Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Śro gru 28, 2022 21:16 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

On miał testy fiv/felv?
Przy takich wynikach nerkowych nie powinien się tak źle czuć.
Koniecznie trzeba zrobić USG brzuszka.
Dostał dziś jakieś leki chociażby objawowo?

Yocia

 
Posty: 1598
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Śro gru 28, 2022 21:42 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Dostał na biegunkę Supplexan i vit b12 w zastrzyku.
Od miesiąca borykamy się z tymi problemami bezdusznymi, a wszystko zaczęło się od odrobaczenia.
Benio miał kiedyś te testy, ale były negatywne, od tego czasu nie wychodził o nie miał kontaktu z innymi kotami. Ale miesiąc temu przeprowadziliśmy się do domu i w garażu zamieszkały dwa kotki znajdki. Nie odpuszczałam do bezpośredniego kontaktu, ale prawdopodobnie przenieśliśmy jakoś pchły do domu, bo Benio zaczął się drapać i na pupie miał masę strupów. Wet dał odrobaczenie w zastrzyku oraz sterydem na drapanie, co zaskutkowało bólem brzucha i biegunką, która po dwóch dniach przeszła. Niestety drapanie po miesiącu wróciło, mimo że objawów obecności pcheł nie ma. Wet powiedział, że to cały czas uczulenie na pchły i dał znowu steryd (wie o nerkach, ale powiedział ze to konieczne). Po sterydowe dwa dni mega apetytu i teraz załamanie.
Też zaczęłam zastanawiać się nad bialaczką, ale nie wiem jak miałby ją załapać…

olesia.b

 
Posty: 463
Od: Nie sty 07, 2007 2:14
Lokalizacja: Kołobrzeg

Post » Śro gru 28, 2022 23:03 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

No dobrze, a swoją drogą jakieś zabezpieczenie na te pasożyty (pchły i inne) w formie kropli dostał?

Yocia

 
Posty: 1598
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Śro gru 28, 2022 23:56 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Dostał do podania Nexogard Combo, ale przyznaję, że jak po zastrzyku na odrobaczanie miał takie przeboje, które w sumie trwały Ok 7 dni zanim doszedł do siebie, to ja już bałam się podać jemu nawet na sierść, bo cały czas panicznie bałam soe tych biegunek :cry:

olesia.b

 
Posty: 463
Od: Nie sty 07, 2007 2:14
Lokalizacja: Kołobrzeg

Post » Czw gru 29, 2022 0:31 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Kurczę a co dostał w zastrzyku
To może mieć znaczenie

anka1515

 
Posty: 4111
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Czw gru 29, 2022 0:48 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Jutro rano zadzwonię i się dopytam. Niestety ostatnio dwa razy u weta był mój mąż i teraz jak go przycisnęłam to plącze się w zeznaniach i może się okazać, ze to co niby kot dostał na odrobaczanie było sterydem na pchły, a odrobaczony nie jest nadal :strach: Więc już nie wiem co robić, czy dawać mu ten specyfik w tym stanie czy najpierw zająć się anemią…
Mam jeszcze głupie pytanie :oops: Ostatnio wszyscy domownicy mają mniejsze lub większe problemy gastryczne. Czy to może być powiązane? Czy np te pchły mogły również jakieś robaki przenieść na ludzi?

olesia.b

 
Posty: 463
Od: Nie sty 07, 2007 2:14
Lokalizacja: Kołobrzeg

Post » Czw gru 29, 2022 1:08 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Kot może mieć robaki i człowiek tez się może zarazić
Ja bym dopytała dokładnie co kot dostał
Może być anemia od robaków
Pomyślałam o anemii zakaźnej - heamobartonella
Raczej bym podała o kolei na pchły i dopiero od robaków
A badania wątroby jakieś robili

anka1515

 
Posty: 4111
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Czw gru 29, 2022 8:22 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Rozmawiałam z weterynarzem. Oczywiście nie było odrobaczanie. Mąż dostał Milprazon w tabletce, ale ponieważ pojawiło się rozwolnienie (a ja miałam błędna informacje, ze oprócz tego dostał odrobaczacz w zastrzyku) to mu tej tabletki nie dałam. W obecnej chwili Wet mówi żeby nie dawać. Benio na dwóch wizytach dostał steryd dexton i właśnie po dwóch dniach pojawiała się rzadka kupa i złe samopoczucie. Lekarz mówi, że to byłby rzadki przypadek takiej reakcji na steryd, więc może to zbieg okoliczności…
Mamy dzisiaj przyjechać po jakieś kapsułki na anemię i po zastrzyk z żelaza
Z wątrobowych to mam w badaniu:
Albuminy 3,3 norma 2,3-3,5
Alt 62 norma 22-84
Bilirubina 0,2 norma 0,1-0,4
Alp 32 norma 9-53
Gamma gt 10 norma 0-10

Wapń 10,7 norma 8,8-11,92
Sód 152. norma do 156
Potas 4,1 norma do 4,6

olesia.b

 
Posty: 463
Od: Nie sty 07, 2007 2:14
Lokalizacja: Kołobrzeg

Post » Czw gru 29, 2022 8:33 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Koniecznie zbierz kał do badania z trzech dni do jednego pojemniczka - ludzie raczej zarażają się giardią niż tasiemcami. Trzeba to wykluczyć.
I USG brzucha. Powtórka testów fiv felv. Rozmaz krwi.
A kota trzeba na ten moment leczyć objawowo - przede wszystkim kroplówka wzmacniająca, leki przeciwbiegunkowe, przeciwwymiotne. Przecież taki stan dla nerkowca jest niebezpieczny, a przed odrobaczeniem trzeba go ustabilizowac. Lekarz czeka aż przejdzie mu samo?

Yocia

 
Posty: 1598
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Czw gru 29, 2022 9:38 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Czy Suplexan działa przeciwbiegunkowe czy jeszcze coś powinien dostawać. Wymiotów nie ma, kupy robi 2-3 dziennie póki co, kurcze co raz bardziej te robale podejrzewam. To był do tej pory taki niuniuś chowany w bloku, a tu na taras kilka razy wyszedł, mogliśmy coś od kotów garażowych przywlec…
Najgorsza u niego jest ta apatia, jakby w ogóle siły nie miał. Może to objaw tej anemii?
Muszę dotrwać do 18…

olesia.b

 
Posty: 463
Od: Nie sty 07, 2007 2:14
Lokalizacja: Kołobrzeg

Post » Czw gru 29, 2022 22:09 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Wróciliśmy od weta. Benio dostał żelazo w dupsko i preparat w tabletkach. Wet nie widział wskazania do kroplówki, bo kot nie jest odwodniony 8O. Pogadaliśmy trochę, wyznaczyliśmy sobie granicę, do której będziemy próbować. Obiecał mi, że powie mi szczerze kiedy przyjdzie czas, ale ze względu na wiek Benia (18,5) i jego histeryczny charakter nie będziemy podejmować uporczywych terapii.
Wtem po powrocie po drzemce pod kołdrą w kota wstąpiło drugie życie. Chodzi po domu, rzucił się na jedzenie (dostał przed południem pierwsza dawkę Mizon na apetyt). Chodzi ze mną krok w krok i przytula się. Oczywiście staram się nie być huraoptymistką, ale w moim sercu leciutko zakiełkowała nadzieja…

olesia.b

 
Posty: 463
Od: Nie sty 07, 2007 2:14
Lokalizacja: Kołobrzeg

Post » Pon sty 09, 2023 15:18 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Po ponad tygodniu walki wróciły dobre parametry krwi, natomiast nastąpił skok jeśli chodzi o poziom mocznika. Mam pytanie czy poziom mocznika 66,5 mg/dl (28.12 było 48), to już jest wysoki poziom, który by sugerował np włączenie kroplówek ? (Wcześniej nie wchodziły w grę z powodu anemii)…

olesia.b

 
Posty: 463
Od: Nie sty 07, 2007 2:14
Lokalizacja: Kołobrzeg

Post » Nie sty 15, 2023 21:48 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Witajcie. W kilku wątkach pisałem o mojej kotce (20 lat), która ma niewydolną trzustkę i IBD. Jesienią wykryto też nadczynność tarczycy (aktualnie T4 jest w górnej normie (2,55 a widełki to 1 - 2,5), a teraz doszła niewydolność nerek (Kreatynina 3,3 przy normie do 2,5, BUN 39 przy normie 41, fosfor 1,99 przy normie do 1,9). Lekarz mówi, że ma też lekkie nadciśnienie (najniższe w gabinecie wyszło 160). USG pokazało lekki stan zapalny nerek, nie ma guza.

Kotka dostaje od trzech dni kroplówkę podskórną i mam podawać jej Nefrorkrill. Niestety ten Nefrokrokrill ciężko przemycić z jedzeniem, bo psuje jego smak. Kotka ma bardzo słaby apetyt (nawet Mirataz nie pomaga), więc jest wyczulona z wszelkie domieszki. Czy znacie jakieś inne, skuteczne leki/suplementy na nerki w innej formie niż pasta (np. syrop, proszek, tabletka)?

AMJun

 
Posty: 56
Od: Sob gru 12, 2020 1:27

Post » Pon sty 16, 2023 6:45 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

AMJun pisze:Czy znacie jakieś inne, skuteczne leki/suplementy na nerki w innej formie niż pasta (np. syrop, proszek, tabletka)?

Renagel polecam (tabl.). Dodatkowo RenalVet kapsulka jak Nefrokril ,ale bardziej smaczna.

tabo10

 
Posty: 8086
Od: Nie lip 31, 2011 14:24


[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 149 gości