Proszę o pomoc - nerkowa kotka

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Czw gru 10, 2015 23:56 Proszę o pomoc - nerkowa kotka

Witam Wszystkich :)
Zdecydowałam się podzielić moim problemem tutaj bo już nie wiem co mam robić i gdzie szukać pomocy. Przeglądam to forum bardzo często i widzę, że wiedza niektórych Forumowiczów jest dużo bardziej zaawansowana niż wielu specjalistów, których miałam okazję spotkać na swojej drodze.. Chodzi o moją kotkę Nubię. Kotka z hodowli, ma 2,5 roku. Odkąd została wysterylizowana zaczął się koszmar który trwa do dziś i jestem już kompletnie skołowana. Zaczęło się na początku 2014r tj. biegunki wymioty, krew w kale wypadająca sierść, wydrapania - zrobiłam wszystkie możliwe badania łącznie z pierwszym badaniem USG i tym sposobem dowiedziałam się przypadkiem, że również z nerkami jest coś nie tak. Opowieść o alergii Nubii prawie całkowicie pomijam bo nie jest tu aż tak ważna a też baaaaardzo długa:)
A oto historia choroby nerek:
-Luty 2015 - wizyta u wet 1 - diagnoza początki przewlekłej niewydolności nerek

-Luty 2015 - badanie moczu PH 6,08 erytrocyty 25

-Marzec 2015 - badanie moczu PH 6,3 erytocyty 10

-Kwiecień 2015 - kolejna wizyta u wet 1 - diagnoza oprócz PNN również szczawiany wapnia (na podstawie ph moczu) - włączone leki urosept i lespewet. Z racji silnej alergii kotka caly czas na karmie Trovet RRD.

-Maj 2015 - ponowna wizyta u wet 1 opis badania nadal poszerzona miedniczka nerkowa w nerce prawej w obu nerkach widoczny stan zapalny - caly czas kontynuacja leków. Badanie moczu PH 6,81, Bialko 30 Erytocyty 25

-Pażdziernik 2015 - silny nawrót alergii (mocne wydrapania na karku, szyi, krosty w uszach, wylizana łapa) mimo żadnych zmian w diecie,

- Listopad 2015 - odstawiam leki żeby przygotować kotkę do testów alergicznych

-Listopad 2015 - wizyta u wet 2 specjalisty od alergii (kolejnego), który mówi, przy okazji oglądania wyników ze Nubia nie ma PNN ale prawdopodobnie zapalenie pęcherza

-Grudzień 2015 - USG opis "Nerki rozmiarów prawidłowych, ok 3,9x2,3cm, obustronnie o nieco zgrubiałej torebce, hiperechogennej, szczególnie
prawostronnie, o zatartej, echostrukturze, z z obszarami nieco hiperechogennymi, zapalnym przewlekle ok k 2- 4mm, słabo odgraniczonymi, zróżnicowanie korowo rdzeniowe nieznacznie zatarte. Pojedyncze przymiedniczkowe złogi do 0,6mm. W lewej brak cech zastojowych. W prawej miedniczka poszerzona - centralnie do 3mm, w biegunie tylnym nieregularnie do 6-7mm. Zawartość miedniczki poza tym aechogenna. Brak odczynu wokół. Perfuzja nerek prawidłowa, wsp. oporowy obustronnie w normie, RI - lewa ok 0,6, prawa ok 0,66. Nadnercza bez zmian ok 3,3mmśr. Moczowód prawy w początkowym ok 1cm odcinku, poszerzony do 3mm, następnie nieposzerzony. Lewy bez zmian w budowie, nieposzerzony. Pęcherz moczowy słabo wypełniony, brak osadu, bez uchwytnych zmian w budowie, brak złogów. Cewka moczowa bez uchwytnych zmian w budowie, nieposzerzona."

Grudzień 2015 - badanie moczu Barwa moczu żółty, Przejrzystość lekko mętny, Woń swoista, Ciężar właściwy 1,050, pH 6,77, Białko (++) 100 mg/dl, Glukoza (-) nieobecna mmol/l, Ketony (-) nieobecne mmol/l, Urobilinogen w normie μmol/l Bilirubina (-) nieobecna μmol/l Erytrocyty (+++) 200 kom/μl Azotyny (-) nieobecne
Badanie osadu: Osad (makroskopowo) biało-brunatny, dość znaczny, stabilny, Supernatant (makroskopowo) żółty, przejrzysty
Leukocyty 0-3 wpw, Erytrocyty luźną warstwą pokrywają pole widzenia, świeże i wyługowane, Śluz nie znaleziono, Flora bakteryjna mierna, Nabłonki płaskie 0-3 wpw
Nabłonki przejściowe nie znaleziono, Nabłonki nerkowe nie znaleziono, Wałeczki nie znaleziono, Kryształy nie znaleziono PH 6,77
i teraz:
Wet 1 - mówi, ze możliwe, że schodzą kamienie z nerek i żeby dalej kontynuować Lespewet i Urosept
Wet 2 - mówi, ze Nubia ma śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego, że z USG nie wynika, że kotka ma niewydolność 8O i zaleca Uroval Mannosa
Dodam, ze regularnie badam tez krew i tu parametry nerkowe są cały czas w normie.

Nubia teraz cały czas walczy z alergią czekam na wszystkie wyniki testów ( na razie wyszły pozytywnie wszystkie zboża na szczęście mięsa może jeść) i myślę, że na tej podstawie uda mi się dobrać dietę ale na razie jest cała w sączących się ranach :cry: ale z tym mam nadzieję sobie poradzę jakoś. Odnośnie samego zachowania nie zauważyłam nic niepokojącego - ma dobry apetyt i dużo pije, w kuwecie też wszystko jest w porządku. Teraz nie przyjmuje żadnych leków. Powoli przestawiam ją z Troveta na karmę bezzbożową.

Czy na podstawie tego co opisałam możecie mi powiedzieć co o tym sądzicie? Jak pisałam wcześniej nie wiem kompletnie co robić. Bardzo dziękuję i z niecierpliwością czekam na Wasze opinie.
Dziękuję
L.

LillyG

 
Posty: 2
Od: Czw gru 10, 2015 22:40

Post » Pt gru 11, 2015 13:40 Re: Proszę o pomoc - nerkowa kotka

Nikt nie odpowie nowej Koleżance???
Los bowiem synów ludzkich jest ten sam, co i los zwierząt; los ich jest jeden: jaka śmierć jednego, taka śmierć drugiego, i oddech życia ten sam. W niczym więc człowiek nie przewyższa zwierząt.
(Biblia, Księga Koheleta 3/19)

Prakseda

 
Posty: 8148
Od: Czw cze 16, 2005 10:35
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów

Post » Pt gru 11, 2015 13:53 Re: Proszę o pomoc - nerkowa kotka

A badanie krwi było robione? Łącznie z pełnym jonogramem?
Najlepiej zrobić dwa w odstępie miesiąca, w celu potwierdzenia/wykluczenia problemów z nerkami.

Trzeba też oznaczyć stosunek białka do kreatyniny z moczu.

Poza tym ciężar właściwy moczu nie wskazuje na problemy nerkowe, nawet bym powiedziała, że jest dosyć zagęszczony.

Jakby nie było to obaj weci sugerują problemy z pęcherzem, polecają tylko inne środki. Ciężko stwierdzić, który z nich jest lepszy.

Satirra

 
Posty: 767
Od: Nie lut 23, 2014 10:33
Lokalizacja: Londyn

Post » Pt gru 11, 2015 16:58 Re: Proszę o pomoc - nerkowa kotka

Dziękuję za odpowiedź,
Badanie krwi było w czerwcu gdzie kreatynina 1,4 mocznik 46, białko całkowite 68, wapń 10,4 fosfor 4,9, sód 348, potas 17,6 i w październiku gdzie wet mimo mojej prośby zrobił tylko dodatkowo: kreatynina 1,2 mocznik 39 białko całkowite 67. Zrobię w takim razie jeszcze raz całą biochemię. Stosunek białka do kreatyniny mam w ostatnim badaniu moczu - 0,188.
Jeszcze jednej rzeczy nie napisałam kotka około 1,5 tyg temu dostała Dexafort 0,35ml na alergię, który zresztą średnio pomógł. Czy ten steryd mógł spowodować jakiś stan zapalny? Ostatnie badanie moczu robiłam 3 dni temu.

Czy ten opis USG, który przesłałam świadczy jednoznacznie o PNN?

LillyG

 
Posty: 2
Od: Czw gru 10, 2015 22:40

Post » Pt gru 11, 2015 18:47 Re: Proszę o pomoc - nerkowa kotka

Kreatynina nie wskazuje na PNN. Kotka nie ma też białkomoczu. USG było robione u dobrego operatora?

Czy kotka w ogóle ma jakieś objawy choroby poza alergią? Jeśli bierze leki moczopędne, to będzie też więcej wody przyjmować, żeby uzupełnić płyny.

Satirra

 
Posty: 767
Od: Nie lut 23, 2014 10:33
Lokalizacja: Londyn

Post » Sob gru 12, 2015 22:49 Re: Proszę o pomoc - nerkowa kotka

steryd ni spowoduje stanu zap.a wrecz moze pomóc.patraząc na wyniki te ostatnie,moczu mozna stwierdzic ze nerki filtruja prawidlowo bo jest wysoki ciezar moczu.erytrocyty w duzej ilosci moga si epojawic w moczu takze na skutek braku hormonow po sterylizacji(estrogeny).tak czy siak na pnn to nie wyglada
"koty śpią z ludżmi,gdy tylko jest to możliwe,
w pozycji tak niewygodnej dla ludzi,
jak to tylko mozliwe dla kota"

franeczka2

Avatar użytkownika
 
Posty: 301
Od: Czw cze 07, 2012 16:56

Post » Nie gru 13, 2015 21:11 Re: Proszę o pomoc - nerkowa kotka

Satirra pisze:Kreatynina nie wskazuje na PNN. Kotka nie ma też białkomoczu. USG było robione u dobrego operatora?

Czy u dobrego to jedna sprawa.
Druga sprawa jest następująca. Chodzę z kotami na USG jamy brzusznej wyłącznie do dr. Marcińskiego. Dwukrotnie sytuacja była taka, że kot miał podwyższone wyniki nerkowe, a USG wyszło ok. Dr. Marciński powiedział mi, że może być tak, że na USG wychodzi dobrze pomimo, że wyniki są nieco podwyższone, ale może być też tak, że wyniki są ok, a na USG już widać niewydolność.
Biologia to nie matematyka.

LillyG , a skąd Ty jesteś? Może ktoś poleci kompetentnego lekarza.
Obrazek
Obrazek
Jeszcze żaden nieśmiertelny bóg nie przeżył śmierci swoich wyznawców.
NAUKA O KLIMACIE.PL

genowefa

Avatar użytkownika
 
Posty: 18789
Od: Pon wrz 18, 2006 13:34
Lokalizacja: Warszawa-Ursus

Post » Pon gru 14, 2015 23:59 Re: Proszę o pomoc - nerkowa kotka

Kot powinien mieć porządnie zbadany mocz, co prawda pH sugeruje szczawiany wapnia, ale to wynik dedukcji, a nie badań. Ma sporo wapnia we krwi, trzeba uważać.
Nic nie wskazuje na pnn, wszystko - na kamicę

Kot powinien dostawać duzo płynów, to mu pomoże wypłukiwać złogi
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16114
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości