Wczesne wykrywanie przewlekłej choroby nerek SDMA

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Czw sty 21, 2016 17:06 Re: Wczesne wykrywanie przewlekłej choroby nerek SDMA

I jak wyszły wyniki ?

gatiko

Avatar użytkownika
 
Posty: 7141
Od: Pt paź 03, 2014 10:24

Post » Pt sty 22, 2016 19:46 Re: Wczesne wykrywanie przewlekłej choroby nerek SDMA

Niestety, chyba niezbyt dobrze :(
SDMA (symetryczna dimetylarginina) 0,90 μmol/L 0,001-0,750

czekam na odpowiedź od dr.Neski, załamka :cry:

LusiaiGuzik

Avatar użytkownika
 
Posty: 10
Od: Pon gru 28, 2015 10:32

Post » Pt sty 22, 2016 20:11 Re: Wczesne wykrywanie przewlekłej choroby nerek SDMA

Kciuki trzymam za pomyślne wiadomości i za zdrówko :ok:
Płaci się dodatkowo, za badanie parametrów , czy w pakiecie ? A jak reszta nerkowych wyszła ( tych , co wcześniej w biochemii były ) ?

gatiko

Avatar użytkownika
 
Posty: 7141
Od: Pt paź 03, 2014 10:24

Post » Pt sty 22, 2016 21:04 Re: Wczesne wykrywanie przewlekłej choroby nerek SDMA

Wiesz co, przyznam, że nawet nie wiem. Byłam z trzema nerkowcami moimi, wszystko na pobranie krwi - każde inny zestaw :roll:
Guzik miał badany bodajże profil nerkowy + rozmaz + właśnie sdma, było to jednak dodatkowe badanie, na pewno nie w pakiecie.

Pozostałe nerkowe parametry ciut lepiej. Bardziej martwi mnie ciągły spadek neutrofilii i wzrost limfocytów. Nie mam z kim tego skonsultować :( Zaraz będę zakładać kotkom oddzielny wątek. Wyniki rozmazu nic mi nie mówią :(

Kreatynina 150,8 (1,7) μmol/l (mg/dl) 1,00-168,0 (0,011-1,90)
Mocznik 8,42 (50,77) mmol/l (mg/dl) 5,00-11,3 (30,2-68,1)
Fosfor 1,87 (5,8) mmol/l (mg/dl) 0,800-1,90 (2,48-5,89)

Neutrofile 34,0 % 60,0-78,0
Limfocyty 4,51 1,00-4,00
rozmaz: 
Rozmaz (ocena mikroskopowa)
W obrazie krwi obserwowano:
- w szeregu czerwonokrwinkowym:
- zmianę wielkości komórek (anizocytoza: makrocyty ok. 20%, mikrocyty ok. 20% erytrocytów) - w szeregu białokrwinkowym:
- nieznaczną neutropenię, nieznaczną limfocytozę
- cienie leukocytów - ok. 10% leukocytów (najprawdopodobniej limfocytów)
- dość liczne zlepy płytek krwi
- aktywowane płytki krwi (większość płytek)
- prawidłową liczbę płytek krwi (15-20 wpw + zlepy)
Postacie pałeczkowate stanowiły ok. 2% wszystkich granulocytów obojętnochłonnych.
Liczba płytek krwi oznaczona maszynowo fałszywie zaniżona ze względu na obecność zlepów.
Nie stwierdzono obecności komórek atypowych ani pasożytów krwi.


LusiaiGuzik

Avatar użytkownika
 
Posty: 10
Od: Pon gru 28, 2015 10:32

Post » Pt sty 22, 2016 21:09 Re: Wczesne wykrywanie przewlekłej choroby nerek SDMA

Rozumiem.

Założ wątek, na pewno ktoś coś podpowie. Będziesz miec przynajmniej jakieś wstępne pojęcie, ktoś coś pojaśni.
Kciuki mocne. :ok:

gatiko

Avatar użytkownika
 
Posty: 7141
Od: Pt paź 03, 2014 10:24

Post » Śro sty 27, 2016 16:02 Re: Wczesne wykrywanie przewlekłej choroby nerek SDMA

LusiaiGuzik pisze:Niestety, chyba niezbyt dobrze :(
SDMA (symetryczna dimetylarginina) 0,90 μmol/L 0,001-0,750

czekam na odpowiedź od dr.Neski, załamka :cry:

Dostałaś odpowiedź?

Wyniki mojego kicia przyszły dziś 2,08 :(
_______________________________________________________
Jakie nudne byłoby życie gdyby nie ten rząd.
Nie, za PO nie było lepiej. Ludzie tyrali za 1.200 brutto. Afera goniła aferę :?

Podziwiam, jak szeregowy poseł ogrywa opozycję Obrazek
STOP HEJT! Nikt nie jest anonimowy w sieci.

Erin

Avatar użytkownika
 
Posty: 64069
Od: Pt cze 22, 2007 8:43

Post » Sob sty 30, 2016 12:23 Re: Wczesne wykrywanie przewlekłej choroby nerek SDMA

I co dr Neska powiedziała na wyniki ?

gatiko

Avatar użytkownika
 
Posty: 7141
Od: Pt paź 03, 2014 10:24

Post » Sob sty 30, 2016 12:41 Re: Wczesne wykrywanie przewlekłej choroby nerek SDMA

zaznaczam :(
Obrazek

Kinnia

 
Posty: 8804
Od: Nie sie 19, 2012 21:12

Post » Sob lut 13, 2016 18:57 Re: Wczesne wykrywanie przewlekłej choroby nerek

gatiko pisze:I znowu o białku ...
Czyli jednak jest ważne i trzeba uważać na ilość ...


Co do białka nie mogę się zgodzić.

Mam dwa nerkowce - Zołza, chora już 3,5 roku, typowe PNN, Toffik, chory od ponad roku, tyle wiemy, ma pół jednej nerki. Oba koty są tylko na mięsnych puszkach, mięsie. Toffik je jeszcze suche a surowizny je naprawdę dużo.
U Zołzy przez rok CREA stoi na jednym poziomie, brak objawów PNN. U Toffika CREA nawet spadła, oprócz chudego wyglądu i nieco zwiększonego picia brak objawów NN. Przyjmują tylko białko zwierzęce, Toffik trochę roślinnego z Purizona, i to nie w ograniczonej ilości.

W wielu angielskojęzycznych materiałach można znaleźć info, że ograniczenia białka nie mają jednak sensu. Fosforu jak najbardziej tak, ale białka nie.
Obrazek

Boo

 
Posty: 20081
Od: Pt lis 04, 2005 11:41
Lokalizacja: Opole

Post » Sob lut 13, 2016 18:59 Re: Wczesne wykrywanie przewlekłej choroby nerek SDMA

Takie wnioski wysnułam z tego, co przeczytałam. To nie moje zdanie, ja się nie znam.

gatiko

Avatar użytkownika
 
Posty: 7141
Od: Pt paź 03, 2014 10:24

Post » Nie lut 14, 2016 10:22 Re: Wczesne wykrywanie przewlekłej choroby nerek SDMA

Oczywiście, że ilość białka ma znaczenie. Inna sprawa, czy to jest białko roślinne, czy zwierzęce.
Bo niestety, większość karm jest nafaszerowanych wszelkiej maści zbożami, kukurydzami, itd. A to nie jest przecież pokarm dla drapieżnika
_______________________________________________________
Jakie nudne byłoby życie gdyby nie ten rząd.
Nie, za PO nie było lepiej. Ludzie tyrali za 1.200 brutto. Afera goniła aferę :?

Podziwiam, jak szeregowy poseł ogrywa opozycję Obrazek
STOP HEJT! Nikt nie jest anonimowy w sieci.

Erin

Avatar użytkownika
 
Posty: 64069
Od: Pt cze 22, 2007 8:43

Post » Pt lut 19, 2016 10:49 Re: Wczesne wykrywanie przewlekłej choroby nerek SDMA

Moja staruszka miała zrobione SDMA. Wynik: 36 ug/dl (norma: 0 - 14).

Na stronie iris-kidney piszą o interpretacji SDMA:
"Interpreting Blood Concentrations of Symmetric Dimethylarginine (SDMA) in CKD

SDMA concentrations in blood (plasma or serum) may be a more sensitive biomarker of renal function than blood creatinine concentrations. A persistent increase in SDMA above 14 µg/dl suggests reduced renal function and may be a reason to consider a dog or cat with creatinine values <1.4 or <1.6 mg/dl, respectively, as IRIS CKD Stage 1.

In IRIS CKD Stage 2 patients with low body condition scores, SDMA ≥25 µg/dl may indicate the degree of renal dysfunction has been underestimated. Consider treatment recommendations listed under IRIS CKD Stage 3 for this patient.

In IRIS CKD Stage 3 patients with low body condition scores, SDMA ≥45 µg/dl may indicate the degree of renal dysfunction has been underestimated. Consider treatment recommendations listed under IRIS CKD Stage 4 for this patient.

These comments are preliminary and based on early data from the use of SDMA in veterinary patients. We expect them to be updated as the veterinary profession gains further experience using SDMA alongside creatinine, the long-established marker in diagnosis and monitoring of canine and feline CKD."

Czyli przy III stopniu PNN (kreatynina 3 mg/dl) i znacznej szczupłości kotki jest to wynik pocieszający.

Teraz zbieram się, żeby zrobić badania drugiej kotce, 10 letniej. Ma podwyższona kreatyninę ok. 2 mg/dl, mocznik w normie i żadnych na razie oznak PNN.
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Pt lut 19, 2016 11:29 Re: Wczesne wykrywanie przewlekłej choroby nerek SDMA

Mój angielski jest nijaki, żeby przetłumaczyć tak wazny tekst. Pisze tam ( chyba), o utrzymywaniu się trwałym, wzrostu SDMA, powyżej normy...etc.
Czy to znaczy,że ten parametr jest "wahliwy" ? Tzn. czy może się obniżyć sam z siebie ? Nie pasuje mi to jakoś wszystko.

gatiko

Avatar użytkownika
 
Posty: 7141
Od: Pt paź 03, 2014 10:24

Post » Pt lut 19, 2016 12:26 Re: Wczesne wykrywanie przewlekłej choroby nerek SDMA

Gatiko - wg mnie to wszystkie parametry badań są wahliwe. Bo to biologia, nie matematyka.
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Pt lut 19, 2016 12:28 Re: Wczesne wykrywanie przewlekłej choroby nerek SDMA

Ja już mam takiego p...lca , na punkcie nerek,że jak widzę same parametry, to mi się słabo robi.
U nas, też podwyższone SDMA. Jeszcze przed nami, badanie kotka. Bo na razie kicia miała.

gatiko

Avatar użytkownika
 
Posty: 7141
Od: Pt paź 03, 2014 10:24

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 41 gości