Porady dla początkującej akwarystki :)

O wszystkich stworzeniach poza kotami

Moderator: Moderatorzy

Post » Nie paź 05, 2008 18:00 Porady dla początkującej akwarystki :)

Napewno jest wśród forumowiczów osoba, która zna się na akwariach, rybkach, i mam nadzieję ma trochę czasu i chęci przybliżyć temat zupełnej amatorce.

od jakiegoś czasu marzyłam o rybkach, i dostanę w prezencie urodzinowym akwarium od tż. wypatrzyłam takie na allegro:
http://www.allegro.pl/item449014379_akw ... kalka.html

dobre? złe? trzeba zmontować to to i co dalej? jakie podłoże, jakie roślinki, jaki pokarm?

rybki tak z grubsza podobają mi się kolorowe, np. neonki, pyszczaki, paletki, microrasbory, danio (?), bocje, no ale ja się nie znam i gdybym je wszystkie razem wrzuciła to by się pewnie pozjadały albo utopiły się z depresji że muszą razem przebywać :oops:

będę bardzo wdzięczna za wszelkie rady i wskazówki :)
Obrazek ObrazekObrazek
Franek & Rysia
Zabezpieczenia okien i balkonów 3miasto- R E A K T Y W A C J A.

rambo_ruda

 
Posty: 8231
Od: Pon maja 15, 2006 16:53
Lokalizacja: Gdynia

Post » Nie paź 05, 2008 18:36

lepsze by było akwarium całkowicie prostokatne - zaokraglone szyby sa dla ry potwornym dyskomfortem (polecam poszukac artykulow o kulach - tam dokladnie jest wyjasnione dlaczego)

podloze - zwirek. kolor znaczenia nie ma (yle to byl zwir - a nie kolorowe plastikowe czy jakiestam kuleczki) czy grubszy czy cienszy - zalezy od ry. zazwyczaj najlepiej miec mieszanke grubego i cienkiego.

roslinki - zaleznie od warunkow panujacych w akwarium - tylko i wylacznie zywe. To ile ich powinno yc zalezy od obsady.

pokarm - zalenzny od osady. (przy czym tzw. "ochotka" to jeden wielki, przesaczony chemikaliami syf - niezaleznie od tego czy zywa, czy mrozona)

pyszczaki na dzien dobry odpadaja - potrzebuja minmum 200 litrow i procz pyszczakow nie moze byc w akwa nic innego (ardzo agresywne)

paltki - rosna do 20cm. na jedna rybe przypada minimum 50l. przy czym akwarium powinno yc jednogatunkowe (w towarzystwie innych gatunkow ardzo sie stresuja) Dosc chorowite.

bocje - odradzam na poczatek - sa ardzo wrazliwe na zmiany parametrow wody, choroby itp.

neonki - rybki stadne, male - najlepiej sie czuja w duzych stadach (10 - 15 sztuk) malo klopotliwe.
danio - niduze, nieklopotliwe, tez stadne.

microrasbory - dorastaja do 1,5 cm. ponoc nie sprawiaja problemow i sa latwe w chowie. minimum 6 sztuk.

Ogolnie rzecz iorac - o gatunkach ryb najlepiej poczytac, wybrac jakis biotop, przystosowac do niego akwa i dopiero wtedy wybierac ryby.

sadzac po rozmiarach akwarium takie ma jakies 112l. - czyli tak naprawde do duzych nie nalezy.

Iras

 
Posty: 181
Od: Śro wrz 13, 2006 11:32

Post » Nie paź 05, 2008 19:04

zapraszam tu: www.akwarystyka.com.pl
na początek przeczytaj kompendium dla początkujących
Cats understand our feelings. They don't care, but they understand.

wiki89

 
Posty: 70
Od: Wto sty 15, 2008 17:51
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post » Nie paź 05, 2008 19:23

co to biotop? i ochotka? :oops:

zaraz się wezmę za czytanie forum.
Obrazek ObrazekObrazek
Franek & Rysia
Zabezpieczenia okien i balkonów 3miasto- R E A K T Y W A C J A.

rambo_ruda

 
Posty: 8231
Od: Pon maja 15, 2006 16:53
Lokalizacja: Gdynia

Post » Nie paź 05, 2008 19:29

Biotop to środowisko, charakterystyczne dla konkretnych gatunków, najlepiej obsadę ryb i roślin dobierać tak, żeby wszystkie były mniej więcej z tego samego biotopu, wtedy najłatwiej dobrać temperaturę i jakość wody do wymagań ;)

Ochotka to żarcie, małe, czerwone robale, bardzo smaczne :twisted:
Mój piesek - serduszko u moich stóp [*]

harpia

 
Posty: 5063
Od: Sob lis 15, 2003 23:43
Lokalizacja: Kraków

Post » Pon paź 06, 2008 19:11

ok, np. kula niedobra bo rybki się męczą i nie ma żadnych prostych kątów. czy z jedną ścianką "wygiętą" też jest aż tak źle? są przecież jeszcze inne kąty proste.
Obrazek ObrazekObrazek
Franek & Rysia
Zabezpieczenia okien i balkonów 3miasto- R E A K T Y W A C J A.

rambo_ruda

 
Posty: 8231
Od: Pon maja 15, 2006 16:53
Lokalizacja: Gdynia

Post » Pon paź 06, 2008 19:15

Najpiękniej wygląda w prostokącie, serio, serio, wygięcia zniekształcają obraz ;)
I jeśli możesz, wybierz większy baniaczek, im większy, tym mniej problemów, parametry są stabilniejsze, w pewnym momencie, kiedy akwarium dojrzeje (bo oczywiście wcześniej trzeba je zastartować, bez ryb) Twoim jedynym obowiązkiem, będą podmiany wody 20-30% raz w tygodniu i karmienie ryb :D
Mój piesek - serduszko u moich stóp [*]

harpia

 
Posty: 5063
Od: Sob lis 15, 2003 23:43
Lokalizacja: Kraków

Post » Pon paź 06, 2008 19:46

już napisała tż że prostokątne lepsze :) i zagadałam do jakiegoś ludka z forum akwa, w razie czego będę go męczyć :D
Obrazek ObrazekObrazek
Franek & Rysia
Zabezpieczenia okien i balkonów 3miasto- R E A K T Y W A C J A.

rambo_ruda

 
Posty: 8231
Od: Pon maja 15, 2006 16:53
Lokalizacja: Gdynia

Post » Pon paź 06, 2008 19:48

rambo_ruda pisze:ok, np. kula niedobra bo rybki się męczą i nie ma żadnych prostych kątów. czy z jedną ścianką "wygiętą" też jest aż tak źle? są przecież jeszcze inne kąty proste.


przy owlnych sciankach - jak juz harpia napisala, jest znieksztalcony obraz, dodatkowo faktyczny litraz jest mniejszy, trudniej cos takiego np. z glonow czyscic. i jeszcze sie za niewygodne udziwnienie dodatkowo placi...

Iras

 
Posty: 181
Od: Śro wrz 13, 2006 11:32

Post » Pon paź 06, 2008 20:10

Akwa tylko z prostymi ściankami.
Nie mieszać biotopów.
Nie kupować filtra tej marki co jest w zestawie na allegro.
Do tak niedużego akwa najlepiej filtr kaskadowy.
Najlepiej baniak od 150 l w górę i filtr zewnetrzny kubełkowy. Dobrze jest wiedzieć jaka ma się wodę - nie do każdych rybek się każda nadaje.

elisee

Avatar użytkownika
 
Posty: 2462
Od: Czw paź 23, 2003 23:29
Lokalizacja: Pobiedziska

Post » Wto paź 07, 2008 13:02

A nie myślałaś o krewetkarium??? plus np stadko neonek???

J.O

 
Posty: 175
Od: Czw cze 21, 2007 12:11
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Post » Wto paź 07, 2008 15:48

to akwarium które podałaś w linku to małe, ma 54l. nie sugeruj się znacznikiem 60 w tytule. producent dobry. nie kupuj panoramicznego- ja takie mam i długo nie mogłam się przyzwyczaić. rozumiem że jesteś na pewno ograniczona miejscem, ale uwierz- im większe tym lepsze i łatwiej utrzymać w porządku. pamiętaj żeby akwarium nie stało na słońcu, przed wpuszczeniem ryb odczekaj przynajmniej 2 tygodnie od zalania wodą tak, żeby miało czas się ustabilizować. na początek z tych ryb które wymieniłaś to danio (są odmiany tygrysie w kropeczki, różowe), bardzo wdzięczne i niewymagające ryby, inne nie nadają się do tego litrażu. no i musi być stadko bo to towarzyskie ryby. zastanów się jeszcze nad rybkami na dno, moje faworyty to kiryski, które uwielbiam.
jak będziesz miała jeszcze jakieś pytania to śmiało.
Obrazek
Pusia 14.03.2006, Kizia 01.11.2012, Złociutki 18.03.2022, Karolek 25.09.2022, Misia 09.10.2022 :( moje Słoneczka będziecie zawsze w moim sercu :( Więcej kotów nie będzie.
Gwizdusiowa [*] 16.04.2007 Kacperek cioci :( 14.04.2017 Blondasek cioci 09.2021 :(
Wynajmę mieszkanie we Wrocławiu od września/października 2019-koty mile widziane! kliknij!

zutor

 
Posty: 2041
Od: Sob maja 31, 2003 22:55
Lokalizacja: Wrocław/czasem Bielany Wrocławskie

Post » Wto paź 07, 2008 15:56

znalazłam inne akwa- prostokątne, takie: http://www.allegro.pl/item448844647_meg ... szawa.html

będą neonki i danio, narazie tyle wymyśliłam. że trzeba czekać to wiem. na większe raczej nie mam miejsca, a i nie chcę szaleć.
Obrazek ObrazekObrazek
Franek & Rysia
Zabezpieczenia okien i balkonów 3miasto- R E A K T Y W A C J A.

rambo_ruda

 
Posty: 8231
Od: Pon maja 15, 2006 16:53
Lokalizacja: Gdynia

Post » Wto paź 07, 2008 22:11

ja bym danio do takiego litrażu nie wsadzała. To ryby stadne i niezwykle żywiołowe, u mnie przy 80 cm długości baniaka miały ciasno. Ja bym dała stado neonów, albo razbor klinowych. A przy 72l dodałabym pokusiłabym się o haremik 2+1 prętnika karłowatego.
Obrazek
"Jeśli powiedzą nam – chcecie za wiele –
jasne, że tak, chcemy za wiele, chcemy więcej, chcemy osiągnąć wszystko"

AKowiec

 
Posty: 823
Od: Wto cze 26, 2007 9:41
Lokalizacja: Poznań

Post » Wto paź 07, 2008 22:41

Albo brzanki sumatrzańskie, niezwykłe rybki, zawsze marzyło mi się stado brzanek, miałam 200l. akwarium z dwoma welonkami, nigdy więcej tych ryb, jak je oddawałam to były wielkości młodego karpia :roll:
Mój piesek - serduszko u moich stóp [*]

harpia

 
Posty: 5063
Od: Sob lis 15, 2003 23:43
Lokalizacja: Kraków

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 67 gości