min max norma

Mocz -analiza ogólna
Gęstość
względna 1,014 1,025 1,060 L
Barwa moczu Żółta
Przejrzystość
Lekko mętny

Odczyn Kwaśny
Białko 1017,0 mg/dl
Glukoza Nieobecna ( -)

Ketony Nieobecne ( -)
Barwniki krwi Nieobecne ( -)
Barwniki żółciowe Nieobecne ( -)
Urobilinogen W normie
Osad moczu Mierny,żółty,st.
Nabłonki wielokątne Pojedyncze w prep.
Nabłonki okrągłe Pojedyncze w prep.
Leukocyty 0-1 wpw
Erytrocyty 0-1 wpw
Opis: Świeże
Wałeczki Nie znaleziono
Kryształy Nie znaleziono
Flora bakteryjna Mierna w prep.
Zanieczyszczenia Nieliczne

Kreatynina w moczu 105,0 mg/dl
Białko / Kreatynina 9,7 0,0 0,6 H

alinkaka

Avatar użytkownika
 
Posty: 824
Od: Sob sty 27, 2018 21:54
Lokalizacja: Warszawa

Post » Sob lut 03, 2018 22:09 Re: Proszę o podzielenie się wiedzą i odczytanie wyników

Ciężąr wł. moczu wskazuje, że nerki nie zagęszczają mocno moczu, choć to może być z powodu sporej dawki kroplówek. A tak właściwie, ile kot dostaje kroplówki naraz?
Ja bym jednakzrobiła badanie moczu na posiew. I nie wiem, może bymspróbowała dla odmiany innych koplówek niż Ringer, np ze dwie z soli fizjologicznej. Niektóre koty źle znoszą niektóre kroplówki.

Istnieją leki na poprawę apetytu, tzn poprawa jest efektem ubocznym To Peritol (przeciwalergiczny) i Mirtazepina (uspokajająca), Peritol chyba lepszy. Tak 20 minut po podaniu następuje skok apetytu

Podajesz wyłapywacz fosforu? kot powinien dostawac go przy jedzeniu.
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości