PNN?

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Sob wrz 19, 2015 13:50 PNN?

Witam
Mniej wiecej jakis miesiac temu zauwazylam u mojego kota wzomozone pragnienie i co za tym idzie wzmozone wydalanie moczu. kota karmie surowym miesem dostaje 100g dziennie i zawsze ma do tego miseczke z sucha karma ( ktorej prawie w ogole nie je) kot wazy jakies 3,3-3,5 kg ma 4,5 roku to kotka. Ostatnio przez przypadek trafilam na artykul o PNN, gdzie wlasnie przeczytalam ze wzmozone pragnienie i wydalanie moczy moze byc jego objawem po przeczytaniu artykulu rowniez zwrocilam uwage na brzydki zapach z pyszczka mojego kota i wtedy tez postanowilam sprawdzic czy ie dzieje sie tam cos zlego zobaczylam duzy osad na tylnich zebach i zaczerwienione dziasla :/ Dzis bylam z kotem u weterynarza (niestety w moim miescie jest tylko jeden) powiedzial mu o wszystkich swoich obawach, nawet pobralam mocz do badania. Weterynarz jednak stwierdzil ze przesadzam i ie ma sie o co marwic jedynie zwarzyl kota i zmierzyl mu goraczek ( ponad 38 stopni) moczu do badania nie zabral stwierdzi ze z zebami tez nie ma co robic dala mu zastrzyk ktory mial leczyc stany zapalne i przepisal tabletki Synulox 50 mg. Dodam ze kot generalnie nie wyglada na chorego ma apetyt czyste oczy nie jest osowialy. Mocz byl koloru bardzo jasnozoltego czysty przejrzysty bylo go jakies 10 ml. nie wiem co o tym myslec? Czy rzeczywiscie przesadzam czy jednak jest sie o co martwic (wydaje mi sie ze kot moze wypijac jakies 200 ml wody dziennie)

Przepraszam za bardzo chaotyczny opis i z gory bardzo dziekuje za wszystkie odpowedzi ktore moglyby mi pomoc

XXX987

 
Posty: 12
Od: Sob wrz 19, 2015 13:34

Post » Sob wrz 19, 2015 15:35 Re: PNN?

Zrób badanie krwi kota dla spokoju i może lepiej zmień lekarza, jak masz jak dojechać do innej miejscowości. Na siłę też nie ma szukać chorób..

bea3

 
Posty: 4144
Od: Śro cze 26, 2013 12:23
Lokalizacja: opolskie

Post » Sob wrz 19, 2015 15:41 Re: PNN?

martwi mnie bardzo to picie i sikanie w objawach PN sa wymieniane na pierwszym miejscu

XXX987

 
Posty: 12
Od: Sob wrz 19, 2015 13:34

Post » Sob wrz 19, 2015 20:57 Re: PNN?

Musisz kotu zrobić morfologię z biochemią i jonogram, najlepiej rozszerzony. Jeżeli wet uważa, że to zbyteczna po prostu zarządaj tego.
Obrazek
Obrazek
Jeszcze żaden nieśmiertelny bóg nie przeżył śmierci swoich wyznawców.
NAUKA O KLIMACIE.PL

genowefa

Avatar użytkownika
 
Posty: 18789
Od: Pon wrz 18, 2006 13:34
Lokalizacja: Warszawa-Ursus

Post » Sob wrz 19, 2015 21:34 Re: PNN?

Niestety nie ma mozliwosci zrobienia u mie tego typu badan, w klinice robia jedynie badania moczu. Czy to na poczatek wystarczy? czy jesli dzieje sie cos zlego sam mocz nam cos powie?

XXX987

 
Posty: 12
Od: Sob wrz 19, 2015 13:34

Post » Sob wrz 19, 2015 23:01 Re: PNN?

Mocz coś tam powie, ale na pewno nie da się postawić diagnozy na podstawie jednego badania moczu. Bez diagnozy nie zdecydowałabym się na żadne leki czy zmiany diety na te "weterynaryjne", bo zazwyczaj w początkowej fazie PNN wyrządzają więcej szkody niż pożytku.

Kot nie może jeść samego surowego mięsa, koniecznie dodaj do niego suplementy (na początek możesz zacząć od Easy Barfa+skorupki jajek+tauryna, bo jest smaczny, prosty w użyciu i nadaje się dla kotów z problemami nerkowymi).

Zdrowy kot wypija średnio 40ml wody/kg m.c. (łącznie z wodą z jedzenia). Oczywiście są koty co piją trochę mniej i takie co piją trochę więcej.

Satirra

 
Posty: 767
Od: Nie lut 23, 2014 10:33
Lokalizacja: Londyn

Post » Sob wrz 19, 2015 23:11 Re: PNN?

