POMOC W INTERPRETACJI WYNIKÓW PILNE!!

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Śro lut 08, 2017 20:51 Re: POMOC W INTERPRETACJI WYNIKÓW PILNE!!

Drugiego kota karmię BARFem, Franię próbowałam też na to przestawić, ale za nic w świecie nie chce jeść, ona je chrupki i tyle :/
Miała robiony test trzustkowy- snap fPL i wyszło, że z trzustką wszystko jest ok. Boję się, że to jednak jakiś nowotwór, dobrze, że chociaż chłoniak po konsultacjach z hematolog został wykluczony. Jednak u kotów nowotwory rozwijają się z tego co wiem bardzo szybko, więc to raczej niemożliwe żeby od końca listopada nie było jakiegoś znaczącego pogorszenia..?
Jak za tydzień będę u weta to na pewno zlecę zrobienie morfologii, biochemii, jonogram, badania moczu i może PTH, zależy właśnie od tego ile to wszystko będzie kosztować, bo na wszystkie badania wydałam już tyle, że szkoda gadać :(

mrsunreachable

 
Posty: 19
Od: Pon gru 26, 2016 23:26

Post » Śro lut 08, 2017 21:01 Re: POMOC W INTERPRETACJI WYNIKÓW PILNE!!

A co mogło spowodować taki spadek mocznika? 14.01 podczas badań poziom mocznika wynosił 15,9 mmol/l (4,2-11,62) a kreatyniny 326,71 mmol/l (88,4-159,1), po tygodniu kroplówek mocznik 10 mmol/l a kreatynina 192,98 mmol/l a teraz taki spadek mocznika znacznie poniżej normy, za to kreatynina powyżej normy 8O

mrsunreachable

 
Posty: 19
Od: Pon gru 26, 2016 23:26

Post » Czw lut 09, 2017 6:59 Re: POMOC W INTERPRETACJI WYNIKÓW PILNE!!

Nie znam się zbyt dobrze na problemach z nerkami, ale możliwe, że kroplówki wypłukały go z kotki, może to zbyt mało białka w diecie, może to być wtórne to jakiś zaburzeń hormonalnych. Koniecznie zrób badanie moczu. Jak kotka sika? Nie zaczęła więcej? Co z podażą wody? Koty potrzebują 50ml/kg masy ciało dziennie. Widziałam, że założyłaś wątek ile kosztuje badanie PTH. Ja robiłam w Vetlabie, tam kosztuje 190 zł, za morfologię z pełną biochemią i profilem tarczycowym płaciłam coś koło 140 zł, o wiele taniej to wyszło niż u wetki. Zapytaj weta, na pewno współpracuje z Vetlabem lub Ideexem, może w tym drugim PTH będzie tańsze, być może nie wysyłają próbki do Niemiec, tak jak Vetlab. Badanie moczu też warto zlecić w labie, aby oznaczyli stosunek białka do kreatyniny, jeżeli wet robi to u siebie za pomocą paska (taki wynik będzie nieprawidłowy). Z własnego doświadczenia wiem, że lepiej i taniej robić badania w laboratorium niż u wetów.
Hejterzy nienawidzą rzeczy, których nigdy nie zdobędą oraz ludzi, którym nigdy nie dorównają

Moniaaaa

Avatar użytkownika
 
Posty: 794
Od: Nie wrz 27, 2015 8:55
Lokalizacja: Legnica

Post » Czw lut 09, 2017 15:40 Re: POMOC W INTERPRETACJI WYNIKÓW PILNE!!

Wypłukały na pewno skoro po tygodniu kroplówek mocznik był w normie, ale żeby po kolejnych 2 tygodniach już bez kroplówek był poniżej normy, nie wydaje mi się to zbyt możliwe żeby przy niewydolności nerek mocznik był poniżej normy, aczkolwiek mało się na tym znam..czytałam, że tak niski mocznik może sygnalizować problemy z wątrobą, ale parametry wątrobowe były ok (badania był robione 19.01). Tak jak napisałaś, wydaje mi się, że to może być wtórne. Wet dzwonił do mnie i sam mówił, że podczas następnej wizyty będzie na pewno robiony cały jonogram, bo przy chorobie Addisona sód jest zbyt niski a potas nadto wysoki, morfologia i biochemia też. Kazał też przynieść mocz.
Co do picia to kotka zaczęła więcej pić w połowie stycznia, wtedy co przestała jeść, dlatego też weci po tych objawach i wynikach krwi w poprzedniej klinice pewnie stwierdzili pnn. Parę razy dziennie siada przy misce i potrafi przez parę minut pić wodę, więc z tym nie ma problemu, ale ona w porównaniu do drugiej kotki zawsze dużo piła. Co do oddawania moczu to sika częściej ale mniej.

Im więcej czytam i rozmawiam z wetem o chorobie Addisona tym bardziej myślę, że to może być to, chociaż z drugiej strony to jest tak rzadka choroba, że sama nie wiem.. Ważne w tym przypadku jest to, że choroba rozwija się wolno, a jednym z pierwszych objawów są ataki padaczkowe. Poza tym objawy , które wystąpiły u Frani to: osłabienie mięśni, niezdolność do wysiłku fizycznego, zmiany nastroju, brak apetytu, chudnięcie, nudności, wymioty a wszystkie one są objawami Addisona.
Kotka będzie miała również badany poziom kortyzolu i ACTH, żeby potwierdzić czy to ta choroba. Jeśli jednak okaże się, że nie to skupimy się na nadczynności przytarczyc i wtedy dopiero zbadamy Parathormon. Ogólnie kotka dobrze reaguje na ten lek, niestety ta choroba jest nieuleczalna i wet mówił, że aby wyrównać poziom kortyzolu kotka musi niestety przyjmować glikokortykosteroidy (jeśli okaże się, że to faktycznie ta choroba).
Teraz zostaje tylko czekać do czwartku i na wyniki badań.. :?

mrsunreachable

 
Posty: 19
Od: Pon gru 26, 2016 23:26

Post » Czw lut 09, 2017 16:14 Re: POMOC W INTERPRETACJI WYNIKÓW PILNE!!

"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

[poprzednia]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 96 gości