Nerkowiec - czy BARF zaszkodził? Co robić?

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Śro sty 25, 2017 21:10 Nerkowiec - czy BARF zaszkodził? Co robić?

Problem: Snorri, mój kot, sporo schudł. Marzec 2016 ważył 6.7, obecnie (styczeń 2017) waży 5.6 kg. Mocznik i kreatynina podniesione dość mocno w stosunku do tego, co było rok temu.

Historia: w listopadzie 2015 kreatynina wynosiła 159 umol/l, mocznik był podwyższony 11.5mmol/l. W marcu 2016 kolejne badanie: kreatynina 177, mocznik w normie. W międzyczasie zaordynowana zmiana diety - z Urinary RC na Renal RC. W maju 2016 kreatynina dalej 177, mocznik w normie. Lekarka chciała regularnie podawać Snorrowi Fortekor, ale że kot był po tym apatyczny i osowiały, a na forach dla nerkowców pisano, że nie ma sensu podawać tego bez zmierzenia ciśnienia w nerkach, leku nie podawałam. Przestawiłam Snorra na wstępną formę BARF-owania: mokre "złote" puszki GranataPet. Zero zbóż, 0.17% fosforu, czyli niewiele więcej niż mokre saszetki Renala RC.

Objawy: poza schudnięciem i tym, że od jakiegoś ponad roku chrapie, gdy śpi oraz od paru tygodni okazjonalnie kicha - brak. Kot ma ogromny apetyt, dużo śpi, ale też trochę się bawi; myje, mruczy itd.

Oględziny u lekarza:
zewnętrznie ok. Zmiana diety spowodowała, że zniknął stan zapalny dziąseł oraz większość kamienia nazębnego. Futerko jest lśniące, można zebrać fał skóry na karku, oczy, uszy ok, temperatura ok.

Wyniki krwi i moczu (przetłumaczone z niemieckiego, mogą się wkraść drobne nieścisłości w tłumaczeniu):

mocz:

pH 7
Nitrit test paskowy neg
białko test paskowy 1+
glukoza test paskowy neg
Keton test paskowy neg
Urobilinogen test paskowy neg
Bilirubina test paskowy neg
krew test paskowy neg
ciężar właściwy 1048

stosunek białka do kreatyniny
kreatynina w moczu 298 mg/dl
białko 37.5 mg/dl
stosunek 0.13%

krew:
albumina (chemiczna) 37 g/l
alakliczne fosfaty 53 U/l
bilirubina 3.3 umol/l
wapń 2.4 mmol/l
cholesterol 5.9 mmol/l (podniesiony! norma do 5.5)
białko 82 g/l
GOT (AST) 26 U/l
GPT (ALT) 80 U/l
GGT 2 U/l
Potas 4.6 mmol/l
kreatynina 228 umol/l (podniesiona! norma do 158)
sód 155 mmol/l
fosfor 1.7 mmol/l
żelazo 17 umol/l
mocznik 12.3 mmol/l (podniesiony! norma do 10.6)
lipaza PS 138 U/l
fruktozamina 240 umol/l
tyroksyna (T4) 17 nmol/l

erytrocyty 10.22 x10exp12/l (podniesione! norma do 10.00)
leukocyty 6600 x10exp 6/l
hemoglobina 14.1 g/dl
hematokryt 42 %
MCV 41 fl
MCH 13.8 pg (obniżona! dolna norma 14.5)
MCHC 43.6 g/dl
leukocyty
neutrofile sztabkowe (?) 6 %
neutrofile segmentowe (?) 65 %
eozynofile 3 %
bazofile 0 %
monocyty 4 %
limfocyty 20 %
komórki plazmy 0 %

ocena obrazu czerwonych ciałek: anizocytoza, poikilocytoza, pojedyncze mikrocyty
ocena obrazu białych ciałek: 1% centrocytów, 1% prolimfocytów
trombocyty 205 x10exp 9/l


Sugestie wetki: pobranie moczu bezpośrednio z pęcherza i posiew oraz powrót do diety nerkowej (która, mam wrażenie, Snorrowi nie służyła, podobnie jak Urinary - miał na nich obniżone żelazo).

Czy zaszkodziłam Snorrowi rezygnacją z diety nerkowej???
Co robić? Jak działać dalej??? Jak ratować kocie nerki? Czy jego stan jest poważny?


(Do weta poszłam tym razem nie tylko na kontrolę, ale też dlatego, bo mój drugi kot zadrapał Snorra. Rana się paprała, bo Snorr ją rozdrapywał. Dostał antybiotyk Combiclav, który musiałam zresztą po 1-razowym podaniu natychmiast odstawić, bo bardzo źle go zniósł. Ukrył się, nie miał apetytu, kulał przy chodzeniu i warczał na wszystkich przy próbie dotykania. Czy ten antybiotyk mógł zaszkodzić na nerki?)

trawiasta

 
Posty: 60
Od: Czw maja 12, 2005 22:44



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bubuś8435 i 36 gości