Dieta - kot nerkowy i zdrowy z jednej miski

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Śro sie 09, 2017 22:01 Dieta - kot nerkowy i zdrowy z jednej miski

Witam,

dzisiaj odebrałam wyniki badań kota - stwierdzono niewydolność nerek.
Kot przez dwa tygodnie dostawać będzie kroplówki. Zalecono mi również wprowadzenie specjalistycznej diety. I tu pojawia się problem - w domu są dwa koty, przyzwyczajone do jednej, zawsze pełnej miski, z której podjadają kiedy chcą.
Karmienie ich każdego inną karmą to albo totalna zmiana przyzwyczajeń nas wszystkich, albo zakup dwóch misek reagujących na chip (http://www.zooplus.pl/shop/koty/automat ... iki/479624) - rozwiązanie drogie i nie wiadomo, czy się przyjmie.

Przeglądając inne wątki znalazłam informację, że karma nerkowa i tak może zostać przez kota odrzucona, a niejedzenie to także niebezpieczeństwo.

Czy istnieje jakaś forma suplementacji, która pozwoli karmić koty identycznie, ale choremu podawać jakiś dodatkowy składnik np. w formie tabletki?

I czy w ogóle mogę zrobić dla niej coś jeszcze?
Pierwsze wyniki wyglądają tak (na USG nie były widoczne problemy z nerkami):
Obrazek

haem0

 
Posty: 36
Od: Pt sty 21, 2011 15:54

Post » Śro sie 09, 2017 22:44 Re: Dieta - kot nerkowy i zdrowy z jednej miski

haem0 pisze:Czy istnieje jakaś forma suplementacji, która pozwoli karmić koty identycznie, ale choremu podawać jakiś dodatkowy składnik np. w formie tabletki?

Jeśli kotu w badaniach wyjdzie podwyższony poziom fosforu, to powinien dostawać lek, którego zadaniem będzie wyłapać go z pożywienia uniemożliwiając wchłonięcie z przewodu pokarmowego - niestety żeby spełniać taką funkcję musi być i tak podawany z pożywieniem (najlepiej wtedy byłoby wydzielić kotom kilka posiłków w ciągu dnia i żeby jadły z własnych miseczek). (chociaż widziałam jak Pronefra ślicznie zbiła fosfor u kota, który nie jadł nic i dostawał ją wprost do pysia). Karmy nerkowe cechują się głównie właśnie obniżoną zawartością fosforu, mniejszą zawartością białka (ze względu na mocznik) i kilkoma dodatkami jak nienasycone kwasy tłuszczowe.

haem0 pisze:I czy w ogóle mogę zrobić dla niej coś jeszcze?

Niewydolność nerek może być ostra albo przewlekła. Odróżnienie tych dwóch stanów jest o tyle istotne, że z pierwszej da się wyjść, choć trzeba do tego doświadczenia, bo jest to jedna z trudniejszych do prowadzenia chorób. Niestety wiek kota przemawia jednak za przewlekłą formą.
Azotemia może być także przednerkowa, spowodowana zmniejszonym dopływem krwi do nerek, a u Twojego kota widać w wynikach odwodnienie (hematokryt lekko ponad normę, dodatkowo jeśli kot ma niedokrwistość przy pnn to odwodnienie może być większe, niż wskazują na to wyniki). Zadbaj o odpowiednie napojenie kotów - są różne metody: dosmaczanie wody sosikami z saszetek, rozstawianie po domu dodatkowych misek itp.

Koniecznie musisz zbadać poziom fosforu i jonogram (zwłaszcza potas i wapń) we krwi. Do tego badanie moczu - ciężar właściwy może pomóc w różnicowaniu przyczyny azotemii (tylko najczęściej jest badany paskami dla ludzi co trochę przekłamuje wynik).

Co się zadziało z kotem, że wykonane zostały badania krwi? Jakie miał objawy i od jakiego czasu? Jak sika - w jakich ilościach?

Yocia

 
Posty: 1597
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Czw sie 10, 2017 10:11 Re: Dieta - kot nerkowy i zdrowy z jednej miski

Dziękuję za reakcję!

U kota zaniepokoił mnie brak kupki w kuwecie. Poszłam do weterynarza z podejrzeniem gigantycznego zaparcia. USG i rentgen niczego nie wykazały, dopiero wyniki krwi naprowadziły nas na inną diagnozę. Kot po prostu niczego nie jadł. Przez to, że oba zwierzaki jedzą z jednej miski niczego nie zauważyłam. Z tego samego powodu nie jestem też w stanie dokładnie określić ilości moczu.

Lecznica chce powtórzyć badania po serii 10-14 kroplówek podskórnych. Czy to będzie dobry moment na ich rozszerzenie?

haem0

 
Posty: 36
Od: Pt sty 21, 2011 15:54

Post » Czw sie 10, 2017 11:54 Re: Dieta - kot nerkowy i zdrowy z jednej miski

Zaparcia czasami występują przy chorobie nerek, jeśli poziom potasu jest obniżony, ponieważ mięśnie przewodu pokarmowego nie pracują właściwie (a problemowi nie sprzyja odwodnienie). Jeśli natomiast w badaniach obrazowych nie było widać wypełnionej prostnicy, to faktycznie niejedzenie jest lepszym podejrzanym.

Lecznica chce powtórzyć badania po serii 10-14 kroplówek podskórnych.

Nie podskórne :( Kot jest odwodniony i w złym stanie, jeśli nie je - wymaga podawania kroplówek dożylnych na ten moment. I nie przez 2 tygodnie codziennie, tylko do ustabilizowania stanu ogólnego i ustalenia leczenia - około 5 dni. Potem, jeśli zajdzie potrzeba, możesz nauczyć się robić kroplówki podskórne i robić w domu. Kot nie powinien przy tych kroplówkach dostawać diuretyków, czyli leków wspomagających diurezę w nerkach, jeśli nic się nie dzieje i nie ma potrzeby Podczas przyjmowania kroplówek bezpośrednio po trzeba kota obserwować - czy nie oddycha ciężej, czy brzuszek nie robi się cały okrąglejszy.
Dopiero teraz zauważyłam, że wskaźniki dotyczące zawartości hemoglobiny w krwinkach są w dolnych granicach norm, co sugeruje albo lekką niedokrwistość albo jej początek - to z kolei po 1) sugeruje pnn 2) że odwodnienie może być silniejsze niż wynika z hematokrytu

Rozszerzenie badań za tydzień-dwa to za późno, bo od nich zależy jak kot ma być leczony teraz.

Uzupełniłabym te badania przy następnej wizycie - jak pisałam fosfor i jonogram.
Mocz najlepiej pobrać u lekarza przez nakłucie pęcherza. Wynik wychodzi najbardziej wiarygodny, ale jeśli Twoi lekarze nie robią to musisz pobrać go możliwie w najbardziej jałowy sposób: możesz podstawić kotu pod tyłeczek w trakcie sikania zdezynfekowaną wazówkę lub miseczkę/nerkę chirurgiczną - najlepiej początkowe kilka kropel nie pobierać, bo wypłukują one z cewki bakterie i nabłonki; możesz wyparzyć i zdezynfekować kuwetę i pozostawić mu pustą - może nasiusia do takiej; albo możesz zakupić u weta/ w zoologu specjalny żwirek, który nie wchłania moczu. Potem zlewasz to do pojemniczka na mocz.
Mocz jak najszybciej trzeba zanieść do weta do zbadania (badanie ogólne + badanie osadu moczu + posiew). Jeśli nie możesz od razu to przechowuj go w lodówce.

A kontrolę wybranych wskaźników (mocznik, kreatynina, fosfor) za kilka dni, w ciągu kroplówkowania lub po zakończeniu. Badania masz robione w Vetlabie, nie wiem czy lecznica robi na miejscu, a wolała wysłać, czy nie ma aparatów do badań - ale w tym laboratorium możesz zrobić konkretne wybrane wskaźniki (te podstawowe kosztują kilka-kilkanaście zł), nie musisz robić całego panelu badań za każdym razem w celach kontrolnych tylko.
Jeśli kot nie je, to do wlewu może dostawać B12 stymulującą apetyt a w iniekcji preparat Cerenia - jest zarejestrowany jako p-wymiotny, ale działa na mdłości, które mogą nasilać brak apetytu i p-bólowo.
Po nawodnieniu i lekach kot powinien poczuć się lepiej i zacząć jeść, ale zachęcaj go do jedzenia teraz - mogą to być różne saszetki, lekko podgrzane, mięso, cokolwiek co lubi lub będzie miał ochotę. Jak nie zacznie, to trzeba będzie go dokarmiać na siłę lub dożylnie, bo długotrwała głodówka uszkadza kotom wątrobę.

Czy zauważyłaś u kota jakiekolwiek objawy choroby wcześniej jak wymioty, pogorszenie stanu sierści, osowiałość, niechęć do jedzenia, zwiększoną ilość picia (kot często przy misce i pijący dużo)? /podobnie z poliurią - grudki w kuwecie mogą być większe niż zawsze/

Yocia

 
Posty: 1597
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Czw sie 10, 2017 12:09 Re: Dieta - kot nerkowy i zdrowy z jednej miski

Kot w lecznicy ma ataki furii, więc podawanie kroplówek dożylnie wiązałoby się z podawaniem "głupiego jasia". Podanie kroplówki podskórnie to wyzwanie.

Kot zachowywał i nadal zachowuje się normalnie, jedyna niepokojąca rzecz która zwróciła moją to brak kupek w kuwecie. Przy dwóch kotach i żwirku silikonowym ilości moczu nie jestem w stanie określić. Rzeczywiście, kot wcześniej wymiotował i tu mam do siebie żal, bo tłumaczyłam to "kłaczkiem", albo zjedzonym owsem.

Czy kot może jeść normalne jedzenie? (jest na karmie weterynaryjnej Royal Canin Urinary S/O)

haem0

 
Posty: 36
Od: Pt sty 21, 2011 15:54

Post » Czw sie 10, 2017 12:24 Re: Dieta - kot nerkowy i zdrowy z jednej miski

haem0 pisze:Kot w lecznicy ma ataki furii, więc podawanie kroplówek dożylnie wiązałoby się z podawaniem "głupiego jasia". Podanie kroplówki podskórnie to wyzwanie.

Nie chcę negować, bo kota nie znam i nie widziałam, natomiast większość kotów jest b. ciężka w obsłudze, nie zliczę tych, które obsługiwałam w rękawicach albo we 3 osoby - rezygnacja z wlewów to wyjątki :wink: Czy mają w lecznicy torby iniekcyjne dla kotów? Można w nią wsadzić kota zanim jeszcze zdąży się rozwścieczyć, a potem można z łapą robić co się chce.

Nie wiedziałam, że kot je karmę urinary - tzn. że miał problem z kryształami w przeszłości?
Odwodnienie mogło spowodować ich wytrącanie się - nic nie świeciło w usg pęcherza? Tym bardziej badanie moczu jest wskazane.
Na ten moment może jeść dowolne jedzenie, byleby jadł - warto teraz i w przyszłości spróbować dopajać kota albo wodą albo przez zmianę/dodatek karmy mokrej/mięsa. :)

Yocia

 
Posty: 1597
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Czw sie 10, 2017 12:34 Re: Dieta - kot nerkowy i zdrowy z jednej miski

Kot jest wyjątkowo agresywny w lecznicy, więc przytrzymanie jej na czas kroplówki dożylnej to science fiction. Dzisiaj przejdę "kurs pielęgniarski" i spróbuję podawać kroplówki podskórnie w domu.
Kicia ma werwę, wczoraj ładnie piła i podziobała saszetkę. Podsłuchiwałam w kuwecie, więc wiem, że zrobiła siusiu. Gdyby nie wyniki - kot na oko zdrowy jak rybka!

Kotka miała problem z kamieniami w pęcherzu, stąd dieta. W USG mocno zwróciliśmy na nie uwagę i nic nie było widać.

haem0

 
Posty: 36
Od: Pt sty 21, 2011 15:54

Post » Czw sie 10, 2017 12:56 Re: Dieta - kot nerkowy i zdrowy z jednej miski

Przy takim kocie podskórne też mogą być problemem, bo miejsce wkłucia trzeba zmieniać, co wiąże się z kilkoma kłuciami i stałą obecnością igły pod skórą - dobrze, gdyby ktoś mógł Ci w domu w tym pomóc, albo owiń sobie ją w kocyk. Powodzenia.
W takim razie po np. tygodniu wlewów zbadaj mocznik i kreatyninę. Może nie są tak wysokie jak teraz przy odwodnieniu :)

Yocia

 
Posty: 1597
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Wto paź 17, 2017 12:43 Re: Dieta - kot nerkowy i zdrowy z jednej miski

Podłączę się pod główny temat. Mam kocura, ma 7lat, wyniki mu trochę skaczą od paru lat w górnej granicy, ostatnio kreatynina 2.07 reszta w normie. Je renal od jakiś 2-3 lat. W weekend adoprowalam zdrową kotkę i zastanawiam się, jak rozwiązać temat jedzenia jak jestem w pracy, żeby sobie nie wyjadali z misek. Rozdzielanie na stałe na ten czas nie wchodzi w grę bo wzięłam małą, żeby mój miał towarzystwo pod moją nieobecność.
Jakieś rady?

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Obrazek

Afra666

 
Posty: 2208
Od: Śro wrz 01, 2010 11:50
Lokalizacja: Łódź

Post » Śro paź 18, 2017 16:13 Re: Dieta - kot nerkowy i zdrowy z jednej miski

Nikt nic nie podpowie?

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Obrazek

Afra666

 
Posty: 2208
Od: Śro wrz 01, 2010 11:50
Lokalizacja: Łódź

Post » Śro paź 18, 2017 20:01 Re: Dieta - kot nerkowy i zdrowy z jednej miski

Moje kotki podczas nieobecności dostawaly suchą karmę w miskach automatycznych oddalonych od siebie, żeby mogły zjeść tylko to co w swojej misce.

gusiek1

 
Posty: 1650
Od: Nie sie 28, 2016 14:24
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro paź 18, 2017 22:25 Re: Dieta - kot nerkowy i zdrowy z jednej miski

gusiek1 pisze:Moje kotki podczas nieobecności dostawaly suchą karmę w miskach automatycznych oddalonych od siebie, żeby mogły zjeść tylko to co w swojej misce.

Tylko żebym ja wiedziała czy każde zje swoje. Niestety koty wychodzą z założenia, że to w misce obok jest lepsze :?
Obrazek

Afra666

 
Posty: 2208
Od: Śro wrz 01, 2010 11:50
Lokalizacja: Łódź

Post » Czw paź 19, 2017 4:31 Re: Dieta - kot nerkowy i zdrowy z jednej miski

Afra666 pisze:
gusiek1 pisze:Moje kotki podczas nieobecności dostawaly suchą karmę w miskach automatycznych oddalonych od siebie, żeby mogły zjeść tylko to co w swojej misce.

Tylko żebym ja wiedziała czy każde zje swoje. Niestety koty wychodzą z założenia, że to w misce obok jest lepsze :?

To wkladaj tak, aby to co miały zjeść do miski obok. Oczywiście najpierw bym sprawdziła czy to działa jak widzę.

gusiek1

 
Posty: 1650
Od: Nie sie 28, 2016 14:24
Lokalizacja: Warszawa

Post » Czw paź 19, 2017 10:14 Re: Dieta - kot nerkowy i zdrowy z jednej miski

gusiek1 pisze:
Afra666 pisze:
gusiek1 pisze:Moje kotki podczas nieobecności dostawaly suchą karmę w miskach automatycznych oddalonych od siebie, żeby mogły zjeść tylko to co w swojej misce.

Tylko żebym ja wiedziała czy każde zje swoje. Niestety koty wychodzą z założenia, że to w misce obok jest lepsze :?

To wkladaj tak, aby to co miały zjeść do miski obok. Oczywiście najpierw bym sprawdziła czy to działa jak widzę.
Nie działa. Stawiam im miski i każde leci do tej obok. Przestawiam miski a one i tak jedzą i zaglądają do tej obok.
Chyba będę musiała dawać im jeść przed wyjściem i od razu jak wrócę z pracy. Nie mam pomysłu

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Obrazek

Afra666

 
Posty: 2208
Od: Śro wrz 01, 2010 11:50
Lokalizacja: Łódź

Post » Czw paź 19, 2017 16:01 Re: Dieta - kot nerkowy i zdrowy z jednej miski

Naucz koty jeść o wyznaczonych porach dnia. Odkąd u mojej kotki zdiagnozowaliśmy PNN, chrupki wyleciały z mojego domu z wielkim hukiem (powodują dodatkowe odwodnienie kota). Obecnie obydwa koty jadają BARF dla nerkowców, ale z tego co wiem, to jedyna forma karmy dla nerkowca, która nie zaszkodzi kotu zdrowemu. Zdrowy nie może jeść renala, bo ten zawiera za mało białka i w efekcie kot zdrowy będzie poważnie niedożywiony. Koty karmię 3 razy dziennie i pilnuję, czy każdy zjada swoją porcję. Da się żyć ;)

Anilina

 
Posty: 14
Od: Czw wrz 07, 2017 9:17
Lokalizacja: Trzebinia

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości