Wątek cukrzycowy IX

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pon kwi 22, 2013 22:58 Wątek cukrzycowy IX

Ostatnio edytowano Nie wrz 29, 2013 21:15 przez Tinka07, łącznie edytowano 5 razy
Disclaimer: Nie jestem lekarzem weterynarii i moje porady na forum miau.pl nie zastąpią konsultacji ze specjalistą.

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy

Post » Pon kwi 22, 2013 22:59 Re: Wątek cukrzycowy IX

Przedstaw swojego słodkiego kota

Odpowiedzi na poniższe pytania mogą pozwolić nam na poukładanie sobie wiadomości na temat choroby Twojego kota cukrzycowego, mogą być punktem wyjścia do szukania jej zależności, przyczyn i skutków.

Jako przykład wymieńmy choćby kamień nazębny, zapalenie dziąseł i zepsute zęby. Bez usunięcia tych stanów zapalnych w organizmie trudne jest ustalenie optymalnej dawki insuliny przez lekarza weterynarii. Innym przykładem jest tzw. cukrzyca posterydowa, występująca u niektórych kotów po dłuższej lub nawet jednorazowej kuracji sterydami. Znane są przypadki i to również z naszego wątku, że po pewnym czasie dzięki odpowiedniej insulinoterapii nastąpiła remisja choroby.

Napisz wszystko, co wiesz. Jeśli nie znasz odpowiedzi na któreś z pytań, nic nie szkodzi. Pomiń je po prostu.


Nasze pytania do Ciebie

Kot czy kotka? –
Jak się nazywa? –
Czy jest wykastrowany? –
Ile ma lat? –

Kiedy zdiagnozowano cukrzycę? –
Na podstawie jakich badań zdiagnozowano cukrzycę? –
Czy zrobiono badanie fruktozaminy? / Jaki był wynik? –

Kiedy rozpoczęto insulinoterapię? –
Jaką insulinę zalecił lekarz przy rozpoczęciu insulinoterapii? –
Jaką dawkę startową zalecił lekarz? –
Raz dziennie czy dwa razy dziennie? –
Jaką podajesz aktualnie insulinę i jaką dawkę? –
Raz dziennie czy dwa razy dziennie? –
Jakich używasz insulinówek? –
Czy mierzysz u kota cukier glukometrem? –
Jeśli tak, to jakim? –
Jak często robisz pomiary glukometrem? –
Jaki jest aktualny poziom glukozy we krwi? –
Czy monitorujesz mocz Twojego kota na obecność ketonów? –

Czy kot dostaje lub dostawał sterydy? –
Czy robione były badania tarczycy (test T4)? / Jaki był wynik? –
Czy występuje u Twego kota neuropatia (osłabienie kończyn, chwiejny chód)? –

Ile ważył Twój kot przed diagnozą? –
Ile ważył, gdy zdiagnozowano cukrzycę? –
Ile waży teraz? –
Jaką podajesz karmę? –
Mniej więcej ile podajesz karmy i w jakich odstępach czasowych w ciągu dnia? -
Czy karmisz przed podaniem insuliny, czy po? –
Jakiej konsystencji i jakiego koloru jest stolec? Ciemny i twardy czy raczej jasny i rzadki? -

Czy Twój kot choruje też na coś innego? –
(np. astma, niewydolność nerek, schorzenia trzustki, schorzenia wątroby, problemy dermatologiczne, choroby serca, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, FIV, FeLV, zapalenie dziąseł itd.)
W jakim stanie jest uzębienie? –
Czy podajesz jakieś inne leki oprócz insuliny? Jeśli tak, to jakie? –

W czym moglibyśmy Ci pomóc? Opisz swój problem:

copyright by Tinka07
Ostatnio edytowano Czw maja 02, 2013 19:56 przez Tinka07, łącznie edytowano 1 raz
Disclaimer: Nie jestem lekarzem weterynarii i moje porady na forum miau.pl nie zastąpią konsultacji ze specjalistą.

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy

Post » Pon kwi 22, 2013 23:06 Re: Wątek cukrzycowy IX

ok przeskakuję tutaj :))




-----

dzienniczek Mieci: http://miecia.npage.de/get_file.php?id= ... vnr=283991
Ostatnio edytowano Wto kwi 23, 2013 0:41 przez agnesos, łącznie edytowano 1 raz

agnesos

 
Posty: 53
Od: Czw kwi 18, 2013 19:52

Post » Pon kwi 22, 2013 23:17 Re: Wątek cukrzycowy IX

agnesos pisze:ok przeskakuję tutaj :))

melduje się

Mamrot

 
Posty: 2549
Od: Pon wrz 21, 2009 12:38

Post » Wto kwi 23, 2013 2:13 Re: Wątek cukrzycowy IX

Hej ho ja chyba znalazłam strzykawki
http://medserwisdiagnostyka.pl/pl/p/Str ... -sztuk/125
pisze chyba bo ledwo juz kumam idę spaać
dobranoc

^..^fuksj@

 
Posty: 173
Od: Sob lis 10, 2012 2:15
Lokalizacja: Gliwice

Post » Wto kwi 23, 2013 6:47 Re: Wątek cukrzycowy IX

Ja też się melduję.

U Molka obecnie sprawa wygląda tak:
- PRE o 18.00 - cukier 144 - dostał 0,1U - bozita 150g
+ 4 - cukier 80 - dołożyłam Gourmet gold z kurczakiem - zjadł całą puszkę 85g.

Dzisiaj rano PRE - 120 - dostał kropelkę - bozita 100g + animonda classic 30g

Ciekawa jestem wieczornego pomiaru.

Molesław

 
Posty: 235
Od: Pon lut 11, 2013 14:28
Lokalizacja: Ostrołęka

Post » Wto kwi 23, 2013 8:36 Re: Wątek cukrzycowy IX

Witam,
może zacznę od początku....
Rok temu odszedł do kocich aniołów Mikesz mój 13 letni kocur(kastrat) ,późno odkryta cukrzyca ...walczyłam ,ale kwasica była silniejsza ,a ja bez doświadczenia ...Teraz od miesiąca walczę o Bachusa 10 lat też kastrat ,zaczął więcej pić ,robić siku jeść ,nie wychudł jednak jeszcze .Wspomnienia wróciły przypomniało mi się to czego nie zaobserwowałam ,gdy Mikesz był chory ,pobiegłam do Weterynarza ,pobranie krwi dało diagnozę-CUKRZYCA,ROZPŁAKAŁAM SIĘ. Wyniki były na tyle dobre ,że nie było takiego spustoszenia w organizmie jak z moim poprzednim kotem Mikeszem. Zakupiłam nawet Vet Pen nowość dla kotów do podawania insuliny ,ale insulina Caninsulin 40j.m według mojego krótkiego rozeznania nie działa na mojego Kota Tą insulinę dostaje ja rano 3 jednostki i wieczorem 2 jednostki.(Waga kota ok 5 kilo) a cukry 276,310 ,259,410 etc...raz było 149 ,mierze mu sama cukier zakupiłam glukometr .Wyczytałam na stronie ,że koty nie tolerują tej insuliny Caninsulin ,rozmawiałam już z weterynarzem o zmianie... kazał mi poczekać .A no co tu czekać ,aż kolejny kot pójdzie w zaświaty...((((.Mam pytanie a jakie insuliny sprawdzają się u kotów ,może doświadczenia innych w jakiś sposób naprowadzi mojego weterynarza ,nie jest uparty ,ale widzę ,że mu brak absolutnie doświadczenia.
Już zapisałam się na to forum i czytam.Co je mój kot...., karma dla cukrzyków Royal ,Purina ,nawet nie chce powąchać..haaaa)))) , uwielbia pierś z indyka, kurczaka,musi być świeża..)))no i wołowinka ,najlepiej smakuje mu stek z udźca wołowego cieniutko pokrojony.Grzeszy czasem ,bo lubi kocie mleko , i czasami robi wycieczkę do misek moich innych kotów,bo dodam mam jeszcze więcej kotów Lukasa-rudzielca 8 lat-kot kastrat , i Charlie14 lat -koteczka .Na parapet okna przychodzi jeszcze Beethoven lat chyba 5 ,sam mnie adoptował .Muszę doczytać się, ile powinien jeść mój kot w ciągu dnia ,tego nie wiem !,i może za dużo mu daję((((!,wcześniej jadł kiedy chciał ....i nie miałam kontroli ile on zjada w ciągu dnia .Dodam Bachusek to kot domowy , lubi też spacery po podwórku chodzi jak pies za człowiekiem , nie boi się psów-to raczej one się Go boją..))) ,i poluje na myszy ,choć ich nie je , ponieważ to ja dostaję je w prezencie hiiii)))))).
Czytam czytam i wciąż czytam ,bardzo pozytywne forum...)))

schnuki

 
Posty: 25
Od: Pon kwi 22, 2013 21:07

Post » Wto kwi 23, 2013 9:06 Re: Wątek cukrzycowy IX

schnuki pisze:Witam,
może zacznę od początku....
Rok temu odszedł do kocich aniołów Mikesz mój 13 letni kocur(kastrat) ,późno odkryta cukrzyca ...walczyłam ,ale kwasica była silniejsza ,a ja bez doświadczenia ...Teraz od miesiąca walczę o Bachusa 10 lat też kastrat ,zaczął więcej pić ,robić siku jeść ,nie wychudł jednak jeszcze .Wspomnienia wróciły przypomniało mi się to czego nie zaobserwowałam ,gdy Mikesz był chory ,pobiegłam do Weterynarza ,pobranie krwi dało diagnozę-CUKRZYCA,ROZPŁAKAŁAM SIĘ. Wyniki były na tyle dobre ,że nie było takiego spustoszenia w organizmie jak z moim poprzednim kotem Mikeszem. Zakupiłam nawet Vet Pen nowość dla kotów do podawania insuliny ,ale insulina Caninsulin 40j.m według mojego krótkiego rozeznania nie działa na mojego Kota Tą insulinę dostaje ja rano 3 jednostki i wieczorem 2 jednostki.(Waga kota ok 5 kilo) a cukry 276,310 ,259,410 etc...raz było 149 ,mierze mu sama cukier zakupiłam glukometr .Wyczytałam na stronie ,że koty nie tolerują tej insuliny Caninsulin ,rozmawiałam już z weterynarzem o zmianie... kazał mi poczekać .A no co tu czekać ,aż kolejny kot pójdzie w zaświaty...((((.Mam pytanie a jakie insuliny sprawdzają się u kotów ,może doświadczenia innych w jakiś sposób naprowadzi mojego weterynarza ,nie jest uparty ,ale widzę ,że mu brak absolutnie doświadczenia.
Już zapisałam się na to forum i czytam.Co je mój kot...., karma dla cukrzyków Royal ,Purina ,nawet nie chce powąchać..haaaa)))) , uwielbia pierś z indyka, kurczaka,musi być świeża..)))no i wołowinka ,najlepiej smakuje mu stek z udźca wołowego cieniutko pokrojony.Grzeszy czasem ,bo lubi kocie mleko , i czasami robi wycieczkę do misek moich innych kotów,bo dodam mam jeszcze więcej kotów Lukasa-rudzielca 8 lat-kot kastrat , i Charlie14 lat -koteczka .Na parapet okna przychodzi jeszcze Beethoven lat chyba 5 ,sam mnie adoptował .Muszę doczytać się, ile powinien jeść mój kot w ciągu dnia ,tego nie wiem !,i może za dużo mu daję((((!,wcześniej jadł kiedy chciał ....i nie miałam kontroli ile on zjada w ciągu dnia .Dodam Bachusek to kot domowy , lubi też spacery po podwórku chodzi jak pies za człowiekiem , nie boi się psów-to raczej one się Go boją..))) ,i poluje na myszy ,choć ich nie je , ponieważ to ja dostaję je w prezencie hiiii)))))).
Czytam czytam i wciąż czytam ,bardzo pozytywne forum...)))

Droga Schnuki!
masz rację - nie ma czasu na zastanawianie się !
jesli natychmiast nie zmienisz insuliny i dawkowani, karmienia - to będzie źle, coraz gorzej i trudniej będzie pomóc kotu.
Pierwsza sprawa to absolutne obniżenie dawek caninsilin.Kot waży 5 kg i dostaje 5 jednostek na dobę? to zdecydowanie za dużo conajmniej o połowe. Pierwsza sprawa to zatem obniżenie dawek i ich wyrównanie, czyli co 12 godzin taka sama ilość. druga kwestia do pilnego załatwienia to odstawienie całkowite suchej karmy ( a szczególnie karmy pod tytułem Diabetic).
Tu wszyscy zaczynali od caninsulin ponieważ weci w Polsce w 99 % nie maja pojęcia o leczeniu cukrzycy u kotów. Ja sama tak ddokładnie jak Ty zaczynałam i po miesiącu caninsulin przeszłam na insulinę levemir - wet poprostu przyjął do wiadomości zmianę insuliny, upewnił się że podaję odpowiednimi strzykawkami i odpowiednia minimalna startową dawkę. Jeśli juz wiesz, zecukrzyca zabija i chceszpomóc drugiemu kotu to musisz podjąć decyzje, pomozemy Ci tu przejść przez trudy początkowe, potem będziesz smigała! Pomiary glukometrem w domu, odpowiednia insulina, strzykawki odpowiednie, karma i reżim ilościowo czasowy - dają wspaniały efekt.

Mamrot

 
Posty: 2549
Od: Pon wrz 21, 2009 12:38

Post » Wto kwi 23, 2013 9:34 Re: Wątek cukrzycowy IX

schnuki!
Potrzebujesz naszej części edukacyjnej, która musiała na chwilę zniknąć.
Niech się odezwie do Ciebie ktoś, komu Tinka pozwoliła rozprowadzać swoje materiały i prześle Ci na maila. Wszystko sobie doczytasz i na spokojnie poukładasz w głowie :)

Karolcia i Dziki

 
Posty: 128
Od: Pt lut 22, 2013 19:31

Post » Wto kwi 23, 2013 9:41 Re: Wątek cukrzycowy IX

Hej schnuki,
witam i przepraszam, że wklejam tylko cytat.

W połowie 2012 r. pojawił się tzw. VetPen do caninsuliny. Mimo że weterynaryjny przemysł farmaceutyczny stara się nadążyć za nowoczesnymi trendami w diabetologii ludzkiej, produkt ten jest kolejnym niewypałem producenta. Niestety podziałka jest tak ustawiona, że dawkę Caninsuliny można modyfikować jedynie w krokach co 1 jednostkę.

      Obrazek
      Źródło:http://www.caninsulin-vetpen.de


Pozdrawiam serdecznie
Tinka

EDIT: Mam nadzieję, że możesz odbierać pw. Wysyłam Ci wiadomość.
Disclaimer: Nie jestem lekarzem weterynarii i moje porady na forum miau.pl nie zastąpią konsultacji ze specjalistą.

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy

Post » Wto kwi 23, 2013 10:00 Re: Wątek cukrzycowy IX

schnuki, nie ma co płakać. Jeśli głównym problemem Twojego kota jest cukrzyca, to tak, jak powiedziały dziewczyny, wspólnie sobie tu z nią poradzimy. Na początek potrzebny Ci wet, który zapisze insulinę Lantus lub Levemir. Biegiem kup strzykawki, do których link podaje fuksja wyżej - biegiem, bo są w tym sklepie na wyczerpaniu, a poza tym chwilowo bardzo trudno je kupić. Zajrzyj do dzienniczków, które ludzie mają w podpisach i załóż taki dla swojego kota. Model "super premium" ma Karolcia i Dziki, ale możesz też założyć prosty dzienniczek w Wordzie - byle miał wszystkie potrzebne informacje. Dzienniczek będzie Ci bardzo potrzebny, żebyś miała ogląd leczenia i żeby inni mogli Ci pomagać.
Tinka zapewne wyśle Ci poradnik - lektura obowiązkowa. No i nie martw się za bardzo, znajdziesz tu dużo cennych informacji i gromadkę życzliwych ludzi.

Swoją drogą, ręce opadają co ci weci wyprawiają. Ciągle, niezmiennie to samo.
Obrazek

Małgorzata i Toffee

 
Posty: 525
Od: Śro kwi 25, 2012 21:58

Post » Wto kwi 23, 2013 10:07 Re: Wątek cukrzycowy IX

http://medserwisdiagnostyka.pl/pl/p/Str ... -sztuk/125

UWAGA! ZNALEZIONE W SIECI PRZEZ FUKSJE - ZAMAWIAJCIE! KUPUJCIE! NAPRAWDĘ SĄ PROBLEMY Z KUPNEM, WIĘC NIE MA CO - ZAMAWIAJCIE!!!

Mamrot

 
Posty: 2549
Od: Pon wrz 21, 2009 12:38

Post » Wto kwi 23, 2013 16:18 Re: Wątek cukrzycowy IX

Już nie ma :))

Filip2002

 
Posty: 12
Od: Nie kwi 21, 2013 15:34

Post » Wto kwi 23, 2013 16:33 Re: Wątek cukrzycowy IX

Filip2002 pisze:Już nie ma :))



Też zaglądałam parę godzin wcześniej i już się nie załapałam :(

agnesos

 
Posty: 53
Od: Czw kwi 18, 2013 19:52

Post » Wto kwi 23, 2013 16:49 Re: Wątek cukrzycowy IX

meldujemy się z Patką. :)
niestety ma biegunkę... nie dostała niczego nowego do jedzenia, nie podpiła wody z kwiatów, nie zjadła niczego dziwnego, a biegunka jest. nie jakaś bardzo bardzo bardzo wodnista, ale jednak jest to biegunka, okresliłabym jako płynna pastę. i bardzo ciemny kolor. od mniej więcej dwu dni. lekarka dała diarsanyl. ktoś to zna i coś mi może napisać? albo może macie jakiś pomysł, co mogło tą biegunke wywołać?

LeiaSW

 
Posty: 169
Od: Sob mar 02, 2013 14:58
Lokalizacja: Zgierz

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości