jak sobie ułatwić podawanie wlewów niespokojnym kotom

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pt sty 06, 2012 13:30 jak sobie ułatwić podawanie wlewów niespokojnym kotom

znowu będą autocytaty z tego wątku:
viewtopic.php?f=1&t=126408&p=7954664&hilit

:arrow: Można spróbować sposobu "na torbę transportową". Jeśli takową mamy, to dobrze, jeśli nie spróbujmy z dowolną torbą turystyczną otwieraną na suwak od góry.
Najlepiej by było urządzić w niej kocie legowisko, wtedy będzie się kotu kojarzyła również z azylem a nie tylko z miejscem tortur.

Kota wsadzamy do środka, on ma ograniczone pole manewru, a my dojście od góry, do karczku. Można kota dodatkowo skierować główką "do kąta", czyli lekko zasunąć mu zamek błyskawiczny nad głową.
Generalnie - zauważyłam, że jakiekolwiek ograniczenie przestrzeni pomaga, np. pudło kartonowe z dojściem od góry.

:arrow: Jeszcze inny sposób, to wzięcie kota na kolana na czas wlewu i owinięcie mu szyi długim miękkim szalikiem. Oczywiście nie chodzi o to, żeby kocia przydusić! ale ograniczyć ruchliwość. Takoż: szalik dwa razy dookoła kociej szyjki (można jeden zwój przeprowadzić pod przednimi łapkami), robi się duży kłąb z przodu kota. Końce szalika do lewej dłoni, a prawą mamy na wlew.

:arrow: No i zawsze działa spokojna nieustępliwość: ja wiem, że kot musi dostać wlew, i on w końcu też wie, że ja wiem i że on musi. I że będę próbować, aż do skutku. Opór jest strategią nie przynoszącą pożądanego efektu. :wink:

:arrow: Bardzo dobrze działa wypracowanie rytuału (ale na to, wiadomo, trzeba czasu), tzn. dawanie wlewów zawsze w tym samym miejscu i o tej samej porze. Kot wie, że "biorą go na męki" tylko tam i wtedy, a że po ich zakończeniu ma na jakiś czas święty spokój.

:arrow: Ściskanie i masowanie kotu skóry na karku przed wkłuciem.
Cmoktanie/gadanie/śpiewanie zwierzowi w trakcie zabiegu.
"koty są muzykalne" mawiał jeden z moich wetów robiąc ww nad panikującym i wierzgającym zwierzem, które faktycznie się uspokajało i zaczynało mu przysłuchiwać.

:arrow: Ściągnąć regulator przepływu jak najniżej.
W tym aparacie (bez tzw.łącznika):
http://www.doz.pl/apteka/p14241-Przyrza ... igly_1_szt
da się to zrobić niemal do samej igły, wtedy wszystkie kluczowe elementy: kot, igła, regulator są w jednym miejscu i łatwo lewą dłonią naciągnąć skórę na karku kota i cały czas trzymając, prawą wbić igłę i kciukiem otworzyć przepływ.
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23782
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Pt sty 06, 2012 17:06 Re: jak sobie ułatwić podawanie wlewów niespokojnym kotom

Dzięki za pomysły, myślę, że skorzystam.
Męczę się z dwoma kotami, które podczas kroplówek przeistaczają się w tygrysy...
...

CoToMa

Avatar użytkownika
 
Posty: 34546
Od: Pon sie 21, 2006 14:34

Post » Pt sty 06, 2012 21:59 Re: jak sobie ułatwić podawanie wlewów niespokojnym kotom

Kilka pomysłów na gadzety unieruchamiające kota (w j. ang., ale z licznymi ilustracjami) http://www.vetmed.wsu.edu/ClientED/cat_restraint.aspx
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16114
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Czw sty 19, 2012 21:52 Re: jak sobie ułatwić podawanie wlewów niespokojnym kotom

No prosze, pare wskazówek a tak mogą upiększyć życie :) i oszczędzić Kicie i mnie he he, dzięki
Obrazek

shejker

 
Posty: 4
Od: Czw sty 19, 2012 21:32




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 67 gości