Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Sob lis 24, 2018 14:29 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Kasianosal10 pisze:Jako ze moj kot zaczal dzis dziwnie sie zachowywac tzn rzygac po jedzeniu polecialam do veta
Zrobilismy podstawowe badania krwi
Reszta w poniedzialek
Wyniki
Crea 2.35mg dl. Norm 0.5 -1.2
Urea 95.5mg dl norm 60mgdl
Gpt 55.6 ul
Glub98
Dostał a 250 ml nacl z glukoza wieczorem mam podac 150ml
Jutro 400ml i w poniedziałek na badanie krwi

A możesz zmienić weta? Bo z ilością kroplówek faktycznie przesadza.
Wyniki nerkowe jak na nerkowca nie są takie złe, a przewodnienie może nawet zabić. I starałabym się uniknąć glukozy, raz - że to w ogóle dla kotów nienajlepsze, dwa - ze i bez kroplówek ma b. wysokipoziomglukozy
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16115
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Sob lis 24, 2018 14:41 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

taizu pisze:
Kasianosal10 pisze:Jako ze moj kot zaczal dzis dziwnie sie zachowywac tzn rzygac po jedzeniu polecialam do veta
Zrobilismy podstawowe badania krwi
Reszta w poniedzialek
Wyniki
Crea 2.35mg dl. Norm 0.5 -1.2
Urea 95.5mg dl norm 60mgdl
Gpt 55.6 ul
Glub98
Dostał a 250 ml nacl z glukoza wieczorem mam podac 150ml
Jutro 400ml i w poniedziałek na badanie krwi

A możesz zmienić weta? Bo z ilością kroplówek faktycznie przesadza.
Wyniki nerkowe jak na nerkowca nie są takie złe, a przewodnienie może nawet zabić. I starałabym się uniknąć glukozy, raz - że to w ogóle dla kotów nienajlepsze, dwa - ze i bez kroplówek ma b. wysokipoziomglukozy

No niezbyt moge zmienic bo mam tylko 3 w miejscowosci a tamci sa od krów
Czyli zmniejsze do 150
Kot je animonde carny ale weci kazali nerkowe plus renalvet
To bede dawac na cl bo psu daje 150ml dziennie
Po jakim czasie mam sprawdzic czy cos mocznik spada? Jak by wzrastal to mam dac sobie spokoj z kroplowkami??????
Mam podawac renalvet do jedzenia ale jak mam go podzielic? Kot je kilka razy dziennie tego nie da sie podzielic na kilka razy
Psu tez mam dawać ale daje 1 dziennie bo nie podziele

Kasianosal10

 
Posty: 289
Od: Śro kwi 11, 2018 13:31

Post » Nie lis 25, 2018 9:42 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Kasianosal10 pisze:
taizu pisze:
Kasianosal10 pisze:Jako ze moj kot zaczal dzis dziwnie sie zachowywac tzn rzygac po jedzeniu polecialam do veta
Zrobilismy podstawowe badania krwi
Reszta w poniedzialek
Wyniki
Crea 2.35mg dl. Norm 0.5 -1.2
Urea 95.5mg dl norm 60mgdl
Gpt 55.6 ul
Glub98
Dostał a 250 ml nacl z glukoza wieczorem mam podac 150ml
Jutro 400ml i w poniedziałek na badanie krwi

A możesz zmienić weta? Bo z ilością kroplówek faktycznie przesadza.
Wyniki nerkowe jak na nerkowca nie są takie złe, a przewodnienie może nawet zabić. I starałabym się uniknąć glukozy, raz - że to w ogóle dla kotów nienajlepsze, dwa - ze i bez kroplówek ma b. wysokipoziomglukozy

No niezbyt moge zmienic bo mam tylko 3 w miejscowosci a tamci sa od krów
Czyli zmniejsze do 150
Kot je animonde carny ale weci kazali nerkowe plus renalvet
To bede dawac na cl bo psu daje 150ml dziennie
Po jakim czasie mam sprawdzic czy cos mocznik spada? Jak by wzrastal to mam dac sobie spokoj z kroplowkami??????
Mam podawac renalvet do jedzenia ale jak mam go podzielic? Kot je kilka razy dziennie tego nie da sie podzielic na kilka razy
Psu tez mam dawać ale daje 1 dziennie bo nie podziele

Kasianosal10

 
Posty: 289
Od: Śro kwi 11, 2018 13:31

Post » Nie lis 25, 2018 20:05 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Renalvet zgnieć albo skrusz, tak da się podzielić :mrgreen:
Ewentualnie jak u psa, dodawaj do większych posiłków,albo strzykawką do pysia przy okazji jedzenia.
Sprawdź tak po tygodniu od początku podawania , z poziomem fosforu i wapnia. Kroplówek nie przerywaj, tylko zmniejsz dawki, 150 ml kroplówki na kota 2 razy dziennie to i tak bardzo dużo, zazwyczaj domowo na dłuższą metę daje się raz dziennie około 100 ml. Większe dawki to taka chwilowa seria uderzeniowa, kot na dłuższą mete tego nie wytrzymałby
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16115
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Pon lis 26, 2018 7:26 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Witajcie,

U mojej kotki zdiagnozowano niewydolność nerek. Prawie miesiąc temu trafiliśmy do kliniki z kreatyniną 12 i mocznikiem ponad skalę.
Po tygodniowych kroplowkach dożylnych 2x dziennie wyniki sie poprawiły.
Jednak mocznik ciągle ponad normę- aktualnie kreatynina 4,2 mocznik 179.
Jesteśmy teraz na kroplówkach podskórnych - z nimi musimy teraz tez ostrożnie bo kotka ma HCM i krążeniowo nie daje rady.
Problemem jest to ,że nie chce sama jeść.PRzypuszczam że to od skoku mocznika. Bo raz zje, a innego dnia wręcz wykręca główkę i robi jakby odruch wymiotny.
I dzieje się tak od 3 dni.
Karmimy ja strzykawką ale wiadomo że to dla niej stres.
Czy jest coś co mogę jej podać żeby zaczęła jeść choć troszkę?
Azodyl już zamówiłam. wierzę że jej pomoże. ..
Rudzia! Czekaj na mnie,bo przyjdę do Ciebie na pewno.
Kocham i dziękuję..[*]

karolinuska

Avatar użytkownika
 
Posty: 71
Od: Czw maja 09, 2013 17:32

Post » Pon lis 26, 2018 11:43 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Na poprawę apetytu można stosować Peritol (przeciwalergiczny) albo mirtazepinę itp uspokajacze - poprawa apetytu to ich działanie uboczne.
Przy tak wysokiej kreatyninie może być potrzebne też coś na zmniejszenie kwasowości żołądka albo/i środki przeciwwymiotne typu cerenii.
No i wyłapywacz fosforu.
Poczytaj proszę informacje z pierwszych postów tego wątku, tam jest to wyjaśnione
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16115
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Pon lis 26, 2018 12:41 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Hej, napisałam do sklepu firmowego w Niemczech ws składników analitycznych karmy GranataPet, może komuś z Was się przydadzą te informacje :D

GranataPet

Sucha DeliCatessen drób

Fosfor: 1,10%
Wapń: 1,20%
Magnez: 0,09% (zawartość naturalna)
Sód: 0,40% (zawartość naturalna)

Sucha DeliCatessen kaczka
Fosfor: 1,20%
Wapń: 1,35%
Magnez: 0,07% (zawartość naturalna)
Sód: 0,50% (zawartość naturalna)

DeliCatessen kaczka i drób 200 gr
Fosfor: 0,25%
Wapń: 0,30%
Magnez: 0,03% (zawartość naturalna)
Sód: 0,24% (zawartość naturalna)

DeliCatessen łososia i indyka 200 gr
Fosfor: 0,25%
Wapń: 0,30%
Magnez: 0,03% (zawartość naturalna)
Sód: 0,24% (zawartość naturalna)
Klara i Filip. Obrazek

Hanulka

Avatar użytkownika
 
Posty: 30310
Od: Pon lip 06, 2009 14:17
Lokalizacja: Łódź

Post » Pon lis 26, 2018 12:55 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Witam,

Piszę na forum po raz pierwszy, choć podczytuję od dłuższego czasu czerpiąc mnóstwo informacji :ok:
Moja Misza, niespełna 11 lat, nadczynność tarczycy (leczona i już unormowana) i, jak się okazało niedawno, niewydolność nerek.
Piszę z prośbą o pomoc w kwestii wyłapywacza fosforu. Do tej pory jesteśmy na wyłapywaczu wapniowym, ale po zgłębieniu tematu już widzę, że muszę go zmienić..

Wyniki z 20.11
CA 10,5 = mg/dL (7,8 - 11,3)
PHOS 5,6 = mg/dL (3,1 - 7,5)
BUN/UREA 51 = mg/dL (16 - 36)
Kreatynina 3,4 = mg/dL (0,8 - 2,4)

W stosunku do poprzednich wyników (06.11) mamy delikatną tendencję spadkową jeśli chodzi o mocznik (było 56) i kreatyninę (było 3,7), jednak wówczas nie był zbadany ani wapń ani fosfor.

Myślę nad Renagel'em..
Czytając o nim w internecie natrafiłam na informację, że może podnosić poziom chloru, ale nie wiem w jakim stopniu :?:
Czy przy chlorze 119 mmol/l (112 - 129) Renagel jest dobrym wyborem?

Ulotnosc

 
Posty: 32
Od: Czw lip 19, 2018 13:12
Lokalizacja: Legnica

Post » Pon lis 26, 2018 13:09 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Hanulka, czy to zawartość fosforu itp. w suchej masie?
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Pon lis 26, 2018 16:39 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Ulotnosc, tak, Renagel to byłoby dobre posunięcie
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16115
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Pon lis 26, 2018 17:19 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

taizu, dziękuję bardzo :)
A powiedz mi jeszcze proszę, czy przy jej poziomie fosforu i wadze 2,200 odpowiednia będzie 1/8 tabletki podanej w dziennej porcji jedzenia? Tak czytam, że większość chyba podaje lek bezpośrednio do paszczy... A ja obecny wyłapywacz mieszam właśnie z dzienną porcją karmy i kicia sukcesywnie w ciągu dnia zjada całość. Z Renagel'em można postąpić tak samo?

Ulotnosc

 
Posty: 32
Od: Czw lip 19, 2018 13:12
Lokalizacja: Legnica

Post » Pon lis 26, 2018 18:15 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Feliska97 pisze:Hanulka, czy to zawartość fosforu itp. w suchej masie?


kurczę, tak mi się wydaje, prosiłam o podanie brakujących na opakowaniu (poza suchą sterylizowaną, bo do tej wersji karmy, składniki są wymienione) danych tych składników analitycznych, ale jakby co, mogę do nich jeszcze napisać, żeby się upewnić??
dwie ostatnie - delikatessen 200 gr to puszki mokrej koarmy
Klara i Filip. Obrazek

Hanulka

Avatar użytkownika
 
Posty: 30310
Od: Pon lip 06, 2009 14:17
Lokalizacja: Łódź

Post » Pon lis 26, 2018 22:28 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Moj kot nerkowy mimo cereni zrzuca kazde jedzenie ktore zje
Czym moge go nakarmic zeby nie zwymiotowal? Karma gastro?

Kasianosal10

 
Posty: 289
Od: Śro kwi 11, 2018 13:31

Post » Pon lis 26, 2018 22:50 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Kasianosal10 pisze:Moj kot nerkowy mimo cereni zrzuca kazde jedzenie ktore zje
Czym moge go nakarmic zeby nie zwymiotowal? Karma gastro?

Możesz próbować różnych rzeczy po odrobince. Coś łagodnego do jedzenia i w małych porcjach.
Twój kot nie miał aż tak złych wyników, żeby tak mocno wymiotować... Może ma refluks? Spróbuj podawać mu karmę tak, żeby nie musiał schylać się do jedzenia, przy refluksie w takiej pozycji kwaśna treść wylewa się z żołądka i drażni przełyk i gardło.
Spróbuj może podać mu trochę bioprazolu albo innego podobnego leku.
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16115
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Pon lis 26, 2018 22:59 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Taizu to wyglada tak ona zje odchodzi kilka krokow i chlust na podloge pawia z karmy niezaleznie czy mieso suche czy gotowane
Mam polprazol moze byc?

Kasianosal10

 
Posty: 289
Od: Śro kwi 11, 2018 13:31

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości