Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pon lut 25, 2019 16:45 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Erin pisze:Czy przy białkomoczu można podawać jednocześnie Semintrę i Benakor/Fortekor?

Nie!
oba leki, choć w różny sposób, zmniejszają powstawanie/działanie angiotensyny II w organizmie, obnizają ciśnienie itp.
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16114
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Pon lut 25, 2019 18:00 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Witam, moja kotka ma podwyższoną kreatyninę (najpierw badanie krwi, potem moczu). Dostała Synolux a teraz Kesium. Nic nie znalazłam na forum na temat tego drugiego leku, czy ktoś może go stosował? Mam pewne opory, bo w przeciwskazaniach jest napisane, że nie stosować u kotów, które mają coś z nerkami. Mamy stosować ten antybiotyk przez 3 tygodnie. To wydaje mi się strasznie długo. :( Czy nie lepiej przez ten czas zastosować jakiś "wyłapywacz"? Proszę o pomoc.

Kleo4

Avatar użytkownika
 
Posty: 5
Od: Pt sty 20, 2017 19:30

Post » Pon lut 25, 2019 19:13 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

A można jeszcze coś zrobić, żeby ograniczyć białko w moczu?
_______________________________________________________
Jakie nudne byłoby życie gdyby nie ten rząd.
Nie, za PO nie było lepiej. Ludzie tyrali za 1.200 brutto. Afera goniła aferę :?

Podziwiam, jak szeregowy poseł ogrywa opozycję Obrazek
STOP HEJT! Nikt nie jest anonimowy w sieci.

Erin

Avatar użytkownika
 
Posty: 64069
Od: Pt cze 22, 2007 8:43

Post » Pon lut 25, 2019 21:52 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Kleo4 pisze:Witam, moja kotka ma podwyższoną kreatyninę (najpierw badanie krwi, potem moczu). Dostała Synolux a teraz Kesium. Nic nie znalazłam na forum na temat tego drugiego leku, czy ktoś może go stosował? Mam pewne opory, bo w przeciwskazaniach jest napisane, że nie stosować u kotów, które mają coś z nerkami. Mamy stosować ten antybiotyk przez 3 tygodnie. To wydaje mi się strasznie długo. :( Czy nie lepiej przez ten czas zastosować jakiś "wyłapywacz"? Proszę o pomoc.

Kesium to antybiotyk o dość szeroki,m spektrum działania,, amoksycyklina plus kwas klawulanowy. Jeśli wet miał istotne przesłanki, by podejrzewać infekcję bakteryjną dróg moczowych (z badania moczu), to dobra decyzja. Czas podawania takze by pasował, tak się przy drogach moczowych daje
Jezeli jednak dał antybiotyk tylko z powodu podniesionego poziomu mocznika i kreatyniny, to chyba bym poszukała innego weta.
W
Nawiasem mówiąc, wyłapywacz fosforu nie zastąpi antybiotyku, ani odwrotnie. Mają zupełnie inne zastosowania.
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16114
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Wto lut 26, 2019 5:36 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Powtórzę pytanie:

Erin pisze:A można jeszcze coś zrobić, żeby ograniczyć białko w moczu?
_______________________________________________________
Jakie nudne byłoby życie gdyby nie ten rząd.
Nie, za PO nie było lepiej. Ludzie tyrali za 1.200 brutto. Afera goniła aferę :?

Podziwiam, jak szeregowy poseł ogrywa opozycję Obrazek
STOP HEJT! Nikt nie jest anonimowy w sieci.

Erin

Avatar użytkownika
 
Posty: 64069
Od: Pt cze 22, 2007 8:43

Post » Wto lut 26, 2019 7:14 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

taizu pisze:
Kleo4 pisze:Witam, moja kotka ma podwyższoną kreatyninę (najpierw badanie krwi, potem moczu). Dostała Synolux a teraz Kesium. Nic nie znalazłam na forum na temat tego drugiego leku, czy ktoś może go stosował? Mam pewne opory, bo w przeciwskazaniach jest napisane, że nie stosować u kotów, które mają coś z nerkami. Mamy stosować ten antybiotyk przez 3 tygodnie. To wydaje mi się strasznie długo. :( Czy nie lepiej przez ten czas zastosować jakiś "wyłapywacz"? Proszę o pomoc.

Kesium to antybiotyk o dość szeroki,m spektrum działania,, amoksycyklina plus kwas klawulanowy. Jeśli wet miał istotne przesłanki, by podejrzewać infekcję bakteryjną dróg moczowych (z badania moczu), to dobra decyzja. Czas podawania takze by pasował, tak się przy drogach moczowych daje
Jezeli jednak dał antybiotyk tylko z powodu podniesionego poziomu mocznika i kreatyniny, to chyba bym poszukała innego weta.
W
Nawiasem mówiąc, wyłapywacz fosforu nie zastąpi antybiotyku, ani odwrotnie. Mają zupełnie inne zastosowania.


Dziękuję za odpowiedź. Jaga trafiła do weta, bo zrobił jej się kamień nazębny i przypuszczam, że antybiotyk dostała (także) na stan zapalny w jamie ustnej. Krew: kreatynina 2,2, mocznik 69, kreatynina w moczu 550, gęstość przy górnej granicy, pozostałe wskaźniki w normie.

Kleo4

Avatar użytkownika
 
Posty: 5
Od: Pt sty 20, 2017 19:30

Post » Wto lut 26, 2019 7:19 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Erin pisze:Powtórzę pytanie:

Erin pisze:A można jeszcze coś zrobić, żeby ograniczyć białko w moczu?


Nie mam pewności czy to pytanie do mnie :) Czytam wątek od początku ale jestem dopiero koło 20 strony. Czy pytasz o przestawienie kota na specjalistyczne karmy? Czy o wyłapywacze fosforu? Co do karm mam wątpliwości - w jednej z nich znalazłam np. karmel 8O

Kleo4

Avatar użytkownika
 
Posty: 5
Od: Pt sty 20, 2017 19:30

Post » Wto lut 26, 2019 11:39 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Witajcie Kociarze, proszę o radę!
Moja prawie 10 letnia koteczka, w połowie stycznia miała zdiagnozowaną niewydolność nerek. Zaniepokoił mnie fakt, że wcześniej bardzo dużo piła, dużo siusiała, a sierść zmatowiała i straciła jędrność. Wyniki krwi były następujące: kreatynina 3,9; mocznik 96 . Kicia dostała Synulox przez 7 dni, RENALVET i karma została zmieniona na RENAL. Przez kilka dni dostawała kroplówki podskórne, ale po 5 dniach nie było poprawy, w związku z tym przez kolejne 6 dni dostawała kroplówki dożylne. W między czasie zostało wykonane badanie USG, które wskazuje na chłoniaka (diagnoza od lekarzy). Kici spadł apetyt, dostała PERITOR. W kolejnym badaniu wyszedł białko mocz (wyniki: kreatynia 75; biało 1,04 ), dostała BENAKOR. W oddzielnym badaniu krwi fosfor: 7,1 i potas: 5,90. Po 3 tygodniach kolejne badanie krwi: kreatynia 2,7; mocznik 76. Po kolejnych 2 tygodniach badanie moczu: białko – 11, kreatynia 165,0; białko/kreatynia 0,07. Obecnie koteczka dostaje lek na apetyt (1/2 tabletki), lek na mocz (1,4 tabletki), renalvet. Karma tylko renal (saszetki i groszki). Zachowuje się „w miarę” normalnie. Widzę, że nie jest w takiej formie jak kilka miesięcy temu… ale je, pije, załatwia się do kuwetki, przychodzi się miziać, przeciąga na drapaku. Jak śpi lub kica ma spięcia mięśni/delikatne drgania. Od kilku tygodni oddycha też trochę ciężej (ale nie przez pysia), tak jakby miała nosek przytkany. Proszę o radę, czy Waszym zdaniem powinnam wykonać jeszcze jakieś badania, albo zmienić leczenie lub karmę? Jak mogę jeszcze pomóc kici?
Będę wdzięczna za każdą radę!
Pozdrawiam serdecznie

Moniqueeeee

 
Posty: 4
Od: Wto lut 26, 2019 11:37

Post » Wto lut 26, 2019 11:47 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Witajcie Kociarze, proszę o radę!
Moja prawie 10 letnia koteczka, w połowie stycznia miała zdiagnozowaną niewydolność nerek. Zaniepokoił mnie fakt, że wcześniej bardzo dużo piła, dużo siusiała, a sierść zmatowiała i straciła jędrność. Wyniki krwi były następujące: kreatynina 3,9; mocznik 96 . Kicia dostała Synulox przez 7 dni, RENALVET i karma została zmieniona na RENAL. Przez kilka dni dostawała kroplówki podskórne, ale po 5 dniach nie było poprawy, w związku z tym przez kolejne 6 dni dostawała kroplówki dożylne. W między czasie zostało wykonane badanie USG, które wskazuje na chłoniaka (diagnoza od lekarzy). Kici spadł apetyt, dostała PERITOR. W kolejnym badaniu wyszedł białko mocz (wyniki: kreatynia 75; biało 1,04 ), dostała BENAKOR. W oddzielnym badaniu krwi fosfor: 7,1 i potas: 5,90. Po 3 tygodniach kolejne badanie krwi: kreatynia 2,7; mocznik 76. Po kolejnych 2 tygodniach badanie moczu: białko – 11, kreatynia 165,0; białko/kreatynia 0,07. Obecnie koteczka dostaje lek na apetyt (1/2 tabletki), lek na mocz (1,4 tabletki), renalvet. Karma tylko renal (saszetki i groszki). Zachowuje się „w miarę” normalnie. Widzę, że nie jest w takiej formie jak kilka miesięcy temu… ale je, pije, załatwia się do kuwetki, przychodzi się miziać, przeciąga na drapaku. Jak śpi lub kica ma spięcia mięśni/delikatne drgania. Od kilku tygodni oddycha też trochę ciężej (ale nie przez pysia), tak jakby miała nosek przytkany. Proszę o radę, czy Waszym zdaniem powinnam wykonać jeszcze jakieś badania, albo zmienić leczenie lub karmę? Jak mogę jeszcze pomóc kici?
Będę wdzięczna za każdą radę!
Pozdrawiam serdecznie

Moniqueeeee

 
Posty: 4
Od: Wto lut 26, 2019 11:37

Post » Wto lut 26, 2019 15:42 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Które leki przeciwbolowe mozna bezpiecznie stosowac u nerkowca? Pies mi padł naa nogi nie moze chodzic

Kasianosal10

 
Posty: 289
Od: Śro kwi 11, 2018 13:31

Post » Śro lut 27, 2019 15:05 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Prosze o pomoc
Moj 19letni psiak dostał niedowładu tylnich łapek
Ma spondyloze w odcinku piersiowym konski ogon
Niestety ma tez Pnn
Dostaje syrop na stawy i geriatrivet dog
Czy jest jakis lek przeciwbolowy przeciwzapalny ktory mozna podac przy Pnn?
Moi weci chca dac troxocil albo rimadyl a to nlpz szkodzacy nerkom
Z drugiej strony co wybrac? Albo uspic psa bo nie wstanie albo uspie psa bo rozwale mu nerki
Help
Weci dali loxicom niestety
Czy sa jakies inne ktore moge podac?

Kasianosal10

 
Posty: 289
Od: Śro kwi 11, 2018 13:31

Post » Śro lut 27, 2019 16:00 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Kasianosal10 pisze:Prosze o pomoc
Moj 19letni psiak dostał niedowładu tylnich łapek
Ma spondyloze w odcinku piersiowym konski ogon
Niestety ma tez Pnn
Dostaje syrop na stawy i geriatrivet dog
Czy jest jakis lek przeciwbolowy przeciwzapalny ktory mozna podac przy Pnn?
Moi weci chca dac troxocil albo rimadyl a to nlpz szkodzacy nerkom
Z drugiej strony co wybrac? Albo uspic psa bo nie wstanie albo uspie psa bo rozwale mu nerki
Help
Weci dali loxicom niestety
Czy sa jakies inne ktore moge podac?


Zapytaj o możliwość zastosowania buprenorfiny, gabapentyny lub Onsioru. Kotom z PNN można podawać te leki przeciwbólowe, nie wiem jak z psami. Przy Onsiorze trzeba pamiętać o dobrym nawodnieniu pacjenta i stosować go jak najkrócej jak się uda.
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Śro lut 27, 2019 16:01 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Moniqueeeee, czy konsultowałaś kota z weterynarzem specjalizującym się w onkologii?
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Śro lut 27, 2019 16:20 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Nie byłam z kicią u onkologa. Jeden z lekarzy zasugerował, że jeśli nie chcemy podawać kici chemii, należy utrzymać dotychczasowe leczeniem. Podobno nerki są w bardzo złym stanie i podawanie sterydow odpada.

Moniqueeeee

 
Posty: 4
Od: Wto lut 26, 2019 11:37

Post » Śro lut 27, 2019 17:18 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Feliska97 pisze:
Kasianosal10 pisze:Prosze o pomoc
Moj 19letni psiak dostał niedowładu tylnich łapek
Ma spondyloze w odcinku piersiowym konski ogon
Niestety ma tez Pnn
Dostaje syrop na stawy i geriatrivet dog
Czy jest jakis lek przeciwbolowy przeciwzapalny ktory mozna podac przy Pnn?
Moi weci chca dac troxocil albo rimadyl a to nlpz szkodzacy nerkom
Z drugiej strony co wybrac? Albo uspic psa bo nie wstanie albo uspie psa bo rozwale mu nerki
Help
Weci dali loxicom niestety
Czy sa jakies inne ktore moge podac?


Zapytaj o możliwość zastosowania buprenorfiny, gabapentyny lub Onsioru. Kotom z PNN można podawać te leki przeciwbólowe, nie wiem jak z psami. Przy Onsiorze trzeba pamiętać o dobrym nawodnieniu pacjenta i stosować go jak najkrócej jak się uda.

A tramal? Mozna podac podskornie

Kasianosal10

 
Posty: 289
Od: Śro kwi 11, 2018 13:31

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 46 gości