Wątek dla nerkowców - IX

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pon gru 23, 2013 10:19 Re: Wątek dla nerkowców - IX

Mysza pisze: 10 lat razem, 5 lat z PNN. Nie ma go już ponad dobę. ECH...

Bardzo współczuję :cry:
5 lat z PNN to wspaniały wynik, podarowałaś ile tylko mogłaś.
Obrazek

Miga

 
Posty: 530
Od: Śro cze 02, 2004 16:34
Lokalizacja: Krasnystaw

Post » Pon gru 23, 2013 10:28 Re: Wątek dla nerkowców - IX

Bardzo współczuję [*]
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16114
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Pt gru 27, 2013 15:42 Re: Wątek dla nerkowców - IX

Czy podajecie kotom dalej ranitydyne , famidyne? slyszalam ze jest nowosc controloc control- omeprazol? czy stosujecie to?
Kotka Milka
 

Post » Pt gru 27, 2013 19:26 Re: Wątek dla nerkowców - IX

Kotka Milka pisze:Czy podajecie kotom dalej ranitydyne , famidyne? slyszalam ze jest nowosc controloc control- omeprazol? czy stosujecie to?


Nie, Maciek od 3 miesięcy nie dostaje, a dostawał właśnie omeprazol. Apetyt bez zmian, nawet powiedziałabym że lepszy, więc uważam, że nie ma sensu truć niepotrzebnie kota. Oczywiście wszystko w konsultacji z wetem :)

Yagutka

 
Posty: 1849
Od: Nie paź 01, 2006 17:27
Lokalizacja: Kraków

Post » Śro sty 01, 2014 16:33 Re: Wątek dla nerkowców - IX

Nasza Mała dostaje ranigast dwa razy dziennie, wymiotuje jakby mniej, tylko raz dziennie.... Ale nie żeby chciała więcej jeść...

babazgaga

 
Posty: 237
Od: Czw kwi 29, 2010 20:51
Lokalizacja: Wrocław

Post » Śro sty 01, 2014 21:28 Re: Wątek dla nerkowców - IX

Kotka Milka pisze:Czy podajecie kotom dalej ranitydyne , famidyne? slyszalam ze jest nowosc controloc control- omeprazol? czy stosujecie to?


Ja stosowałam famidynę cały czas od początku rozpoznania niewydolności nerek, nawet jak nie było objawów. Bo to, że kot nie wymiotuje nie znaczy, że nie przewlekłego zapalenia na tle mocznicy.
Obrazek

itaka

 
Posty: 3482
Od: Sob maja 29, 2010 14:43
Lokalizacja: Poznań/Lublin

Post » Śro sty 01, 2014 21:36 Re: Wątek dla nerkowców - IX

itaka pisze:Ja stosowałam famidynę cały czas od początku rozpoznania niewydolności nerek, nawet jak nie było objawów. Bo to, że kot nie wymiotuje nie znaczy, że nie przewlekłego zapalenia na tle mocznicy.


Tylko czasem trzeba jeszcze wziąć pod uwagę objawy uboczne - u Maćka każde podanie famidyny łączyło się z fatalnym apetytem, na który nie pomagał peritol, a który ustępował po odstawieniu, a omeprazol prawdopodobnie spowodował spadek leukocytów.

Yagutka

 
Posty: 1849
Od: Nie paź 01, 2006 17:27
Lokalizacja: Kraków

Post » Śro sty 01, 2014 23:33 Re: Wątek dla nerkowców - IX

Yagutka pisze:
itaka pisze:Ja stosowałam famidynę cały czas od początku rozpoznania niewydolności nerek, nawet jak nie było objawów. Bo to, że kot nie wymiotuje nie znaczy, że nie przewlekłego zapalenia na tle mocznicy.


Tylko czasem trzeba jeszcze wziąć pod uwagę objawy uboczne - u Maćka każde podanie famidyny łączyło się z fatalnym apetytem, na który nie pomagał peritol, a który ustępował po odstawieniu, a omeprazol prawdopodobnie spowodował spadek leukocytów.


No zawsze należy brać pod uwagę objawy uboczne.
Teraz mamy tymczasa z lekkim PNN, dostaje Alusal na fosfor, który działa też zobojętniająco na kwas solny w żołądku.
Obrazek

itaka

 
Posty: 3482
Od: Sob maja 29, 2010 14:43
Lokalizacja: Poznań/Lublin

Post » Sob sty 04, 2014 19:37 Re: Wątek dla nerkowców - IX

Mam pytanie...

Krwiomocz zawyża oznaczanie poziomu białka w moczu, jednak do jakiego stopnia zaburza? Jaki może być poziom białka przy UTI z krwiomoczem? Jaki UPCR?
Oraz stężenie kreatyniny w moczy, jakie powinno być? Bo jakby olać to białko, że jest wysoko, tylko na ten drugi wskaźnik spojrzeć samodzielnie...
Najszczęśliwszą nie będę już nigdy, ale dajcie im dom:
http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=13&t=163179

najszczesliwsza

 
Posty: 3004
Od: Nie mar 04, 2012 23:43
Lokalizacja: Częstochowa

Post » Sob sty 04, 2014 22:32 Re: Wątek dla nerkowców - IX

Krew to białko, więcej krwi = więcej białka. Ciężko wyliczyć chyba., zależy od ilości krwi
Norma dla kreatyniny w moczu 100 - 500 mg/dL http://www.2ndchance.info/normaldogandc ... values.htm
Ale jak chcesz wyliczyć stosunek białko:kreatynina, to zarówno u kotów ze stanem zapalnym dróg moczowych, jak i z krwią w moczu wyliczenia tego stosunku są niewiarygodne
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16114
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Sob sty 04, 2014 22:45 Re: Wątek dla nerkowców - IX

taizu pisze:Krew to białko, więcej krwi = więcej białka. Ciężko wyliczyć chyba., zależy od ilości krwi
Norma dla kreatyniny w moczu 100 - 500 mg/dL http://www.2ndchance.info/normaldogandc ... values.htm
Ale jak chcesz wyliczyć stosunek białko:kreatynina, to zarówno u kotów ze stanem zapalnym dróg moczowych, jak i z krwią w moczu wyliczenia tego stosunku są niewiarygodne


Podajesz wartość dla psów.

U kotów oznaczenie poziomu kreatyniny ma sens tylko przy wyliczaniu UPCR, do tego się dokopałam... Interesują mnie wartości jakie koty mają tejże kreatyniny...

Po wyliczeniu tegoż u nas dostałam zawału, biorę jednak poprawkę na fałszywe oznaczenie poziomu białka. Tylko ile tego białka fałszywie może być? Wszak wszystko ma swoje granice, nie?
Najszczęśliwszą nie będę już nigdy, ale dajcie im dom:
http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=13&t=163179

najszczesliwsza

 
Posty: 3004
Od: Nie mar 04, 2012 23:43
Lokalizacja: Częstochowa

Post » Sob sty 04, 2014 23:17 Re: Wątek dla nerkowców - IX

Moja kotka przy ataku krwiomoczu miała 627 mg/l białka, UPCR 4,58. Mocz był wyraźnie czerwonawy.
Tydzień później UPCR był 0,31 (białko 65mg/dl; kreatynina 206,50 mg/dl).
Ostatnio edytowano Sob sty 04, 2014 23:36 przez fili, łącznie edytowano 1 raz
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Sob sty 04, 2014 23:24 Re: Wątek dla nerkowców - IX

fili pisze:Moja kotka przy ataku krwiomoczu miała 627 mg/l białka, UPCR 4,58. Mocz był wyraźnie czerwonawy.


I jak się skończyło u Ciebie, minął krwiomocz i...? UPCR w porównaniu do naszego masz niski..
Najszczęśliwszą nie będę już nigdy, ale dajcie im dom:
http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=13&t=163179

najszczesliwsza

 
Posty: 3004
Od: Nie mar 04, 2012 23:43
Lokalizacja: Częstochowa

Post » Sob sty 04, 2014 23:48 Re: Wątek dla nerkowców - IX

najszczesliwsza pisze:
taizu pisze:Krew to białko, więcej krwi = więcej białka. Ciężko wyliczyć chyba., zależy od ilości krwi
Norma dla kreatyniny w moczu 100 - 500 mg/dL http://www.2ndchance.info/normaldogandc ... values.htm
Ale jak chcesz wyliczyć stosunek białko:kreatynina, to zarówno u kotów ze stanem zapalnym dróg moczowych, jak i z krwią w moczu wyliczenia tego stosunku są niewiarygodne


Podajesz wartość dla psów.

Faktycznie, przepraszam
ale:
Factors affecting urine protein-creatinine ratios
•Hemorrhage: The protein-creatinine ratio will increase proportionally to the degree of blood in the urine (due to the contribution of serum protein that comes along with the blood). Heavy blood contamination with accompanying plasma protein frequently invalidates the ratio. Mild blood contamination from cystocentesis (i.e. 5-20 RBC/HPF or even > 100 RBC/HPF) does not usually cause a proteinuria (on the dipstick or with urine protein to creatinine ratios).
•Infection: The protein-creatinine ratio is invalid in the presence of a urinary tract infection. Ratios as high as 40 can be seen with E. coli infections. The ratio does not correlate to the number of red or white cells/HPF in these cases. Some cases of urinary tract infections can have normal protein to creatinine ratios so the degree of proteinuria in these cases cannot be predicted from the degree of cystitis. Proteinuria with infection is attributed to leakage of serum protein due to inflammatory-induced changes in vascular permeability which may depend on the severity and nature of the inflammation.
•Inflammation: Inflammation, without infection, will increase the urine protein-creatinine ratio, but usually the ratio is < 2.0.
Therefore, urine protein-creatinine ratios should not be measured in animals with "active" urine sediments.
•Drugs: Immunosuppressive doses of corticosteroids (2 mg/kg q 12 h for 6 weeks) will increase the urine protein-creatinine ratio mildly (up to 1.3). This is attributed to mesangial cell proliferation.
https://ahdc.vet.cornell.edu/clinpath/m ... t/upuc.htm
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16114
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Sob sty 04, 2014 23:56 Re: Wątek dla nerkowców - IX

Krwiomocz i kropelkowanie minęły. Potem był chyba jeden albo dwa nawroty. Teraz pilnuje żeby kotka dużo piła i nie ma nawrotów, ale sika często poza kuwetą.
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 45 gości