Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pon paź 03, 2022 19:02 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Witajcie, czy wiecie może ,co ja gadam - Wy wiecie napewno :) czy można kota z chorobą nerek szczepić na koci katar? Przenieśliśmy się do domu i mamy na podwórku dwie małe znajdzie, które ze względu na naszego chorowitka nie mogą być w domu. Odrobaczyliśmy je, ale jeszcze nie były szczepione. Oczywiście staramy się zachować higienę, ale boję się że możemy coś przynieść na butach chociażby…

olesia.b

 
Posty: 463
Od: Nie sty 07, 2007 2:14
Lokalizacja: Kołobrzeg

Post » Wto paź 11, 2022 14:37 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Witam, nie moge znaleźć dawkowania Omega 3
ile ml dziennie można podawać ? Musi być tak bardzo precyzyjnie ?

gatiko

Avatar użytkownika
 
Posty: 7141
Od: Pt paź 03, 2014 10:24

Post » Czw paź 13, 2022 17:46 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Mam pytanie
Wysłane wet-lab 3 razy mocz we wtorek ,dwa mocze jednego kota z ok 6 -7 rano drugi ok 14
I drugiego kota mocz z ok 14
Wyniki
Środa -pierwszego kota cw 1,029
Drugiego cw 1,008
Wynik drugi przyszedł dziś (pierwszego kota )
Cw 1,008
Inne parametry troszkę różne
Co z tym cw
Taka różnica

anka1515

 
Posty: 4065
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Wto paź 18, 2022 13:33 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Cześć,

od czasu zdiagnozowania mojej koteczki minął prawie rok, wyniki coraz gorsze, 3.10.2022 przy moczniku 35,9mmol/l(norma 5,00-11,3)kreatyninie 303,7mikromol/l(n 1,00-168,00) potas 4,32 mmola/l(3,00-4,8), fosfor 1,50mmol/l(0,800-1,90)wapń 2,60mmol/l(2,30-66,0) białko całkowite 86,0g/l(57,0-94,0)- morf- eryt. 8,11T/l(5,00-10,00)hematokryt 28,2%(30,00-44,00)hemogl 12,1g/dl(9,00-15,00)leukoc 5,46 G/l(6,00-11,00)MCH MCV MCHC- wyszły zafałszowane bo pobrano za mało krwi.
Badanie moczu z 3.10.2022:
Gęstość względna 1.014 1.025 - 1.060
Barwa moczu Żółta
Przejrzystość Lekko mętny
pH 7,0
Białko 37.0 mg/dl
Glukoza w moczu Nieobecna ( - )
Związki ketonowe Nieobecne ( - )
Barwniki krwi Obecne ( ++ )
Barwniki żółciowe Nieobecne ( - )
Urobilinogen W normie
Osad moczu Mierny, żółty
Nabłonki wielokątne Pojedyncze w prep.
Nabłonki okrągłe Pojedyncze w prep.
Leukocyty 0 - 1 wpw
Erytrocyty 20 - 30 wpw
Erytrocyty opis

Świeże
Zmienione
Wyługowane
Wałeczki Nie znaleziono
Kryształy Nie znaleziono
Flora bakteryjna Mierna
Kreatynina w moczu
Kreatynina 70.0 mg/dl 90.0 - 405.0
Białko/kreatynina 0.52 0.00 - 0.60

USG ale to z 8.lipca.2022 -wszystko w normie a opis nerek:- Nieznacznie pomniejszone obie nerki o wymiarach lewa 3,16x2,33cm oraz prawa o śr 3,01x2,26cm, miedniczki obu nerek nie poszerzone, zaburzony stosunek kora-rdzeń(pogrubienie cz. korowej), w lewej nerce widoczna mała torbiel o śr 2,7cm, w pęcherzu moczowym brak widocznego osadu, dostępny fragment cewki moczowej nieposzerzony.

USG pęcherz moczowy: Wypełniony znaczną ilością aechogennego moczu, ściana
pęcherza prawidłowej budowy.
USG nerki i nadnercza: Oba nadnercza niepowiększone o zachowanym
prawidłowym kształcie
USG narząd rozrodczy Nie badano
USG żołądek i jelita:. Żołądek i uwidocznione odcinki jelit cienkich o prawidłowej
budowie warstwowej. Żołądek wypełniony nie wielką ilością gazu. Bliższa ściana
narządu widoczna w badaniu prawidłowej budowy .Uwidoczniono ujścia dwunastnicy
z odźwiernika, bez cech niedrożności, następnie pętle jelita cienkiego wypełnione
prawidłową ilością gazu i treści pokarmowej, ujście biodrowo-ślepo-okrężnicze
prawidłowe, prawidłowe masy kałowe w okrężnicy i prostnicy.
USG wątroba: Narzad o prawidłowej wielkości. Echogeniczność prawidłowa, narząd
heteroechogenny. Unaczynienie prawidłowe. Pęcherzyk żółciowy o hiperechogennej.
W świetle pęcherzyka nie wielka ilość osadu.
USG śledzona: Narzad o prawidłowej wielkości.
Echogeniczność i echostruktura prawidłowa. Brak zmian ogniskowych. Utkanie naczyniowe prawidłowe.
USG trzustka: Trzustka prawidłowej wielkości, budowa miąższu jednorodna.
USG jama otrzewnej/opłucnej: Tłuszcz kreskowy o prawidłowej echogenności.
USG przestrzeń zaotrzewnowa: Okolica rozwidlenia aorty; ww. chłonne biodrowe
prawidłowe.

Zalecono mi jedynie podawanie Lespewetu i podtrzymano zalecenie podawania Renalvetu(poza tym dieta nerkowa- czego już nie stosuję); koteczka dodatkowo ma plazmocytarne zapalenie dziaseł ?wg 1 weta a wg 2 weta eozynofilowe zapalenie jamy ustnej(ten wet oczyścił zęby) ? Zero kroplówek bo kot jest w dobrej formie. Kontrole co 3 miesiące.. Podawałam vivomix i zapach mocznika był jakby mniej wyczuwalny ale ... wet mnie zrugał, że sama leczę. 15.10 kotula miała wylew do oka(od razu do weta, pomiar ciśnienia wszystko ok, kot widzi, dostał kropelki przeciwbólowo-przeciwzapalne dicloabak do zakraplania i zalecenie dalszej diagnostyki - ze wskazaniem że to nowotwór-prawdopodobnie nerki!!!!)

Koteczka w ciągu roku straciła ponad kilogram mc- teraz wazy 3100 g. Dostaje do jedzenia to co chce zjeść + wyłapywacz fosforu. Pędzluję jej dziąsła preparatami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi dostępnymi w aptece na ile mi pozwoli(bez chlorheksydyny- chociaż jest idealna bo rozprawia się też z płytką nazębną). To dzikusek, który dopiero zaczyna ufać człowiekowi. Potrafi mnie jeszcze podrapać i ugryźć ale tak w miarę delikatnie. W przeciągu roku roku 2 badania usg i wszystko ok... a teraz okazuje że prawdopodobnie ta torbiel się zezłośliwiła?!

Rozpisałam się ale...potrzebuję rady, w tym tygodniu idę na kolejne badania krew + mocz + usg i chciałabym wymusić na wecie płyn do kroplówkowania. Z tego co czytam na forum , nawadnianie przynosi dobre efekty i koty z mniejszym poziomem mocznika są kroplówkowane. Czytałam, że nie powinno podawać się środków moczopędnych kotu który nie dostaje kroplówki, mój wet twierdzi, że lespewet "powoduje usuwanie mocznika przez zwiększenie diurezy i nie odwadnia" i nie mam konsultować się u dr Google! Co robić odstawić te tabletki czy podawać 2xdz.? No i 2 kwestia czy nerka z nowotworem nie powinna się powiększać? I czy zabieg usunięcia takiej zmiany będzie możliwy/czy to ma sens?( pytam bo 25.09 po 3 letniej walce z chłoniakiem jelita przegraliśmy ale wygrał bilans korzyści dla kotki z leczenia paliatywnego). Testy FIV neg, FeLV dod.(te będę jeszcze powtarzać). Zaczęłam podawać wit E i czekam na HMB i olej z kryla.

Możecie coś doradzić co powinnam jeszcze dodatkowo zrobić, muszę działać.
Będę wdzięczna za wszelkie rady.

Kredka_2019

 
Posty: 16
Od: Wto sie 02, 2022 14:43

Post » Pt paź 21, 2022 12:17 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

https://www.cattus.pl/product-pol-21-Po ... s-2kg.html

Proszę mi powiedzieć, ( pomijając że sucha), czy poziom wapnia i fosforu jest w porządku, czy jest dramat ?

gatiko

Avatar użytkownika
 
Posty: 7141
Od: Pt paź 03, 2014 10:24

Post » Sob paź 22, 2022 10:13 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

gatiko pisze:https://www.cattus.pl/product-pol-21-Power-of-Nature-Natural-Cat-Meadowland-Mix-Sucha-karma-dla-kota-Kurczak-Indyk-Losos-2kg.html

Proszę mi powiedzieć, ( pomijając że sucha), czy poziom wapnia i fosforu jest w porządku, czy jest dramat ?

Wg mnie, niezaleznie od stosunku wapnia do fosforu, fosforu jest zdecydowanie za dużo.
Looknij na liste karm mokrych z niskim fosforem (dla porównania): viewtopic.php?f=36&t=213355

Poza tym piszesz w wątku nerkowym, więc nie bardzo można "pominąć że sucha" - nie rozumiem, dlaczego chcesz dawać suchą karmę kotu z problemem z nerkami? Jest to wysoce niewskazane - chyba że coś przeoczyłam?
Psikutka po 20 latach i 7 miesiącach juz tylko w moim sercu

Jeżyk in heaven...

Sosemigo

 
Posty: 111
Od: Nie lis 27, 2011 19:43

Post » Sob paź 22, 2022 10:24 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Kredka_2019 pisze:Cześć,

od czasu zdiagnozowania mojej koteczki minął prawie rok, wyniki coraz gorsze, 3.10.2022 przy moczniku 35,9mmol/l(norma 5,00-11,3)kreatyninie 303,7mikromol/l(n 1,00-168,00) potas 4,32 mmola/l(3,00-4,8), fosfor 1,50mmol/l(0,800-1,90)wapń 2,60mmol/l(2,30-66,0) białko całkowite 86,0g/l(57,0-94,0)- morf- eryt. 8,11T/l(5,00-10,00)hematokryt 28,2%(30,00-44,00)hemogl 12,1g/dl(9,00-15,00)leukoc 5,46 G/l(6,00-11,00)MCH MCV MCHC- wyszły zafałszowane bo pobrano za mało krwi.
Badanie moczu z 3.10.2022:
Gęstość względna 1.014 1.025 - 1.060
Barwa moczu Żółta
Przejrzystość Lekko mętny
pH 7,0
Białko 37.0 mg/dl
Glukoza w moczu Nieobecna ( - )
Związki ketonowe Nieobecne ( - )
Barwniki krwi Obecne ( ++ )
Barwniki żółciowe Nieobecne ( - )
Urobilinogen W normie
Osad moczu Mierny, żółty
Nabłonki wielokątne Pojedyncze w prep.
Nabłonki okrągłe Pojedyncze w prep.
Leukocyty 0 - 1 wpw
Erytrocyty 20 - 30 wpw
Erytrocyty opis

Świeże
Zmienione
Wyługowane
Wałeczki Nie znaleziono
Kryształy Nie znaleziono
Flora bakteryjna Mierna
Kreatynina w moczu
Kreatynina 70.0 mg/dl 90.0 - 405.0
Białko/kreatynina 0.52 0.00 - 0.60

USG ale to z 8.lipca.2022 -wszystko w normie a opis nerek:- Nieznacznie pomniejszone obie nerki o wymiarach lewa 3,16x2,33cm oraz prawa o śr 3,01x2,26cm, miedniczki obu nerek nie poszerzone, zaburzony stosunek kora-rdzeń(pogrubienie cz. korowej), w lewej nerce widoczna mała torbiel o śr 2,7cm, w pęcherzu moczowym brak widocznego osadu, dostępny fragment cewki moczowej nieposzerzony.

