Jak chronić nerki kota?

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Sob cze 10, 2017 6:07 Jak chronić nerki kota?

Dowiedziałam się niedawno że jeden z kotów, który prawdopodobnie jest z tego samego miotu co mój ( złapane w tym samym miejscu, w tym samym wieku) zmarł z powodu choroby nerek. Ze szczegółów wiem tylko tyle, że miało to gwałtowny przebieg. Kot dostał drgawek i jakiegoś zatrucia. Spędził jakiś czas w szpitalu i odszedł.
Boję się bardzo że mój Gacek jest przez to dodatkowo obciążony.
Ma 7 lat. Karmię go mięsem surowym lub czasem ugotowanym razem z wywarem. Przez pierwszy rok był karmiony science plan dla małych, potem Iams i ostatnio przerzucilam się na natures menu.
Szczerze mówiąc dwa razy widziałam go pijacego wodę ale nie niepokoilo mnie to bardzo bo je mokre.
Czy ma sens profilaktyczne karmienie go karmą weterynaryjną dla kotow z chorobami nerek? Czy jest cokolwiek co mogłabym zrobić poza regularnymi badaniami żeby obniżyć jego ryzyko zachorowania?
Zaniosłam siki do badania jak tylko się dowiedziałam, wyniki powinny być około środy. Pytałam weta czy krwi nie byłoby warto mu pobrać. Powiedział, że szkoda kłuć kota, że jeżeli badanie moczu wykaże jakiekolwiek niepokojące zmiany będziemy pobierać krew. Czy jeżeli mocz niczego nie wykaże naprawdę nie ma sensu robić badania krwi?
Ostatnie badanie krwi miał robione z okazji usuwania kamienia na zębach około 1.5 roku temu. Mam gdzieś schowane te wyniki, nie analizowałam ich bo wet powiedział że wszystko jest w najlepszym porządku.
Bardzo proszę o jakieś porady...

Anyaabney

Avatar użytkownika
 
Posty: 9
Od: Pt kwi 21, 2017 14:43
Lokalizacja: Staffordshire, Uk

Post » Sob cze 10, 2017 14:43 Re: Jak chronić nerki kota?

Na pewno profilaktycznie nie ma go co karmić karmą nerkową bez badań i wskazań.
Jeśli je mokre, jak zrozumiałam mięso i saszetki, to super, wody ma dosyć.
Jakby trzeba było, to do mięsa i saszetek trochę wody można dodawać i w ten sposób kota dopajać.


Profilaktyczne badania moim zdaniem warto zrobić, jak kot ma 7 lat.
Badanie moczu ze stosunkiem białka do kreatyniny.
Krew z biochemią i jonogramem.
I usg nerek.
Obrazek

mimbla64

Avatar użytkownika
 
Posty: 14224
Od: Pon lis 12, 2007 9:29
Lokalizacja: Warszawa Wola

Post » Sob cze 10, 2017 16:18 Re: Jak chronić nerki kota?

Super, dziękuję, o USG nerek nawet nie myślałam.
Od czasu do czasu dodawałam mu trochę wody do saszetek ale teraz będę częściej. Jeżeli gotowałam mięso to zawsze dostawał je razem z tym "rosołkiem".
Tak, tylko mokre. Suchego nigdy nie dostawał.

Anyaabney

Avatar użytkownika
 
Posty: 9
Od: Pt kwi 21, 2017 14:43
Lokalizacja: Staffordshire, Uk

Post » Sob cze 10, 2017 17:21 Re: Jak chronić nerki kota?

Lubi twój kot surowe mięso?
Bo ono lepsze niż gotowane.
Gotowane ma dwa razu mniej tauryny niż surowe.
Obrazek

mimbla64

Avatar użytkownika
 
Posty: 14224
Od: Pon lis 12, 2007 9:29
Lokalizacja: Warszawa Wola

Post » Nie cze 11, 2017 11:18 Re: Jak chronić nerki kota?

Tak, lubi. Kiedyś dawałam tylko kurczaka i indyka. Na forum wyczytałam że wołowina jeszcze lepsza. Je ale nie z kurczakowym entuzjazmem. Kurczaka sparzam, wołowine daje przemrozoną.
Latem częściej gotuję mięso bo on wtedy ten wywar pije...
Czy do USG nerek będą usypiać nawet bardzo spokojnego kota? Jeżeli nie to czy będzie musiał leżeć na plecach (nie przepada) czy będę mogła go tak podnieść do góry za przednie łapki i podtrzymać.?

Anyaabney

Avatar użytkownika
 
Posty: 9
Od: Pt kwi 21, 2017 14:43
Lokalizacja: Staffordshire, Uk

Post » Nie cze 11, 2017 11:28 Re: Jak chronić nerki kota?

W Warszawie u Marcińskiego kota się nie usypia do usg, kot leży na boku, nie trzeba mu wygalać brzuszka i nie musi być na czczo.
Obrazek

mimbla64

Avatar użytkownika
 
Posty: 14224
Od: Pon lis 12, 2007 9:29
Lokalizacja: Warszawa Wola

Post » Nie cze 11, 2017 13:47 Re: Jak chronić nerki kota?

To dobrze, tak byłoby idealnie.
Mocz do badania oddany, jutro zadzwonię do mojego weta, powiem żeby jednak pobrał tą krew bo doliczylam się że ten kamień miał usuwany jednak trochę ponad dwa lata temu a nie 1.5.
Spryskam weta feliwayem i jakoś to będzie.
Podzwonie też jutro i popytam gdzie jest ultrasonograf bo u mojego nie ma.
Martwie się, może to zabrzmi głupio ale dwa tygodnie temu (jeszcze zanim dowiedziałam się o tym drugim kocie) tata pytał się co u Gacka bo miał "jakiś dziwny sen"....

Anyaabney

Avatar użytkownika
 
Posty: 9
Od: Pt kwi 21, 2017 14:43
Lokalizacja: Staffordshire, Uk

Post » Sob cze 17, 2017 9:41 Re: Jak chronić nerki kota?

Nie zamartwiaj się na zapas, szkoda życia. W takim wieku problemy z nerkami są całkiem możliwe, ale jeśli kot już dobrnął do 7 roku życia, to raczej nie ma obciążeń dziedzicznych. Badania okresowe oczywiście są bardzo wskazane
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16114
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości