<3 :( :( ____ endokrynolog dla kotka Proszę o POMOC _inf

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Czw lut 17, 2022 16:36 Re: podniesione parametry nerkowe Proszę o pomoc.

Obrazek

Obrazek

gatiko

Avatar użytkownika
 
Posty: 7141
Od: Pt paź 03, 2014 10:24

Post » Czw lut 17, 2022 19:15 Re: podniesione parametry nerkowe Proszę o pomoc.

gatiko pisze:Czytałam ( juz dawno, jak wchodził ten parametr ),że jest niekoniecznie "rozsądny". ale kurczę, na co wskazuje ciagły jego wzrost ?
Czym może być spowodowany ?

Najprawdopodobniej zmniejszaną filtracją w nerkach w związku z postępującą utratą nefronów - zgaduję, że ze względu na wiek kota.
gatiko pisze:Mówiłam wetce,że jest fosfor przecież ok,ale ona mowi,że koniecznie trzeba - odnośnie diety i tych supli.

Nie ma już obecnie zaleceń dotyczących diety niskobiałkowej w pierwszych stadiach choroby. Suplementy można dać, nie zaszkodzą - ale na tym etapie nie ma też konieczności. One też cudownie wyników nerkowych nie poprawią w 2 tygodnie. Mogą jedynie zmniejszyć fosfor.

gatiko pisze:A co z podwyzszonymi nerkowymi ?

Uzupełnienie diagnostyki - mocz, usg nerek, ewentualnie pomiar ciśnienia.

Pozostałabym na mokrej wysokomięsnej diecie, najwyżej dobierając niskofosforowe puszki - jest wątek na tym podforum :)

Yocia

 
Posty: 1598
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Czw lut 17, 2022 20:40 Re: podniesione parametry nerkowe Proszę o pomoc.

gatiko pisze:
FuterNiemyty pisze:Ta weterynaryjna karma niskobialkowa, to mokre, suche, co to za karma?

Wspominała o renalu, Hilsie i jakiejś innej. Suchej i mokrej.

Przy nerkach sucha karma to zupelne nieporozumienie, mocno odwadnia kota.
Moze warto pomyslec o normalnym zywieniu mieso, suplementacja?

A do poczytania w temacie karm przemyslowych, moze sie przyda:
https://barfnekorepetycje.pl/barf-w-chorobach-2/

FuterNiemyty

 
Posty: 3602
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Pt lut 18, 2022 9:12 Re: podniesione parametry nerkowe Proszę o pomoc.

Yocia pisze:
gatiko pisze:Czytałam ( juz dawno, jak wchodził ten parametr ),że jest niekoniecznie "rozsądny". ale kurczę, na co wskazuje ciagły jego wzrost ?
Czym może być spowodowany ?

Najprawdopodobniej zmniejszaną filtracją w nerkach w związku z postępującą utratą nefronów - zgaduję, że ze względu na wiek kota.
gatiko pisze:Mówiłam wetce,że jest fosfor przecież ok,ale ona mowi,że koniecznie trzeba - odnośnie diety i tych supli.

Nie ma już obecnie zaleceń dotyczących diety niskobiałkowej w pierwszych stadiach choroby. Suplementy można dać, nie zaszkodzą - ale na tym etapie nie ma też konieczności. One też cudownie wyników nerkowych nie poprawią w 2 tygodnie. Mogą jedynie zmniejszyć fosfor.

gatiko pisze:A co z podwyzszonymi nerkowymi ?

Uzupełnienie diagnostyki - mocz, usg nerek, ewentualnie pomiar ciśnienia.

Pozostałabym na mokrej wysokomięsnej diecie, najwyżej dobierając niskofosforowe puszki - jest wątek na tym podforum :)

Dziękuję za wiadomość :)
Tak, jutro jedziemy do "zewnętrznego" weta, na dalszą diagnostykę. Jeśli chodzi o mocz, to mogę na miejscu - paskami u weta, albo w labie ludzkim, Ale tam też nie używają refraktometru. No albo wysyłka do innego , krajowego labu. Kiedyś wysłałam, to wyszły niezłe hocki-klocki. Nie dość,że drogo, to same bzdury.

gatiko

Avatar użytkownika
 
Posty: 7141
Od: Pt paź 03, 2014 10:24

Post » Pt lut 18, 2022 9:15 Re: podniesione parametry nerkowe Proszę o pomoc.

FuterNiemyty pisze:
gatiko pisze:
FuterNiemyty pisze:Ta weterynaryjna karma niskobialkowa, to mokre, suche, co to za karma?

Wspominała o renalu, Hilsie i jakiejś innej. Suchej i mokrej.

Przy nerkach sucha karma to zupelne nieporozumienie, mocno odwadnia kota.
Moze warto pomyslec o normalnym zywieniu mieso, suplementacja?

A do poczytania w temacie karm przemyslowych, moze sie przyda:
https://barfnekorepetycje.pl/barf-w-chorobach-2/

To były rady wetki.

Odnośnie karmienia "przeze mnie", no niestety ( zdaję sobie sprawę, od lat) kicia je suche. Jak kotka udało mi się całkowicie przestawić na mokre i mieso, tak kici, niestety nie.
I robiłam wszystko, co było polecane na forum miau, na barfnym etc.( od kilku lat).
Owszem, karmiona "siłowo"( jeśli widze,że sama nie je), zje mokre, czasami sama z siebie, czasami sama z siebie również mięso wołowe.

gatiko

Avatar użytkownika
 
Posty: 7141
Od: Pt paź 03, 2014 10:24

Post » Pt lut 18, 2022 20:22 Re: podniesione parametry nerkowe Proszę o pomoc.

Wet najczesciej nie jest dietetykiem, niestety.
Wielu jest tylko po szkoleniach promocyjnych producentow karm, czasem sami rozprowadzaja karmy 'weterynaryjne'. A kiepskie jedzenie czesto oznacza wiecej klientow, wiec nieraz kolejny atut.

Skoro kotka je mieso wolowe, to znaczy, ze cos da sie ugrac.
I warto zaczac od miesa, stopniowo wprowadzac kolejne nowinki (suplementacje, rozne rodzaje miesa, podroby itp.).
Czesto jest tak, ze majac w zasiegu suche, do ktorego kot sie przywyczail, niekoniecznie chce ruszyc cos innego.
A majac przerwe miedzy karmieniami i brak chrupow potrafi sie skusic.

FuterNiemyty

 
Posty: 3602
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Sob lut 19, 2022 9:19 Re: podniesione parametry nerkowe Proszę o pomoc.

FuterNiemyty pisze:Wet najczesciej nie jest dietetykiem, niestety.
Wielu jest tylko po szkoleniach promocyjnych producentow karm, czasem sami rozprowadzaja karmy 'weterynaryjne'. A kiepskie jedzenie czesto oznacza wiecej klientow, wiec nieraz kolejny atut.

Skoro kotka je mieso wolowe, to znaczy, ze cos da sie ugrac.
I warto zaczac od miesa, stopniowo wprowadzac kolejne nowinki (suplementacje, rozne rodzaje miesa, podroby itp.).
Czesto jest tak, ze majac w zasiegu suche, do ktorego kot sie przywyczail, niekoniecznie chce ruszyc cos innego.
A majac przerwe miedzy karmieniami i brak chrupow potrafi sie skusic.

Tak, jak pisałam. Od wielu lat,, usiłuję to robić.
Mięso, zje czasami i to nie na zasadzie,ze się naje. Suche nigdy nie stoi na wierzchu. Jak pracowałam ,że nie było mnie w domu 12,5 godz-13 godz. to stało tylko mokre.
Jeśli coś zjadła, to ... no nie wiem, być może.
Ostatnimi czasy, jako że nie pracuję, świadomie nie reagowalam na proszenie o jedzenie. Mokre i tyle. NO to nie je.
Jakoś nie wyobrażam sobie mięsa suplementowanego,żeby to ruszyla.
To nie trwa od roku, tylko od wielu lat.Jak widzę,ze mało je ( kilka chrupek ),a mokrego i mięsa nie tknie... no to daję strzykawką mokre.
Podrobów nie tknie. Kurczaka, tak samo jak woła. Jak ma nastrój. Ilości naprawdę skromne.

gatiko

Avatar użytkownika
 
Posty: 7141
Od: Pt paź 03, 2014 10:24

Post » Sob lut 19, 2022 14:30 Re: podniesione parametry nerkowe Proszę o pomoc.

Pojechaliśmy na USG i ciśnienie.

Obrazek

Obrazek

WEt (inny) powiedzial,żeby podawać na już Rubenal

Oczywiście, zaleceniem jest karmienie jedzeniem, o niskiej zawartości białka. Bo tak nawet uważają polecani weci z Wawy.
Tyle w temacie. Reszta na zapisanych obrazkach.

Odnośnie Vivomixx , powiedział że jak najbardziej ok. Mówił,że 112 jest ok, cała tabletka na kotka. Kicia waży tak -3650 (waha się).
Mówił coś,że jak za dużo tych bakterii ( np w 450,że mocne), to że coś niekoniecznie to jest dobre.
Acha, co więcej... wet ( gdzie robione były badania krwi) mówił, że za kilka dni powtórne badania krwi - sdma, mocznik i krea.
Natomiast ten dzisiaj, powiedział,żeby nie robić sdma , tylko crea, mocznik, jonogram , no i złapać mocz. I do wysyłki oczywiście.

gatiko

Avatar użytkownika
 
Posty: 7141
Od: Pt paź 03, 2014 10:24

Post » Sob mar 05, 2022 12:45 Re: Nereczki, prosimy o pomoc <3 Mamy usg

Byłyśmy na badaniu ciśnienia. Kotka dzisiaj była wyjątkowo zestresowana. Cała się trzęsła, fuczała, nie można jej było uspokoić.
Ciśnienie mierzone inaczej niż poprzednio. Mankiet na łapce. Mierzone 3 razy
Nie dało się zmierzyć. Pompowało, ale w czasie, jaki jest na pomiar, nie wskazywalo nic...
Zmiana łapki, zmiana mankietu. No i wynik w załączniku.
Podawać benakor w takich dawkach jak był. Dodatkowo badanie ciśnienia jeszcze kilka razy co 3-4 dni. Tak zalećił.

Krewka sprawdzona.
Fosfor poniżej.
Czy ja mam coś z tym zrobić ? I co ? Co podawać?
I co podawać na ochronę nerek ?

Podaje dalej Vivomixx 112
W sumie nie wiem jakie mają być dawki, bo na forum znalazłam,ale jakoś niespójnie idzie.
Wet mówił,że cała może być kapsułka.
W aptece, jak usłyszała to mało nie padła. Ale potem niby doszła do wniosku,że jest ok.-cala.


Obrazek
Obrazek

gatiko

Avatar użytkownika
 
Posty: 7141
Od: Pt paź 03, 2014 10:24

Post » Nie mar 06, 2022 18:41 Re: Nowe wyniki obniżony fosfor . Nadciśnienie.

Czy obniżony fosfor, należy suplementowac?

gatiko

Avatar użytkownika
 
Posty: 7141
Od: Pt paź 03, 2014 10:24

Post » Nie mar 06, 2022 21:51 Re: Nowe wyniki obniżony fosfor . Nadciśnienie.

Kotka dostaje jakieś wyłapywacze fosforu, dietę dla nerkowców?
Na stronie Iris pisze, żeby nie obniżać poziomu fosforu poniżej 2,7 mg/dl.
Kiedy będziecie kontrolować krew?
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Pon mar 07, 2022 7:17 Re: Nowe wyniki obniżony fosfor . Nadciśnienie.

Nie. Kotka dostaje normalne jedzenie. Jak wcześniej, kupuje polecane na forum.
Żadnych wylapywaczy fosforu.
Krew miała badana niedawno, wyżej są zdjęcia. No i w sobotę.
Żeby sprawdzić jak nerkowe stoją.
Jedyne co podawałam i podaje, to na obniżenie mocznika, vivomixx 112 i benakor na ciśnienie
Ciśnienie mamy jechać zmierzyć na dniach.
O krwi nic nie mówił .
Pytałam o fosfor, mówił że nie mam się niepokoić.
W sumie, że można suplementowac.
Nie mam wiedzy.

Czy ostatnie badanie ciśnienia, jest wysokie ?

gatiko

Avatar użytkownika
 
Posty: 7141
Od: Pt paź 03, 2014 10:24

Post » Pon mar 07, 2022 16:23 Re: Nowe wyniki obniżony fosfor . Nadciśnienie.

Kreatyninę macie bez zmian, mocznik ładnie spadł, ciśnienie też się zmniejszyło.
Trudno powiedzieć czy ciśnienie jest nadal wysokie, trzeba wziąć pod uwagę, że kotka była bardzo zdenerwowana.
Ja bym chyba poczekała z ewentualną suplementacją fosforu do kolejnego badania krwi.
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Pon mar 07, 2022 16:39 Re: Nowe wyniki obniżony fosfor . Nadciśnienie.

fili pisze:Kreatyninę macie bez zmian, mocznik ładnie spadł, ciśnienie też się zmniejszyło.
Trudno powiedzieć czy ciśnienie jest nadal wysokie, trzeba wziąć pod uwagę, że kotka była bardzo zdenerwowana.
Ja bym chyba poczekała z ewentualną suplementacją fosforu do kolejnego badania krwi.


Krea spadła też. Obydwa parametry.
Nie znam się, na które "cyfry" się patrzy, odnośnie ciśnienia ?
Wcześniej było 200 mm Hg

A teraz z tych trzech, to jest to 157 ?

Kicia była okropnie zdenerwowana, Nie pamiętam czy kiedykolwiek, w swoim 18 letnim życiu, tak się stresowała , jak ostatnio,
Wet stwierdził ,że ciśnienie wysokie . Zapytałam, czy brał poprawkę na stres. Powiedział,że mimo stresu, jest wysokie i dlatego mamy mierzyć jeszcze 4 razy, w odstępach czasowych krótkich. W sensie 3+5 dni.

Dziękuję za odzew. Bo naprawdę pojęcia nie mialam, czy coś robić z tym fosforem, czy nie.
I jaka przyczyna to może być...
Ostatnio, sugerowali mi podawać wyłapywacz , ech....

gatiko

Avatar użytkownika
 
Posty: 7141
Od: Pt paź 03, 2014 10:24

Post » Czw mar 10, 2022 11:37 Re: Nowe wyniki obniżony fosfor . Nadciśnienie.

Kicia dzisiaj była na pomiarze cisnienia.
Nie wiem , jaki sens robić co 3- 5 dni, jak ona jest tak zestresowana samym wyjściem z domu,że szok.
Od kiedy dość często udajemy się do weta, ona nie jest sobą, Dzisiaj krzyk już na klatce schodowej, płacz i lament. U weta, trzęsła się i serduszko waliło tak,że...

I ciśnienie , jak na obrazku.

Obrazek

Powiedziała wetka,że krew znowu za 4 tygodnie, od ostatniego badania.

gatiko

Avatar użytkownika
 
Posty: 7141
Od: Pt paź 03, 2014 10:24

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości