Wątek cukrzycowy IX

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Śro lis 18, 2020 8:59 Re: Wątek cukrzycowy IX

levii pisze:(...) Po ukluciu ucha igłą 0,8mm krwi nie ma, albo jest jej bardzo mało. (...)

Jeśli nie masz specjalnych preferencji odnośnie marki glukometru, to według dokumentacji OneTouch Select Plus potrzebuje 1 μl krwi do pomiaru, a Accu-Chek Performa 0,6 μl.

Wojtek

 
Posty: 27310
Od: Śro wrz 03, 2003 3:43
Lokalizacja: Warszawa - Birmanowo

Post » Śro gru 09, 2020 15:01 Re: Wątek cukrzycowy IX

Cześć, cześć :)
Trafiłam do Was przez wrzut na jakiejś psiej stronie. Z tego co udało mi się wyczytać jesteście oblatani w obsłudze najsłodszych zwierząt.

Ja co prawda nie mam kota, ale słodkiego psa. Mniej więcej od maja próbujemy okiełznać cukrzycę u niego. Przeszliśmy w październiku na insulinę ludzką.

I teraz najważniejsze: kopnęłam się w nazwie insuliny, weterynarz wypisał receptę, ja wykupiłam i dopiero dwa dni później przy chęci wymiany wkładu ogarnęłam, że to nie ta insulina, którą podajemy. W związku z tym, czy ktoś tu z obecnych nie używa na przykład insuliny NovoRapid? Albo ma pomysł co z nią zrobić? Bo jednak szkoda dawać ją do utylizacji, skoro jeszcze śmierdzi nowością.

cholerka

 
Posty: 1
Od: Śro gru 09, 2020 14:54

Post » Śro gru 09, 2020 17:41 Re: Wątek cukrzycowy IX

Pierwsze slysze o takiej insulinie ale pewnie to jakas odmiana jednej z tych dwoch bazowych (Lantus, Levemir).
Ale pewnie sa tez jakies "psie" fora i tam sa cukrzykowate psy. Moze tam popytaj?
Swoja droga to zdaje sie ze jest specjalna insulina dla psow, Caninsuline, wiec nie wiem czemu przepisano te ludzka?
W wypadku kotow sprawa jest jasna - inny metabolizm i psia za szybko sie wchalaniala, wiec dostaja ludzka, ktora jest dla nich lepsza.
Obrazek


Ludzie, którzy nie lubią kotów, w poprzednim życiu musieli być myszami.

Lifter

Avatar użytkownika
 
Posty: 4382
Od: Pt sie 09, 2013 10:47
Lokalizacja: Wrocław

Post » Sob gru 26, 2020 13:24 Re: Wątek cukrzycowy IX

Witam,
w środę otrzymałam wyniki panelu geriatrycznego mojego 10-letniego Etrusia.
Okazało się, że ma cukrzycę.
W poniedziałek robimy mu krzywą glikemiczną.
Pytanie, co do diety.
Wet oczywiście zalecił podawanie karmy weterynaryjnej, której nie jestem zwolennikiem, czytając ich skład.
Moje pytanie- czym karmicie ? jakieś suplementy ?
Koty dostają mięso (indyka), cosma nature oraz suchą karmę greenwoods.

Basia_G

Avatar użytkownika
 
Posty: 8733
Od: Śro paź 02, 2002 15:33
Lokalizacja: Poznań

Post » Sob gru 26, 2020 15:57 Re: Wątek cukrzycowy IX

Basia_G pisze:Witam,
w środę otrzymałam wyniki panelu geriatrycznego mojego 10-letniego Etrusia.
Okazało się, że ma cukrzycę.
W poniedziałek robimy mu krzywą glikemiczną.
Pytanie, co do diety.
Wet oczywiście zalecił podawanie karmy weterynaryjnej, której nie jestem zwolennikiem, czytając ich skład.
Moje pytanie- czym karmicie ? jakieś suplementy ?
Koty dostają mięso (indyka), cosma nature oraz suchą karmę greenwoods.


1. Zarejestruj sie tutaj - specjalistyczne forum dla kocich cukrzykow: http://www.kotycukrzycowe.pl - dowiesz sie wszystkiego co potrzebujesz i 1000 rzeczy, o ktorycvh nie masz pojecia obecnie, a powinnas. (Co mowie bez zlosliwosci, a jako posiadacz (byly...) kota-cukrzyka). Szczegolnie zanim zaczniesz insulinoterapie, poczytaj o dawkowaniu, bo nasi weci lecza cukrzyce wedle wytycznych z lat 90 XX wieku i w efekcie startuje zwykle od bardzo duzych dawek insuliny, jak na kota (ze nie wspomne o przepisywaniu im insuliny dla psow - Caninsuliny - zamiast skuteczniej dzialajacych na koty ludzkich odmian (levemir, lantus). Wiec jak wet ci kaze dawac na poczatek 2x dziennie 2 jednostki (i to jeszcze Caninsuliny) to lepiej zmienic weta...


2. Co do diety, to KARMA MOKRA to podstawa, nawet gowniana karma mokra jest lepsza niz "weterynaryjna sucha".
Ostatnio edytowano Nie gru 27, 2020 16:45 przez Lifter, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek


Ludzie, którzy nie lubią kotów, w poprzednim życiu musieli być myszami.

Lifter

Avatar użytkownika
 
Posty: 4382
Od: Pt sie 09, 2013 10:47
Lokalizacja: Wrocław

Post » Sob gru 26, 2020 16:02 Re: Wątek cukrzycowy IX

@Lifter- dzięki :)

Basia_G

Avatar użytkownika
 
Posty: 8733
Od: Śro paź 02, 2002 15:33
Lokalizacja: Poznań

Post » Sob gru 26, 2020 16:07 Re: Wątek cukrzycowy IX

Nie ma za co, w razie czego pytaj - na miare tego co wiem postaram sie pomoc.
Obrazek


Ludzie, którzy nie lubią kotów, w poprzednim życiu musieli być myszami.

Lifter

Avatar użytkownika
 
Posty: 4382
Od: Pt sie 09, 2013 10:47
Lokalizacja: Wrocław

Post » Nie lut 07, 2021 12:39 Re: Wątek cukrzycowy IX

Basia_G pisze:Witam,
w środę otrzymałam wyniki panelu geriatrycznego mojego 10-letniego Etrusia.
Okazało się, że ma cukrzycę.
W poniedziałek robimy mu krzywą glikemiczną.
Pytanie, co do diety.
Wet oczywiście zalecił podawanie karmy weterynaryjnej, której nie jestem zwolennikiem, czytając ich skład.
Moje pytanie- czym karmicie ? jakieś suplementy ?
Koty dostają mięso (indyka), cosma nature oraz suchą karmę greenwoods.

z karmą trzeba trochę poeksperymentować, bo czasami nie wiadomo dlaczego jedna pomaga utrzymać cukier na w miarę wyrównanym poziomie, a inna wywala cukier w kosmos
niektóre koty cukrzycowe da się utrzymać na barfie, a ja swojemu podawałam mięso (lub chrupki) przy hipoglikemii, bardzo ładnie i szybko podnosiły mu cukier
najlepiej znaleźć jakąś niskokaloryczna karmę mokrą i na niej jechać
ja napędzałam kota z cukrzycą Animondą Carny, i jakos 5,5 roku pożył, jadł dużo, więc na karmienie droższą bym nie wyrobiła
ja polecam glukometr Optiom Xido, potrzebuje stosunkowo mało krwi i łatwo nagarnąć paskiem krew z ucha

Kocurro

 
Posty: 11392
Od: Nie sty 11, 2004 20:31
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo

Post » Nie maja 23, 2021 1:50 Re: Wątek cukrzycowy IX

Od prawie roku opiekuje sie cukrzykowym kotem, ktory jest u mnie na tymczasie. Ze wzgledu na kiepskie wyniki krwi zabieg kastracji (w tym celu zostal zlapany) oraz zabieg stomatologiczny byly przesuwane, ale już dluzej nie mozna odwlekac czegos co i tak jest nieuniknione i wetka zdecydowala, ze robimy to teraz. Niestety nie mozemy ustabilizować zarowno cukrzycy jak i trzustki, oprocz tego kocurek ma jeszcze inne problemy (nie do konca wyjasnione), ale teraz nie o tym chcialam pisac. Na oba zabiegi jestesmy umowieni na poniedzialek i nie wiem co robic - czy przed zabiegiem podac insuline czy nie? Wiadomo, ze przed narkozą kot musi byc na czczo 12h a to dosc ryzykowne, zeby w tej sytuacji podawać insuline... Maksio zwykle wieczorem ma nizsze wyniki (czasami zbyt niskie, żeby podac insuline np. dzisiaj mial 143), a rano wyzsze (ostatnio poranne pomiary wskazują ok. 400 :(). Nie mam pojecia, co robic? Jestem przerazona :strach:

Kate23

 
Posty: 837
Od: Sob wrz 13, 2003 15:05
Lokalizacja: Gdynia

Post » Nie maja 23, 2021 6:20 Re: Wątek cukrzycowy IX

Sprawdz wyniki rano - jak beda wysokie to podaj, mozna zmniejszyc dawke, ale generalnie wysoki cukier = podanie isuliny.
Obrazek


Ludzie, którzy nie lubią kotów, w poprzednim życiu musieli być myszami.

Lifter

Avatar użytkownika
 
Posty: 4382
Od: Pt sie 09, 2013 10:47
Lokalizacja: Wrocław

Post » Sob paź 30, 2021 19:51 Re: Wątek cukrzycowy IX

Witajcie,
Mój 13 letni kocur został niedawno zdiagnozowany z cukrzycą. Mieszkamy za granicą, weci tu nie są zbyt chętni do działania poza standardowymi procedurami. Póki co zmieniliśmy karmę z suchej na mięso (barf). Nie wiem jaki wpływ miało to na cukier bo glukometr kupiliśmy już po zmianie,ale kot zdecydowanie odzyskał siły I humor. Plan weta jest następujący - w środę rano mamy dostarczyć kota wraz z jedzeniem i zostawić go u nich aż do wieczora w celu zrobienia krzywej glukozy. Nie podoba mi się ten plan, ale nie mamy wyboru, nie zgadzają się na zrobienie krzywej w domu. Ponoć jest to zbyt niebezpieczne. Rozważam szukanie innego weta,ale tylko, jeśli jest to naprawdę niezbędne - mieszkamy w małej miejscowości, wyboru w okolicy nie mamy a dojazdy daleko z chorym kotem i małymi dziećmi niezbyt mnie pociągają. Wet chce rozpocząć caninsulin. Czytałam, że to nie najlepsze rozwiązanie... Czy waszym zdaniem warto to zrobić? Czy naciskać na inną?
Wg badań krwi morfologia jest w normie ( poza cukrem oczywiście), nerki i tarczyca w normie. Moczu nie badali.
Druga sprawa- czy możecie opisać mi życie z kotem cukrzycowym? Jak czesto I kiedy mierzycie cukier, jak czesto I w jakim celu wizyty u weta? Chcę mieć porównanie, bo tutejszym wetom niestety nie ufam

mmk

 
Posty: 3153
Od: Sob lis 28, 2009 22:42

Post » Sob paź 30, 2021 19:56 Re: Wątek cukrzycowy IX

mmk pisze:Witajcie,
Mój 13 letni kocur został niedawno zdiagnozowany z cukrzycą. Mieszkamy za granicą, weci tu nie są zbyt chętni do działania poza standardowymi procedurami. Póki co zmieniliśmy karmę z suchej na mięso (barf). Nie wiem jaki wpływ miało to na cukier bo glukometr kupiliśmy już po zmianie,ale kot zdecydowanie odzyskał siły I humor.


Niewatpliwie. Sucha karma to kopalnia weglowodanow.

Plan weta jest następujący - w środę rano mamy dostarczyć kota wraz z jedzeniem i zostawić go u nich aż do wieczora w celu zrobienia krzywej glukozy. Nie podoba mi się ten plan, ale nie mamy wyboru, nie zgadzają się na zrobienie krzywej w domu. Ponoć jest to zbyt niebezpieczne.


Brednia totalna, co w tym niebezpiecznego? Poza tym kot w obcym miejscu bedzie zestresowany i tym samym cukier mu skoczy.
Rozważam szukanie innego weta,ale tylko, jeśli jest to naprawdę niezbędne - mieszkamy w małej miejscowości, wyboru w okolicy nie mamy a dojazdy daleko z chorym kotem i małymi dziećmi niezbyt mnie pociągają. Wet chce rozpocząć caninsulin. Czytałam, że to nie najlepsze rozwiązanie... Czy waszym zdaniem warto to zrobić? Czy naciskać na inną?


Zdecydowanie. Lantus jest duzo lepszy, caninsulin to psia insulina, a koty maja innym metabolizm.

Wg badań krwi morfologia jest w normie ( poza cukrem oczywiście), nerki i tarczyca w normie. Moczu nie badali.
Druga sprawa- czy możecie opisać mi życie z kotem cukrzycowym? Jak czesto I kiedy mierzycie cukier, jak czesto I w jakim celu wizyty u weta? Chcę mieć porównanie, bo tutejszym wetom niestety nie ufam


Zycie z cukrzykiem to co najmniej 2x dziennie badania cukru i 2x dziennie wstrzykiwanie insuliny - o stalych porach. Swiatek, piatek i niedziele - o tej samej godzine, co 12 godzin. Wizyty u weta - to juz zalezy, ja robilem raz 1-2 miesiace wizyty kontrolne. Krotko mowiac - bedziesz musiala dopasowac swe zycie do kociej choroby. U mnie oznaczalo to codziennie wstawianie o 6 rano - tzn. w weekendy, bo w dni pracujace i tak wstawalem wczesniej. Chyba, ze sie z domownikami dogadasz i bedziesz dzielic z nimi ten obowiazek.

Generalnie: zmien weta, i poszukaj w tym watku wiele razy podawanego przeze mnie linku do forum posiweconego tylko kotom cukrzycowym. Tam cie dziewczyny wyedukuja raz-dwa.

http://www.kotycukrzycowe.pl/
Obrazek


Ludzie, którzy nie lubią kotów, w poprzednim życiu musieli być myszami.

Lifter

Avatar użytkownika
 
Posty: 4382
Od: Pt sie 09, 2013 10:47
Lokalizacja: Wrocław

Post » Sob paź 30, 2021 20:22 Re: Wątek cukrzycowy IX

Dzięki za szybką odpowiedź.
Tego się właśnie obawiałam. W poniedziałek podzwonię po okolicy i popytam czy ktoś będzie sklonny działać inaczej. Prawdopodobnie nie uda się znaleźć weta, który byłby sklonny stosować Lantus- to lek ludzki, a wiec wg tutejszego prawa może być stosowany u zwierząt tylko, jeśli inne leki nie działają. Wymaga to od weta wypełnienia i wysłania formularzy z podaniem przyczyny, której u nas nie ma, bo dopiero zaczynamy. Naszą opcją jest ProZinc, zdaje się mało popularny w Polsce

mmk

 
Posty: 3153
Od: Sob lis 28, 2009 22:42

Post » Sob paź 30, 2021 21:12 Re: Wątek cukrzycowy IX

mmk pisze:Dzięki za szybką odpowiedź.
Tego się właśnie obawiałam. W poniedziałek podzwonię po okolicy i popytam czy ktoś będzie sklonny działać inaczej. Prawdopodobnie nie uda się znaleźć weta, który byłby sklonny stosować Lantus- to lek ludzki, a wiec wg tutejszego prawa może być stosowany u zwierząt tylko, jeśli inne leki nie działają. Wymaga to od weta wypełnienia i wysłania formularzy z podaniem przyczyny, której u nas nie ma, bo dopiero zaczynamy. Naszą opcją jest ProZinc, zdaje się mało popularny w Polsce


NO to coz, trzeba zaczac od tej caninsuliny.
Ciekawe jak beda dawkowac i co z robieniem zastrzykow....
Tak czy siak szybko rejestruj sie na tym forum, to najlepsze co mozna zrobic,
Obrazek


Ludzie, którzy nie lubią kotów, w poprzednim życiu musieli być myszami.

Lifter

Avatar użytkownika
 
Posty: 4382
Od: Pt sie 09, 2013 10:47
Lokalizacja: Wrocław

Post » Nie lis 21, 2021 17:55 Re: Wątek cukrzycowy IX

mmk pisze:Naszą opcją jest ProZinc, zdaje się mało popularny w Polsce

Przeczytalam w necie opis i moze to lepsza opcja niz caninsulin? Jest to insulina przeznaczona tylko dla kotów i jest rekombinowaną insuliną ludzką.

Dla kotow lepsza jest insulina ludzka niz psia. Odradza sie stosowanie caninsulin, najczesciej stosowane są Lantus lub Levemir. Z tego co rozumiem ProZinc jest chyba blizej do tych dwóch niż do caninsulin...? Nie znam sie na tyle dobrze, zeby w tej kwestii doradzać. Jesli sie myle, to proszę, niech mnie ktoś poprawi.

P.S. Kilka miesiecy temu pytalam czy przed narkozą podać insulinę. Doniosę tylko, ze u Maksia udalo sie uzyskać remisje i już od czerwca nie podajemy w ogole insuliny :D Zabieg stomatologiczny i kastrację przeszedł dobrze, bez komplikacji. Pozbył sie prawie wszystich zebów. Praktycznie od razu po zabiegu cukry zaczely sie powoli stabilizowac, a miesiac po byly juz w normie :D Nie chce zapeszyć, ale teraz glukoza waha sie miedzy 70-90 (wczesniej dochodzilo nawet do 500). W ostatnich badaniach fruktozamina tez miescila sie w normie (w gornej granicy, ale normie) :D Oczywiscie caly czas na diecie (wylacznie mokre z weglowodanami ponizej 10). Niestety, trzustka nadal jest kiepska, wskaznik trzustkowy ciągle podwyzszony wskazujacy na zapalenie, no i troche pogorszyly sie nerki (lekko podwyzszona kreatynina i mocznik). Oby remisja byla trwała i żeby tylko teraz coś innego sie nie przyplątało... :(

Kate23

 
Posty: 837
Od: Sob wrz 13, 2003 15:05
Lokalizacja: Gdynia

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości