Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Nie cze 02, 2019 20:31 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Przepraszam, robaki robakami, ale nie słyszałam, żeby ich obecność podniosła (i to aż tak!) poziom mocznika w osoczu. Mimo wszystko zachowaj czujność, bo coś tu jest (albo było) nie tak
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Śro cze 05, 2019 8:47 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

zień dobry, mój kot Talar 22.05 skończył 3 lata. Pierwsza wizyta z postawioną diagnozą była 21.05.2019. Zdecydowaliśmy się na wizytę gdyż ostatnio trochę nam schudł i miał mniejszy apetyt. Na wizycie palpacyjnie powiększona nerka wiec zdecydowano o USG. W USG prawa wielkość 45,8/30mm , poszerzony układ zbiorczy, zalegający mocz heterogenny. Lewa wielkość 41,9/31,7mm układ zbiorczy nieposzerzony. W morfologi:
Fosfor 5,84mg/dl
Kreatynina 7,71mg/dl
Mocznik 188mg/dl
Pozostałe parametry w porządku.
Diagnoza lekarza to ostra kamica nerkowa. Dostawał codziennie kroplówkę pod skore. Dnia 23.05 poprawa samopoczucia , na usg obraz nerek prawa 41,8/28,4 lewa 41/28,5.
Kreatynina 4,75,
mocznik 221,
Fosfor 3,08
Kroplówek ciąg dalszy.
Dnia 24.05 oddaliśmy mocz do badania gdzie pH 5,95, ciężar właściwy 1,027, erytrocyty 80 komórek.
Dalej kroplówki , wyniki jeszcze spadły Kreatynina tylko 2,02. Ostatnią kroplówkę miał w niedziele 26.05 ze wskazaniem ze widzimy się 30.05 na badaniach krwi i moczu. Niestety parametry poszybowały w górę, przez co dzień później dostał kroplówkę. Kreatynina ponad 4 mg/dl, fosfor ponad 7 mg/dl, mocznik ponad 500.
Mocz pH 6,73, ciężar właściwy 1,021, erytrocyty 200 komórek.

Czy to faktycznie kamica, proszę o pomoc.
Daria

dariaawaria

 
Posty: 2
Od: Wto cze 04, 2019 19:18

Post » Śro cze 05, 2019 17:16 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Wygląda na kamicę. Może być dodatkowo infekcja, przy utrudnionym odpływie to często się zdaża
Jak się przytyka ujście z nerki, to robi się kryzys. Przytkac się może zarówno piaskiem, jak i mieszanką minerałów, bakterii, złuszczonego nabłonka i śluzu
Ph moczu jest leciutko przesunięte w stronę zasadowego, co może oznaczać, że jest jakieś niemiłe zakażenie bakteriami (albo, że mamy do czynienia z pewnymi rzadko występującymi ale trudnymi do zwalczania kamieniami) Może to też być spowodowane stresem czy posiłkiem, aleco do dalszego leczeniapotrzebnesą2 rzeczy:
- zbadanie posiewu moczu (i dobraniem antybiotyku, na które byłyby wrażliwe bakterie),
- zidentyfikowanie rodzaju kamieni, to bardzo istotne w dalszym postępowaniu.
Na razie podawałabym jakiś wyłapywacz fosforu, najlepiej renagel albo nefrokrill, podaje się je w okolicach karmienia, bo wyłapuje fosforany z karmy a nie z kota. Byłabym ostrożna z węglanem wapnia jako wyłapywaczem, dopóki nie wyjaśni się rodzaj kamieni.
Jeśli kot dostaje kroplówki, to kroplówki, jak nie to dopajanie, żeby się płukał.
Pozdrawiam
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Śro cze 05, 2019 20:18 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Określenie rodzaju kamieni w takich sytuacjach na podstawie samego badania moczu jest bardzo trudne. Kryształki są bardzo wrażliwe na zmiany, przeważnie w badaniu moczu nic nie wychodzi. A nawet jak coś wyjdzie to nie można mieć 100% pewności czy na pewno ta sama substancja buduje kamień.
W nerkach najczęściej tworzą się kamienie nierozpuszczalne :(

Zróbcie RTG dla uwidocznienia GDZIE jest złóg (nerka/moczowód).
Kot musi być na silnych lekach p-bólowych, bo schodzenie kamieni strasznie boli.
A skąd jesteś? Może w okolicy jest urolog.

Yocia

 
Posty: 1597
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Wto cze 25, 2019 7:59 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Hej
Kot z wynikami pół roku temu
Creatynina 3.80mg/dl
Mocznik 95mg/ dl
Kroplowka 100ml nefrokril flora balance b12
Wczorajsze wyniki mocznik 105mg/ dl
Crea 1.8mg / dl
Kot chudnie bo wazy 3.20
Czy to końcówka? Jak zbić ten mocznik?

Kasianosal10

 
Posty: 289
Od: Śro kwi 11, 2018 13:31

Post » Wto cze 25, 2019 8:36 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Może zwiększyć dawkę probiotyku?
Kreatynina się obniżyła, więc pytanie czy ten mocznik to od nerek? Kot miał robione USG?
_______________________________________________________
Jakie nudne byłoby życie gdyby nie ten rząd.
Nie, za PO nie było lepiej. Ludzie tyrali za 1.200 brutto. Afera goniła aferę :?

Podziwiam, jak szeregowy poseł ogrywa opozycję Obrazek
STOP HEJT! Nikt nie jest anonimowy w sieci.

Erin

Avatar użytkownika
 
Posty: 64069
Od: Pt cze 22, 2007 8:43

Post » Wto cze 25, 2019 20:30 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Nie wiem, czy to akurat ten przypadek, ale tak informacyjnie: jeśli nerkowiec ma dodatkowo problemy z wątrobą (siada mu), to mimo wysokiego mocznika poziom kreatyniny może być w normie, albo nawet poniżej normy
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Wto cze 25, 2019 22:09 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Taizu, dlaczego? Kreatynina jest z mięśni. To mocznik może być niższy przy problemach z wątrobą, bo tam jest wytwarzany.

Yocia

 
Posty: 1597
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Wto cze 25, 2019 22:52 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Tak, mocznik jest wytwarzany w wątrobie, ale i kreatynina również. Wśród źródeł obniżenia poziomu kreatyniny są wymienione przewlekłe choroby wątroby. Tu można przeczytać informację (ludzkiego) nefrologa: https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/li ... -powaznego

A tu po angielsku:
Low levels of the waste product creatinine in the body could be a sign that the liver or muscles are not working as well as they should.

This MNT Knowledge Center features aims to find out what causes creatinine levels to drop, whether this is always a cause for concern, and what can be done to restore healthier levels.

When the body uses the amino acid creatine for energy, creatinine is left behind as waste. The levels of creatinine in the bloodstream or urine can be checked if there is a concern that someone may have a disease of the liver or muscles.

More often, low creatinine levels are a sign of losing muscle mass as people age, or it is a temporary condition during pregnancy or periods of illness, or due to malnutrition. Źródło: https://www.medicalnewstoday.com/articles/319892.php

Powyżej piszą,że niski poziom kreatyniny może też być skutkiem utraty masy mięśniowej /niedożywienia.
Poniżej jest po polsku; nie o wątrobie, ale o przyjmowaniu leków moczopędnych jako przyczynie obniżenia poziomu kreatyniny
Niska kreatynina:

- oznacza dobre funkcjonowanie nerek (jeśli badanie wykazuje prawidłowe, mieszczące się w normie stężenie);

- kreatynina poniżej normy wskazuje na niedożywienie oraz zanik mięśni;

- występuje u osób z małą masą mięśniową (np. będących na głodówce);

- występuje u kobiet w ciąży;

- dotyczy osób przyjmujących leki sterydowe, np. przeciwzapalne lub preparaty moczopędne
. http://www.medonet.pl/badania,kreatynin ... 70134.html
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Pt lip 12, 2019 10:18 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Hej, mój ośmioletni kocur MCO miał ostatnio kontrolne badania krwi. Wszystkie wyniki ok, z wyjątkiem kreatyniny (którą od lat ma podwyższoną i utrzymuje się na poziomie 1.9) oraz białko 8.358 g - wcześniej miał w granicach widełek. Wet powiedział, że mogę profilaktycznie włączyć do diety kapsułki RenalVet, ale zanim to zrobię, wolałabym spytać tutaj. Nie chciałabym zrobić więcej szkody niż pożytku w diecie. Przejścia kota na karmę renalową odmówiłam, bo już się o niej naczytałam.
Obrazek

rastanja

 
Posty: 1637
Od: Czw maja 10, 2012 20:37
Lokalizacja: M-chód

Post » Pt lip 12, 2019 13:23 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

RenalVet służy do obniżania stężenia FOSFORU.
Czy Twój kot ma je podwyższone? Jaką ma wartość w tej chwili?
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23733
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Pt lip 12, 2019 14:56 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

No i właśnie... Tak czułam... Jakie badania trzeba wykonać pod kątem poziomu fosforu? Boniś miał w tej chwili biochemię i morfologię. Czy jakiś wynik z nich powinien wskazywać ten poziom? Dobrze, że napisałam, bo zbijanie w ciemno mnie nie przekonuje.
Ostatnio edytowano Pt lip 12, 2019 17:02 przez rastanja, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek

rastanja

 
Posty: 1637
Od: Czw maja 10, 2012 20:37
Lokalizacja: M-chód

Post » Pt lip 12, 2019 15:16 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

rastanja pisze:No i właśnie... Tak czułam... Jakie badania trzeba wykonać pod kątem poziomu fosforu? Boniś miał w tej chwili biochemię i morfologię. Czy jakiś wynik z nich powinien wskazywać ten poziom? Jestem z małego miasta, nie ma tu dużego wyboru weterynarzy :( Dobrze, że napisałam, bo zbijanie w ciemno mnie nie przekonuje.


Prócz morfologii i biochemii robi się jeszcze jonogram a tam, co najmniej, wapń (Ca), fosfor (P), sód (Na), potas (K) i chlorki (Cl). Jonogram często bywa w szerszych pakietach diagnostycznych. Przeszukaj swoje wyniki, może a nuż :)
Obrazek

Boo

 
Posty: 20081
Od: Pt lis 04, 2005 11:41
Lokalizacja: Opole

Post » Pt lip 12, 2019 15:27 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Bardzo dziękuję! Nie mam tego jonogramu. :( Ale dorobię wyniki po weekendzie.
Obrazek

rastanja

 
Posty: 1637
Od: Czw maja 10, 2012 20:37
Lokalizacja: M-chód

Post » Śro lip 17, 2019 12:58 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Cześć,
Potrzebuje pomocy. Mój kotek ma pnn, wet zalecił 2x dziennie pronefra, niestety mój kot okropnie po niej wymiotuję. Przeczytałam cały wątek i zamówiłam renagel. Mam jednak pytanie co do dawki: mój kot waży 5 kg, fosfor ma 4.
Ile powinnam podawać mu renagelu?
Obrazek

unawena

 
Posty: 162
Od: Śro kwi 11, 2012 20:31

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 12 gości