Niedoczynność tarczycy u nerkowca

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pon kwi 11, 2016 17:13 Niedoczynność tarczycy u nerkowca

Ktoś ma jakieś doświadczenie? :)

Z drugiej strony jak ktoś ma doświadczenie u nienerkowca, też poproszę :)

Yagutka

 
Posty: 1849
Od: Nie paź 01, 2006 17:27
Lokalizacja: Kraków

Post » Śro kwi 20, 2016 10:11 Re: Niedoczynność tarczycy u nerkowca

Mam doświadczenie ludzkie. :mrgreen:
Przy niedoczynności sprawa jest prosta, suplementuje się hormon tarczycy, u kota pewnie problemem będzie dzielenie tabletek.Dawkuje się zależnie od stopnia niedoczynności i wagi kota.
Hormonalne leczenie niedoczynności nie ma raczej skutków ubocznych bezpośrednio nie powinno wpływać na nerki, a wyregulowanie tarczycy może poprawić stan ogólny organizmu, w tym nerek.
Z nadczynnością byłoby gorzej.
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16114
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Śro kwi 20, 2016 10:15 Re: Niedoczynność tarczycy u nerkowca

Dzięki, ja nawet ludzkiego nie mam ;)

U ludzi wiem, że są jazdy z tym dopasowaniem dawki i sporo endo wrzuca za wysokie dawki. Stąd nie wiem, czy Maciek tez nie dostaje jakiejś za wysokiej, no ale nie mam jak sprawdzić chyba, stąd chciałam się dowiedzieć, jakie dawki dostają inne koty ;)
U Macka poszła tarczyca, bo dostaje luminal na padaczkę, a luminal obniża poziom hormonów tarczycy, no i faktycznie obniżył.

Yagutka

 
Posty: 1849
Od: Nie paź 01, 2006 17:27
Lokalizacja: Kraków

Post » Śro kwi 20, 2016 15:38 Re: Niedoczynność tarczycy u nerkowca

Dostosowanie dawki bada się obserwując poziom TSH. Jeśli jest powyżej normy, oznacza, że dawka jest za niska (TAK!), jeśli TSH jest za niskie - oznacza, że dawka hormonu jest zbyt duża. Dobre dostosowanie poznać po tym, ze poziom TSH utrzymuje się w normie, a najlepiej, jeśli to będzie środkowa część normy :)
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16114
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Śro kwi 20, 2016 15:42 Re: Niedoczynność tarczycy u nerkowca

Moja wetka bada tylko T4, to źle? :)

Z kolei moja endo bada tylko TSH, więc może u kotów lepszym parametrem jest jednak T4? Muszę w wolnym czasie (haha) poczytać coś na ten temat.

Yagutka

 
Posty: 1849
Od: Nie paź 01, 2006 17:27
Lokalizacja: Kraków

Post » Śro kwi 20, 2016 19:20 Re: Niedoczynność tarczycy u nerkowca

T4 też może być w zasadzie, chociaż TH uznawany jest za lepszy wskaźnik, przynajmniej u ludzi
Chociaż w zasadzie powinno się na wszelki wypadek kontrolowac od czasu do czasu T3, T4 i TSH razem, bo tam możliwe są różne kombinacje, czasem badane sąteż oddzielnie tzw wolne T3 i T4
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16114
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Śro kwi 20, 2016 21:03 Re: Niedoczynność tarczycy u nerkowca

Dopiszę tylko, jakie ja mam doświadczenia ze swoją kotką Kayą. U biegłym roku w sierpniu zdiagnozowano u niej nadczynność tarczycy. Udało nam się w krótkim czasie wyrównać poziom T4 lekami.
W lutym tego roku pojechałam z nią do Wiednia do Uniwersyteckiej Kliniki Weterynaryjnej na terapię jodem radioaktywnym. Taka terapia może w niektórych przypadkach doprowadzić do niedoczynności, ale to akurat u nas może się okazać dopiero po kilku miesiącach. W każdym razie dostałam takie oto zalecenia co do badań od lekarza, robiącego zabieg: badanie tT4, fT4, TSH.

Przy niedoczynności tarczycy tT4 i fT4 są obniżone, a TSH podwyższony.

Mam nadzieję, że trochę pomogłam, przekładając informacje na kocie wyniki.

Pozdrawiam serdecznie
Tinka

PS: T3 u kotów nie ma żadnego znaczenia diagnostycznego.
Disclaimer: Nie jestem lekarzem weterynarii i moje porady na forum miau.pl nie zastąpią konsultacji ze specjalistą.

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy

Post » Sob kwi 30, 2016 21:11 Re: Niedoczynność tarczycy u nerkowca

Proszę , napisz coś więcej o leczeniu jodem , jak to wygląda. Moja kotka ma właśnie guza w płacie tarczycy , leczymy metizolem , ale on nie wpływa dobrze na pracę nerek.Raz jej wychodzi nadczynność tarczycy , a raz niedoczynność . Nie można tego operować , bo już ma usunięty 1 płat tarczycy. Ile kosztuje taki zabieg?

Pozdrawiam

Ewa G.
Obrazek

Kicia Kiciorzyńska

 
Posty: 427
Od: Czw paź 02, 2003 21:54
Lokalizacja: Pruszków

Post » Pon maja 02, 2016 16:37 Re: Niedoczynność tarczycy u nerkowca

Ewo,

tu znajdziesz podstawowe informacje: viewtopic.php?f=1&t=169948
Napiszę resztę, jeśli będziesz zainteresowana. W międzyczasie przeczytaj wklejony wątek. Taka terapia w Wiedniu kosztuje 850,00 EUR.

Pozdrawim serdecznie
Tinka
Disclaimer: Nie jestem lekarzem weterynarii i moje porady na forum miau.pl nie zastąpią konsultacji ze specjalistą.

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości