Stary kot chory na nerki

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Wto sty 23, 2018 10:31 Stary kot chory na nerki

Witam,

Mam starszego kota, lat 17. Zauważyłem, że mało je, jest senny, mało aktywny i dużo pije wody. Tydzień temu (15.01) byłem u weterynarza i stwierdzono niewydolność nerek na postawie badania krwi.
Wyniki:
https://www.dropbox.com/sc/e1cvj4cvk44p ... 3NXcXVGIPa

https://www.dropbox.com/sc/e1cvj4cvk44p ... 3NXcXVGIPa


Wet zaproponował, aby przez tydzień podawać kroplówki i potem zobaczymy jakie będą wyniki. Dodatkowo dostałem środek na usuwanie fosforu z jedzenia, mam karmić tym co lubi i dawać ten środek z jedzeniem. Próbowałem tak robić, ale kot nie chciał nić jeść to podawałem na siłę strzykawką gerberka indyka i kurczaka razem z tym środkiem. Popołudniami jeździłem na kroplówki podskórne. Jednak w piątek (20.01) wet stwierdził, że kroplówki podskórne są długo wchłaniane to został założony wenflon i od tego momentu podana glukoza 5%. Po przyjeździe do domu jest jeszcze bardziej osowiały i wymiotuje godzinę/dwie po kroplówce.
Wczoraj wykonano ponownie wyniki i praktycznie nic się nie zmieniło. Ponownie podano kroplówkę glukoze 5%, tym razem nie wymiotował. Wet zalecił jeszcze parę dni kroplówek i jeżeli nic nie zmieni jego zachowania, poprawa apetytu to trzeba będzie uśpić kocurka.

Pytanie do Was czy jest jeszcze szansa dla mego kota ? Zmienić weta ? Co robić ?

Przepraszam za chaos w wypowiedzi ale już nie wiem co robić.

arteqw

 
Posty: 5
Od: Sob kwi 26, 2008 20:46
Lokalizacja: Suwałki

Post » Wto sty 23, 2018 13:55 Re: Stary kot chory na nerki

zmien wet
tylko te wynikí czy ja nie widźe
ile dostaje tej kroplowki ml
moźe za dvźo i podskornie nie wchlanga sie
waga kota
leki jakie
do pokarmu ipakitine
?
jonogram robił?
nie podaj tej glukoźy

chyba źe sa inne badania

anka1515

 
Posty: 4067
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Wto sty 23, 2018 13:56 Re: Stary kot chory na nerki

A skąd jesteś? W dużych miastach są weci specjalizujący się w chorobach konkretnych narządów, będą umieli obejrzeć kota i być może zrobią dodatkowe badania lub postawią konkretniejszą diagnozę. Nawet jak specjalisty nefrologa nie będzie blisko, to i tak skonsultowałabym to z innym lekarzem, najlepiej zajrzyj do działu Weci Polecani. W większej klinice może i zapłacisz więcej za diagnostykę, ale chociaż będziesz mieć czarno na białym jakie są szanse dla kota.

To są jedyne badania jakie zostały wykonane? Robiono chociaż morfologię, usg? Jeśli nie, to trzeba to pilnie zrobić. I mocz zbadać też. Poza tym w dodatkowych badaniach przydałby się jeszcze jonogram i badanie ciśnienia.

Yocia

 
Posty: 1597
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Wto sty 23, 2018 14:28 Re: Stary kot chory na nerki

Wstawiam jeszcze raz.
Obrazek
Obrazek

Mam jeszcze badanie moczu, wstawie później.

Kroplówki dostaje ok 150-200ml.
Waga kota ok 3,5kg.
Nie znam nazw leków.
Jonagram nie był robiony.

Jestem z Suwałk.

arteqw

 
Posty: 5
Od: Sob kwi 26, 2008 20:46
Lokalizacja: Suwałki

Post » Wto sty 23, 2018 15:02 Re: Stary kot chory na nerki

ja nie daje tyle plynow
100 120 wystarczy ,powoli bo po takich iloscich moze byc chwilowa poprawa i koniec
powoli
i kroplowki pod jonogram
a kot przewodniony sźybko wysiadzie

anka1515

 
Posty: 4067
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Wto sty 23, 2018 16:38 Re: Stary kot chory na nerki

Wyniki badania moczu.
Obrazek

arteqw

 
Posty: 5
Od: Sob kwi 26, 2008 20:46
Lokalizacja: Suwałki

Post » Wto sty 23, 2018 22:58 Re: Stary kot chory na nerki

Strasznie wysoki mocznik ... :( Oprócz kroplówek kot powinien dostawać np. azodyl na zbicie mocznika ... Nie będzie sam jadł, bo jest zatruty mocznikiem ...pewnie i dlatego wymiotuje ...Tydzień kroplówek przy takim moczniku to zdecydowanie za krótko, żeby już decydować o eutanazji .. :(
Obrazek

katarzyna1207

 
Posty: 5566
Od: Pt lip 03, 2009 21:58
Lokalizacja: Lublin

Post » Śro sty 24, 2018 0:43 Re: Stary kot chory na nerki

Ze względu na wysoki mocznik trzeba podać coś osłonowego na przewód pokarmowy, najlepiej solvertyl, ale dobre wszystko co zawiera ranitidinę
Skoro kroplówka nie wchłaniała się dobrze, to pytanie - czy dostawał coś moczopędnego? Np lespevet?
Przy takim wysokim skoku mocznika, zawsze zaczynałam od kroplówek dożylnych, podskórne stosowałam później. I zaraz podpowiadam, o ile tego nie wiesz, że najlepiej nauczyć się i robić kotu kroplówki podskórne w domu. Ale to na później.


Azodyl. Owszem, stosowałam. Uważam, że jest bardzo skuteczny, ale. Po pierwsze jego działanie zaobserwować można po minimum 8 tygodniach, nie działa szybko, a tu potrzebny jest czas. Po drugie nie każdy kot połknie taką dużą kapsułkę, a podawać można go wyłącznie w niej bo sens działania tego leku/suplementu polega na tym, że bakterie muszą się uwolnić w jelitach.

Kot ma anemię. Trzeba pomyśleć (szybko) o preparacie krwiotwórczym. Najlepsze rezultaty daje aranesp, polecam. Popularny neorecormon niestety dość szybko przestaje działać. Mozna też zrobić transfuzję krwi, a później o ile będzie potrzeba podac aranesp. Ze względu na anemię trzeba uważać z kroplówkami dożylnymi. Poza tym u kota nerkowego unika się podawania glukozy.

Uważam, że kot ma szanse na przewalczenie kryzysu. Ale też u każdego kota pnn wygląda inaczej. Może być bardzo róznie, ale szanse są :ok:
Dedykacja specjalna - kto się tłumokiem urodził, walizką nigdy nie będzie!

casica

Avatar użytkownika
 
Posty: 49062
Od: Pt mar 30, 2007 22:12
Lokalizacja: Łódź

Post » Śro sty 24, 2018 1:11 Re: Stary kot chory na nerki

Ale azodyl jest w 2 rozmiarach - są mikrokapsułki z taką samą ilością preparatu... Mojemu Misiaczkowi podawałam obtoczone w masełku bez najmniejszego problemu ...
Obrazek

katarzyna1207

 
Posty: 5566
Od: Pt lip 03, 2009 21:58
Lokalizacja: Lublin

Post » Śro sty 24, 2018 1:13 Re: Stary kot chory na nerki

O, to nowość dla mnie. Dobrze wiedzieć w razie W. Gdy ja podawałam swojej kotce był tylko jeden rozmiar i nie musiałam nawet w niczym obtaczać bo ona przyjmowała bezproblemowo wszystko co podałam.
Dedykacja specjalna - kto się tłumokiem urodził, walizką nigdy nie będzie!

casica

Avatar użytkownika
 
Posty: 49062
Od: Pt mar 30, 2007 22:12
Lokalizacja: Łódź

Post » Śro sty 24, 2018 10:35 Re: Stary kot chory na nerki

casica pisze:Kot ma anemię. Trzeba pomyśleć (szybko) o preparacie krwiotwórczym. Najlepsze rezultaty daje aranesp, polecam. Popularny neorecormon niestety dość szybko przestaje działać. Mozna też zrobić transfuzję krwi, a później o ile będzie potrzeba podac aranesp. Ze względu na anemię trzeba uważać z kroplówkami dożylnymi. Poza tym u kota nerkowego unika się podawania glukozy.


Kot nie ma anemii ... Badania krwi pokazują niedobór, ale w szeregu białokrwinkowym.
Oczywiście przy tak wysokich parametrach kreatyniny i mocznika wkrótce może dojść do anemii, ale w wynikach z 15 stycznia jej nie ma.
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Śro sty 24, 2018 10:55 Re: Stary kot chory na nerki

Na tablecie nie mogę sprawdzić, ale RBC ma poniżej 5, czy może źle widzę? Serio pytam, bo się tego dopatrzyłam za drugim razem.
Dedykacja specjalna - kto się tłumokiem urodził, walizką nigdy nie będzie!

casica

Avatar użytkownika
 
Posty: 49062
Od: Pt mar 30, 2007 22:12
Lokalizacja: Łódź

Post » Śro sty 24, 2018 10:58 Re: Stary kot chory na nerki

RBC 6,49
Hematokryt 35,2 %
Hemoglobina 11,9
;-)
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Śro sty 24, 2018 11:00 Re: Stary kot chory na nerki

Faktycznie :oops: to nie wiem jak patrzyłam
Dedykacja specjalna - kto się tłumokiem urodził, walizką nigdy nie będzie!

casica

Avatar użytkownika
 
Posty: 49062
Od: Pt mar 30, 2007 22:12
Lokalizacja: Łódź

Post » Śro sty 24, 2018 11:40 Re: Stary kot chory na nerki

casica pisze:Faktycznie :oops: to nie wiem jak patrzyłam


Zdarza się. Grunt, że wyjaśnione ;-)

Tak jak już napisano w wątku, przydałoby się pilnie skonsultować kota u innego weterynarza i powtórzyć badania moczu (posiew obowiązkowo- w moczu liczne bakterie!), krwi, zrobić rozszerzony jonogram i pod niego dobrać kroplówki. Dobrze byłoby zrobić usg jamy brzusznej.
Trzeba zmodyfikować nawadnianie. Glukoza może w krótkim czasie źle wpłynąć na wątrobę i całkiem zaburzyć elektrolity. Jeżeli kot jest słaby i nie je, to nie dajemy mu glukozy (poza pewnymi nielicznymi wyjątkami, które właśnie wynikają z jonogramu), ale podajemy do kroplówki Duphalyte lub/i dożywiamy kota strzykawką do pyszczka. Nerkowy kot musi jeść.
Jaki wyłapywacz fosforu dostałaś? To też ważne, bo jeśli kot ma wysoki wapń to np. Ipakitine się nie nadaje.
Warto wprowadzić łagodny lek moczopędny typu Lespewet (pod warunkiem, że kot nie sika po paręnaście razy dziennie).
Wymiotujący kot powinien dostawać podskórnie Cerenię oraz obowiązkowo ranitydynę. Na brak apetytu stosujemy Peritol lub mirtazapinę. Azodyl może wspomóc zwierzaka, ale tak jak napisała casica, nie zadziała od razu...
Kot dostaje antybiotyk? Mocz wygląda paskudnie...
Jest szansa na to, że to ostra niewydolność nerek? Kot mógł się czymś zatruć?
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 41 gości