Pytanie o kroplówki

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Czw mar 10, 2016 11:36 Re: Pytanie o kroplówki

Do trzymania mam tylko 2 ręce :)
Jedną trzymam kota (żeby sobie nie poszła :wink: ), drugą przytrzymuję igłę. Przydałaby się trzecia do trzymania kociego ogona, którym stuka czasem po rurce, i czwarta do drapania po czółku.
Dziękuję Yagutko za wsparcie. Zawsze to raźniej jak człowiek usłyszy, że coś takiego może się dziać.
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Czw mar 10, 2016 13:49 Re: Pytanie o kroplówki

Yagutko, czy nadal używasz igieł 1.1 ? ja już przy 0,9 czuję zbyt duży opór skóry (i mój), ale przy 0,8 Kicius sporo traci na ilości, tak naprawdę to on daje mi 5/7 minut na kroplówkę, albo walka o wyrwanie się, warkot tygrysi. I jeśli chce się wyrwać, zawsze się wymsknie, nie utrzymam sama kota o wiele dłużej, niż on na to pozwoli. Miejsce to na łóżku przy ścianie, ja z drugiej strony, droga do odwrotu zamknięta wysoką poduchą /na którą udaje mu się wspiąć jednak i pójdzie/. Jeśli coś ma pomóc gdy już warkotem daje znać mi: "koniec", to tylko prośby, ale wyproszę może 1 minutę więcej? / Muszę wymyślić nową strategię: np. przysiąść kota nieco od tyłu okrakiem, tak robię ale wtedy już na początku się zbuntuje, lub kot w jakimś pudle, od góry dostępnym, o odpow. wysokości. Wcześniej jak się zniecierpliwił, to chociaż siadał
i wtedy jeszcze leciała kroplówka, teraz już coraz gorzej się zgadza, a powinnam kroplówki zwiększyć z mocznikiem 160. Cel realny teraz to 150 ml na dobę, codziennie przez ok. tydzień, bo tak jak wet zalecił 2 x dziennie po 100/120, nie damy rady.

Czarnuszek6

 
Posty: 330
Od: Pon lip 28, 2014 8:06
Lokalizacja: Kraków

Post » Czw mar 10, 2016 13:54 Re: Pytanie o kroplówki

Z butelkami sobie radzę, mimo czasem zasysania nie jest duża różnica m. podziałką a faktyczną dawką.
-------------------
A z workiem Ringera z mleczanami zrobiłam test; puściłam kroplówkę do odmierzacza ilości płynów w takim tempie jak zazwyczaj schodzi kroplówka i zmierzyłam czas = 12 minut dla 100 ml igłą 0,8, grubsza odpada, tylko wet. pozwalam na 0,9/1 sporadycznie bo mam Neolusy jeszcze. 12 min to dla Kiciusia b. długo.
--------------------
Dzisiaj przyjdzie wet do nas, Kiciuś wtedy też drży jak osika ale już lepiej jak jazda w klatce, nie mogę kolejny dzień ryzykować że znów się nam coś nie uda, a od jutra muszę znowu wszystko sama, wizyty kosztują. Poda nam dziś nasz Ringer + mleczany, wg życzenia.
--------------
Podobno Ringer z mleczanami nie musi być w workach, są i butelki, o takie muszę się postarać./ Krew na Lipazę swoistą wysyła się do Wrocławia, osobno pobraną niż na morfologię.

Czarnuszek6

 
Posty: 330
Od: Pon lip 28, 2014 8:06
Lokalizacja: Kraków

Post » Czw mar 10, 2016 13:57 Re: Pytanie o kroplówki

Fifi, można jeszcze kota unieruchomić pod nogą ;) Kroplówkę kot dostaje na łóżku, bo u góry jest półka, do której jest podczepiona kroplówka. Siadam z nogami na łóżku, kładę kota na bok z nogami skierowanymi ode mnie, głowa kota pod lewym kolanem, wtedy mam dwie ręce do manewrowania. Oczywiście jak się będzie wyrywać, to się i tak wyrwie, ale Maćkowi wystarczy takie przytrzymanie od góry, wie, że ma leżeć ;)

Czarnuszek, tak, igły 1.1
Aha, ja mam Ringera z mleczanami tylko w butelkach, nie w workach.

Yagutka

 
Posty: 1849
Od: Nie paź 01, 2006 17:27
Lokalizacja: Kraków

Post » Czw mar 10, 2016 14:11 Re: Pytanie o kroplówki

Yagutka, już zadzwoniłam do 2 Aptek i powiedzieli że może być Ringer z mleczanami TYLKO w workach, dzwonię dalej

Czarnuszek6

 
Posty: 330
Od: Pon lip 28, 2014 8:06
Lokalizacja: Kraków

Post » Czw mar 10, 2016 14:13 Re: Pytanie o kroplówki

Ja zamawiam w sieci Hygeia.
No chyba że coś się zmieniło, ostatni raz zamawiałam 2 tygodnie temu.

Yagutka

 
Posty: 1849
Od: Nie paź 01, 2006 17:27
Lokalizacja: Kraków

Post » Czw mar 10, 2016 14:16 Re: Pytanie o kroplówki

Witajcie, czytam to forum dokładnie wszystko od 4 miesięcy, odkąd u miki zdiagnozowano pnn.
Używam igieł 1.1 - kroplowka schodzi szybko, a kotkę mam w transporterze ze sciagnieta górą. Poza transporterem nic nie zrobię, ani kroplowki, ani nie dam leków.
ObrazekObrazekObrazek
"Nigdy nie wiemy, kiedy widzimy kogoś PO RAZ OSTATNI..."
"Kiedy się kogoś kocha to ten drugi ktoś nigdy nie znika"
Moja Rodzina w Niebie:Tata(*),Mika(*),Mama(*),DeeDee(*), Adas(*), Lapcio(*),Kosiniak(*),Milenka(*), Nusia (*)..Nie wierzę...

Marzenia11

 
Posty: 35323
Od: Sob lut 28, 2009 21:24

Post » Czw mar 10, 2016 14:23 Re: Pytanie o kroplówki

Dziewczyny, można jeszcze te Neolusy znaleźć gdzieś w sieci? Już się ucieszyłam bo zobaczyłam na allego ale dla pewności się dopytałam i jednak to są Agani.
Na razie mamy motylki grubość 0,8 mm, w sam raz do nauki nawadniania.
Nogami kotki nie próbowałam trzymać jeszcze :) Choć na inne koty "siadam" np. jak czyszczę uszy albo pazurki przycinam.
Teraz mamy końcówkę NaCl to zmierzę czas ile będzie schodziło 100 ml.
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Czw mar 10, 2016 16:44 Re: Pytanie o kroplówki

Ja kupowałam parę miesięcy temu chyba, pytałam się różnych sprzedawców na allegro po prostu.

Yagutka

 
Posty: 1849
Od: Nie paź 01, 2006 17:27
Lokalizacja: Kraków

Post » Czw mar 10, 2016 18:57 Re: Pytanie o kroplówki

Ja używam motylków zielonych Terumo, 21G 0,8.
Tylko i wyłącznie Terumo, bo tylko one są ostre jak trzeba, takie jak kiedyś Neolus :D I łatwiej opanować igłę - połączenie bardzo elastycznym wężykiem jakoś lepiej mi się sprawdza, gdy kot się poruszy.
Tylko koszty zabijają przy dwóch kroplówkach codziennie.
Ale ja nie o tym chciałam - zawsze mierzę czas, a nie patrzę na "flaszkę" na worek tym bardziej - przy maksymalnym przepływie ta setka to 6 minut.
Tylko że ja mam kotka-aniołka, on kroplówki lubi. Leży sobie na boczku, miziamy się, dajemy sobie całuski i ogólnie - miodzio :ok:

Theodora

Avatar użytkownika
 
Posty: 1886
Od: Pon kwi 30, 2007 10:49

Post » Pt mar 11, 2016 8:23 Re: Pytanie o kroplówki

Filii, na Allegro są już tylko Terumo Aggani jeśli chodzi o te najbardziej stosowne grubością igły 0,8 / 0,9. Ale miesiąc temu mieli jeszcze 0,7 Terumo NEOLUS, są świetne, nie bolą, wkuwa się jak w "masło", lecz powolne, db dla kociów czasowo cierpliwych i dla uczących się, na 150 ml potrzeba ok. 20 minut. Kupiłam niedawno w sklepie medycznym obok ostatnią taką paczkę 0,7, akurat mieli. //
Wczoraj nawet nasz wet. miał problem z odczytem tego worka Ringera, Kiciuś przez pomyłkę dostał aż 200 lub nawet 230 ml z mleczanami ! po 6 godzinach przyszedł do siebie, ale przeżyłam stres, i nie wiem jakie mogą być tego skutki długotrwałe. Dopiero przyjaciółka pielęgniarka odczytała z fot,. że to tyle aż poszło, po fakcie. Jak się coś kotu stanie w najbliższych dniach gorszego, to nigdy nie będę mieć pewności czy ten incydent nie przyspieszył..., tym bardziej że to dopiero druga kroplówka z mleczanami i organizm się przestawia. Jakoś przemawia do mnie ta... "teoria że zmuszanie takich nerek do nadmiernej pracy... powoduje obumieranie kolejnych nefronów ?"
-----------
Yagutko, już długo używacie 1.1? i ma jeszcze miejsca bez zrostów? może przejdę chociaż na 0,9, spróbuję tak jak przeszłam z 0,7 na 0,8 kilka miesięcy temu, nie było łatwo

Czarnuszek6

 
Posty: 330
Od: Pon lip 28, 2014 8:06
Lokalizacja: Kraków

Post » Nie mar 13, 2016 13:07 Re: Pytanie o kroplówki

Wczoraj wkłułam się za pierwszym razem i kot dosyć spokojnie leżał mi na kolanach, trochę burcząc, ale pod koniec stracił cierpliwość. Zleciało około 100 ml w czasie 15 minut (igła 0,8 mm).
Udało mi się znależć igły Neolus grubość 0,9 mm - może to będzie jakiś kompromis pomiędzy wielkością dziury w skórze a czasem trwania kroplówki.
Mam wrażenie, że kot czuje ten płyn lecący mu pod skórę i że mu się to nie podoba. Mam nadzieję, że go to nie boli i że z czasem do tego przywyknie.
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Nie mar 13, 2016 13:28 Re: Pytanie o kroplówki

Czarnuszku, Maciek dostaje kroplówki igłami 1.1 prawie 3 lata. Początkowo dostawał w kark i faktycznie teraz ma już tam zrosty. Od chyba roku, może dłużej, dostaje kroplówki w bok, no i ponieważ to znacznie większy obszar skóry, to tam zrostów jeszcze nie ma.

Yagutka

 
Posty: 1849
Od: Nie paź 01, 2006 17:27
Lokalizacja: Kraków

Post » Pt kwi 15, 2016 14:44 Re: Pytanie o kroplówki

Theodora pisze:Ja używam motylków zielonych Terumo, 21G 0,8.
Tylko i wyłącznie Terumo, bo tylko one są ostre jak trzeba, takie jak kiedyś Neolus :D I łatwiej opanować igłę - połączenie bardzo elastycznym wężykiem jakoś lepiej mi się sprawdza, gdy kot się poruszy.
Tylko koszty zabijają przy dwóch kroplówkach codziennie.
Ale ja nie o tym chciałam - zawsze mierzę czas, a nie patrzę na "flaszkę" na worek tym bardziej - przy maksymalnym przepływie ta setka to 6 minut.
Tylko że ja mam kotka-aniołka, on kroplówki lubi. Leży sobie na boczku, miziamy się, dajemy sobie całuski i ogólnie - miodzio :ok:


Czy te motylki stosuje się tak jak zwykłe igły? Czym się różnią?

Sycul

 
Posty: 254
Od: Śro gru 06, 2006 3:57
Lokalizacja: Zielona Góra

Post » Pt kwi 15, 2016 17:18 Re: Pytanie o kroplówki

Igła typu motylek
"Motylek" jest cienką, metalową igłą z dwoma ,,skrzydełkami’’ i drenikiem zakończonym zatyczką. ,,Skrzydełka” igły złożone razem ułatwiają jej wkłucie, rozłożone zaś pozwalają na przymocowanie igły do skóry. Motylek może być założony na okres 7 - 14, a nawet 21 dni. Miejsce wkłucia stanowi okolica podobojczykowa lub nadbrzusze – prostopadle do długiej osi ciała, bez opierania igły o obojczyk i żebra. W przypadku przeciwwskazań (np. zmiany zapalne, owrzodzenie, wyniszczenie) można wybrać okolicę ramienia lub uda.

może ktoś wlej zdjecie.https://www.cezal.pl/573-igly-motylki

anka1515

 
Posty: 4069
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 33 gości