wierzę w jeże Eowina ma swój własny ogród!

O wszystkich stworzeniach poza kotami

Moderator: Moderatorzy

Post » Wto lis 13, 2018 12:18 Re: wierzę w jeże Eowina ma swój własny ogród!

zjawka pisze:Dzięki za informacje.
Pytanie ile czasu mają mieć żeby "ogaranąć " się przed zimą- i jakie temperatury są sygnałem do hibernacji? Czyli- ile im dać jeszcze czasu na intensywne karmienie ?
Mogę je oczywiście próbować karmić po wypuszczeniu, ale to loteria- czy przyjdą na czas, zanim koty opędzlują miski ... chyba żeby specjalny karmik wymyślić do którego koty nie wejdą...Wtedy tylko kwestia, czy uznają propozycję za interesującą? :roll:

Nie sa głupie. Same przyjda po jedzenie jesli uznaja, że jeszcze warto się podtuczyć. Jez musi duzo chodzić. Ostatnio słyszałam o pani która trzymała jeza w kontenerku na balkonie. Oczywiście karmiła i miala zamiar wypuścić. Ale jeż sie pochorował i zmarł. Gdyby był na wolności to by miał szanse na przezycie, zakopanie, przykrycie sie liścmi, czy po prostu rozgrzanie sie podczas wędrówki. Jez potrafi w nocy przejśc kilka kilometrów. A ile moze przejśc w altance? Otwórz ją czym prędzej tzn wieczorem. Same zdecyduja czy pójdą hibernowac czy będą wracac na jedzenie. Jesli do altanki jest trunde wejscie, schodki itp. to możesz przecież wystawiac jedzenie w ogrodzie. Chrupki to nie jest dobre wyjscie, lepsza jest mokra karma lub surowe mieso np. mielona wołowina. Zeby jezy nie sa przystosowane do gryzienia twrdych kocich chrupek. Owady które zjdaja w naturze sa duzo bardziej miękkie. Jez który notorycznie zywi sie suchą kocią karmą niszczy sobie zęby. Jeski już to koniecznie dla kociat, jest mniejsza i bardziej miekka.
Obrazek

Ewa.KM

Od: Śro mar 20, 2013 23:32

Post » Wto lis 13, 2018 12:40 Re: wierzę w jeże Eowina ma swój własny ogród!

Poza tym jeże w Polsce objęte są ochrona ścisłą i to co robisz (chwytanie, transport, zamykanie, przetrzymywanie, przemieszczanie) jest zabronione.
Ochrona ścisła oznacza, iż jeże są nietykalne! Wyjątkiem są jedynie dwa przypadki:
Przemieszczanie zabłąkanych lub zagrożonych jeży do miejsc regularnego przebywania
- wyłącznie przez osoby upoważnione.
Chwytania i przetrzymywania w ośrodkach rehabilitacji zwierząt jeży rannych lub chorych
- wyłącznie do czasu odzyskania przez nich zdolności samodzielnego życia.
http://www.naszejeze.org/zdjecia/prawo_ ... 171758.pdf
Obrazek

Ewa.KM

Post » Wto lis 13, 2018 18:45 Re: wierzę w jeże Eowina ma swój własny ogród!

Zjawka, nie martw się, będzie dobrze.

Ja rok temu z wielką obawą przygarnęłam -9 października, 190gr jeżynkę.

I udało się.
Mnie dużo pomogły - tu z forum Dorobella, i stały kontakt telefoniczny z p Beatą Woźniak z azylu dla jeży w Solcu kujawskim.
Jeżom trzeba pomóc. Mięso lubią, Altana jak najbardziej jest OK, wrzuć im w kąt jak najwięcej liści, może jakaś paletę czy inna skrzynię.
Nie zamykaj. Aby koty im nie wyżerały mięsa wystarczy miseczkę przykryć miską, zwykłą plastikową z wyciętym otworem 10x10cm.
Jeż wejdzie, kot nie. Ważne aby kot nie wyciągnął zawartości. Można zrobić dojście tunel-tubę.
Konieczne skontaktuj się z jakąś jezową fundacją

egwusia

Od: Pt paź 10, 2008 15:17

Post » Wto lis 13, 2018 18:48 Re: wierzę w jeże Eowina ma swój własny ogród!

egwusia

Post » Wto lis 13, 2018 19:58 Re: wierzę w jeże Eowina ma swój własny ogród!

Egwusia. Twoja jezynka przytyła czy nie hibernowała? Podobno jak jeze sa male to sie czesto budzą, podjedza (jak maja co) i znowu zasypiają. Ale wiem, że takie małe to w Jeżurkowie w Skierdach wogóle nie sa wypuszczane do zagrody tylko siedza w ciepłych klatkach całą zimę.
Obrazek

Ewa.KM

Post » Śro lis 14, 2018 15:06 Re: wierzę w jeże Eowina ma swój własny ogród!

Moja Moo - utuczyła się :piwa:

Hibernowała 8O

Wybudziła się :ryk:

była dokarmiana :strach:

Poszła w sina dal :1luvu:

egwusia

Post » Śro lis 14, 2018 15:13 Re: wierzę w jeże Eowina ma swój własny ogród!

viewtopic.php?f=21&t=156398&start=1160

od strony 78 można poczytać o Moo, tylko foty diabli wzięli..

egwusia

[poprzednia]