Wczesne wykrywanie przewlekłej choroby nerek SDMA

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Wto gru 12, 2017 11:50 Re: Wczesne wykrywanie przewlekłej choroby nerek SDMA

Czy znacie koszt oznaczenia SDMA jako pojedynczego parametru?
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Czw gru 14, 2017 0:10 Re: Wczesne wykrywanie przewlekłej choroby nerek SDMA

fili pisze:Czy znacie koszt oznaczenia SDMA jako pojedynczego parametru?


Około 100 zł., ale w tej chwili IDEXX ma promocję na pakiet nerkowy (w tym jest i SDMA) - tydzień temu płaciłam 75 zł. za całość.
Obrazek

katarzyna1207

 
Posty: 5566
Od: Pt lip 03, 2009 21:58
Lokalizacja: Lublin

Post » Czw gru 14, 2017 9:03 Re: Wczesne wykrywanie przewlekłej choroby nerek SDMA

100 zł ? Dziwne... sporo czasu temu, faktycznie był to dodatkowy koszt, do pakietu,ale nie taka kwota.

Czytałam na niemieckich stronach, odnośnie tego parametru. Piszą tam,że nie jest to parametr,któremu można "ufać".

gatiko

Avatar użytkownika
 
Posty: 7141
Od: Pt paź 03, 2014 10:24

Post » Czw gru 14, 2017 11:44 Re: Wczesne wykrywanie przewlekłej choroby nerek SDMA

gatiko pisze:100 zł ? Dziwne... sporo czasu temu, faktycznie był to dodatkowy koszt, do pakietu,ale nie taka kwota.

Czytałam na niemieckich stronach, odnośnie tego parametru. Piszą tam,że nie jest to parametr,któremu można "ufać".


Cenę 100 zł. podano mi w mojej lecznicy, pytałam w innej to usłyszałam 150 zł. (to jedna z najdroższych w Lublinie, więc niezły "narzut" sobie zrobili). Tydzień temu rozmawiałam z dr Neską na temat SDMA, wg niej jest to dobry test w przypadku, gdy kreatynina jest w granicahc normy, bo już sygnalizuje, że coś z nerkami się dzieje, mimo że podstawowy parametr, czyli kreatynina jest jeszcze ok. Przy znacznie przekroczonej kreatyninie wg niej ten test już nie ma sensu ...
Obrazek

katarzyna1207

 
Posty: 5566
Od: Pt lip 03, 2009 21:58
Lokalizacja: Lublin

Post » Czw gru 14, 2017 12:38 Re: Wczesne wykrywanie przewlekłej choroby nerek SDMA

Wychodzi na to, że lepiej SDMA byłoby oznaczać przy okazji innych badań, w pakiecie.

Tutaj o interpretacji SDMA:
https://www.idexx.eu/pl/products-and-so ... sdma-test/
Mówią tam, że u kotów SDMA wykrywa przewlekła chorobę nerek o 17 miesięcy wcześniej niż kreatynina.

Katarzyna1207 - pamiętasz jakie wskaźniki oprócz SDMA są w tym profilu nerkowym w Idexxie?
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Czw gru 14, 2017 19:21 Re: Wczesne wykrywanie przewlekłej choroby nerek SDMA

fili pisze:Katarzyna1207 - pamiętasz jakie wskaźniki oprócz SDMA są w tym profilu nerkowym w Idexxie?


Tak
KREA, mocznik (BUN), białko całkowite, ALB, NA, Chloride, K, CA, P.
Obrazek

katarzyna1207

 
Posty: 5566
Od: Pt lip 03, 2009 21:58
Lokalizacja: Lublin

Post » Sob gru 16, 2017 11:04 Re: Wczesne wykrywanie przewlekłej choroby nerek SDMA

Moja wetka, początkowo mówiła,że ten parametr nie jest ruchomy ( znaczy nie obniża się ). Później zmieniła zdanie. Po czym wróciła do pierwotnego. 8O
Tak samo, jak chcą podawać kociakom lek na obniżenie ciśnienia , bo byli na wykładach i się nasłuchali,że jest to super lek. Na podstawie wyników krwi, gdzie np crea jest w górnej granicy, chcą podawać lek na obniżenie ciśnienia - NIE badając uprzednio ww , bo... po prostu nie mają sprzętu.
Okazuje się ( wracając do SDMA ),że jest to parametr "ruchomy", więc sama nie wiem...czy jest on faktycznie miarodajny i można się nim sugerować w 100% ?

gatiko

Avatar użytkownika
 
Posty: 7141
Od: Pt paź 03, 2014 10:24

Post » Nie gru 17, 2017 22:42 Re: Wczesne wykrywanie przewlekłej choroby nerek SDMA

SDMA faktycznie jest ruchomy i przy opanowanym PNN jest w normie. Co więcej SDMA podwyższone wychodzi także u kotów, które mają choroby do opanowania jak np. piasek w moczu więc nie wiem czy jest to aż tak kluczowe badanie do prowadzenia bądź unikania choroby nerek.

p.s. z tymi lekami na ciśnienie wciskanymi przez wetów to już można książki napisać np. Neska namiętnie wciska wszystkim semintrę bez badania ciśnienia i bez białkomoczu
Puszek ciuła do swojej skarbonki na nerki https://pomagam.pl/chorenerkipuszka

girlonthebridge

 
Posty: 1528
Od: Sob wrz 22, 2012 1:24
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

[poprzednia]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości