TECHORG

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pt sty 06, 2012 21:34 Re: TECHORG

pixie65 pisze:
aassiiaa pisze:
pixie65 pisze:Mam taką bardzo wstępną propozycję indeksu:


Będziesz prowadzić wątek Nerkowego ABC? Jak tak, to załóż go, a ja podkleję.

Poczekajmy chwilę bo PcimOlki coś wspominał, że indeksuje wątki.
I może najpierw tutaj ustalimy zarys a potem dopiero się założy ten wątek.

Ano. Część 5,6 i 7.
Spis poruszonych w wątkach zagadnień (nie wszystkich) z odnośnikami do postów. Na razie jestem na 60 str. 6 cz., więc nieco jeszcze potrwa - zwłaszcza, że dzis już nic nie zrobię.

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Pt sty 06, 2012 22:29 Re: TECHORG

ana pisze:pixie fajnie. :)
a ja mam jeszcze jeden pomysł/prośbę
starajmy się używać, w miarę możliwości, wyrażeń potocznych, zwłaszcza w tytułach wątków.

Pamiętajmy, że na forum trafiają ludzie zwykle w potężnym stresie i dopiero zdobywający wiedzę. Muszą mieć czas i na oswojenie się z sytuacją, i na zdobycie podstaw, a "szyfrowanie" tekstów nadmierną liczbą skrótów i terminów naukowych nie ułatwia zrozumienia i zwykle pogłębia dół, w jaki człek wpada w obliczu choroby pupila.

Zawsze można termin medyczny czy skrót wrzucić w nawiasie, albo odwrotnie - w nawiasach dawać rozwinięcia skrótów i znaczenie trudniejszych słów, gdy po raz pierwszy pojawiają się w tekście.

W tytułach mogą się nie zmieścić.
Wysiłek konieczny do napisania UUTI vs. "bakteryjna infekcja górnych dróg moczowych" itp. jest dla mnie znacząco inny.
Celem jest wsparcie wysiłku opiekuna przy ratowamiu przyjaciela, przez dostarczenie informacji w tym pomocnych.
Nie jest natomiast celem program "ty tu sobie leż i pachnij, a my przez net wyleczymy twojego kota".
Jeśli opiekun nie potrafi korzystać z indeksu, wątpię by potrafił podjąć właściwe działania i decyzje.
Natomiast instrukcja/FAQ dla nieobeznanych była by wskazana.

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Sob sty 07, 2012 14:50 Re: TECHORG

Ja bym chciałabym założyć na tym podforum normalny wątek, dla normalnych ludzi, którzy szukają pomocy w chwili gdy spada na nich diagnoza - twój kot ma pnn. Gdzie wszystko będzie opisane po ludzku i zrozumiałe dla kogoś kto nigdy się zetknął z tym podłym choróbskiem. Bez udziału przemądrych i wszystkowiedzących, pokrzykujących i zabijających użytkownika natłokiem informacji oraz epatujących niezrozumiałymi normalnie terminami. Gdzie nie będzie się ścigać i tępić kogoś, kto użyje terminu "płukanie" zamiast "nawadnianie" i w ogóle krzyczeć na osoby i tak w trudnej sytuacji i w szoku. Gdzie nie będzie nakazów, tylko rady, nawet stanowcze ale RADY; bo mam nadzieję, że różnica jest zrozumiała? Gdzie nie będzie wielu negatywnych zjawisk, które jakiś czas temu zaczęły rządzić watkiem nerkowców.
Później, gdy ktoś zechce zostać kolejnym forumowym specjalistą, będzie mógł sobie dowoli buszować po szczegółowych watkach. Ale poczatek powinien być inny.

Zacytowałam z tego wątku
Beata pisze:mnie sie wydaje, ze to pokazuje, ze taki osobny dzial nie ma sensu...
pewne choroby lacza sie z innymi - jak sa na ogolnym forum Koty, to przynajmniej mozna sobie wyszukac rozne opinie i rozumowanie, tutaj jak widac sie nie da...


I skomentuję - faktycznie, też uważam, że taki dział, monstrualny nie ma chyba sensu. Poza tym przerażona jestem tym, co zrobiliście z normalnego wątku dla nerkowców. Już się na ten temat wypowiadałam, więc nie będę się powtarzać. Ale w klimacie tej monstrualności jest dokładnie właśnie protokół anestezji, czy faktycznie wyobrażacie sobie chadzanie z czymś takim pod pachą do weta? :roll:
Dedykacja specjalna - kto się tłumokiem urodził, walizką nigdy nie będzie!

casica

Avatar użytkownika
 
Posty: 49062
Od: Pt mar 30, 2007 22:12
Lokalizacja: Łódź

Post » Sob sty 07, 2012 16:29 Re: TECHORG

Jestem za- poproszę też o wątek "Pitu-pitu"- taki do gadania o codziennym dniu i do pitolenia o koteckach. Myślę, że wątek "nienaukowy" przyda się o wiele większej ilości osób... Bo kto z nas wykorzysta protokół anestezji? Jeżeli już nawet się zdarzy konieczność narkozy to ile razy nam się to przyda? A co robić zaraz po diagnozie- z kotem w kryzysie, kiedy kota mdli, wymiotuje, nie chce jeść, nie radzimy sobie z zastrzykami, kroplówkami ? Tego na podforum nie ma... A to jest właśnie rola opiekunów- codzienne życie z chorym kotem....

PS. Też się już nie odzywam na wątku nerkowców i ogólnie na podforum bo poraża mnie jednak poziom agresji i napastliwości.
Do zobaczenia Yennefer- czekaj na mnie w bytowniku przy ognisku.
10.02.2013 mój świat się zawalił.

Kto Ci tam Krokerku brzuch miętosi? Komu ćwierkasz? Do kogo się przytulasz w nocy? W czyich ramionach czujesz się bezpieczny?
09.11.2015r. odszedł Kroker

Slonko_Łódź

 
Posty: 5664
Od: Pt cze 10, 2005 7:36
Lokalizacja: Łódź

Post » Sob sty 07, 2012 16:46 Re: TECHORG

Dziewczyny, nie proście o wątki, tylko je śmiało zakładajcie. :)
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23807
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Sob sty 07, 2012 17:17 Re: TECHORG

Dobry pomysł z tymi wątkami pragmatycznymi, też uważam, że powinnyście założyć.
Obrazek

magicmada

Avatar użytkownika
 
Posty: 14567
Od: Śro paź 05, 2005 19:10
Lokalizacja: moose county

Post » Sob sty 07, 2012 18:34 Re: TECHORG

ana pisze:Dziewczyny, nie proście o wątki, tylko je śmiało zakładajcie. :)

Założę więc taki watek, oczywiście to trochę potrwa bo muszę sobie wszystko poukładać i przemyśleć.
Łącznie z tytułem :)
Dedykacja specjalna - kto się tłumokiem urodził, walizką nigdy nie będzie!

casica

Avatar użytkownika
 
Posty: 49062
Od: Pt mar 30, 2007 22:12
Lokalizacja: Łódź

Post » Sob sty 07, 2012 18:40 Re: TECHORG

:ok:
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23807
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Sob sty 07, 2012 19:04 Re: TECHORG

casica pisze:Poza tym przerażona jestem tym, co zrobiliście z normalnego wątku dla nerkowców.


Napiszę jako osoba, która szukała tamtym wątku jakoś informacji.
I nie znalazłam nic, co byłoby mi pomocne.
Szczerze.
Nie da się przez niego przebrnąć bez doktoratu z nefrologii.
Parę szkół człowiek pokończył, głupi nie jest, ale w wątku poczułam się jak ćwierćinteligent.

Zaczęłam szperać w tym podforum i powtarzany jest ten sam błąd.
Wątki są pisane specjalistycznym językiem, dla kogoś kto już dużo, albo bardzo dużo o chorobie wie.
Aż strach zadać pytanie, bo może okazać się zbyt banalne i oczywiste :?
Karolina

karolinah

 
Posty: 7630
Od: Wto gru 05, 2006 17:05

Post » Sob sty 07, 2012 19:18 Re: TECHORG

Pcimol, comprendo? :twisted:
Właśnie o tym pisałam. 8)

I na BARDZO serio.
Jeśli chcemy być edukatorami to na NAS spoczywa obowiązek takiego formułowania informacji, żeby dotarły do odbiorcy i przyniosły oczekiwany efekt.
Nauczyciela, który używa hermetycznego języka, nie jest wrażliwy na tempo przyswajania uczniów najpierw skłania się do popracowania nad warsztatem, a jeśli to nic nie da, wy%*&^( się z pracy. :wink:

Ja wiem, że to nie "praca", tylko wolontariat, niemniej jeśli stawiamy sobie za cel informować opiekunów nerkowców, musimy się dostosować do Nich.

Więc należy ponieść ten "Wysiłek konieczny do napisania UUTI vs. "bakteryjna infekcja górnych dróg moczowych" " choć "jest dla mnie znacząco inny". Bo dla nas on sobie może być "znacząco inny", natomiast dla zdołowanego, spanikowanego człeka czytanie postów ze słowniczkiem w ręku jest, zwłaszcza na początku, dużym obciążeniem.
:(

A przecież
Celem jest wsparcie wysiłku opiekuna przy ratowaniu przyjaciela, przez dostarczenie informacji w tym pomocnych.

więc należy pisać tak, żeby ten cel osiągnąć. :mrgreen:

Oczywiście można sobie super fachowo pogadać, ale dobrze potem wniosek napisać przystępniej.
Tak sobie myślę.
Ostatnio edytowano Sob sty 07, 2012 19:24 przez ana, łącznie edytowano 2 razy
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23807
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Sob sty 07, 2012 19:22 Re: TECHORG

Tym bardziej, że zwykle opiekunowie chorych zwierząt nie mają czasu, żeby przyswajać wiedzę czasem bardzo odległą od ich specjalności. A w zasadzie nie opiekunowie nie mają czasu, a ich chore zwierzęta.
Moja pierwsza kocia miłość
za TM
Obrazek Obrazek
Nie tworzysz świata, jest on zastany. Można tylko ruszyć tyłek i coś zmieniać. (Anda)

kota7

Avatar użytkownika
 
Posty: 12351
Od: Czw sty 27, 2005 20:19

Post » Sob sty 07, 2012 19:29 Re: TECHORG

karolinah pisze:Nie da się przez niego przebrnąć bez doktoratu z nefrologii.
Parę szkół człowiek pokończył, głupi nie jest, ale w wątku poczułam się jak ćwierćinteligent.

Zaczęłam szperać w tym podforum i powtarzany jest ten sam błąd.
Wątki są pisane specjalistycznym językiem, dla kogoś kto już dużo, albo bardzo dużo o chorobie wie.
Aż strach zadać pytanie, bo może okazać się zbyt banalne i oczywiste :?


Co do zasady się zgadzam tylko jak dla mnie wątki pisane są PSEUDOspecjalistycznym językiem- najprostsze zdania są tak formułowane, żeby stwarzać pozory naukowości. Śmieszy mnie to bo ludzie naprawdę wykształceni i inteligentni potrafią pisać i mówić tak, żeby zrozumiał cieć i chłopek małorolny (bez urazy). Cieszę się, że Yennefer zachorowała kiedy jeszcze odzywali się tutaj "niefachowcy"- bez nich Yenny by nie było a ja załamałabym się po tygodniu....
Do zobaczenia Yennefer- czekaj na mnie w bytowniku przy ognisku.
10.02.2013 mój świat się zawalił.

Kto Ci tam Krokerku brzuch miętosi? Komu ćwierkasz? Do kogo się przytulasz w nocy? W czyich ramionach czujesz się bezpieczny?
09.11.2015r. odszedł Kroker

Slonko_Łódź

 
Posty: 5664
Od: Pt cze 10, 2005 7:36
Lokalizacja: Łódź

Post » Sob sty 07, 2012 19:32 Re: TECHORG

karolinah pisze:(...)
Aż strach zadać pytanie, bo może okazać się zbyt banalne i oczywiste :?

Zawsze można przynajmniej spróbować.
Nie ma głupich pytań.
Sporo rozmów odbywa się też na PW.

Ja powiem szczerze nie rozumiem takiego podejścia "to nie ma sensu".
Zawsze istnieje możliwość nie brania udziału w przedsięwzięciu albo zaproponowania czegoś z sensem, choćby kolejnego wątku pitolącego.
Nie widzę tutaj żadnych przeszkód.
Ale irytuje mnie kiedy niejako przy okazji kwestionowana jest zasadność dzielenia się wiedzą, która czerpana jest z przyzwoitych źródeł a nie poprzestawania na tym co zwykle jest nam oferowane w gabinetach wet.
Ta wiedza przydaje się choćby po to, żeby wiedzieć o co zapytać.
Niekoniecznie po to, żeby samodzielnie prowadzić leczenie.
I nie ma żadnego przymusu korzystania z niej.
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Sob sty 07, 2012 19:42 Re: TECHORG

pixie, myślę, że nie ma co wałkować tematu, czy forum ma sens, czy nie. Przepisowe 15+ osób się zgłosiło, więc forum ma prawo bytu.
Amen.

A teraz porostu zajmujmy się jego funkcjonowaniem.
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23807
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Sob sty 07, 2012 19:50 Re: TECHORG

Po mojemu, ma sens, nawet jeśli tekst jest dla mnie za trudny.
Dzisiaj jest za trudny, ale mam potrzebę, to do niego wrócę, poszukam, pomyślę. Za jakiś czas stanie się zrozumiały.
Zawsze lepiej mieć możliwość "doumienia się" na za trudnym tekście, niż wcale.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13727
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: kasiek1510, Zeeni i 147 gości