Nerki? Wątroba? Proszę o pomoc w interpretacji wyników badań

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Czw paź 08, 2015 19:33 Nerki? Wątroba? Proszę o pomoc w interpretacji wyników badań

Sabina, kotka europejska, sterylizowana, cztery i pół roku, domowa i niewychodząca. U mnie odkąd skończyła trzy miesiące. Raczej bezproblemowa, choć w marcu przytrafiło nam się zapalenie pęcherza na tle nerwowym + E. coli, pH 8 i struwity. Leczona ponad dwa miesiące (enrofloxacyna, Synulox, Scanomune, Urinomet, Urinodol/Uroval mannosa, Feliway do kontaktu). Badania w czerwcu i lipcu dobre, w posiewie nic nie wyrosło.
Sierpień przeprowadzka- inny dom, inny współlokator, drugi kot i dodatkowe zwierzątka-świnki morskie. Razem z nią przeprowadziłam się ja i jej ukochany pies. Rewolucje w życiu zniosła nadspodziewanie dobrze, a przynajmniej tak mi się wydawało do tej pory.
Kilka dni temu zaniepokoiło mnie jej zachowanie. Dwie wizyty w kuwecie zamiast trzech, trochę inny zapach grudek, futerko odrobinę przetłuszczone, niuanse. Trzy dni obserwacji i wizyta u weta. Mocz, morfologia i biochemia. Oto wyniki:

WBC 6,17 (6-12)
NEU 2,21 (3-9)
NEU % 35,8 (55-75)
LYM 3,58 (1-3,6)
LYM % 58 (13-30)
MONO 0,121 (0,150-0,850)
MONO % 1,96 (1-10)
EOS 0,229 (0,04-0,6)
EOS % 3,7 (0,01-6)
BASO 0,03 (0,001-0,1)
BASO % 0,486 (0,001-1)
RBC 11,1 (5,5-8,5)
HGB 166 (150-190)
HCT 0,492 (0,44-0,55)
MCV 44,3 (60-77)
MCH 15 (21-27)
MCHC 337 (320-360)
PLT 300 (150-500)

Albuminy 37 (25-44)
ALT 197,3 (1-80)
AP 31 (1-141)
AST 58 (1-76)
Białko całkowite 88,1 (54-75)
Glukoza 4,31 (3,05-6,10)
Kreatynina 194 (35-132)
Mocznik 7,53 (3,3-8,3)
Stosunek albuminy/globuliny 0,724 (0,67-1,60)
Globuliny 51,1 (18-45)
Fruktozamina 272,5 (10-365)

MOCZ:
Barwa brudnożółta
Przejrzystość opalizujący
Woń swoista
Laukocyty 15kom
Azotyny -
Urobilinogen -
Białko 0,3
pH 6,1
Erytrocyty 80kom
Ciężar właściwy 1,036
Bilirubina -
Glukoza -

Osad makroskopowo obfity, jasnobrązowy, rozproszony
Supernatant makroskopowo brudnożółty, opalizujący
Laukocyty 8-15 wpw
Erytrocyty luźną warstwą wypełniające pole widzenia
Bakterie -
Kryształy -
Nabłonki płaskie 0-2 wpw, przejściowe 0-1wpw
Wałeczki -
Inne -

Czekamy na wynik posiewu. Wet powiedziała, że morfologia wskazuje na jakiegoś wirusa. Testy na FeLV i FIV będziemy robić w poniedziałek (wiem,że powinnam szybciej, ale czekam na wypłatę i wolny dzień (pracuję 12 godzin, od jutra przez cały weekend) . W przyszłym tygodniu zrobimy też USG na UP we Wrocławiu. Z antybiotykiem czekamy na wynik posiewu. Na razie kot dostaje Ornipural, KalmVet, Urinodol, Immunodol. Dostała też zastrzyk przeciwzapalny metacam(?) już wiem, że nefrotoksyczny, rano nie miałam o tym pojęcia. Feliway ciągle w kontakcie.
Kota sika 1-2 razy dziennie. Apetyt dopisuje- je głównie BARFa i dobre jakościowo puszki (Catz, Feringa, Animonda Carny, czasem jakaś filetówka), Orijen bardziej jako smakołyk niż karma. Wet sugerowała pozostanie przy tej diecie, ewentualne zmniejszenie ilości białka.
W zachowaniu niewiele się zmieniło, ugniata, mruczy, przynosi zabawki, bawi się z Młodym kotem. tylko czasem kładzie się z podkurczonymi pod siebie łapkami i wygląda jakby bolało. Boli na pewno, krew w moczu nie bierze się z niczego. Jak mogę jej pomóc? Co podać? Jakie jeszcze badania? Co w ogóle jej dolega? Bardzo się o nią martwię.

Przepraszam za długość posta, chciałam zamieścić jak najwięcej informacji, bo nie wiem co może się przydać. Zupełnie nie znam się na interpretowaniu wyników badań, widzę tylko,że nie jest dobrze. Czy to problem z nerkami? Kreatynina przekroczona, ale mocznik w porządku i mocz też dobrze zagęszczony. Jest jakiś problem z wątrobą. Wiem, że brakuje kilku wyników do postawienia diagnozy i postaram się jak najszybciej to uzupełnić, ale szukam jakiejś wskazówki. Bardzo proszę o pomoc.

BigLadyBlond

 
Posty: 2
Od: Śro paź 07, 2015 14:01

Post » Sob paź 10, 2015 22:14 Re: Nerki? Wątroba? Proszę o pomoc w interpretacji wyników b

podniosę
:!: :!: :!:
Musisz podbijać wątek. Weekend mało osób zagląda.
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55372
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

Post » Pon paź 12, 2015 7:24 Re: Nerki? Wątroba? Proszę o pomoc w interpretacji wyników b

Na razie wiem,że w posiewie nic nie wyrosło, a normy przy wynikach krwi są psie nie kocie:/ dziś ide do wet po prawidłowy wydruk. Postaram się wieczorem wrzucić odpowiednie zakresy (badanie robione w vetlabie)

BigLadyBlond

 
Posty: 2
Od: Śro paź 07, 2015 14:01

Post » Wto paź 13, 2015 19:38 Re: Nerki? Wątroba? Proszę o pomoc w interpretacji wyników b

Taj na pierwszy rzut oka to kot ma stan zapalny dróg moczowych, najprawdopodobniej pęcherza, ale może też być zapalenie nerek. Mocz zagęszcza dobrze, więc to nie jest niewydolność
Dziwi mnie brak bakterii, bo skoro mocz dziwnie pachnie, to musi być ku temu jakaś przyczyna. Mój SUK-owiec owszem, sikał krwią, ale zapach moczu miał normalny, no, krwią zalatujący. Może nie wyrosło, bo użyto takiego podłoża, na którym akurat ta konkretna bakteria nie rośnie...? Ewentualnie może być polekowe (jałowe) zapalenie kłębuszków nerkowych...
Co do wątroby, to normy są przekroczone nieznacznie (a przy chorobach wątroby potrafią szybować naprawdę wysoko)

Kot z całą pewnością jest odwodniony (zobacz HTC). Podałabym parę kroplówek, a potem usilnie dopajała (chyba, że masz dobry sposób na dopajanie od razu, to można bez kroplówek, tylko dopajać) Zwiększenie przepływu moczu najlepiej leczy stany zapalne dróg moczowych niezależnie od ich przyczyn, bo spłukuje ze ścianek wszelkie świństwa. Można dodawać coś z ekstraktem z żurawiny i lekko moczopędnego (np pokrzywa czy pietruszka), będzie lepiej płukać.
O SUK mamy tutaj viewtopic.php?f=36&t=133367&hilit=m%C3%B3%C5%BCynami
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16114
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 126 gości