Żywienie kota z dużym apetytem

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Czw lip 20, 2017 15:06 Żywienie kota z dużym apetytem

Cześć!

Weterynarz zdiagnozował u mojego kota początki niewydolności nerek. Ok. 2,5 miesiąca temu miał wykonywany zabieg usuwania zęba i miał wykonane badania krwi. Pan Kot ma 10 lat. Wtedy miał jedynie podniesiony mocznik 88,0 (przy zakresie 25,0-70,0), kreatynina była w normie- 1,4 (zakres 0,6-1,8). Przez ostatnie pare tygodni kot normalnie jadł, bawił sie, był aktywny, ale codziennie/ co 2-3 dni wymiotował. Poszłam do weterynarza i hipoteza, że to nerki lub nadczynność tarczycy. Zostały wykonane badania krwi- wszystko w normie (w tym mocznik), kreatynina podniosła się do 2,1. Weterynarz powiedziała, że to kwestia "kociego hipochondryzmu", że na takim etapie choroby zaczął wymiotować. Kot dostał kilka kroplówek podskórnych (co parę dni, dzisiaj dostał ostatnią) i weterynarz powiedziała, że kot musi się przestawić na jedzenie dla nerkowców. Trochę się z nią ścięłam, bo bardzo na mnie naskoczyła, kiedy zapytałam o jakieś inne metody karmienia kota (kot dotychczas był żywiony dosyć dobrymi karmami, z dużą zawartością mięsa i bez zbóż i piersią z kurczaka/indyka, a karmy dla nerkowców zbyt odżywcze nie są).
Kupiłam mu na spróbowanie Vet Life Renal Farminy i saszetki Puriny Veterinary. Kot zjada je bardzo chętnie, ładnie pije wodę, przestal wymiotować, ma dobre samopoczucie.
Jedyną rzeczą, która mnie niepokoi jest fakt, że ma on niesamowity apetyt i zjada naprawdę dużo (więcej niż wcześniej, a wtedy też nie jadł mało). Zastanawiam się, czy to nie jest kwestia karmy. Czy w takiej fazie choroby są jakieś alternatywy w żywieniu kota? Czy np włączenie saszetki z dobrej jakości mięsem raz w tygodniu zaszkodzi? Weterynarz stwierdziła, ze to dobrze i nie ma się czym martwić :|

kotaklizm

 
Posty: 2
Od: Czw lip 20, 2017 14:39

Post » Nie lip 23, 2017 22:05 Re: Żywienie kota z dużym apetytem

Trochę ograniczyć jedzenie można przy jednym kocie.
Co do nerek - zbadaj mu mocz. Zrób usg. Bez tego trudno orzec ostatecznie. A we krwi prócz kreatyniny i mocznika potrzeba zobaczyć elektrolity, fosfor, wapń itd. Dopiero wtedy można podjąć jakieś decyzje co do terapii - czy ograniczać białko w pożywieniu, czy i czym zbijać fosfor, czy uzupełniać żelazo itd.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Nie lip 23, 2017 22:34 Re: Żywienie kota z dużym apetytem

Na tym etapie za szybko mówić o niewydolności nerek. Poza zaawansowanym wiekiem w zasadzie nie ma przesłanek, żeby nerki były chore. Zrób szersze badania krwi i badania moczu. Kot je więcej karm nerkowych bo są mniej odżywcze, musi nadrabiać ilością
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości