Strona 1 z 3

Kot nerkowy - dobre wyniki, brak apetytu, SILNE OSŁABIENIE

PostNapisane: Sob wrz 09, 2017 21:28
przez haem0
Witam,
proszę o pomoc, bo już nie wiem co robić.
Mój kot ma niewydolność nerek. Po terapii lekami i kroplowkami wyniki są dobre, niestety apetyt nie wrócił. Dzisiaj karmiłam ją na siłę małymi porcjami w ciągu dnia, niestety wieczorem wszystko zwymiotowała. Kot jest bardzo osłabiony, bo apetyt nie odpisuje jej od tygodni. Bardzo mało pije. Było robione USG i RTG - nie wykazały nieprawidłowości. Jutro wkleję wyniki badań i podawane leki.
Jak jej pomóc?

Re: Kot nerkowy - dobre wyniki, brak apetytu, wymioty

PostNapisane: Nie wrz 10, 2017 7:17
przez bea3
Na początek zmienić weta, moim zdaniem, kot nie może nie jeść. Napisz skąd jesteś, na pewno ktoś doradzi innego weta. I karmić, na siłę ale karmić.

Re: Kot nerkowy - dobre wyniki, brak apetytu, wymioty

PostNapisane: Nie wrz 10, 2017 7:58
przez fili
Stosuje się też leki na apetyt, np. Mirtagen.

Re: Kot nerkowy - dobre wyniki, brak apetytu, wymioty

PostNapisane: Nie wrz 10, 2017 8:11
przez Yocia
bea3 pisze:Na początek zmienić weta, moim zdaniem, kot nie może nie jeść. Napisz skąd jesteś, na pewno ktoś doradzi innego weta. I karmić, na siłę ale karmić.

Nie widzę na podstawie tego postu wskazania do zmiany lekarza. Wet to nie cudotworca i jeśli leczenie jest ok (jeszcze nie wiemy nic o tym) to jego możliwości czasem są ograniczone. A koty chore na PNN często nie mają apetytu i trzeba je 'dokarmiać'.

Jak na razie za mało info żeby cokolwiek pisać sensownego. Wklej wyniki, co kot dostaje ale też info o wieku, wadze i kiedy i jak zaczęła się choroba.
Kot miał badany mocz? W labie czy u weta?

Re: Kot nerkowy - dobre wyniki, brak apetytu, wymioty

PostNapisane: Nie wrz 10, 2017 8:29
przez haem0
Mieszkamy we Wrocławiu.
Jedna zmiana weterynarza już była (na chwilę zmienialysmy miasto) i to uratowało kotu życie. Poprzedni lekarz tylko podawał kroplowka podskórne i sterydy (!). Teraz wracamy do Wrocławia i szukam lekarza na miejscu. Ponieważ kot robi się u weta agresywny, w gabinecie muszą pracować co najmniej dwie osoby.

Re: Kot nerkowy - dobre wyniki, brak apetytu, wymioty

PostNapisane: Nie wrz 10, 2017 9:53
przez Theodora
Karmienie rozdrobniona karmą do pyszczka to chyba najlepsze wyjście na teraz. Można pobudzić apetyt ludzkimi lekami - peritolem lub mirtazapiną, ale tutaj zdaj się na weta, to leki na receptę i wet ustala dawkowanie.
Czy kicia nie ma zaparcia? Takie wymioty to może być własnie sygnał problemu w jelitach. Kroplówkowane koty maleńko pija i zwykle maja problemy z wypróżnianiem, ich kupki bywaja twarde i suche jak kamyczki. Jeżeli Twoja kicia poczuła się lepiej i starannie się umyła - może to być kłaczek. Warto miec w domu laktulozę albo psyllium, a doraźnie ratuje sytuację parafina.
U mojego kota zależność jelita - apetyt jest bardzo wyraźna. W sumie psyllium podaję mu teraz już stale, laktuloza też działa świetnie, ale była przyjmowana bez entuzjazmu :wink: U Was może być zupełnie inaczej, ale może ta uwaga się przyda.

Re: Kot nerkowy - dobre wyniki, brak apetytu, wymioty

PostNapisane: Nie wrz 10, 2017 20:31
przez haem0
Historia choroby wygląda mniej więcej tak:
Kot przestał robić kupkę, więc poszłam do weterynarza myśląc, że to zaparcie. USG i RTG niczego nie wykazały, dopiero badanie krwi wskazało na problem z nerkami (brak kupki wynikał z niejedzenia). Potem zaczęłam kojarzyć, że od pewnego czasu były też wymioty.
PIERWSZE WYNIKI:
Obrazek

Weterynarz przez około 10 dni podawał kroplówki i wyniki się poprawiły, ale apetyt nie dopisywał. Ze względu na podejrzenie stanu zapalnego dostawała steryd.

Obrazek

Kilka dni później kot zupełnie opadł z sił (prawie się nie ruszała, krok od śmierci). Ze względu na wyjazd trafiłam do innego weterynarza. Powtórzone badanie krwi wykazało m.in.:
BUN/UREA 41 mg/dL
Kreatynina 4,2 mg/dL
Potas 2,4 mmol/l

Kotu podano:
KAMINOX
Ipaktine
RENALVET
Metoclopramidum
SYNOLUX
Azodyl

Podczas codziennych wizyt oprócz wymienionych dostawała również:
TOLFINE
TRAMAL (podejrzenie, że ból np. zębów, albo problem ze szczęką blokuje apetyt, RTG nie wykazało zmian)
NUTRIBOUND
kroplówka sol ringeri
Clavaseptin
TOLFEDINE

Kolejne badanie krwi:
Obrazek

Po karmieniu w weterynarii pojawiała się kupka (wyglądająca "zdrowo").

Kot jest bardzo słaby, trochę pije, nic nie je. Wczorajsza próba karmienia w domu na siłę małymi porcjami w ciągu dnia zakończyła się wymiotami.
Dzisiaj póki co jedzenie trzyma się w brzuszku.

Samo karmienie to krwawa walka, bo kot należy do tych walczących o swoje. U weterynarza jest szał, więc ciężko dokarmiać kota sondą, a nawet przeprowadzić dokładniejszą diagnostykę.

WALCZYMY O ŻYCIE!

Re: Kot nerkowy - dobre wyniki, brak apetytu, SILNE OSŁABIEN

PostNapisane: Nie wrz 10, 2017 21:08
przez Lucia
Trzymamy za Was kciuki bardzo mocno - u nas także walka trwa!

Re: Kot nerkowy - dobre wyniki, brak apetytu, SILNE OSŁABIEN

PostNapisane: Nie wrz 10, 2017 22:54
przez anka1515
a moze jeszcze powtorz usg i rtg calego kota wrazie czego z kontrastem
czy oslaniacie wątrobe ?

Re: Kot nerkowy - dobre wyniki, brak apetytu, SILNE OSŁABIEN

PostNapisane: Nie wrz 10, 2017 23:07
przez haem0
USG i RTG nie wchodzi w grę, bo kot ze względu na bojowy charakter musiałby dostać "głupiego Jasia", a jest za bardzo osłabiona.
Dostaje tylko te leki, które wymieniłam. Takie zalecono w lecznicy. Aktualnie szukam nowego weterynarza we Wrocławiu.

Po przeczytaniu kilku postów na forum jutro startuję z podawaniem za pomocą palców (sprawdzają się lepiej niż strzykawka) papki z rozmoczonej suchej karmy Royal Canin Renal. Czy warto wzbogacić ją jakimś proszkiem dla rekonwalescentów?

Re: Kot nerkowy - dobre wyniki, brak apetytu, SILNE OSŁABIEN

PostNapisane: Pon wrz 11, 2017 14:06
przez Theodora
A wet nie myślał o dokładniejszym diagnozowaniu tarczycy ?

Re: Kot nerkowy - dobre wyniki, brak apetytu, SILNE OSŁABIEN

PostNapisane: Pon wrz 11, 2017 14:21
przez haem0
Nie, to pierwsze badanie tarczycy trochę wymusiłam dopytując, czy jeszcze coś można zbadać, aby diagnoza była dokładna.
Czy tarczyca mogła stać się przyczyną braku apetytu?

Re: Kot nerkowy - dobre wyniki, brak apetytu, SILNE OSŁABIEN

PostNapisane: Pon wrz 11, 2017 14:36
przez Theodora
Przy chorobach tarczycy wtornymi zaburzeniami mogą być choroby nerek, wątroby, cukrzyca. Fruktozaminę bym zbadała, bo cukier to mógł skoczyc od stresu. A chore przytarczyce zaburzaja gospodarkę wapniowo_ fosforową też mogą dać obraz jak przy PNN. Warto przebadać i mieć pewność.

Re: Kot nerkowy - dobre wyniki, brak apetytu, SILNE OSŁABIEN

PostNapisane: Pon wrz 11, 2017 15:15
przez Yocia
Hormony tarczycy często szaleją jak coś się dzieje w organizmie, jak są nieprawidłowe to należy powtórzyć badanie po ustabilizowaniu innych organów. Niedoczynność u kota rzadko, ale na forum są wątki takich kotów.
Szukaj dobrego weta, niekoniecznie nefrologa. Takiego, który wykluczy wszystko inne. A dobry wet i z pnn sobie poradzi. Bo te nerkowe wskaźniki nie wyglądają tu źle, nie wiem w jakim czasie były te badania i jak kot był kroplowkowany (10 dni to długo pytanie ile dostawal). Mogą być spowodowane inna chorobą, choć wiek, fosfor i tląca się anemia mogą sugerować pnn.
Nie wiem jakie masz zaufanie co do rzetelności tego usg, ale jeśli słabe to przydałoby się dobre usg. I ta fruktozamina. Jonogram zdaje się był,ale może niepełny a może warto powtórzyć.
Na szybko tyle do głowy mi przychodzi. Kot musi jeść, niekoniecznie renala, który rzadko komu smakuje. Może być coś odzywczego,co mu dużo da w małej dawce :)
Zerknij na podforum weci polecani, jest wątek dot Wrocławia.

Re: Kot nerkowy - dobre wyniki, brak apetytu, SILNE OSŁABIEN

PostNapisane: Pon wrz 11, 2017 15:39
przez haem0
Podejmę temat z weterynarzem, ale najpierw muszę znaleźć jakiegoś dobrego. Poprzedni wrocławski zawiódł, a kot przeżył tylko dlatego, że na dwa tygodnie musiałam wyjechać i trafił w ręce innego lekarza.
Karmię kota na siłę, bo nawet jeśli zajrzy do miski (oblizując się przy tym), to jedzenia nie tyka.
Skubana tak pluje, że 40% jedzenia ląduje na podłodze. Zamówiłam już proszek Royal Canin Convalescence, mam nadzieję, że nawet przy niewielkiej wtłoczonej w kota ilości, utrzyma ją przy życiu do czasu odzyskania apetytu.