USG pęcherz moczowy: Wypełniony znaczną ilością aechogennego moczu, ściana
pęcherza prawidłowej budowy.
USG nerki i nadnercza: Oba nadnercza niepowiększone o zachowanym
prawidłowym kształcie
USG narząd rozrodczy Nie badano
USG żołądek i jelita:. Żołądek i uwidocznione odcinki jelit cienkich o prawidłowej
budowie warstwowej. Żołądek wypełniony nie wielką ilością gazu. Bliższa ściana
narządu widoczna w badaniu prawidłowej budowy .Uwidoczniono ujścia dwunastnicy
z odźwiernika, bez cech niedrożności, następnie pętle jelita cienkiego wypełnione
prawidłową ilością gazu i treści pokarmowej, ujście biodrowo-ślepo-okrężnicze
prawidłowe, prawidłowe masy kałowe w okrężnicy i prostnicy.
USG wątroba: Narzad o prawidłowej wielkości. Echogeniczność prawidłowa, narząd
heteroechogenny. Unaczynienie prawidłowe. Pęcherzyk żółciowy o hiperechogennej.
W świetle pęcherzyka nie wielka ilość osadu.
USG śledzona: Narzad o prawidłowej wielkości.
Echogeniczność i echostruktura prawidłowa. Brak zmian ogniskowych. Utkanie naczyniowe prawidłowe.
USG trzustka: Trzustka prawidłowej wielkości, budowa miąższu jednorodna.
USG jama otrzewnej/opłucnej: Tłuszcz kreskowy o prawidłowej echogenności.
USG przestrzeń zaotrzewnowa: Okolica rozwidlenia aorty; ww. chłonne biodrowe
prawidłowe.

Zalecono mi jedynie podawanie Lespewetu i podtrzymano zalecenie podawania Renalvetu(poza tym dieta nerkowa- czego już nie stosuję); koteczka dodatkowo ma plazmocytarne zapalenie dziaseł ?wg 1 weta a wg 2 weta eozynofilowe zapalenie jamy ustnej(ten wet oczyścił zęby) ? Zero kroplówek bo kot jest w dobrej formie. Kontrole co 3 miesiące.. Podawałam vivomix i zapach mocznika był jakby mniej wyczuwalny ale ... wet mnie zrugał, że sama leczę. 15.10 kotula miała wylew do oka(od razu do weta, pomiar ciśnienia wszystko ok, kot widzi, dostał kropelki przeciwbólowo-przeciwzapalne dicloabak do zakraplania i zalecenie dalszej diagnostyki - ze wskazaniem że to nowotwór-prawdopodobnie nerki!!!!)

Koteczka w ciągu roku straciła ponad kilogram mc- teraz wazy 3100 g. Dostaje do jedzenia to co chce zjeść + wyłapywacz fosforu. Pędzluję jej dziąsła preparatami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi dostępnymi w aptece na ile mi pozwoli(bez chlorheksydyny- chociaż jest idealna bo rozprawia się też z płytką nazębną). To dzikusek, który dopiero zaczyna ufać człowiekowi. Potrafi mnie jeszcze podrapać i ugryźć ale tak w miarę delikatnie. W przeciągu roku roku 2 badania usg i wszystko ok... a teraz okazuje że prawdopodobnie ta torbiel się zezłośliwiła?!

Rozpisałam się ale...potrzebuję rady, w tym tygodniu idę na kolejne badania krew + mocz + usg i chciałabym wymusić na wecie płyn do kroplówkowania. Z tego co czytam na forum , nawadnianie przynosi dobre efekty i koty z mniejszym poziomem mocznika są kroplówkowane. Czytałam, że nie powinno podawać się środków moczopędnych kotu który nie dostaje kroplówki, mój wet twierdzi, że lespewet "powoduje usuwanie mocznika przez zwiększenie diurezy i nie odwadnia" i nie mam konsultować się u dr Google! Co robić odstawić te tabletki czy podawać 2xdz.? No i 2 kwestia czy nerka z nowotworem nie powinna się powiększać? I czy zabieg usunięcia takiej zmiany będzie możliwy/czy to ma sens?( pytam bo 25.09 po 3 letniej walce z chłoniakiem jelita przegraliśmy ale wygrał bilans korzyści dla kotki z leczenia paliatywnego). Testy FIV neg, FeLV dod.(te będę jeszcze powtarzać). Zaczęłam podawać wit E i czekam na HMB i olej z kryla.

Możecie coś doradzić co powinnam jeszcze dodatkowo zrobić, muszę działać.
Będę wdzięczna za wszelkie rady.

Hej, ja nie jestem lekarzem więc nie będę się bawić w analize i doradzanie, ale wiem jedno, jesli wskazówki weta są dla Ciebie, niejasne, sprzeczne lub nie wydają CI się wiarygodne, zmień weta, bo wygląda na to, że Twój kot będzie potrzebował dłuższego zaopiekowania. i dobrze, zebyś ufała jego decyzjom, a nie pytała na forum, czy podac lek czy odstawić (to nie zarzut, tylko pomyśl, że tak może być każdorazowo).

A czy Twoja kicia miała badaną tarczycę i ciśnienie krwi?
U nas chudnięcie było związane z nerkami plus nieuregulowaną tarczycą. A ten wylew do oka , zupełnie po laicku, łączy mi się z ciśnieniem (wet straszył mnie taką opcją, zanim Psikuta nie dostała leków na obniżenie ciśnienia)
Psikutka po 20 latach i 7 miesiącach juz tylko w moim sercu

Jeżyk in heaven...

Sosemigo

 
Posty: 111
Od: Nie lis 27, 2011 19:43

Post » Sob paź 22, 2022 22:36 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Dziękuję za odzew dziewczyny....tak na szybko piszę z telefonu....

Badanie T4 i usg tarczycy-ok . Ciśnienie jest badane na każdej wizycie. Nie upieram się :) do stosowania suchej, zalecanej przez veta nefrologa karmy która miała przy gryzieniu 'wspierać' czyszczenie zębów A przy okazji jest niskofosforowa i ma dobre żródło białka.

Tak panikuję i proszę o rady bo czytając Wasze wypowiedzi widzę ogromną wiedzę w praktyce.

Index Cap 48,41mg/dl.

Karmię gotowanym mięsem, próbowałam ją przekonać do niskofosforowych karm gotowych włączając renalowe ale wyniosłam wolnobytkom, nie chce ich jeść.
W kryzysie blenduję surowe i mieszam z wodą. Jak jestem w domu to do jedzonka daję po trochu renalvet. Zostawiam jej w miseczce porcyjkę mięska ale nie mogę wlać nawet kropli renalvetu bo nie ruszy.

Fosfor- czyli powinnam zapytać weta, dzięki co kilka par oczu to nie 2;)

Źle to ujęłam, nie powinnam pytać czy coś podawać czy czy nie. To moja decyzja co zrobię:)Nie mogę zmienić weta bo to jedyny nefrolog w moim mieście. Są jeszcze 2 lekarki zajm. się nerkami ale nie znalazłam o nich żadnej opinii. Moje ograniczone zaufanie do wetów wynika ze złych doświadczeń.

Dzięki i miłego wieczorku dla Wszystkich 4nożnych i2nożnych

Dzisiaj kotulek dostał 1/4 tabletki mirtazepiny na pobudzenie apetytu i to wszystko ( do domu wetka już nie dała bo dostał też zastrzyk na pobudzenie odbudowy mięśni).

Mała zjadła 50g mięsa naraz!!!!

Kredka_2019

 
Posty: 16
Od: Wto sie 02, 2022 14:43

Post » Nie paź 23, 2022 9:32 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Karmienie kota nerkowego surowym lub gotowanym niesuplementowanym mięsem to bardzo zły pomysł. Oprócz tego, że u kota nerkowego pilnujemy niskiego fosforu, musi być też odpowiedni stosunek wapnia do fosforu. W surowym mięsie jest fosfor, ale nie ma wapnia. Kot pierwotny w naturze dostarczał sobie tego wapnia, zjadając też kości.

Jeśli kot chętnie je mięso, to możesz pomyśleć o przejściu na dietę BARF lub jej gotowany odpowiednik. Możesz sobie informacji na ten temat poszukać w internecie, ale najlepiej, żeby pierwszy przepis ułożył Ci doświadczony dietetyk.

paranoiczna_paranoja

 
Posty: 106
Od: Pon paź 28, 2019 14:47

Post » Nie paź 23, 2022 10:10 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Sosemigo pisze:
gatiko pisze:https://www.cattus.pl/product-pol-21-Power-of-Nature-Natural-Cat-Meadowland-Mix-Sucha-karma-dla-kota-Kurczak-Indyk-Losos-2kg.html

Proszę mi powiedzieć, ( pomijając że sucha), czy poziom wapnia i fosforu jest w porządku, czy jest dramat ?

Wg mnie, niezaleznie od stosunku wapnia do fosforu, fosforu jest zdecydowanie za dużo.
Looknij na liste karm mokrych z niskim fosforem (dla porównania): viewtopic.php?f=36&t=213355

Poza tym piszesz w wątku nerkowym, więc nie bardzo można "pominąć że sucha" - nie rozumiem, dlaczego chcesz dawać suchą karmę kotu z problemem z nerkami? Jest to wysoce niewskazane - chyba że coś przeoczyłam?

Dziekuje i wiem gdzie pisze i wiem,gdzie pytam
Mokre podaje,siłowo ,znaczy strzykawka

Jest to mocni stresujące dla kotki. Jeśli potrafisz ,to możesz mojej kotce przemówić do rozsądku ,ze NIE POWINNA jeść suchego .
Pracowałam nad tym od lat ,żeby jadła tylko mokre i mięso
To,ile dostaje strzykawka (ostatnio ze stresu zwraca ),jest stanowczo za mało
Nawet jak nie zwraca
Mam ja zagłodzić ?
Dla mnie to tez stres,bo wolałabym żeby jadks to, ci ja chce
W niczym nie pomaga mi ,biczowanie się
Prosiłam o analizę i poradę

gatiko

Avatar użytkownika
 
Posty: 7141
Od: Pt paź 03, 2014 10:24

Post » Nie paź 23, 2022 21:56 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

gatiko, zerknij na kicikot.com, znajdziesz tam odpowiedź na pytanie w artykule o karmach suchych :)

paranoiczna_ paranoja, mięso zanim ugotuję kroję na małe kawałki i je moczę ponad godzinę, następnie gotuję 2 krotnie- takie są zalecenia dla chorych z pchn, celem jest obniżenie zawartości fosforu, po ugotowaniu dodaję felini renal wg zaleceń producenta. Masz rację, nie uwzględniłam tak ważnego parametru Ca:P, skupiłam się na eliminacji fosforu. Pogadam z dietetykiem o supl i ewentualnie dodam ludzki preparat z węglanem lantanu do wiązania fosforu- nawet nie wiesz jak ciężko będzie mi przekonać wetkę! Już mam wpisane w karcie, że nie stosuję diety nerkowej

Kredka_2019

 
Posty: 16
Od: Wto sie 02, 2022 14:43

Post » Nie paź 23, 2022 22:30 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

gatiko pisze:
Sosemigo pisze:
gatiko pisze:https://www.cattus.pl/product-pol-21-Power-of-Nature-Natural-Cat-Meadowland-Mix-Sucha-karma-dla-kota-Kurczak-Indyk-Losos-2kg.html

Proszę mi powiedzieć, ( pomijając że sucha), czy poziom wapnia i fosforu jest w porządku, czy jest dramat ?

Wg mnie, niezaleznie od stosunku wapnia do fosforu, fosforu jest zdecydowanie za dużo.
Looknij na liste karm mokrych z niskim fosforem (dla porównania): viewtopic.php?f=36&t=213355

Poza tym piszesz w wątku nerkowym, więc nie bardzo można "pominąć że sucha" - nie rozumiem, dlaczego chcesz dawać suchą karmę kotu z problemem z nerkami? Jest to wysoce niewskazane - chyba że coś przeoczyłam?

Dziekuje i wiem gdzie pisze i wiem,gdzie pytam
Mokre podaje,siłowo ,znaczy strzykawka

Jest to mocni stresujące dla kotki. Jeśli potrafisz ,to możesz mojej kotce przemówić do rozsądku ,ze NIE POWINNA jeść suchego .
Pracowałam nad tym od lat ,żeby jadła tylko mokre i mięso
To,ile dostaje strzykawka (ostatnio ze stresu zwraca ),jest stanowczo za mało
Nawet jak nie zwraca
Mam ja zagłodzić ?
Dla mnie to tez stres,bo wolałabym żeby jadks to, ci ja chce
W niczym nie pomaga mi ,biczowanie się
Prosiłam o analizę i poradę

Hej, rozumiem. Nie miałam nic złego na myśli.

Jeśli chodzi o przestawienie kota z suchego na mokre to ja zastosowałam się do zasady znalezionej kiedyś na forum i udało się i wydaje mi się, że to jedyny sensowny sposób.
Kot ma świetny węch i dopóki czuje w domu chrupki to nie tknie się mokrej karmy, jeśli za nią nie przepada.
Zatem to co trzeba zrobić to wynieść z domu całą suchą karmę - ale tak calkiem, nie że tylko schować w najwyższej szafce czy coś . Wynieść z domu do piwnicy, do koleżanki itp.
I dopiero wtedy zacząć z mokrą. Kot dobrowolnie się nie zagłodzi (o ile nie jest fatalnym stanie chrobowym) I nie czując suchego alternatywy, skapituluje.
Nakładasz małe porcje i czekasz. Możesz go postawić przy misce (nie zmuszać dalej). On odchodzi, karma schnie. Tak będzie ;) za chwilę on znów się domaga jedzenia, więc wyrzucasz to wyschnięte, nakładasz nową świeżą porcję i znów mu pokazujesz. Że to jedyna jego opcją.
W końcu zje.
Możesz też rozważyć dosmaczenie po wierzchu czymś co lubi.
Ja próbowałam kilka rzeczy:
- gęsi smalec
- masło
- olej z łososia
- renalvet
- kozie kolostrum w proszku
- mięso liofilizowane pokruszone
- żółtko jaja
Tylko to wszystko pod warunkiem, że nie ma w domu suchej karmy.
W trakcie takiego dnia, żeby kita nie zaglodzic, w miedzyczasie można dać żółtko na spodek (bez tej błonki) lub trochę miękkiego masła, może być wymieszane z BB Recovery żeby podbić kaloryke. Ew jeszcze jogurt bez laktozy (o ile jadł do tej pory i mu nie szkodzi).
Psikutka po 20 latach i 7 miesiącach juz tylko w moim sercu

Jeżyk in heaven...

Sosemigo

 
Posty: 111
Od: Nie lis 27, 2011 19:43

Post » Wto paź 25, 2022 21:10 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Słuchajcie, jakie są teraz opcje do zbijania mocznika?
Przekopałam wątki i większość polecanych pro/prebiotyków NIE JEST dostępna nigdzie do kupienia (Biopron, Symbiotic). Co zatem jest dostepne? Co stosujecie?
Czy jedyną opcją jest ten Azodyl?
Psikutka po 20 latach i 7 miesiącach juz tylko w moim sercu

Jeżyk in heaven...

Sosemigo

 
Posty: 111
Od: Nie lis 27, 2011 19:43

Post » Wto paź 25, 2022 21:42 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Nam wetka zalecała Vivomaxx w kroplach. Niestety nie wypowiem się o skuteczności, bo nie zdążyłam zastosować.
Ostatnio edytowano Wto paź 25, 2022 21:45 przez fili, łącznie edytowano 1 raz
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Wto paź 25, 2022 21:44 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Można jeszcze próbować Flory Balance.

Ostatnio też przeprowadzono badania, z których wynika, że oprócz probiotyków jeszcze betaina może obniżać mocznik (spójrz sobie tu: https://journals.plos.org/plosone/artic ... ne.0268624).

Kiedyś gdzieś też spotkałam się z zaleceniem podawania chlorelli jako potencjalnie obniżającej mocznik, ale nie mogę znaleźć źródła.

paranoiczna_paranoja

 
Posty: 106
Od: Pon paź 28, 2019 14:47

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości