Protokoł anestezji dla kotów nerkowych

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Śro sty 04, 2012 21:13 Protokoł anestezji dla kotów nerkowych

Protokół nerkowy wg. "Anesthesia for the Pet Practitioner".

Obrazek

- Bladder rupture by cystocentesis is rare, while anesthesia death in patients with urethral obstruction is common. Goal is to lower the potassium level.
- The most common ECG abnormalities are due to hyperkalemia (ECG abnormalities: bradycardia, 1st degree AV block, dropped P waves, spiked T waves) need to be corrected prior to heavy sedation or general anesthesia.
- If the patient is "shocky," anesthesia is contraindicated. Correct shock prior to induction. Propofol should be administered slowly to effect to minimize adverse cardiovascular effects. Bradycardia may develop after rapid administration.
- Perform a complete physical examination and pre-anesthetic blood work prior to any pre-anesthetic or anesthetic drug administration.
- Pre-anesthesia blood work includes a CBC with differential and Internal Organ Function Screen.
- Maximum dose of Butorphanol is 5 mg. Additional amounts of Butorphanol at a pre-anesthetic dose may be given every 1-2 hrs as needed for post surgical pain control.
- Premedications administered SQ or IM may need to be diluted before administration to improve drug uptake. Minimum total volume administered should be 0.5-3 ml depending on patient size. Dilute with sterile water to final desired volume.
- Allow 30 minutes for premeds to take effect prior to induction of general anesthesia.
- Assess cardiovascular parameters after premeds have taken effect and prior to induction.
- Assess depth of immobilization; some patients can be intubated without further induction agents.
- These Pets generally require much lower doses of both induction agents and general anesthetics than healthy Pets. Error on the side of caution.
- If premeds given > 3 hrs prior to induction, repeat premeds at 1/2 dose 30 minutes prior to induction.
- Sevoflurane concentration necessary to keep these patients in a general plane of anesthesia is usually significantly lower than a healthy Pet.
- If running Sevoflurane at 4% or above, look for system leaks, improper intubation, or inadequate oxygen flow rate.
- Antibiotics other than Cefazolin must be administered a minimum of 1 hr prior to anesthesia or following complete recovery.
- Critically ill patients may be slow to recover from anesthesia. Monitor and document TPR and other vitals frequently and provide supportive care as necessary.
Ostatnio edytowano Śro sty 04, 2012 23:10 przez PcimOlki, łącznie edytowano 2 razy

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Śro sty 04, 2012 21:14 Re: Protokoły anestezji

Miejsce na ew. przekład.
Ostatnio edytowano Śro sty 04, 2012 23:10 przez PcimOlki, łącznie edytowano 1 raz

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Śro sty 04, 2012 22:54 Re: Protokoły anestezji

PcimOlki, bardzo Cię proszę o przetłumaczenie zamieszczonych przez Ciebie cytatów. Jeśli ma to służyć ogółowi, to tłumaczmy proszę źródła. W przeciwnym razie taki wątek jest bez sensu. Po niemiecku mogłabym też od razu wstawić kilkanaście protokołów dla kotów nerkowych, cukrzycowych, cukrzycowo-nerkowych, starszych, starych i bardzo starych.

Komu takie wiadomości pomogą? Może elicie, ale na pewno nie Kowalskiemu lub Kozłowskiemu, ludziom, którzy szukają rzetelnych informacji po polsku. Osoby znające angielski takie linki znajda sobie sami, bez Twojej pomocy.

Pozdrawiam serdecznie
Tinka
Disclaimer: Nie jestem lekarzem weterynarii i moje porady na forum miau.pl nie zastąpią konsultacji ze specjalistą.

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy

Post » Śro sty 04, 2012 23:03 Re: Protokoły anestezji

Tinka07 pisze:PcimOlki, bardzo Cię proszę o przetłumaczenie zamieszczonych przez Ciebie cytatów. Jeśli ma to służyć ogółowi, to tłumaczmy proszę źródła. W przeciwnym razie taki wątek jest bez sensu. Po niemiecku mogłabym też od razu wstawić kilkanaście protokołów dla kotów nerkowych, cukrzycowych, cukrzycowo-nerkowych, starszych, starych i bardzo starych.
Bardzo cię proszę, o nie stawianie mi żądań tego rodzaju. Nie tylko ja znam angielski, więc nic się nie stanie, gdy zrobi to ktokolwiek inny, jeśłi uzna za stosowne.

Tinka07 pisze:.. Osoby znające angielski takie linki znajda sobie sami, bez Twojej pomocy.
Powodzenia. Szczególnie te osoby, które mają umierającego kota i szukają tego na wczoraj.

Bardzo cię proszę, o unikanie prób regulowania całokształtu wedle własnych wyobrażeń. Jeśli sobie życzysz, mogę skasować część dot. cukrzyków, bo zapewne masz lepszą i przetłumaczoną dla Kowalskiego. Mi się jednak wydaje, że Kowalski anestezji przeprowadzał samoręcznie nie będzie - no ale to pewne nie jest. W każdym razie, ja na pewno nie.

P.S> Szczególnie fajnym zadaniem będzie przełożenie tekstów na bitmapie.

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Śro sty 04, 2012 23:25 Re: Protokoł anestezji dla kotów nerkowych

Myślę, że protokół po angielsku jest o wiele lepszy niż brak protokołu. Podejrzewam jednak, że znajomość angielskiego wśród wetów nie jest oszalamiająco powszechna...
Mogłabym spróbować potłumaczyć, ale tylko "na rybkę", po mnie, a przed zamieszczeniem na wątku, musiałby ktoś przejrzeć i poprawić po weterynaryjnemu, bo ja się mogę domyślać, że "relaxation" w protokole to bardziej zwiotczenie niż odprężenie, ale nie mam pewności...
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16114
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Śro sty 04, 2012 23:34 Re: Protokoł anestezji dla kotów nerkowych

Tinka, wstaw po niemiecku. Z podaniem źródła.
Wielu polskich vetów zna niemiecki lepiej od angielskiego.
Nie sądzę, żeby jakikolwiek odpowiedzialny lekarz usypiał do zabiegu zwierzę w oparciu o amatorskie tłumaczenia w necie.
Pcim ma rację - nam się ta wiedza nie przyda w praktyce. Mamy ją zanieść wetowi. Z podaniem źródła.
A vet zrobi z tym, co uzna za słuszne.
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23782
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Śro sty 04, 2012 23:36 Re: Protokoł anestezji dla kotów nerkowych

Taizu - przede wszystkim znaczna część znajduje się na bitmapie. Ja nie mam czasu na rzeźbienie w Corelu od nowa.

Ponadto, na podstawie powyższych postów, nie widzę możliwości współtworzenia forum z Tinką. Myśłałem, ze ona jednak się zmieniła, ale nic z tego. Jak bezczelnym trzeba być, by napisać jednego wieczoru posty powyżej oraz:

Tinka07 pisze:.Mam dobry materiał od swoich wetów (zgodzili się na moje tlumaczenie na polski i zamieszczenie na tym forum), ale od prawie roku nie mam czasu na tłumaczenie :| Wyciagam w razie potrzeby tylko fragmenty z ich artylułu. ....

W związku z tym skasowałem protokół kotów cukrzycowych i nie życze sobie wtracania się jej w organizacyjne sprawy i decyzje nerkowców. Niech sie rzadzi własną filozofią, która jest dla mnie niepojęta i nie poucza mnie o wyższości jej wetów nad innymi wetami. Natomiest nie będzie utrącać moich inicjatyw wedle swego widzimisię. Dlatego równiez nie będzie tutaj moderatorem.

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Śro sty 04, 2012 23:47 Re: Protokoł anestezji dla kotów nerkowych

O rany, Pcim, umieszczasz tu informacje dla chorych kotów, a nie dla ich opiekunów.
Pamiętaj.

A co do ocen osobowości forumowiczów...
Słuchaj, każdy z nas ma za uszami. :wink:
Ale chyba możemy się jako tako tolerować.
Nie podoba nam się styl czyichś wypowiedzi, to skupiamy się na meritum i tylko do niego odnosimy.




przywróć, to co usunąłeś.
Proszę. :(
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23782
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Śro sty 04, 2012 23:51 Re: Protokoł anestezji dla kotów nerkowych

PcimOlki, szkoda, że mnie nie zrozumiałeś. Wyłączam się na pewien czas. Muszę przemyśleć Twój wpis. Skrob swoją rzepkę na razie sam, ale tylko dla nerkowców.

Pozdrawiam ciepło
Tinka
Ostatnio edytowano Czw sty 05, 2012 0:19 przez Tinka07, łącznie edytowano 1 raz
Disclaimer: Nie jestem lekarzem weterynarii i moje porady na forum miau.pl nie zastąpią konsultacji ze specjalistą.

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy

Post » Czw sty 05, 2012 0:15 Re: Protokoł anestezji dla kotów nerkowych

ana pisze:O rany, Pcim, umieszczasz tu informacje dla chorych kotów, a nie dla ich opiekunów. ...
Umieszczam informacje dla kotów i nie godzę się na ich dyskredytację argumentacją:

- moi weci tak robią, więc jest to jedynie słuszne
- moge znaleźć tysiąc i wkleić (oczywiście nie wklejam, bo nie mam czasu)
- tym podobne kwiatki, których nie chce mi sie wynajdywać, ale mógłbym. (fajne - prawda)

Mam to w ****, bo jest to akcja dekonstruktywna. Albo się Tinka nauczy konstruktywnie wpółdziałać, albo działki DM i CRF będą ściśle rozdzielone. Nie ma prawa żądać prac polowych jak powyżej wedle swego widzimisię. Nie jestem jej podległym pieskiem na posyłki i niejednokrotnie przyłapałem ją na merytorycznych błędach. (ona mnie też, po prawdzie i to akurat jest ok, nic więcej)
Ostatnio edytowano Czw sty 05, 2012 0:37 przez lrafal, łącznie edytowano 1 raz
Powód: *

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Czw sty 05, 2012 0:30 Re: Protokoł anestezji dla kotów nerkowych

Voilà, to wedlug Twoje metody, PcimOlki :cry:

http://books.google.de/books?id=-jkjeAh ... er&f=false

Cała książka o anestezji i analgezji u małych zwierząt. Życzę przyjemnej lektury :D Mam przekelić po niemiecku protokoły? Chętnie, jeśli sobie tego zażyczysz.

Pozdrawiam ciepło
Tinka
Disclaimer: Nie jestem lekarzem weterynarii i moje porady na forum miau.pl nie zastąpią konsultacji ze specjalistą.

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy

Post » Czw sty 05, 2012 0:58 Re: Protokoł anestezji dla kotów nerkowych

Oczom nie wierzę 8O Porypało Was całkiem? Czy jedno i drugie nie może zachować tylko dla siebie osobistych animozji? :evil: Czy te jakieś porypane urazy muszą być widoczne, czy nie ma w Was jakiejś tolerancji i niezwracania na pierdoły uwagi? Szacunku do pracy innych? Do jasnej chol..., to jest dla kotów, dla wetów, którzy CHCĄ uaktualnić wiedzę :!: Daleko gdzieś powinniście mieć osobiste potyczki :!: Czy w końcu wszyscy mogą sie tego nauczyć :?: :?: :?: :(
Schowajcie emocje do kieszeni. Gdy trzeba podawać informacje, to emocje wprowadzają niepotrzebny zamęt. Najlepiej na sucho, bez dogryzania... No wymiękłam... :placz:
"Niektórym ludziom aż chce się przybić piątkę! ...W twarz. ... Krzesłem."
Obrazek
Obrazek
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Ludmiłku... [*] żegnaj Najukochańszy Przyjacielu...30.12.2011r.
Mikusiu... [*] Ty też...17.04.2013r.
Obrazek

Szejbal

 
Posty: 2215
Od: Czw maja 08, 2008 23:16
Lokalizacja: Krosno/ (czasem Rzeszów)

Post » Czw sty 05, 2012 9:26 Re: Protokoł anestezji dla kotów nerkowych

Ja też chciałabym, żebyście przestali się kłócić. Raczej nie wygląda to zachęcająco. Chcecie, aby koty ucierpiały, bo ludzie będą stąd wychodzić, nie widząc merytorycznych info, tylko przepychanki? Nie po to powstało to forum. Wrzućcie linki w języku angielskim, niemieckim. Pokażę te angielskie Alkowi, może mu się przydadzą w pracy.
Obrazek

magicmada

Avatar użytkownika
 
Posty: 14567
Od: Śro paź 05, 2005 19:10
Lokalizacja: moose county

Post » Pt sty 06, 2012 20:49 Re: Protokoł anestezji dla kotów nerkowych

mnie sie wydaje, ze to pokazuje, ze taki osobny dzial nie ma sensu...
pewne choroby lacza sie z innymi - jak sa na ogolnym forum Koty, to przynajmniej mozna sobie wyszukac rozne opinie i rozumowanie, tutaj jak widac sie nie da...

Beata

 
Posty: 31551
Od: Nie lis 03, 2002 18:58

Post » Pt sty 06, 2012 21:09 Re: Protokoł anestezji dla kotów nerkowych

Beata pisze:mnie sie wydaje, ze to pokazuje, ze taki osobny dzial nie ma sensu...
pewne choroby lacza sie z innymi - jak sa na ogolnym forum Koty, to przynajmniej mozna sobie wyszukac rozne opinie i rozumowanie, tutaj jak widac sie nie da...

Bzdura, ale każdy ma prawo do własnego zdania. Takie podforum ma sens i jest ogromnie potrzebne, dlatego tak proszę o spasowanie.

EOT
"Niektórym ludziom aż chce się przybić piątkę! ...W twarz. ... Krzesłem."
Obrazek
Obrazek
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Ludmiłku... [*] żegnaj Najukochańszy Przyjacielu...30.12.2011r.
Mikusiu... [*] Ty też...17.04.2013r.
Obrazek

Szejbal

 
Posty: 2215
Od: Czw maja 08, 2008 23:16
Lokalizacja: Krosno/ (czasem Rzeszów)

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości