jak zapoznać nowego psa i koty?

O wszystkich stworzeniach poza kotami

Moderator: Moderatorzy

Post » Sob wrz 13, 2014 18:51 jak zapoznać nowego psa i koty?

nie wiem czy to dobre miejsce na ten temat ale nie znalazłam gdzie indziej,
mam 2 koty w mieszkaniu które żyją z królikami, wzięliśmy psa na tymczas i chcielibyśmy go adoptować
ale kompletnie nie wiemy jak zwierzaki zapoznać, pies się trochę rzuca jak widzi koty, chce je gonić itp
koty na niego syczą, nie wiem co z tym zrobić, pies wygląda jakby się chciał bawić bo macha ogonem i
skomli trochę w końcu na końcu szczeka ale zwykle wtedy studzimy jego zapał i spotkanie się kończy
nie znam kompletnie psów, nigdy nie miałam, jak się do tego zabrać? pies ma 5 lat koty 4 i 2
pies mieszka na razie osobno bo jest jeszcze temat zaprzyjazniania z któlikami ale to już ina bajka

bubu1984

 
Posty: 42
Od: Wto lut 28, 2012 18:27

Post » Sob wrz 13, 2014 19:11 Re: jak zapoznać nowego psa i koty?

Ja musiałam psa z lasu co znalazłam wprowadzic do kotów od razu,wet zadzwonił,że wyjeżdza i muszę zabrać.
Pierwszą noc spędził w kontenerku ,drugą piszczał i musiałam wypuścić.Od kotów dostał na powitanie po nosie łapa i fuk.Też ganiał jak kot stawał to i on.Moje są starsze i znały psy.Czasami teraz warknie a koty mają go gdzieś.Trochę się obawiam jak muszę wyjść na dłużej .Jaką miskę z żarciem bym nie postawiła to koty nie ustąpią.

anka1515

 
Posty: 4065
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Sob wrz 13, 2014 22:46 Re: jak zapoznać nowego psa i koty?

a jaki to był pies? bo nasz shar pei jest dosyć duży i silny boję się że je pogryzie albo będzie chciał się bawić i je przygniecie czy coś
bo on nie szczeka ani nie warczy ale po jakiejś minucie skomli żeby go puścić do kota, nasza kotka jak go widzi to nie ucieka i on nie wie
co z nią robić więc tylko macha ogonem ale jak tylko się podniesie i np chce wskoczyć na stół to on się zrywa za nią jak na polowanie i przeraża mnie to
z kotem jest jeszcze gorzej bo on się boi i ucieka w panice więc pies wariuje i chce go gonić, jak z nim wychodzimy na dwór to też jak jest kot spokojny
to ok czasami nawet przejdzie obok i go nie interesuje ale jak zobaczy biegnącego to wpada w szał i chce go złapać
jak go uspokoić ?

bubu1984

 
Posty: 42
Od: Wto lut 28, 2012 18:27

Post » Sob wrz 13, 2014 23:57 Re: jak zapoznać nowego psa i koty?

viewtopic.php?f=21&t=164327&p=10754688#p10754688
Tam masz zdjęcia tego psa.Ten też goni jak kot ucieka.Teraz może mniej ale nie bardzo ufam.Pojechałam z kotą na operację to mnie długo nie było,porozgryzał poduszkę ,ciuchy ,papiery.Jak muszę wyjść a jego nie mogę wziąć to mi zrobi porządek.Z królikami bym była bardzo ostrożna.Króliki są bardzo delikatne i mogą zejść.Miałam dwa psiaki wykarmione przez kotki.Był jeden królik w klatce na podwórku obserwowały go.Odszedł nagle nie wiadomo co się stało.Ojciec kupił sobie inne, psy jak wściekłe atakowały.Młody wyszedł z klatki zszedł,ja miałam królika chowanego w klatce musiałam psy wyrzucić na podwórko.Ojciec szykował samicom
komórkę były na wykoceniu przy nim zanim zdążył zareagować potrząchły samicami,zeszły.Wychowane przez kotki a koty nosiły w paszczy.Jak kot był słaby to strach.Miałam koty z wypadków.Teraz tez jest jeszcze ten królik ,klatka stoi wyżej na półce ,zdjęłam wierzch bo mi nie wygodnie.Ten na razie się nie interesuje.Ale się boję.Potrafi wejść na stół ,futerał od okularów leżał na szafkach kuchennych musiał ściągnąć.Myślę,ze wszystko zależy od psa.
Dałam kote piękną do znajomej niestety tylko noc przeżyła.tamte psy ganiały moje koty wychodzące ,ze bały się po kilka dni do domu przyjść.W tym rzecz ,ze jak kot się ruszy to pies goni .Ten u mnie szuka domu.Ten też nie szczeka tylko goni po cichu .Nie znam się na rasach.

anka1515

 
Posty: 4065
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Pon wrz 29, 2014 18:43 Re: jak zapoznać nowego psa i koty?

u mnie mieszkają razem trzy kocicie i pies. Pies od małego żyje z kotami ale zdarza się je pogonić. Na szczęście nie jest zbyt szybki i spostrzegawczy.
Dorosłego psa ciężko będzie oduczyć biegania za kotami, ale to wszystko zależy od psa no i oczywiście trzeba mieć dużo cierpliwości. Zwłaszcza koty :)

happy tree cat's

Avatar użytkownika
 
Posty: 850
Od: Czw sie 07, 2014 17:21
Lokalizacja: okolice Leszna

Post » Śro paź 01, 2014 21:37 Re: jak zapoznać nowego psa i koty?

to nowa i trudna sytuacja, na pewno wymaga czasu, ale wszystko da sie zrobić, sama zachowaj spokój przy nich, zwierzęta wyczuwają nerwową atmosferę

Ewelllina

 
Posty: 3
Od: Wto wrz 30, 2014 21:23

Post » Pt paź 03, 2014 14:59 Re: jak zapoznać nowego psa i koty?

No cóż, idealna sytuacja, gdy zwierzaki są młode i się do siebie przyzwyczajają. Najgorzej gdy są już dojrzałe. Wtedy jest poważny problem i w zasadzie nie wiadomo co zrobić.


Stopniowe przyzwyczajanie, ale na to trzeba bardzo dużo czasu i cierpliwości.

Cygnus

 
Posty: 13
Od: Pt paź 03, 2014 14:50

Post » Wto paź 07, 2014 10:42 Re: jak zapoznać nowego psa i koty?

Wypowiem się z punktu widzenia psiary, która, żeby doskonale ułożyć swojego psa, zjadła zęby i nerwy.

Zacznę może tak, dla mojego psa kot jest wrogiem publicznym nr 1. Kota należy co najmniej ugryźć. Jednak nic nie zależy od psa, i nie ma żadnego "poważnego" problemu gdy zwierzęta są już dojrzałe (przynajmniej jeśli chodzi o psy - pies, ewolucyjnie, chce współpracować z człowiekiem, do tego został wyhodowany, i to trzeba świadomie wykorzystać). Tak więc mój pies traktuje koty w domu jako świętość nietykalną - a psica jak do mnie trafiła, była już dorosła, dorosłe były również koty. Oprócz tego tymczasy. Kotów w domu nie wolno gonić, nie wolno na nie warczeć, nie wolno na nie szczekać, nie wolno im wyjadać z misek, za to koty mogą leżeć na psim legowisku i jeść z psiej miski. Niesprawiedliwe ;) Nie wolno gonić - tyczy się też kotów wolno żyjących.

Jako że mój pies to owczarek niemiecki, duży, z ogromnym popędem łupu, nie gonienie kotów wolno żyjących przerabiane było na 10 m lince, kolczatce, obroży elektrycznej, z toną smaczków, aportem, bezwzględnym posłuszeństwem w obecności kotów. Obecnie sytuacja jest opanowana, jednak nie w 100 % - do odległości 5 m jestem w stanie psa uziemić komendą "siad" chociaż wiem, co jej w duszy gra (gonić, złapać, ugryźć).

Oswajanie psa i kotów w mieszkaniu, zaczynamy gdy pies zna najprostszą komendę, czyli np. siad. Lepiej byłoby gdyby to było waruj. Wybieramy sobie odległość, która jeszcze psa nie nakręca do utraty zmysłów, bierzemy tonę smakołyków, zapinamy na smycz, i uziemiamy komendą siad/waruj. Pies musi mieć logiczny obraz sytuacji - pojawia się kot, siedzę/waruję - jest nagroda, zrywam komendę - jest nieunikniona, nieprzyjemna kara. Odłożyłabym na bok całą filozofię pozytywnego szkolenia, ignorowania złych zachowań w momencie kiedy nasz pieseczek chce zjeść nasze kotki. Dla wszystkich będzie lepiej gdy reguły gry będą jasne. Więc obecność kota łączy się w psiej główce z bezwzględnym posłuszeństwem - pies wykonuje nasze polecenia (siad / waruj/aport / noga/ równaj / zostań etc...) W OBECNOŚCI kota, spotyka go fantastyczna nagroda. Pies ignoruje nasze polecenia w obecności kota - spotyka go korekta. Chyba wiadomo psu co lepiej wybrać. Jednak stopień pobudzenia musi być dostosowany do możliwości wyciszenia się psa - czyli robimy wszystko ZANIM pies się nakręci i przestanie nas słyszeć, ZANIM w psie obudzą się negatywne emocje. I powoli zmniejszamy dystans w którym pracujemy. Oczywiście pod naszą nieobecność zwierzęta separujemy. Bezwzględnie zabraniamy gonienia kotów, każdy zamiar ucinając korektą, nakazując wykonanie komendy i suto ją nagradzając.


I to cała filozofia.

Mojemu psu, który naprawdę zeżarłby kota, gdyby mógł, wytłumaczenie , że każdy kiciuś w domu ma status nietykalnego - w przypadku kota dorosłego, to ok.3 dni, kocięcia - tygodnia. Później koty to sacrum.

MarionL

 
Posty: 77
Od: Czw lis 07, 2013 18:03

Post » Wto paź 07, 2014 16:13 Re: jak zapoznać nowego psa i koty?

Chyba najmniejszy problem jest z małymi psami, na nie trzeba będzie bardziej uważać niż na koty.

adelajda80

 
Posty: 1
Od: Wto paź 07, 2014 12:53
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post » Wto paź 07, 2014 18:15 Re: jak zapoznać nowego psa i koty?

wszystko zależy od charakteru zwierzaków, jeśli pies waleczny to na pewno nie będzie tak łatwo szło bo będzie się chciał kotków pozbyć, ale stopniowo jak popilnujesz i postrofujesz trochę towarzystwo to będzie dobrze także cierpliwości ;)

teleportus

 
Posty: 15
Od: Pt wrz 26, 2014 14:30

Post » Śro paź 29, 2014 8:50 Re: jak zapoznać nowego psa i koty?

z ty, szkoleniem to dla mnie jakaś abstrakcja
nasz pies to shar pei 6 letni, jest to rasa którą szkoli się trudno szczególnie jeśli od małego niczgo nie był nauczony
a nie był, nie rozumie komend i nie chce się ich uczyć, ma w nosie smakołyki jeśli trzeba zrobić siad to po kilku minutach się
zniechęci i raczej zapomni o smakołyku niż siądzie...próbowałam już różnych smakołyków
może coś zle robię ale nigdy nie miałam psa, pies nie jest agresywny do kotów w sensie że nie szczeka, nie warczy i ich nie gryzie
tylko goni i obwąchuje, kotom się zdarzyło go podrapać są przerażone, on sobie nic z tych podrapań nie robi mimo że krew leciała
kompletnie go to nie rusza i nie zniechęca do męczenia kotów
one nie wiedzą jak się bronić więc się po prostu chowają w kuchni tam gdzie pies nie ma dostępu przez co on chyba zrozumiał że kuchnia
to teren kotów i w kuchni nas słucha i potrafi stać naprzeciwko kota i być spokojny
w salonie dostaje szału, nie wiem jak to zmienić bo trudno też zmusić koty żeby wchodziły do salonu żeby on zrozumiał że salon nie należy do niego

bubu1984

 
Posty: 42
Od: Wto lut 28, 2012 18:27

Post » Śro paź 29, 2014 12:43 Re: jak zapoznać nowego psa i koty?

My ze swoim psiakiem pojechaliśmy na szkolenie ponieważ nasz pies jak tylko ktoś do nas przyjedzie albo jak zobaczy człowieka to od razu chce się z nim witam i na niego skacze. Nie każdy chce żeby pies na niego skakał a zwłaszcza gdy pies jest wielki. Szkolenie trwało godzinę i najważniejsze co z tego szkolenia wynieśliśmy m.in. to że psa trzeba wynagradzać smakołykami i wtedy zrobi wszystko. Nasz pies jest łakomczuchem więc jak widzi ciasteczko to pewnie by na głowie potrafił stanąć :D a dodatkowo lubi się bawić więc pani stwierdziła że szkolenie go nie powinno być trudne i jak pytaliśmy się czy chodzić do niej na szkolenie to stwierdziła że nie trzeba bo takie szkolenia są bardziej przydatne psom, które w ogóle nie są zainteresowanie jedzeniem czy też zabawą ponieważ do takich psów ciężko jest dotrzeć.
Na Twoim miejscu poszukałabym jakiejś szkółki, przynajmniej podpowiedzieliby jak go szkolić skoro taki uparciuszek z niego :)

happy tree cat's

Avatar użytkownika
 
Posty: 850
Od: Czw sie 07, 2014 17:21
Lokalizacja: okolice Leszna

Post » Śro paź 29, 2014 13:52 Re: jak zapoznać nowego psa i koty?

Po pierwsze psa trzeba zacząć szkolić, o ile wcześniej - o tyle lepiej. Ale i starszego psa się da wiele nauczyć (moja psica, gdy ze mną zamieszkała miała 2-3 lata, ma opanowany program OBI i PT, może nie na poziomie MŚ czy MP, ale ma pewno jest Mistrzem Swojej Ulicy, a nawet dzielnicy :D ). Po drugie trzeba znaleźć odpowiednią motywację. I metodykę. Nikt nie powiedział, że smakołyk jest jedyną formą nagrody. I nikt nie powiedział, że szkolenie opiera się tylko na nagradzaniu. Trudno wymagać od szarpka, by był tak wpatrzony w człowieka, jak owczarek. I by nagroda "socjalna" była dla psa NIEZALEZNEGO motywacją jak dla belga ;) Nie spodziewałabym się u tej rasy szybkości nauki i reakcji jak u bordera.

Ani to, że gdy koty go drapią pies nie reaguje i "niczego go to nie uczy" - toż to był pies bojowy! I do dziś, w spadku odziedziczony ma bardzo wysoki próg bólu.

Trzeba znaleźć po prostu odpowiednią motywację i metodykę - nawet charta, mimo że to pies polujący wzrokowo, można nauczyć tropienia z nosem przy ziemi...

MarionL

 
Posty: 77
Od: Czw lis 07, 2013 18:03

Post » Śro paź 29, 2014 14:19 Re: jak zapoznać nowego psa i koty?

Nie napisałam ze smakołyk jest jedyną formą nagrody. Chodziło mi o to że w przypadku mojego psa jest dobrym rozwiązaniem gdyż jest bardzo łasy na smakołyki. Każdy pies inaczej podchodzi do szkolenia dlatego najlepiej iść na taki trening gdzie podpowiedzą jaka metoda będzie najlepsza dla takiego psa.
Naszego psa szybko zaczęliśmy szkolić, chociaż nam mówiono że psy tej rasy szkoli się dopiero wtedy kiedy będą miały skończony rok bo nie są zbyt inteligentne. Tylko to nie jest prawdą bo te psy są bardzo inteligentne a po prostu robią wszystko w swoim tempie czyli o wiele wolniej niż inne psy.
Mój pies nie jest owczarkiem a tak samo jest wpatrzony w człowieka o ile ten ma smakołyk :D

happy tree cat's

Avatar użytkownika
 
Posty: 850
Od: Czw sie 07, 2014 17:21
Lokalizacja: okolice Leszna

Post » Śro paź 29, 2014 15:21 Re: jak zapoznać nowego psa i koty?

A widzisz, mój jest tak wpatrzony nawet jak smakołyka nie mam , bo jest owczarkiem :) a owczarek ma bardzo dużą potrzebę współpracy i poczucia zadowolenia z tejże współpracy :) To są właśnie te różnice, które predysponują różne rasy do różnych zadań. Owczarek niemiecki, czy belgijski jest niesamodzielny i potrzebuje wsparcia w człowieku i sprawiania mu wiecznego zadowolenia - za to kangalowi będzie wszystko jedno, czego czlowiek od niego chce, bo kangal mógł liczyć tylko na siebie od pokoleń. Ale i owczarka i kangala można wyszkolić.

Nie ma psów nie inteligentnych - przy odpowiedniej metodyce i motywacji, jak pisałam, nawet charta można nauczyć tropić po śladzie, chociaż jest to dla niego czynność zupełnie nienaturalna, bo te polują wzrokowo. Co to niby za nie inteligentnej rasy psa masz?

MarionL

 
Posty: 77
Od: Czw lis 07, 2013 18:03

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości