Karma dla kotów z chorobą nerek

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pon wrz 04, 2017 12:18 Karma dla kotów z chorobą nerek

Wiem że niedawno pojawił się taki temat ale wole go odświeżyć bo w tamtym poście temat zamilkł od dwóch miesięcy a poza tym mi chodzi o to co Wy polecacie i co uważacie na temat karmienia kotów chorych na nerki

Moje pytanie jest kierowane do osób które albo trudnią się fachem weterynaryjnym albo naprawde mają praktyczne doświadczenie z karmieniem kotów chorych na niewydolność nerek. Chodzi mi o to by raczej nie wypowiadały sie osoby które TEORETYCZNIE WIEDZĄ tylko takie które mają praktyczną wiedzę.



Chodzi mi o karmienie takich kotów. Wiem iż marketowa karma jest do duszy bo poza naprawde małą ilością mięsa ma je niskiej jakości plus jakieś tam śmieci (mieso i produkty pochodzenia zwierzęcego) Czytałem że koty chore na nerki powinny całe życie jeć karme typu Renal w której jest niska zawartośc fosforu szkodliwego dla nerek jak i mała ilość białka z którym nerki też muszą sobie radzić a które też je obciąża. Problem fosforu da się rozwiązać poprzez kapsyłki RenalVet albo tabletki które wiążą fosfor zawarty w karmie. Problemem jest białko jako drugi składnik który weterynarze mówią by zmniejszać kotu choremu na nerki. Na Facebooku poświęconym kotom ludziska mówią że nie należy ograniczać białka lecz dawać takie które jest znanego pochodzenia czyli wiadomo co to za mięso (mięso z kurczaka, mięso z kaczki itp) bo takie jest najlepiej przyswajalne (a zboża dodawane do karm nie są naturalnym pożywieniem kotów więc takie białko tylko obciąża nerki) a nie że jest napisane że jest mięso ale nic poza tym. Poza tym mówią by dawać dużą ilość białka wysokiej jakości czyli takiego które organizm dobrze przyswaja a takiego się nie znajdzie w karmach marketowych. Polecali mi na forach facebooka karme np finefood Catz która ma 70% lub nawet więcej mięsa konkretnego pochodzenia. Ktoś nawet wspomniał że ta karma ma małą ilość fosforu.

W końcu kot to mięsożerca więc powinien jeść mięso a nie np jakieś tam białka zbożowe czy warzywa które często są dodawane do karm a ich przyswajanie jest gorsze.



Zaczynam się w tym troche gubić. 

Jedni gadają "mało białka ale wysokiej jakości które jest dobrze przyswajalne by nerek nie obciążać" (karma typu Renal) inni że "dużo wysokiej jakości białka dobrze przyswajalnego" (normalna karma nie typu Renal ale z porządnym mięsem które ma porządne białko). Jedni piszą nawet że jak podają swoim nerkowcom porządną karme jaką jest podobno Finefood Catz plus codzienne kapsułki na fosfor to wyniki ich kotów się poprawiły no i kot jest ożywiony bo ma normalną dawke mięsa a nie skąpą.

O fosforze nie spominam bo jak pisałem łatwo się je da wyeliminować poprzez codzienne (według mnie ranne podawanie) kapsułek lub tabletek wiążących fosfor.

Ale co z białkiem!!!!

Jakub1979

 
Posty: 1
Od: Pon wrz 04, 2017 12:08

Post » Pon wrz 04, 2017 17:12 Re: Karma dla kotów z chorobą nerek

Poczytaj materiał zalinkowany poniżej. Ja najwięcej wiedzy czerpałam z tego źródła, chociaż barfem nie karmię. Nie nie wiem, czy 2,5 roku z kotem z PNN jest dla Ciebie wystarczającą rekomendacją :wink: Sam musisz dobrać najlepszy sposób odżywiania swojego kota.
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=3427

Theodora

Avatar użytkownika
 
Posty: 1886
Od: Pon kwi 30, 2007 10:49

Post » Pt wrz 15, 2017 23:05 Re: Karma dla kotów z chorobą nerek

Zacytuję z jednego artykułu sprzed roku (autorem jest Cailin R. Heinze):
Ograniczenie zawartości białka w diecie jest prawdopodobnie najlepiej znaną oraz najbardziej kontrowersyjną modyfikacją żywieniową u pacjentów ciepiących na niewydolność nerek. Nie ma dowodów wskazujących, że wysokobiałkowe diety same w sobie działają niekorzystnie na nerki. Gdy jednak GFR jest znacznie obniżony, w krwiobiegu gromadzą się związki azotowe, a zmniejszona zawartość białka w diecie może zredukować wpływ tych toksyn na inne układy, a tym samym poprawić jakość życia pacjenta.
Ponieważ mięso jest na ogół bogate w fosfor, ilość tego pierwiastka w dietach komercyjnych jest zazwyczaj uzależniona od zawartości białka zwierzęcego. Stopień wymaganego ograniczenia zawartości białka w pokarmie zalezy od wyników badań laboratoryjnych pacjenta oraz zbilansowania spożycia białka odpowiednim ograniczeniem ilości podawanego fosforu. Gdy jest to konieczne, nalezy więc ograniczyć poziom białka, starając się maksymalnie poprawić jego jakość, aby zaspokoić fizjologiczne zapotrzebowanie zwierzęcia i uniknąć nadmiar, który przyczynia się do produkcji toksyn mocznicowych.
W przeciwieństwie do pacjentów chorujących na przewlekłą chorobę nerek bez białkomoczu, u zwierząt ze znaczną nefropatią białkogubną (z jednoczesnym uszkodzeniem kanalików lub bez) konieczne może okazać się położenie takiego samego lub nawet większego nacisku na ograniczenie podawanego białka jak na ograniczenie fosforu, aby spowolnić rozwój choroby. U wielu gatunków zwierzat zwiększenie ilości białka w diecie nasila utratę białka w kłębuszkach nerkowych. Albumina jest toksyczna dla kanalików nerkowych, prowadzi do przyspieszenia zwyrodnienia nerki. I chociaż wydaje się do sprzeczne z logiką, u większości zwierząt cierpiących na nefropatię białkogubną zmniejszenie ilości białka w diecie skutkuje niższym stosunkiem białko:kreatynina w moczu (UPC) oraz wyższy stężeniem albuminy w surowicy.
Niestety nie istnieją żadne dane dotyczące zależności pomiędzy ilością białka w pokarmie a jego wydalaniem przez nerki, które pozwoliłyby na ustalenie odpowiedniej zawartości tego składnika w diecie pacjentów z niewydolnością nerek. U większości pacjentów z białkomoczem prawdopodobnie uzasadnione jest podawanie komercyjnej diety nerkowej, nawet w przypadku braku azotemii. U psów i kotów spożywających karmy bogate w białko/fosfor (takie jak liczne diety bezzbożowe bądź niskowęglowodanowe, diety oparte na surowych składnikach lub duża ilość mięsnych przysmaków) w momencie rozpoznania choroby właściwym pierwszym krokiem może być ograniczenie białka oraz fosforu do poziomu bliskiego minimalnemu zapotrzebowaniu określonemu przez AAFCO. Dalsze modyfikacje diety mogą opierać się na wynikach badań laboratoryjnych oraz reakcji pacjenta na leczenie.

Yocia

 
Posty: 1597
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Sob paź 14, 2017 6:50 Re: Karma dla kotów z chorobą nerek

moja kocica miałą podobnie . Pomogło po odstąpieniu karmy

sskijop

 
Posty: 1
Od: Śro wrz 13, 2017 5:48

Post » Nie paź 22, 2017 18:24 Re: Karma dla kotów z chorobą nerek

My jemy catz finefood purr - to nie jest karma nerkowa ale to opcja nisko fosforowa. Chorujemy stosunkowo krótko bo 11 miesięcy ale wiele wetów (oświeconych :)) poleca tę karmę na wiele schorzeń.


p.s. ten stereotyp, że kot nie powinien jeść białka przy chorych nerkach już dawno został obalony, jak kot nie je białka zaczyna zjadać sam siebie. Tutaj chodzi o odpowiednie zbilansowanie wszystkich składników. I jakość białka :)
Puszek ciuła do swojej skarbonki na nerki https://pomagam.pl/chorenerkipuszka

girlonthebridge

 
Posty: 1528
Od: Sob wrz 22, 2012 1:24
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Post » Nie paź 22, 2017 18:47 Re: Karma dla kotów z chorobą nerek

girlonthebridge pisze:p.s. ten stereotyp, że kot nie powinien jeść białka przy chorych nerkach już dawno został obalony, jak kot nie je białka zaczyna zjadać sam siebie. Tutaj chodzi o odpowiednie zbilansowanie wszystkich składników. I jakość białka :)

jakieś źródło? :)

Yocia

 
Posty: 1597
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Nie paź 22, 2017 22:38 Re: Karma dla kotów z chorobą nerek

mój wet :D prowadzi teraz sympozja nefrologiczne dla wetów. Nie wciska karm renalowych i koty nerkowe prowadzone u niej mają się super (po wynikach swojego kota widzę, że to cudotwórca) a wierz mi odwiedziłam wielu wetów z Neską na czele :) (p.s. na grupie nerkowej na FB jest sporo artykułów, jak znajdę trochę czasu to tu powklejam :D)
Puszek ciuła do swojej skarbonki na nerki https://pomagam.pl/chorenerkipuszka

girlonthebridge

 
Posty: 1528
Od: Sob wrz 22, 2012 1:24
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Post » Nie paź 22, 2017 22:56 Re: Karma dla kotów z chorobą nerek

Dobrze wiedzieć :)
Tzn sama jestem sceptycznie nastawiona do konieczności karmienia renalem, jednakże mało jest dostępnych badań czy artykułów, dlatego spytałam, bo z chęcią bym poczytała coś mądrego :)
A podeślesz mi na pw link do tej grupy? Będzie jeszcze lepiej :wink:

Yocia

 
Posty: 1597
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Pon paź 23, 2017 19:09 Re: Karma dla kotów z chorobą nerek

Yocia pisze:Dobrze wiedzieć :)
Tzn sama jestem sceptycznie nastawiona do konieczności karmienia renalem, jednakże mało jest dostępnych badań czy artykułów, dlatego spytałam, bo z chęcią bym poczytała coś mądrego :)
A podeślesz mi na pw link do tej grupy? Będzie jeszcze lepiej :wink:


poleciało :) zachęcam do dołączenia (wykopalisko wiedzy i pomoc w szukaniu dobrego weta, często też w interpretacji wyników, sporo jest tam osób dzięki którym ta choroba nie jest już taka straszna i można z nią żyć wiele lat :))
Puszek ciuła do swojej skarbonki na nerki https://pomagam.pl/chorenerkipuszka

girlonthebridge

 
Posty: 1528
Od: Sob wrz 22, 2012 1:24
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Post » Pon paź 30, 2017 17:25 Re: Karma dla kotów z chorobą nerek

czy ja też mogłabym prosić o link do tej grupy na facebooku

peate

 
Posty: 1296
Od: Czw paź 11, 2007 21:58
Lokalizacja: b-b

Post » Nie gru 03, 2017 21:05 Re: Karma dla kotów z chorobą nerek

Ja też poproszę link ...
Obrazek

katarzyna1207

 
Posty: 5566
Od: Pt lip 03, 2009 21:58
Lokalizacja: Lublin

Post » Pon gru 11, 2017 15:32 Re: Karma dla kotów z chorobą nerek

Mogę prosić również o ten link..

Szeska

 
Posty: 88
Od: Pon lis 08, 2004 18:19

Post » Pon sty 08, 2018 16:31 Re: Karma dla kotów z chorobą nerek

proszę o link do grupy na FB :)

sentimenti

 
Posty: 174
Od: Pt lis 09, 2012 22:13
Lokalizacja: Zagłębie

Post » Śro sty 10, 2018 15:03 Re: Karma dla kotów z chorobą nerek

też proszę o link, może prościej będzie jak tu wkleisz?

magdullah

 
Posty: 21
Od: Czw lis 05, 2009 9:10

Post » Nie lut 18, 2018 19:58 Re: Karma dla kotów z chorobą nerek

wystarczy wpisać na facebooku w lupkę kocie choroby - kot nerkowy :)
Puszek ciuła do swojej skarbonki na nerki https://pomagam.pl/chorenerkipuszka

girlonthebridge

 
Posty: 1528
Od: Sob wrz 22, 2012 1:24
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bubuś8435 i 30 gości