Karma nerkowa - czy już wprowadzać? 10-letni kocur [wyniki]

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Wto gru 29, 2015 9:17 Karma nerkowa - czy już wprowadzać? 10-letni kocur [wyniki]

Od początku:

Kocur 10-letni, kastrat, jest u mnie 2 lata, wcześniej całe życie karmiony suchym. Rok temu podczas rutynowego przeglądu zdiagnozowano początki PNN. Kreatynina była już wtedy podwyższona, ale cały czas w normie - ok. 1,6 mg/dl. Przeszliśmy natychmiast całkowicie na mokre bytówki (GranataPet, Feringa, Catz Finefood) rozcieńczane mocno wodą, do tego kot dostawał i nadal dostaje olej z ryby (1000mg/dzień) i koenzym q10 (10mg/dzień). Je bardzo chętnie, w ciągu roku przytył ok. kilograma - z 3,5 kg to ponad 4,5 kg.

W maju 2015 badania moczu i krwi pokazały wszystkie parametry w normie - kreatynina ok. 1,2 , mocznik ok. 60 mg/dl.

Tydzień temu poszliśmy z kotem na kolejny przegląd. Mocznik spadł do 50, ale kreatynina mocno wzrosła - do 2,49 mg/dl. To chyba jedyny podwyższony parametr, ale weterynarz zaleca już przejście na karmę nerkową. Ja odkąd kot zachorował podczytuję m.in wątki nerkowe tutaj, i mam im dłużej o tym myślę coraz więcej wątpliwości. Kot czuje się chyba dobrze, jest aktywny, ma apetyt, zero problemów z dziąsłami, wymiotuje maks. 2 razy w tygodniu, co jak podejrzewam może mieć związek z dość niskim potasem (pełne wyniki poniżej). Ma tylko lekko przetłuszczoną sierść wzdłuż kręgosłupa.

Podczas badania okazało się że kot ma zatkany gruczoł przyodbytowy i wdał się tam stan zapalny. Kończymy własnie antybiotyk (amoksycyklinę), pojutrze idę na kolejne badanie. Chcę przy okazji przebadać mocz, ostatnim razem nie udało mi się złapać próbki w porę.


Wyniki z 23.12:


MCV(ŚOK): 45,70
MCH(ŚMH): 15,10
MCHC(ŚSH): 332,00
Erytrocyty: 8.95 mln/mm3
Hematokryt: 40,90%
Hemoglobina: 136,00/dl
Leukocyty: 12,40 tys./mm3
Trombocyty: 214,00 tys./mm3
Eozynofile: 4,30%
Limfocyty: 4,20%
Monocyty: 0,60%
Uwagi: granulocyty 7,6x10*9/L
mon, gran, lymph - wartości bezwzględne

ALT(GPT): 26,45
AP (Fosfataza zasadowa): 51,71
Fosfor: 4,52 mg/dl
Kreatynina: 2,49 mg/dl
Mocznik: 50,04 mg/dl
Potas: 3,52 mg/dl
Wapń: 10,24 mg/dl

Co byście zrobili na moim miejscu? Ufam wetce, ale boję się że nerkowa karma osłabi mi kota, a parametry będą rosnąć sobie w najlepsze i tak. Zależy mi żeby jak najdłużej czuł się dobrze i cieszył życiem :(

taurina

 
Posty: 1
Od: Wto gru 29, 2015 8:35

Post » Śro gru 30, 2015 16:27 Re: Karma nerkowa - czy już wprowadzać? 10-letni kocur [wyni

Rok temu podczas rutynowego przeglądu zdiagnozowano początki PNN

Na podstawie jakich badań padła diagnoza PNN? Bo ogólnie sama podwyższona kreatynina to trochę za mało do postawienia diagnozy. Czy historia kota zwiększa prawdopodobieństwo, że może się u niego rozwijać PNN?

Gdyby to był mój kot powtórzyłabym badania po jakimś czasie od zakończenia antybiotykoterapii (np. po miesiącu). Zrobiłabym porządne badanie moczu, z oznaczeniem ciężaru właściwego na refraktometrze, stosunkiem białka do kreatyniny, badaniem osadu.
Jeśli kot nie miał wcześniej badania usg to zrobiłabym. Zmierzyłabym mu ciśnienie.
Może pokusiłabym się o zrobienie kotu profilu geriatrycznego w Idexie z oznaczeniem T4 i SDMA.

Ogólnie z mojego doświadczenia warto na spokojnie poszukać gdzie można zrobić porządne badanie moczu, usg, zmierzyć ciśnienie niż robić to na szybko u przygodnego weta, który mocz bada paskiem a usg ma, ale niewiele na nim widzi.

Z tego co czytam to radzi się wprowadzać karmę nerkową w II stopniu PNN.
Głównym jej celem jest ograniczenie fosforu - u Twojego kota jest on jeszcze akceptowalny. Fajnie, ze jest na mokrej karmie i dostaje tran.
Jeśli w kolejnym badaniu kreatynina będzie wysoka i któreś z dodatkowych badań przychyli się do diagnozy PNN może spróbowałabym wprowadzać karmę nerkową ale stopniowo i obserwować czy kotu służy - czy np. nie traci na niej wagi.
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Pon sty 04, 2016 16:07 Re: Karma nerkowa - czy już wprowadzać? 10-letni kocur [wyni

Koniecznie na początek zrób badanie moczu
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16114
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości