Kreatynina 10, mocznik niski PILNE!!

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pon cze 26, 2017 22:33 Kreatynina 10, mocznik niski PILNE!!

Witam Wszyskich Kociarzy!

Czytam forum od paru dni, odkąd moja Kotka poważnie mnie zaniepokoiła. Nie wiem już gdzie szukać pomocy i dręczą mnie pytania.

Kotka ma 16 lat, jest niewychodzaca, nigdy nie chorowała.
Tydzień temu zauważyłam, ze Kotek coraz czesciej chodziła do kuwety jednak nie zostawiajac w niej niczego oprócz małego siku. Zaczęła tez pic dużo wody, której wcześniej nie dazyla wielka sympatia. Myśleliśmy, ze to przez wrocławskie upały...

Ale zaczęła robić się coraz bardziej ospała i od 4 dni w ogole nic nie jadła. Kotka nie wychodzi z domu w ogole, panicznie boi się wszystkich obcych i nigdy nie pozwoliła się wyciągnąć z domu.

Z racji, ze była bardzo bardzo osłabiona udało się nam zawieść ja w sobotę na badania krwi:
- kreatynina 10
- mocznik 19 (norma - 25-70)
- alt 1

Wet powiedział za to nerki i podał kroplówkę, po której wróciły jej siły na tyle, aby się na nas solidnie obrazić :( teraz znowu traci siły, nic nie je i cieknie jej z pyszczka. Niby wyglada na mocznice... ale skąd ten tak mały mocznik i tam małe enzymy wątrobowe?

Te wszystkie objawy pojawiły się tak nagle. Wcześniej była zdrowym i normalnym Kotem. Teraz czuje, zw ja tracę i nie wiem co robić...

Czytałam o karmieniu strzykawka (jutro jadę po nia i po gerbera z kurczakiem), ale nie wiem co może być przyczyna jej stanu.

Wet powiedział tylko, ze jak opadnie z sił na tyle, żeby można było znowu jej podać kroplówkę, wtedy mam się zgłosić, bo do tego czasu nic się nie da zrobic.



Mam nadzieje, ze jakaś dobra Dusza przeczyta to co wysmarowałam i będzie można coś zrobić


Karolina

karolinek6

Avatar użytkownika
 
Posty: 3
Od: Pon cze 26, 2017 22:10
Lokalizacja: Wroclaw

Post » Wto cze 27, 2017 10:10 Re: Kreatynina 10, mocznik niski PILNE!!

W jakich jednostkach są te wyniki? Jeżeli są wiarygodne to musisz pilnie poszukać dobrego weterynarza. Jeżeli jesteś z Wrocławia to możesz udać się np. do doktora Jonkisza. Kotce trzeba szybko zrobić morfologię i pełną biochemię oraz spróbować pobrać mocz.
Tak niski mocznik przy wysokiej kreatyninie może wskazywać na uszkodzenie wątroby (bardzo obniżony ALT) oraz zatrzymanie wody w organizmie (skąpomocz). Może jest jakaś niedrożność w moczowodzie?
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Wto cze 27, 2017 13:34 Re: Kreatynina 10, mocznik niski PILNE!!

Skąpomocz (który z opisu jednak jest), jednak spowodowałby wzrost mocznika, ze względu na kumulacje w organizmie. Wyniki dziwne, może warto powtórzyć na innym aparacie (u innego dobrego weta albo w laboratorium zewnętrznym). Morfologie też trzeba zrobić, poszerzyć biochemię o inne parametry wątrobowe, fosfor, potas. I usg u dobrego lekarza.


Wet powiedział tylko, ze jak opadnie z sił na tyle, żeby można było znowu jej podać kroplówkę, wtedy mam się zgłosić, bo do tego czasu nic się nie da zrobic.

No niestety, ale przy chorych nerkach jedna kroplówka nie wystarczy :( Warto pod tym kątem zrobić też badanie poziomu fosforu, bo może być także podniesiony i wtedy trzeba go obniżyć. Zasugeruje także tło niewydolności nerek. Do tego badanie moczu i posiew, jeśli jest infekcja bakteryjna to mogła ona albo spowodować taki stan albo go zaostrzyć, więc warto wykluczyć.


Mam nadzieje, ze jakaś dobra Dusza przeczyta to co wysmarowałam i będzie można coś zrobić

Da się, tylko trzeba dobrze kota zdiagnozować. :) Wybierz się do jakiegoś polecanego weta.

Yocia

 
Posty: 1597
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Wto cze 27, 2017 14:43 Re: Kreatynina 10, mocznik niski PILNE!!

Yocia pisze:Skąpomocz (który z opisu jednak jest), jednak spowodowałby wzrost mocznika, ze względu na kumulacje w organizmie.


Spowoduje widoczny wzrost mocznika, jeżeli wątroba nie jest uszkodzona. Przy chorobach wątroby mocznik może być np. w normie (raczej rzadko) lub podwyższony ale niewspółmiernie do wysokiej kreatyniny. Skąpomocz może mieć różne przyczyny (nerkowe, zanerkowe i przednerkowe), tak żeby było nam trudniej coś doradzić ;-)
Czy kotka po kroplówce sikała? Jak dużo?

Badania na pewno bym powtórzyła najlepiej u weta, który współpracuje z zewnętrznym weterynaryjnym labem.
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Wto cze 27, 2017 14:48 Re: Kreatynina 10, mocznik niski PILNE!!

Zgadzam się ze wszystkim absolutnie, dopatrzyłam się w wypowiedzi słowa "albo", którego nie było a które mi nie pasowało :D

Yocia

 
Posty: 1597
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Wto cze 27, 2017 15:08 Re: Kreatynina 10, mocznik niski PILNE!!

Jeszcze muszę coś koniecznie dodać, żeby ktoś nie pomyślał że bzdury piszę ;-) Niektóre laboratoria podają normę dla ALT od 1 U/l. Także wynik wątrobowy kotki może być prawidłowy (wątroba jak u przysłowiowego konia ;-) ), ale nie podoba mi się ten za niski mocznik i bardzo wysoka kreatynina, dlatego tak czepiam się tej wątroby i wiarygodności wyników ;-) Gdyby tylko nerki chorowały i np. mielibyśmy do czynienia z ostrą niewydolnością to mocznik też musiałby przecież poszybować w górę. Ewidentnie trzeba szybko poszukać przyczyny takiego stanu.
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Wto cze 27, 2017 18:35 Re: Kreatynina 10, mocznik niski PILNE!!

Przepraszam za brak jednostek. Pisalam ten post w nocy będąc zrozpaczona i zupełnie mi nie przyszlo to do glowy. Tutaj zamieszczam wyniki.

Kotek nadal pije i sika chociaż niedużo. Od kroplówki w sobotę o 16:00 nie zjadł nic oprócz oblizania mi palca z sosu. Dodatkowo leci mu z pyszczka "ślina", która bardzo brzydko pachnie, tak kwaśno.
Widzę, że jest bardzo osłabiona. Dzisiaj zdjęłam jej wenflon, który założyli podczas podawania kroplówki i krzyczała i syczała, ale nie miała siły się wyrywać.


Obrazek

karolinek6

Avatar użytkownika
 
Posty: 3
Od: Pon cze 26, 2017 22:10
Lokalizacja: Wroclaw

Post » Wto cze 27, 2017 21:07 Re: Kreatynina 10, mocznik niski PILNE!!

Pilnie zmień weta. To nie ALT, a AST jest obniżony.
Kotka jest odwodniona, ma anemię. Powinna być szybko zdiagnozowana u dobrego weterynarza. Ten,który widząc te wyniki zaleca przyjechać z kotką, gdy opadnie z sił i pozwoli sobie zrobić kroplówkę, jest totalną pomyłką! Kot nie może nie jeść 4 dni! Powinna być dokarmiana na siłę, dostawać płyny dobrane pod jonogram,leki osłaniające żołądek, itp.. Trzeba natychmiast leczyć anemię. Zrobić pełen jonogram. Koniecznie usg.
Czas działa tylko na Waszą niekorzyść.
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Wto cze 27, 2017 21:21 Re: Kreatynina 10, mocznik niski PILNE!!

Nie ma takiej dużej anemii, mysle ze ta kwasica jest u niej największym problemem.
Jeśli tylko moja Kotka ma więcej siły to jest niemożliwe cokolwiek z nia zrobić :/
jutro jade z nia do weterynarza z samego rana

karolinek6

Avatar użytkownika
 
Posty: 3
Od: Pon cze 26, 2017 22:10
Lokalizacja: Wroclaw

Post » Śro cze 28, 2017 6:15 Re: Kreatynina 10, mocznik niski PILNE!!

Przepraszam, ale źle zerknęłam na wskaźniki. Ma niedobór leukocytów, a nie erytrocytów. Nie wiem jak to zrobiłam,że dopatrzyłam się anemii. To w leukogramie są niedobory. Odwodniona jest na pewno. Kwasica jak najbardziej może występować. Powodzenia u weterynarza!
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 28 gości