Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pon sty 08, 2018 20:20 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

zobaczysz jutro po badanich moczu
nic nie wiesz czy go nie znieczulali ?
jeszcze mi przyszło na mysl ,czy bylo nakucie a nie cewnikie czy wycisk
po nakuciu u moich bylo ok
ale mialam kiĺa razy ze mowilam o pobraniu z pecherza a wet z cewnikiem do kota albo wyciskc
troche to dziwne

anka1515

 
Posty: 4091
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Pon sty 08, 2018 20:43 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Mogło być i nerwowe, mogło jednak i coś w pęcherzu. Pogorszenie wyników nerkowych może być też skutkiem przytkania pęcherza. A mnie to w ogóle wygląda na SUK, czyli problemy z pęcherzem na tle nerwowym. Kot bardzo przeżył Waszą nieobecność. Miałam kiedyś kotkę z SUK, każdy mój wyjazd, a takze wizyty gości czy wizyte u weta przypłacała tym, ze posikiwała krwią, czystą, żeywą krwią, z bólem i w różnych miejscach
Co do antybiotyku, to jeśli nie przerwałąś podawania, to bym nie przerywała, tylko zbadała mocz na posiew
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16114
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Wto sty 09, 2018 20:37 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Bardzo serdecznie dziękuję za porady i sugestie.

Mam już wyniki i wygląda na to, że taizu ma rację. Po czterech dniach intensywnego nawadniania mocznik i kreatynina wróciły do normy. Wszystkie wyniki poprawne, także jonogram. Usg jamy brzusznej, nerek, pęcherza - w normie. Jedyną anomalią są kryształy fosforanów w moczu. Kamień z serca, że to nie nerki!
Spanikowałam wczoraj, bo nigdy kot nie zachowywał się w taki sposób, nawet przez dwa lata nie zaobserwowaliśmy, żeby burczał niezadowolony albo syczał.

Dostanie antybiotyk (przez dwa tygodnie), coś na uspokojenie (chyba Kalmvet, ale muszę doczytać jeszcze, żeby wybrać optymalny), odpowiednią karmę (przez miesiąc, też doczytuję, która sensowna). Kot posikuje jeszcze wszędzie (własny kocyk, pozostawiony na podłodze sweter, ręcznik) - dostawiłam kolejną kuwetę. Badania kontrolne po zakończeniu kuracji antybiotykiem.

Uff...

maAnia

Avatar użytkownika
 
Posty: 129
Od: Pt sie 01, 2014 2:30
Lokalizacja: Wrocław

Post » Śro sty 10, 2018 11:16 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

...Jednak wyraźnie go coś boli, jest osowiały, siedzi w jednym ciemnym miejscu, płacze, gdy go głaskać. Przeciwbólowe dostawał pięć dni, od wczoraj nie dostaje. Wet mówił, żeby podać w razie potrzeby Melovem, ale nie wiem, czy to nie za długo. Mam pod ręką.
Zrobię posiew i badanie kardio tak, jak radzicie.
Kot dużo pije, leży przy misce z wodą, nos na misce. Prawie nic nie je, wypróżnił się wczoraj normalnie.
Taki ból jest normalny przy zapaleniu pęcherza? (Tak, mocz był pobierany przez nakłucie).



Wyniki z przedwczorajszego wieczoru:

Biochemia krwi

Kreatynina 1,64 = mg/dl 1- 1,8
Mocznik 27,58 = mg/dl 25- 70
Sód 155 = mmol/l 143,6- 156,5
Potas 4,8 = mmol/l 4,1- 5,6
Chlorki 115,22 = mmol/l 101,5- 118,4

Morfologia krwi

MCV (ŚOK) 52 = fl 39- 55
MCH (ŚMH) 14,7 = pg 13- 17
MCHC L 28,3 = g/dl 30- 36
OB
Erytrocyty 6,53 = T/l 6,5- 10
Hematokryt 33,9 = % 24- 45
Hemoglobina 9,6 = g/dl 8- 15
Leukocyty 5,8 = G/l 5,5- 19
Trombocyty 244 = G/l 200- 600

Badanie moczu

Badanie fizyczne
Barwa jasnożółta
Przejrzystość klarowny
Gęstość względna L 1,015 = g/ml 1,025- 1,06
Odczyn (pH) 6,5
Badanie chemiczne
Białko -
Hemoglobina -
Glukoza -
Badanie osadu
Komórki nabłonka dróg pojedyncze w prep
Grzyby
Kryształki fosforany bezpostaciowe kilkanascie wprep
Inne
leu- 5-8 w pw
ery-pojedyncze w prep

OPIS USG

Data badania 09/01/2018
Lokalizacja zdjęcia jama brzuszna
W badaniu ultrasonograficznym narządów jamy brzusznej i miednicy mniejszej
uwidoczniono pęcherz moczowy wypełniony aechogennym moczem , nerki
prawidłowej echostruktury i wielkosci, symetryczne o zachowanym stosunku
rdzenia do kory; miąższ śledziony jednorodny o prawidłowej echogeniczności ,
wątroba prawidłowej wielkosci i struktury bez cech patologii, ściana żołądka
prawidłowa.
Nie zaobserwowano istotnych nieprawidłowości w obrazie jelit.

maAnia

Avatar użytkownika
 
Posty: 129
Od: Pt sie 01, 2014 2:30
Lokalizacja: Wrocław

Post » Śro sty 10, 2018 12:51 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Ania u ludźi boli cźasami bardźo
Ketka sikała w najmmiej spotykanych miejscach
jak schodzi drogami moczowzmi to boli
ten c wł moźe po kropl owkach obnizony
poczekaj z tym p bolowym moze ktos zajrzy ja podaje shilington ,no spe
ona dziala rozkurczowo i p bolowo

anka1515

 
Posty: 4091
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Śro sty 10, 2018 13:40 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Poproś o buprenorfinę jeśli możesz, będziesz musiała podawać 2-3x dziennie, ale skuteczność niesterydowych p-zapalnych przy idiopatycznym zapaleniu pęcherza jest oceniana jako od wątpliwej po średnio skuteczną (u ludzi podobno w ogóle nie uśmierzają bólu). No i coś rozkurczowego jw też nie zaszkodzi.

Yocia

 
Posty: 1598
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Śro sty 10, 2018 17:50 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Dziękuję!
Kot dostał no-spę, cyklonaminę (krwawy mocz), mam w pogotowiu Torbugesic (butorfanol). Jeśli po nospie się nie poprawi, podam.

Samopoczucie złe - leży, płacze, nie wstaje. Leży z głową w misce z wodą i dużo pije. Wstaje, zatacza się i przewraca.
Mocz bardzo gęsty, z krwią, cuchnący.
Wet mówi, że to powikłania po nakłuciu pęcherza.

Przepraszam, że zaśmiecam wątek nerkowy, bo rzecz dotyczy pęcherza, ale mi bardzo pomagacie.
Natychmiast bym się z nim zamieniła, gdybym mogła, żeby to mnie bolało, a nie jego.

maAnia

Avatar użytkownika
 
Posty: 129
Od: Pt sie 01, 2014 2:30
Lokalizacja: Wrocław

Post » Śro sty 10, 2018 18:33 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Prawdopodobnie pęcherz został uszkodzony.

Gęsty, cuchnący mocz oznacza infekcję, kot koniecznie powinien dostac antybiotyk,najlepiej dobrany z posiewu, ale nie wiem, czy jest na to jeszcze czas, czy powinien dostać jakiś natychmiast :( drugie to środek przeciwkrwotoczny, trzecie przeciwbólowe. W sumie leki są ok. , poza brakiem antybiotyku

Zrobiłabym też usg pęcherza, żeby zobaczyć, co to za powikłanie, tzn. czy zawartość pęcherza nie wydostaje się do jamy brzusznej :(
I podała antybiotyk

Nie spotkałam sie jeszcze z takim powikłaniem
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16114
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Śro sty 10, 2018 18:38 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

ja kilka razy robilam przez naklucie
moze sie szarpal albo wzieli cewnikiem
w takich wypadkch dawalam(jak bylo dvźe krwawienie) vitakon wit c i cyc..
do tego shilington
sh.. podawalam wielu kotom i sama biore
podejrzewam ,ze przy zageszczonym moczu podac po trochu kroplowki (nie dvzo na raz) pilnowc czy sika
nośpe wiecej razy na dzien
ten shilintong ladnie pomaga

anka1515

 
Posty: 4091
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Śro sty 10, 2018 19:03 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

moze teraz badania usg w innej lecznicz ?

anka1515

 
Posty: 4091
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Śro sty 10, 2018 19:21 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Dziękuję Wam.

Kot umarł. Dwadzieścia minut temu, u weterynarza. Miał wodę w płucach.
Wyniki sekcji jutro.

maAnia

Avatar użytkownika
 
Posty: 129
Od: Pt sie 01, 2014 2:30
Lokalizacja: Wrocław

Post » Śro sty 10, 2018 19:33 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Ania bardzo mi przykro
trzymaj sie
prźytulam
/*/

anka1515

 
Posty: 4091
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Śro sty 10, 2018 20:03 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Bardzo współczuję
[*]
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16114
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Śro sty 10, 2018 23:46 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

taizu pisze:Prawdopodobnie pęcherz został uszkodzony.


To by się zgadzało, bo gwałtowne pogorszenie (bóle, słanianie się na nogach) nastąpiło po nakłuciu pęcherza, zaraz po powrocie do domu.
Antybiotyk cały czas dostawał od początku.
Jutro będę wiedzieć więcej.

To wszystko jest bardzo trudne dla mnie teraz. Człowiek w kółko szuka zaniedbań - a gdybym poszła do weta pół godziny wcześniej, a gdybym nie podała przeciwkrwotocznego, a gdybym poszła do trzeciego weta...
W niedzielę jeszcze, zanim poszedł do lekarza, był kotem zadowolonym i bawiącym się. Jedynie sikał wszędzie.

maAnia

Avatar użytkownika
 
Posty: 129
Od: Pt sie 01, 2014 2:30
Lokalizacja: Wrocław

Post » Czw sty 11, 2018 20:51 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Są wyniki sekcji. Kot miał w jamie brzusznej (nie w narządach, a w jamie) cztery niezidentyfikowane pasożyty. Wet nie widział takich robaków dotąd, nietypowe jest też ich umiejscowienie, dlatego zlecił dalsze badania.
Kot miał wodę w jamie brzusznej i w płucach, przekrwione jelita, niewydolność wielonarządową - zostały pobrane wycinki do badań. Pęcherz miał normalny.
Wet poprosił parazytologa o zidentyfikowanie pasożytów - jutro będę coś wiedzieć. Wet ostrożnie typuje pasożyta niewystępującego do tej pory na naszych terenach.
Z powyższego wynika, że niczyja wina to nie jest.

maAnia

Avatar użytkownika
 
Posty: 129
Od: Pt sie 01, 2014 2:30
Lokalizacja: Wrocław

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 86 gości