Znam weterynarzy, którzy nie lubią/nie umieją pobierać kotu krwi. A mocz możesz zanieść do badania do ludzkiego laboratorium jako swój i jeszcze na NFZ :) Skoro to kotka to plemników nie znajdą.
Obrazek

Ewa.KM

 
Posty: 3765
Od: Śro mar 20, 2013 23:32

Post » Nie wrz 20, 2015 9:00 Re: PNN?

Ewa.KM mozna zrobic tak samo z krwia? pobrac u weterynarza i oddac do badania w ludzkim laboratorium? Satirra mam rozumiec przez to ze na razie zrezygnowac z podawania kotu synuloxu? no i moje ostatnie pytanie... czy te objawy musza swiadczyc o problemach z nerkami, lub jakichs innych powaznch zdrowotnych problemach?

XXX987

 
Posty: 12
Od: Sob wrz 19, 2015 13:34

Post » Nie wrz 20, 2015 9:16 Re: PNN?

jak trzeba podawac te skorupki zmielic na proszek w mlynku do kawy czy wystarczy je drobno polamac?

XXX987

 
Posty: 12
Od: Sob wrz 19, 2015 13:34

Post » Nie wrz 20, 2015 10:03 Re: PNN?

XXX987,
ja na własną rękę antybiotyku bym nie odkładała, zwłaszcza, że już jest zaczęty....
Po prost się zastanawiam na jakiej podstawie ten antybiotyk i poddaję w wątpliwość jego zalecenie, bo niby z jakiego powodu został podany? Bo dziąsła czerwone?
Zaczerwienione dziąsła mogą być od nadmiernego kamienia albo są objawem, że coś w środku w kocie jest nie tak - mimo wszystko gorączki nie było, więc antybiotyk może bardziej zaszkodzić niż pomóc...

Wet powinien pobrać krew i wysłać ją gdzieś na badania. Koty ukrywają choroby i jak po kocie będzie widać, że jest chory, to może już być choroba bardzo mocno rozwinięta. Ja bym nie zwlekała z badaniami, najlepiej zrobić szeroki profil diagnostyczny + mocz, żeby mieć cały obraz kota. Pojedyncze parametry nie dadzą pełnej diagnozy. Jeśli badania krwi wyjdą niepokojące, to jeszcze wypadałoby dorobić do nich USG.
Badanie moczu powinno być z oznaczeniem ciężaru właściwego na refraktometrze. Twój weterynarz może używać tylko pasków, które są mało wiarygodne.

Jest jeszcze taki preparat PlaqueOff, zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego i redukuje trochę stany zapalne w paszczy, ale nie działa od razu, dopiero po 4-8tygodniach. Jest bogaty w jod, więc nie jest zalecany przy nadczynności tarczycy.

Satirra

 
Posty: 767
Od: Nie lut 23, 2014 10:33
Lokalizacja: Londyn

Post » Nie wrz 20, 2015 10:13 Re: PNN?

weterynarz przebakiwal tez cos o zapaleniu pecherza(bez zadnych badan poza obmacywaniem kita i temperatura) mowilam mu ze mocz kota ma jasny kolor jest czysty klarwny nic w nim nie plywa a kot nie ma problemow z zalatwianiem sie sika duzo i nie wyglada zeby sprawialo mu to bol wiec nie wiem skad diagnoza zapalenia pecherza ...

XXX987

 
Posty: 12
Od: Sob wrz 19, 2015 13:34

Post » Nie wrz 20, 2015 10:15 Re: PNN?

Można pobrać krew u weta, a potem zanieść do zbadania do normalnego laboratorium, robiłam tak już.

bea3

 
Posty: 4144
Od: Śro cze 26, 2013 12:23
Lokalizacja: opolskie

Post » Nie wrz 20, 2015 10:34 Re: PNN?

co konkretnie trzeba zrobic z biochmii?

XXX987

 
Posty: 12
Od: Sob wrz 19, 2015 13:34

Post » Nie wrz 20, 2015 10:39 Re: PNN?

Zapalenie pęcherza bez badania moczu? :/
To jakiś konował nie wet...
Bez posiewu i antybiogramu nie podawałabym nic na pęcherz, bo to jest bez sensu. Jeśli jakieś bakterie rzeczywiście by były, to antybiotyk może na nie nie działać.

Satirra

 
Posty: 767
Od: Nie lut 23, 2014 10:33
Lokalizacja: Londyn

Post » Nie wrz 20, 2015 10:42 Re: PNN?

to juz nie wiem podawac ten synulox czy nie ? kuracja ma trwac 7 dni tabletka na dzien podzielona na 2 razy, pol juz podalam. pomoze to cos na dziasla?

XXX987

 
Posty: 12
Od: Sob wrz 19, 2015 13:34

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 101 gości