Szafka na kuwetę - zabezpieczenie przed psem

O wszystkich stworzeniach poza kotami

Moderator: Moderatorzy

Post » Pon mar 19, 2012 18:13 Szafka na kuwetę - zabezpieczenie przed psem

Witam!
Niedawno do naszych pięciu koteczków dołączył młody labradorek. Kiciury sobie z nim poradziły, on... zaczyna je rozumieć. Ja średnio, zwłaszcza, że w domu zawsze panoszyły się koty, a psychika psa jest dla mnie dość abstrakcyjna :roll:
Kwestią najbardziej kłopotliwą jest kuwejta. Pies nie może się oprzeć kocim odchodom, a próbowałam już wielu sposobów na oduczanie psa jedzenia tych rarytasów... Niestety wszystkie opcje, które znalazłam (m.in. takie jak w tym artykule: http://www.tipy.pl/artykul_3555,jak-oduczyc-psa-jedzenia-odchodow.html)nie działają, albo działają na krótką metę. Na spacerze mówię "fuj!", "fe!", "zostaw!" czasem zareaguje, czasem nie. Jak tak - nagroda. Jednak każdy zakopany klocek jest dla niego szczytem marzeń. Mam nadzieję, że z tego wyrośnie. Dla kotów nawet własna rzecz jest przecież czymś masakrycznym, a jednemu z naszych aż się trzęsie łapka i często grabi obok, jak ma swoje zakopać :D
Żeby piesa oduczyć wystawiałam mu co jakiś czas kuwetę w naszym skrzyżowaniu komunikacyjnym w domu, tak do pół godziny (oczywiście koty za każdym razem musiały z niej ostentacyjnie korzystać :ryk: :kotek:) i kiedy do niej zaglądał, to mówiłam "nie, nie wolno", potem jak sam omijał to raz nagroda ze smakołykiem, raz tylko werbalna. Jednak ja nie mam tyle czasu, by ciągle na niego patrzeć i go filować. Niestety on o tym dobrze wie. W tej kwestii wykazuje się sprytem i cierpliwością - jak moja czujność jest uśpiona to od razu rusza do działania, by nie stracić okazji.
Podjęłam decyzję, że skoro większość psów ma totalną fiksację na tym punkcie to po prostu zamiast z tym walczyć, odgrodzę go od tego tak, byśmy nie cierpieli z tego powodu. Od razu miał ograniczony dostęp do kocich misek i kuwet. Teraz jedno pomieszczenie jest zamknięte dla niego, jest to pokój w którym często przebywamy i jak kotek czasem da czadu to raczej fiołki nie są.

Chcę zbudować lub przebudować jakąś szafkę, która będzie mogła pomieścić dwie kuwety, do których można by było mieć pełen dostęp, łatwo utrzymać w czystości i żeby wejście było łatwo dostępne dla kotów, a jednocześnie tak przewidziane, by pies nie włożył tam swojego łba.
Coś mniej więcej takiego: http://www.cafeanimal.pl/artykuly/zabawki-i-gadzety/Kuweta-dla-kota,2025
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Ta pierwsza kosztuje, bagatela, 416 zł... A mając 5 kotów, dwie kuwety to minimum, dlatego chciałabym zrobić coś takiego samodzielnie. Myślałam o kupieniu szafki w sklepie z używanymi meblami, odświeżyć ją i przerobić. Pytanie: jak? Czy macie jakieś doświadczenie w tej kwestii :?:

malawika

 
Posty: 58
Od: Śro mar 23, 2011 17:57
Lokalizacja: Dębowy Gród

Post » Pon mar 19, 2012 21:04 Re: Szafka na kuwetę - zabezpieczenie przed psem

a nie sprawdzi sie kuweta tzw. kryta?
jeszcze tak postawiona, zeby pies nie mial jak tam glowy wsadzic?
(u mnie przy psach i kocie sprawdza sie znakomicie, psy boja sie ruchomych drzwiczek i nawet nie probuja tam wsadzac glow)
UWAGA NA PARARELIGIJNE RUCHY APOKALIPTYCZNE

enigma

Avatar użytkownika
 
Posty: 41215
Od: Wto wrz 13, 2005 14:25

Post » Pon mar 19, 2012 21:40 Re: Szafka na kuwetę - zabezpieczenie przed psem

Myślałam o czymś, co będzie czymś w rodzaju schronu, żeby pies nie przeszkadzał, ani nie stresował jak kot będzie się załatwiał. Znajoma ma taką zabudowaną kuwetę, ale odwrócona jest do ściany i kot musi przechodzić górą, żeby wejść do środka, bo z boków dojście jest niemożliwe. Jej pies sobie nie robi problemu z drzwiczek, stąd takie umiejscowienie.
Faktycznie zakup dwóch zabudowanych kuwet jest tani, ale nie wyobrażam sobie cmyka, który boi się wyjść, bo pies leży i wpatruje się w wejście ;) Wolałabym coś z wyjściem ewakuacyjnym. :lol:

Duże masz piesy? Jak ich zamiłowanie do kocich qupek?

malawika

 
Posty: 58
Od: Śro mar 23, 2011 17:57
Lokalizacja: Dębowy Gród

Post » Pon mar 19, 2012 21:46 Re: Szafka na kuwetę - zabezpieczenie przed psem

mam duze psy
ale tez moj kot psow sie nie boi
i psy raczej nie wchodza do lazienki (a tam stoi kuweta)
UWAGA NA PARARELIGIJNE RUCHY APOKALIPTYCZNE

enigma

Avatar użytkownika
 
Posty: 41215
Od: Wto wrz 13, 2005 14:25

Post » Pon mar 19, 2012 22:20 Re: Szafka na kuwetę - zabezpieczenie przed psem

Uczę go nie wchodzić do łazienki, ale jak nie ma nikogo na miejscu to zawsze wyniesione są jakieś gąbki do kąpieli czy inne rzeczy, które nadają się do zabawy ;) Jak jesteśmy w domu, to raczej się tam nie zbliża. Właśnie w korytarzu, który prowadzi do łazienki stały kuwety i tam jest wystarczająco miejsca na taką enklawę kuwetości w postaci szafki.
Koty mają 7, 7, 6, 3 i rok. Żadne z nich nie miało wcześniej kontaktu z psem. Młody najszybciej zaakceptował Dąbka, ale nie potrafią się jeszcze bawić, bo pies jest bardzo niezdarny i często kotek niechcący obrywa ciężką łapą (pies ma 5 miesięcy)... raz oberwał dwiema jak leżał na plecach. Pisnął, zleciały się koty, ja wrzasnęłam, a największy tchórz przyleciał najeżony i gotowy do ataku, pies się położył, sytuacja odrobinę napięta, ale jak młody poszkodowany radośnie zamiałkał to towarzystwo się rozeszło :ryk: .




Znasz może jakieś sposoby na oduczanie psa jedzenia kocich odchodów? Oprócz cierpliwości, oczywiście :)

malawika

 
Posty: 58
Od: Śro mar 23, 2011 17:57
Lokalizacja: Dębowy Gród

Post » Pon mar 19, 2012 22:27 Re: Szafka na kuwetę - zabezpieczenie przed psem

jest jeden plus ...... nie musisz sprzątać kup :D

też miałam szczeniaka, który uwielbiał kocie odchody :evil: ..... nie pamiętam kiedy przestał się tym smakołykiem zachwycać :wink: .... ale przestał :mrgreen:
Obrazek

#MAGDA#

 
Posty: 443
Od: Śro cze 30, 2010 22:32

Post » Pon mar 19, 2012 22:51 Re: Szafka na kuwetę - zabezpieczenie przed psem

Mam kolegę, który się tym nie przejmował... aż dostałam dreszczy. Brr... :?

Czyli jest nadzieja, że ten łoś przestanie :ok: :piwa:

malawika

 
Posty: 58
Od: Śro mar 23, 2011 17:57
Lokalizacja: Dębowy Gród

Post » Pon mar 19, 2012 23:27 Re: Szafka na kuwetę - zabezpieczenie przed psem

Ja mam od niedawna starszą suczkę i też się zachwyca rarytasami z kuwety :/
Obrazek Obrazek Obrazek

_Agnieszka_

 
Posty: 210
Od: Pon gru 14, 2009 13:25

Post » Pon mar 19, 2012 23:41 Re: Szafka na kuwetę - zabezpieczenie przed psem

Obłęd... Chyba kociarą zostanę dożywotnio. Biedny pies ;) Ciężko się przyzwyczaić, zrozumieć i próbować zaprogramować psa mając całe życie tylko koty. Z nimi da się dogadać, z psem - ciężko.

A ten mój dodatkowo buziaczkowy jest :roll: :?

malawika

 
Posty: 58
Od: Śro mar 23, 2011 17:57
Lokalizacja: Dębowy Gród

Post » Pon mar 19, 2012 23:47 Re: Szafka na kuwetę - zabezpieczenie przed psem

też niedawno zeszłam na psy :twisted: i mam podobny problem. szafki które pokazałaś na zdjęciach u mnie by się nie sprawdziły - Ari po prostu włożylaby do środka łeb, łapy i wydłubalaby sobie co by chciala :roll:

Dlatego kuwety (kryte) stoją otworami do ściany, w załomach koło mebli lub pod blatami, by koty mogły tam wejść, ale pies już ma utrudniony dostęp. Odkryta jest w WC, tam po prostu zamykam drzwi (jest w nich mała dziura, koty swobodnie przechodzą).

na razie działa.
Obrazek

jopop

 
Posty: 19154
Od: Pt maja 20, 2005 20:05
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto mar 20, 2012 0:17 Re: Szafka na kuwetę - zabezpieczenie przed psem

Myślałam o takim wejściu:
Obrazek
Coś pomiędzy blokadą, a labiryntem. Zakładając, że standardowa kuweta ma 40x50 cm, to szafka nie powinna zajmować więcej niż 1,2-1,5m.

Początkowo myślałam o wejściu od góry, ale 7,5-kilowa ciężniczka mogłaby uszkodzić siebie, innego kota, albo kuwety ;)

malawika

 
Posty: 58
Od: Śro mar 23, 2011 17:57
Lokalizacja: Dębowy Gród

Post » Wto mar 20, 2012 0:19 Re: Szafka na kuwetę - zabezpieczenie przed psem

Albo po prostu zabudowa zabudowanej kuwety odwróconej do ściany :lol: Taka nadstawka - odwrócone U
Ja nie mam możliwości w tej chwili wstawić kuwety tak, żeby była zabarykadowana i zastawiona.

malawika

 
Posty: 58
Od: Śro mar 23, 2011 17:57
Lokalizacja: Dębowy Gród

Post » Wto mar 20, 2012 7:16 Re: Szafka na kuwetę - zabezpieczenie przed psem

Malwinka - witaj,
U mnie sunia - owczarek niemiecki, gdy była młoda tez "gustowała" w odchodach. Wet dał mi wtedy jakieś tabletki i stopniowo jej przeszło.
Jesli chodzi o zabezpieczenie kuwet przed psem, to wg mnie najlepszym sposobem są kuwety w łazience (ubikacji). Drzwi sa na stałe zamknięte, a na dole montuje się specjalny otwór służący za wejście dla kotów (można takie gotowe kupić) lub wyjmuje się kratkę z drzwi na dole, gdy taka jest, i otwór gotowy. Koty wchodzą i mają spokój, a pies nie ma dostępu. :)
"Aby mieć właściwe spojrzenie na własną pozycję w życiu,człowiek powinien posiadać psa, który będzie go uwielbiał,i kota, który będzie go ignorował"/ D. Bruce
Obrazek
Szarusia [*]; Roki [*]; Kiciucha [*]; Santa [*]2011; Tinka [*]2013; Timorka [*]2013; Azira [*]2015; Cynamon [*] 2019; Fituś [*] 2020; Tola [*] 09.2020; Tosia[*] 04.2021; Tysia [*] 12.2021; Dziunia [*] 02.2024.

Kotina

Avatar użytkownika
 
Posty: 9464
Od: Czw sty 26, 2012 15:52
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto mar 20, 2012 8:23 Re: Szafka na kuwetę - zabezpieczenie przed psem

Polecam, mnie się bardzo podobają :) viewtopic.php?f=27&t=135137

Yossariana

 
Posty: 3678
Od: Śro kwi 01, 2009 12:27
Lokalizacja: Kraków

Post » Wto mar 20, 2012 19:23 Re: Szafka na kuwetę - zabezpieczenie przed psem

Cześć:)
Nie chcemy mieć w łazience kuwety z tego samego powodu, co w pokoju. Koty, przynajmniej nasze, uwielbiają załatwiać się w naszym towarzystwie. Wystarczy ulokować się w wannie, to do kuwety jest kolejka :ryk: :twisted:

@Yossariana
GENIALNE!!
Aż szkoda by to służyło za kibelek ;)



***malawika, nie malwinka ;)

malawika

 
Posty: 58
Od: Śro mar 23, 2011 17:57
Lokalizacja: Dębowy Gród

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości