Wątek cukrzycowy - V

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pt mar 16, 2012 23:41 Re: Wątek cukrzycowy - V

Mamrot, współczuję straty kotków :(

AgnieszkaMo, przykro, że śliczny rudy odszedł :(

Kocurro

 
Posty: 11393
Od: Nie sty 11, 2004 20:31
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo

Post » Sob mar 17, 2012 8:30 Re: Wątek cukrzycowy - V

Bardzo Wam współczuje utraty ukochanych futerek :( :( :(
ja do dziś pamiętam każdego z moich poprzednich kotów, każdą kocią indywidualność... :cry:



Wracając do mojego cukrzyka, potrzebuje pomocy.
Przypomnę - robiąc pomiary w zeszłą sobotę przy 0,75 jedn. Levemiru wyszło:
PRE 476
+2 357
+4 335
+8 307
Kolejne dni to poranne pre powyżej 500, tak samo wieczorne... już myślałam, żeby zwiększać dawkę...
A dziś rano 176! może coś przegapiłam...może doszło do kontrregulacji?
Czy i ile jednostki teraz podać? :|
Dodam, że nic specjalnego się nie wydarzyło, kot nie miał ani biegunki, ani nie wymiotował.
Obrazek

Inessa

 
Posty: 55
Od: Czw lut 02, 2006 0:48
Lokalizacja: Poznań

Post » Sob mar 17, 2012 9:09 Re: Wątek cukrzycowy - V

po godzinie 209 (podałam wcześniej 50g Animondy), nadal nie wiem jaką ilość insuliny podać :(
czytam o insulinie wg potrzeb...ale tylko dwa dni mam wolne, wiec od poniedziałku będzie problem.
Obrazek

Inessa

 
Posty: 55
Od: Czw lut 02, 2006 0:48
Lokalizacja: Poznań

Post » Sob mar 17, 2012 10:27 Re: Wątek cukrzycowy - V

Hej Inessa, sama nie wiem, ile podać. Byłabym jednak nieco ostrożna i podała nie więcej niż 0,5 jedn. Najwyżej będziesz mogła za 4-6 godzin coś dostrzyknąć.

Pozdrawiam
Tinka
Disclaimer: Nie jestem lekarzem weterynarii i moje porady na forum miau.pl nie zastąpią konsultacji ze specjalistą.

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy

Post » Sob mar 17, 2012 11:20 Re: Wątek cukrzycowy - V

Dzięki Tinko!!!!! :kotek:
o 10 podałam kolejne 50g Animondy nie mierząc cukru
o 11 pomiar wykazał 495 :| podałam 0,5 jedn. insuliny
Obrazek

Inessa

 
Posty: 55
Od: Czw lut 02, 2006 0:48
Lokalizacja: Poznań

Post » Sob mar 17, 2012 11:29 Re: Wątek cukrzycowy - V

U Agatki znów wieczorne i poranne PRE równe 8O

20.00 PRE 258 1j
8.00 PRE 258 1j

Wszystkie pomiary w ciągu dnia są w okolicach 210-230.

Edit : ... a przed chwilą o 12.00 - 134 :D i jeszcze duuuużo godzin do podania sterydu :D
Obrazek

Avian

Avatar użytkownika
 
Posty: 27170
Od: Śro lip 05, 2006 13:15
Lokalizacja: Poznań / Luboń

Post » Sob mar 17, 2012 18:38 Re: Wątek cukrzycowy - V

Mamrot, bardzo mi przykro , Zulusek [*]
AgnieszkaMo, również wyrazy współczucia , Duduś [*]

Też mam staruszków w domu... niestety i na nich przyjdzie kiedyś czas...
Eśkowe mruczanki: http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1& ... 0#p8422130
Borysowe mruczanki: http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=46&t=167143

Esiu [*]15.07.1995 - 02.01.2014r.... byłeś mi wschodem słońca i zachodem...
Borys [*] 2009 - 28.02.2019r. .. byłeś mi Najdroższym Towarzyszem ...

feniks32

 
Posty: 1506
Od: Pt gru 04, 2009 21:19
Lokalizacja: Kraków

Post » Sob mar 17, 2012 22:32 Re: Wątek cukrzycowy - V

Witam
Zarejstrowałam sie na forum ponieważ od 3 tyg posiadam cukrzyka. Kotka ma już 12 lat i od 3 tyg stwierdzoną cukrzyce. Poziom cukru badamy paseczkami na mocz bayera 2-3 razy dziennie zawsze jest wysoki są to 3-4 plusy na skali glukozy wiec max i 0-+/- przy ciałkach ketonowych. W tej chwili kotka dostaje 1 jednostkę na insulinówkach 40 insuliny canisulin co 12godzin. Problem pojawił się około 5 dni temu kiedy to kicia zaczęła załatwiać sie do 4 razy dziennie i to dość luźno, dziś już rzadko do tego doszło posikiwanie z krwią, weterynarze już nie mają pomysłu a ja się załamuję, dodam że w tej chwili kot piję więcej, apetyt ma dość duży. Może wy pomożecie bo już nie mamy pomysłu, jutro skonsultuję się z weterynarzem, ale może można coś jeszcze zrobić

Vista87

 
Posty: 33
Od: Sob mar 17, 2012 22:17

Post » Sob mar 17, 2012 23:59 Re: Wątek cukrzycowy - V

Hej Vista87, za mało podałaś informacji, żebym mogła Ci pomóc. Wypełnij proszę naszą ankietę ( 1. strona wątku).

Pozdrawiam ciepło
Tinka

PS:Posikiwanie z krwią to niepokojący objaw. Koniecznie trzeba zrobić specjalistyczne badania moczu.
Disclaimer: Nie jestem lekarzem weterynarii i moje porady na forum miau.pl nie zastąpią konsultacji ze specjalistą.

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy

Post » Nie mar 18, 2012 0:55 Re: Wątek cukrzycowy - V

Witam!
Podsumowując sobota wyglądała w całości tak:
8.00 PRE: 176 -nie podałam insuliny (+50g Animondy)
9.00 209
10.00 (50g Animondy)
11.00 495 - podałam 0,5 jedn Levemiru
+4 364 (trochę jedzenia)
+6 391 (troszkę jedzenia)
PRE wieczorne 533 +0,5 jednostki Levemiru (50g Animondy)
+4 316 (+50g Animondy)

Zobaczymy jak bedzie jutro. Pozdrawiam!
:kotek:
Obrazek

Inessa

 
Posty: 55
Od: Czw lut 02, 2006 0:48
Lokalizacja: Poznań

Post » Nie mar 18, 2012 11:50 Re: Wątek cukrzycowy - V

Dzisiejsze poranne PRE 298 8O
I to bez sterydu, od podania minęło ponad 30 godzin.
To tak wygląda, jakby cukier wzrastał, jak zaczyna boleć łapka.
Czy to możliwe? Żeby cukier rósł jako reakcja na ból?
Obrazek

Avian

Avatar użytkownika
 
Posty: 27170
Od: Śro lip 05, 2006 13:15
Lokalizacja: Poznań / Luboń

Post » Nie mar 18, 2012 13:27 Re: Wątek cukrzycowy - V

Kot czy kotka? - kotka
Jak się nazywa?- Elwira
Ile ma lat? - 12
Ile waży?- teraz około 4,5kg
Za gruby /za chudy? - straszny spadek wagi przy stwierdzonej cukrzycy do 3,5
Kiedy zdiagnozowano cukrzycę? - 3tyg temu
Jak jest kontrolowana choroba? - badania krwi w labwecie i codziennie paski keto-diastix
Czy mierzysz u kota cukier glukometrem? - jeszcze nie
Jeśli tak, to jakim? -
Jaką podajesz insulinę? - teraz canisulin
U 40 czy U 100? - u40
Ile kresek (IE)? - 1kreseczka równe jednej jednostce
Raz dziennie czy dwa razy dziennie? - dwa razy dziennie
Aktualny poziom glukozy we krwi? - test paskowy pokazuje 4 plusy czyli max
Czy kot dostaje lub dostawał sterydy? - nie
Czy robione były badania tarczycy (test T4)? - jeszcze nie planujemy w ten piątek ze względu na żyły
Czy wynik badania tarczycy był w normie? -
Czy występuje u Twego kociaka neuropatia (osłabienie kończyn, chwiejny chód)? - nie ale był taki obiaw na samym początku choroby
Jaką podajesz karmę? - do dziś jadla co chciała i ile chciała od dziś konserwy Animonda
Mniej więcej ile? - będziemy się starali żeby dawka nie przekroczyła 250gram
Karmienie przed podaniem insuliny, czy po? - podaje insulinę w trakcie jedzenia
Inne choroby? - na razie nie stwierdzono
(np. astma, niewydolność nerek, schorzenia trzustki, problemy dermatologiczne, serce, tarczyca, FIV, dziąsła, ząbki itd.)
Czy podajesz jakieś leki? Jeśli tak, to jakie -
Czy znane są wyniki laboratoryjne? (dopisz wartości brzegowe) -
Jakiej konsystencji i jakiego koloru jest stolec? Ciemny i twardy czy raczej jasny i rzadki?- jasny rzadki dość często
Opisz swój problem:
Problem taki jak poniżej nie możemy ustabilizować kota wczoraj była krew w moczu dziś już dobrze, kotka nie czuję się źle ale wyniki glukozy są bardzo wysokie mimo podawania insuliny dwa razy dziennie a badam mocz o 6rano około 15 i 21, insulina podawana jest o 6:30 i 18:30

Vista87

 
Posty: 33
Od: Sob mar 17, 2012 22:17

Post » Nie mar 18, 2012 22:22 Re: Wątek cukrzycowy - V

Hej Jadziam,

wyniki Kajtka są jak najbardziej w porządku. Nie ma się tu do czego doczepić. Wprawdzie nie podałaś jednostek w wynikach biochemicznych, co mnie zawsze cholernie wnerwia :? , ale potrafiłam to odpowiednio odczytać.

Jedyny wynik, który odbiega od normy, to żelazo. Nie przejmuj się jednak akurat żelazem, bo wyniki czerwonokrwinkowe nie wskazują na jego brak. Są dwa rodzaje żelaza, transferryna i ferrytyna. U ludzi takie badania robi się dokładniej, u zwierząt niestety do tej pory robi się tylko żelazo całkowite. Ten parametr, jeśli było zrobione tylko żelazo całkowite, porównuje się z MCHC i MCV (obniżone MCHC i MCV wskazuje na niedobór żelaza). U Kajtka te parametry są w porządku, tak więc nie ma co dyskutować na temat niedoboru żelaza.

Kajtek nie jest już odwodniony :ok: Erytrocyty w moczu są jeszcze w normie. Stanu zapalnego ani po wynikach krwi, ani po wynikach moczu wcale nie widać. Według wyników krwi nerki są ok, szkoda jednak, że nie udało się zrobić fosforu. Wątroba jest też w porządku. Nie widać stanu zapalnego trzustki. Wyniki fruktozaminy są jak u zdrowego kota.

Potas mógłby być trochę niższy, ale przypuszczam, że ostatnio były robione kroplówki płynem Ringera. Dlatego chyba potas trochę wzrósł.

Mocz jest OK., tu też nie ma się do czego doczepić. Te minusy przy poszczególnych wynikach oznaczają z pewnością „brak” lub „norma”. Czy tak?

Pozdrawiam cieplutko
Tinka

EDIT: Eozonofile są na granicy. Kiedy ostatnio odrobaczałaś Kajtka? Czy Kajtek jest kotem niewychodzącym?
Disclaimer: Nie jestem lekarzem weterynarii i moje porady na forum miau.pl nie zastąpią konsultacji ze specjalistą.

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy

Post » Nie mar 18, 2012 23:22 Re: Wątek cukrzycowy - V

Vista87 pisze:Kot czy kotka? - kotka
Jak się nazywa?- Elwira
Ile ma lat? - 12
Ile waży?- teraz około 4,5kg
Za gruby /za chudy? - straszny spadek wagi przy stwierdzonej cukrzycy do 3,5
Kiedy zdiagnozowano cukrzycę? - 3tyg temu
Jak jest kontrolowana choroba? - badania krwi w labwecie i codziennie paski keto-diastix
Czy mierzysz u kota cukier glukometrem? - jeszcze nie
Jeśli tak, to jakim? -
Jaką podajesz insulinę? - teraz canisulin
U 40 czy U 100? - u40
Ile kresek (IE)? - 1kreseczka równe jednej jednostce
Raz dziennie czy dwa razy dziennie? - dwa razy dziennie
Aktualny poziom glukozy we krwi? - test paskowy pokazuje 4 plusy czyli max
Czy kot dostaje lub dostawał sterydy? - nie
Czy robione były badania tarczycy (test T4)? - jeszcze nie planujemy w ten piątek ze względu na żyły
Czy wynik badania tarczycy był w normie? -
Czy występuje u Twego kociaka neuropatia (osłabienie kończyn, chwiejny chód)? - nie ale był taki obiaw na samym początku choroby
Jaką podajesz karmę? - do dziś jadla co chciała i ile chciała od dziś konserwy Animonda
Mniej więcej ile? - będziemy się starali żeby dawka nie przekroczyła 250gram
Karmienie przed podaniem insuliny, czy po? - podaje insulinę w trakcie jedzenia
Inne choroby? - na razie nie stwierdzono
(np. astma, niewydolność nerek, schorzenia trzustki, problemy dermatologiczne, serce, tarczyca, FIV, dziąsła, ząbki itd.)
Czy podajesz jakieś leki? Jeśli tak, to jakie -
Czy znane są wyniki laboratoryjne? (dopisz wartości brzegowe) -
Jakiej konsystencji i jakiego koloru jest stolec? Ciemny i twardy czy raczej jasny i rzadki?- jasny rzadki dość często
Opisz swój problem:
Problem taki jak poniżej nie możemy ustabilizować kota wczoraj była krew w moczu dziś już dobrze, kotka nie czuję się źle ale wyniki glukozy są bardzo wysokie mimo podawania insuliny dwa razy dziennie a badam mocz o 6rano około 15 i 21, insulina podawana jest o 6:30 i 18:30
Witaj Vista87, badania moczu pod mikroskopem są koniecznie, żeby wykluczyć jakikolwiek stan zapalny. Wczoraj było źle, dziś było dobrze, ale jutro może być znowu źle. Proszę nie zwlekaj i nie daj się zwieść chwilową wizualną poprawą.

Jak została zdiagnozowana cukrzyca? Czy było to tylko badanie glukozy we krwi + ewentualnie w moczu w gabinecie/przychodni? Jeśli tak, to jaki był wynik? Dlaczego nie zrobiono fruktozaminy?

Vista, teraz musisz koniecznie zacząć monitorować poziom glukozy we krwi glukometrem. Paski do moczu są za niedokładne, żeby wyciągnąć z takich wyników jakiekolwiek wnioski. Wierz mi, że wcześniej czy później będziesz musiała przejść na insulinę długodziałającą (Lantus, Levemir), jeśli będziesz chciała długofalowo pomóc Elwirze. Caninsulina nie sprawdza się u kotów w 95 proc. przypadków cukrzycy.

Pozdrawiam ciepło
Tinka
Disclaimer: Nie jestem lekarzem weterynarii i moje porady na forum miau.pl nie zastąpią konsultacji ze specjalistą.

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy

Post » Nie mar 18, 2012 23:48 Re: Wątek cukrzycowy - V

Fruktozamina byłą zrobiona i była po jednym dniu w lodówce znaczy dokładnie 14h podwyższona 6krotnie. Kotka miała podejrzenie nerek lub pęcherza chorego i zrobione wszystkie badania krwi. Insulinę chętnie zmienimy w tym nie widzę problemu, problem pojawia się przy strzykawkach bo dostępne są tylko U40 a u kota jedna dawka i przeliczanie to czarna magia jeszcze dla mnie. Oczywiście badania zrobimy tak mocz jak i powtórnie krew na cukier do tego tarczyce. Na mojej wsi jest słąby dostęp do wszystkiego dla tego na wyniki niestety czekamy około 3dni. Glukometr chcemy zakupić tylko nie wiem jaki i jak pobierać tą krople tj skąd żeby wynik był miarodajny. Bardzo dziękuję za odpowiedź porady są nam bardzo potrzebne

Vista87

 
Posty: 33
Od: Sob mar 17, 2012 22:17

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 50 gości