Karma weterynaryjna a nawracające problemy urologiczne

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Sob paź 08, 2016 10:50 Karma weterynaryjna a nawracające problemy urologiczne

Witajcie. Mam dwie dorosłe kotki (ok. 10 i 7 lat). Starsza kotka zaczęła mieć problemy z układem moczowym jakieś 2-3 lata temu: powracające zapalenie pęcherza/cewki moczowej, "zatkanie" i problemy z siusianiem, po wielu badaniach wyszły kryształy struwitowe, oczywiście kotka była leczona. Weterynarze zalecili też podawanie karmy weterynaryjnej Royal Canin Urinary w celu rozpuszczenia kryształów i zapobiegania ich tworzeniu. Problem polega na tym, że kiedy tylko próbuję odstawić karmę weterynaryjną (po wyleczeniu i ustabilizowaniu się stanu zdrowia kotki) i zaczynam podawać zwykłą, po jakimś czasie (od kilku tygodni do kilku miesięcy) problem zawsze powraca - do tej pory tylko u starszej kotki, która wcześniej chorowała, a teraz po raz pierwszy problemy urologiczne pojawiły się u młodszej kotki. Czytałam, że karmy weterynaryjnej nie powinno się podawać stale ani zdrowym kotom (żaden weterynarz niestety mnie o tym nie poinformował, a jedna pani dr wręcz jasno powiedziała, że to nie zaszkodzi), ale nie widziałam za bardzo możliwości podawania dwóch różnych karm dwóm kotom przez tak długi czas i pilnowania, by każdy zjadał wyłącznie swoją. Niedawno po raz kolejny odstawiłam karmę leczniczą i zauważyłam, że młodsza kotka posikuje często małymi ilościami moczu i spędza więcej czasu w kuwecie. Zaczęłam jej podawać furaginę, która została mi po poprzedniej chorobie starszej kotki, dbam, by dużo piła. Nie wygląda to na poważny stan - oprócz częstszego oddawania moczu kotka zachowuje się normalnie, je i pije normalnie, bawi się, jest pogodna i żywa. Nie wylizuje okolic cewki i nie wygląda, jakby ją bolało. Jeśli podawanie furaginy nie przyniesie efektu, wybierzemy się oczywiście do weterynarza. Nasuwa mi się jednak pytanie: czy to moja wina i "załatwiłam" tak młodszą kotkę przez podawanie jej karmy weterynaryjnej, kiedy była zdrowa? I co zrobić z faktem, że po odstawieniu karmy Urinary problemy z drogami moczowymi pojawiają się ponownie u obu kotek?

carioke

 
Posty: 1
Od: Sob paź 08, 2016 9:56

Post » Wto paź 18, 2016 13:38 Re: Karma weterynaryjna a nawracające problemy urologiczne

Jaką karmę bytową podajesz kotu normalnie? Również suchą?
Karmy weterynaryjne zawierają duże ilości zbóż i śladowe ilości mięsa. Nie służą kotu w żadnym przypadku. Podawanie karmy suchej kotu z problemami nerkowymi nie prowadzi do rozwiązania problemu, niezależnie od tego jakie "przeznaczenie" ma karma.
Obrazek

kashucha

Avatar użytkownika
 
Posty: 299
Od: Pon paź 06, 2014 14:10
Lokalizacja: Poznań




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Na Kocią Łapę i 118 gości