Szczawiany wapnia u brytyjczyka

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Nie gru 13, 2015 12:47 Szczawiany wapnia u brytyjczyka

Witajcie,

Mam ogromną prośbę o pomoc/poradę. Mam prawie 6 letniego brytyjczyka, u którego w marcu br zaczęły się problemy z oddawaniem moczu (chodził często bezskutecznie do kuwety, kropelkował). Badanie moczu wykazało liczne szczawiany wapnia. Zalecona kuracja (Synulox, Loxicon, Uroforce) nie przyniosła poprawy. Prześwietlenie RTG jamy brzusznej potwierdziło kamienie. Skończyło się na chirurgicznym usunięciu szczawianów z pęcherza. Niestety już po miesiącu od operacji znów zaczęły się te same problemy z kropelkowaniem :( Niestety kot nie mógł przyjmować specjalnej karmy zapobiegającej tworzeniu się szczawianów bo jest uczulony na kurczaka, a karmy te są właśnie na kurczaku. Podejmowane próby leczenia (w tym nawet homeopatia) nie przyniosły poprawy a zdjęcie RTG znów pokazało kamienie. Niestety objawy były na tyle męczące dla kota, że zdecydowaliśmy się na drugą operację. I znów przez jakiś czas był spokój ale teraz (po 3,5 miesiącach od operacji) znów zaczęły się problemy.

Bardzo proszę o pomoc jeśli ktoś miał podobne przejścia ze szczawianami wapnia u kota. Jakie leczenie było stosowane? My próbowaliśmy na przymus podawać kotu wodę, stosowaliśmy homeopatię (syrop Cystone z Himalaya) ale nic nie pomogło.

Jeśli chodzi o dietę mojego kota to jadł suchą karmę Trovet na króliku, przemrożone mięso wołowe i puszki/saszetki z tuńczykiem a od niedawna zrezygnowaliśmy z karmy suchej i karminy go tylko karmą mokrą i mięsem.

AgaPio

 
Posty: 3
Od: Nie gru 13, 2015 11:47

Post » Pon gru 14, 2015 23:36 Re: Szczawiany wapnia u brytyjczyka

W takim razie kota trzeba zachęcać czy zmuszać do spożywania dużej ilości płynów, które będą przepłukiwać kota.Zobacz wątek viewtopic.php?f=36&t=137650
Znalazłam też taki fragment o diecie na oxalaty (szczawiany). Oczywiście uwagi o warzywach to bardziej pod kątem psów niż kotów, ale coś można wybrać:

Przede wszystkim trzeba zwiększyć ilość podawanej wody, która będzie dodatkiem do stosowanej diety. Skutkiem tego będzie rozcieńczenie substancji będących substratami do tworzenia się kamieni oraz zwiększenie częstotliwości oddawania moczu co zaowocuje wydalaniem kryształów. Pupil cierpiący na kamice szczawianową powinien dostawać karmę wilgotną o wysokiej zawartości tłuszczu, magnezu, fosforu, potasu i chlorków a najlepiej omijać karm suchych ubogich w fosfor czy magnez. Zalecane produkty do stosowania w tej diecie to np. mięso drobiowe, jaja, ryż, makaron, banany, gruszki, awokado. Natomiast niewskazane są m.in. mleko, ryby, sery białe i żółte, ziemniaki, marchew czy pietruszka oraz komercyjne przekąski i nagrody dla psów i kotów.


Dieta profilaktyczna powinna zapewnić ustalenie pH moczu w zakresie od 6,6 do 6,8.
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Nie gru 20, 2015 21:54 Re: Szczawiany wapnia u brytyjczyka

Dzięki za odpowiedź.
Oczywiście podjęliśmy liczne próby zachęcenia/zmuszenia kota do picia. Ostatnio nawet szarpnęliśmy się na fontannę wodną ;)
Niestety mój kot jest uczulony na kurczaka więc z polecanych przy kamicy szczawianowej produktów dostaje mięsko ale wołowe, jajka przepiórcze i karmę mokrą dodatkowo rozczcienczaną wodą (głównie tuńczyk, bo innych nie chce jeść). Owoców nigdy nie próbowałam podawać ale na pewno przetestuje jak zareaguje ;)

AgaPio

 
Posty: 3
Od: Nie gru 13, 2015 11:47

Post » Pon gru 21, 2015 21:59 Re: Szczawiany wapnia u brytyjczyka

AgaPio pisze:Dzięki za odpowiedź.
Oczywiście podjęliśmy liczne próby zachęcenia/zmuszenia kota do picia. Ostatnio nawet szarpnęliśmy się na fontannę wodną ;)
Niestety mój kot jest uczulony na kurczaka więc z polecanych przy kamicy szczawianowej produktów dostaje mięsko ale wołowe, jajka przepiórcze i karmę mokrą dodatkowo rozczcienczaną wodą (głównie tuńczyk, bo innych nie chce jeść). Owoców nigdy nie próbowałam podawać ale na pewno przetestuje jak zareaguje ;)

Najpierw sprawdź, które nie są szkodliwe... dla kociaka.

gatiko

Avatar użytkownika
 
Posty: 7141
Od: Pt paź 03, 2014 10:24

Post » Wto gru 22, 2015 14:01 Re: Szczawiany wapnia u brytyjczyka

Owoce to też raczej dla psa, kory zjadają minimalne ilości :smokin:
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Pon cze 13, 2022 20:19 Re: Szczawiany wapnia u brytyjczyka

Mój 13 letni DRX cierpi także na kamienie typu szczawiany wapnia. Dajcie proszę przykłady karm mokrych odpowiednich przy tego rodzaju kamieniach. Ostatnie badanie PH moczu kota to 6,00.

ezynka

Avatar użytkownika
 
Posty: 2382
Od: Pon sie 22, 2005 18:18
Lokalizacja: Świecie, kujawsko-pomorskie




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości