Jak byc sędzią??

Forum Felis Polonia

Moderatorzy: DoBo, Moderatorzy

Post » Czw maja 22, 2008 20:44 Jak byc sędzią??

Chcę zostac sędzią felinologicznym. Jak to zrobic? :?:

klarysia

 
Posty: 2
Od: Śro maja 21, 2008 16:10

Post » Nie maja 25, 2008 15:33

Na podstawie "ABC Kocich Wystaw", A.W.Kurkowski, KOT nr 7 (11) 2006

Odcinek VII: Międzynarodowy sędzia FIFe

Najczęściej zadawane pytania:
• Kim jest międzynarodowy sędzia felinologiczny i co trzeba zrobić by nim zostać?
• Czy sędzia musi być hodowcą i wystawcą?
• Jak długo trwa szkolenie?
• Czy istnieją studia felinologiczne?
• Czy trudno zostać sędzią?

Nie ma stacjonarnych studiów felinologicznych. Istnieją różne studia związane z weterynarią i naukami biologicznymi, ale brakuje studiów zajmujących się wyłącznie kotami, a tym bardziej rasami kotów.
Cykl szkolenia na sędziego jest dość długi i kosztowy. Pierwszym i podstawowym warunkiem jest członkostwo w jednej z organizacji felinologicznych należących do FIFe. Kandydat na sędziego musi być zaangażowany w prace swego klubu członkiem – w Polsce powinien być on członkiem jednego z klubów należących do Felis Polonia.
Pierwszym etapem szkolenia na sędziego jest stewardowanie na wystawach i praca hodowlana we własnej hodowli. By przejść do następnego etapu szkolenia, czyli asystentur, kandydat musi spełnić następujące warunki:
* Pracować jako steward na minimum 10 wystawach (na których wyłącznie stewardzi mogą prezentować koty do oceny) lub na minimum 20 wystawach (na których wystawcy mogą prezentować koty do oceny na ringu sędziowskim). Ze wszystkich stewardowań musi posiadać pozytywny certyfikat wystawiony przez sędziego. Podczas stewardowań kandydat powinien prezentować różne rasy kotów z różnych kategorii. Czas stewardowania nie może być krótszy niż 2 lata.
* Być członkiem organizacji objętej patronatem FIFE minimum 5 lat (od 01.l01.2007 termin ten będzie skrócony do trzech lat).
* Posiadać minimum 5 miotów wyhodowanych z własnym przydomkiem hodowlanym (od 01.01.2007 – minimum trzy mioty).
* Posiadać co najmniej jednego kota z tytułem GIC/GIP z własnej hodowli i uczestniczyć jako wystawca minimalnie w 20 krajowych lub międzynarodowych wystawach kotów.
* Uczestniczyć w pracach na rzecz swego klubu oraz brać udział w pracach podczas przygotowania i trwania wystaw. Pożądane jest, by kandydat posiadał doświadczenie jako szef stewardów lub sekretarz ringowy.
Wszelkie koszty związane z całym szkoleniem kandydat ponosi sam.

Kandydat na sędziego po spełnieniu wszystkich powyższych warunków przesyła do swego klubu macierzystego wszystkie certyfikaty stewardowań. Macierzysta federacja, po pozytywnym zaopiniowaniu, przesyła te dokumenty do Sekretariatu Generalnego FIFe, który po sprawdzeniu prosi Komisję Sędziów o przygotowanie pytań na egzamin na asystenta sędziego. Kandydat na asystenta sędziego musi zdać egzamin pisemny w jednym z trzech oficjalnych języków FIFe (francuski, niemiecki, angielski) przed komisją składającą się z dwóch doświadczonych sędziów. Po pozytywnie zdanym egzaminie asystent sędziego zostaje wciągnięty na oficjalną listę asystentów FIFe z uwzględnieniem kategorii, w zakresie której będzie kontynuował swe studia sędziowskie.

Asystent sędziego, by móc zdawać egzamin sędziowski, musi zaliczyć odpowiednią ilość asystentur i obejrzeć odpowiednią liczbę kotów (różną na różne kategorie). Cykl szkolenia asystenta trwa minimum 2 lata. Podczas szkolenia asystent ma obowiązek uczestniczyć w seminarium dla asystentów.

Przepisy dotyczące asystentów zawierają wiele punktów i paragrafów dotyczących tego, co może i czego nie może asystent sędziego – m.in.., podobnie jak sędzia, nie może on wystawiać kota na wystawie, na której pełni obowiązki asystenta.

Przed ukończeniem asystentur kandydat na sędziego musi zaliczyć tzw. sędziowania równoległe, podczas których sam ocenia koty i wypisuje im raporty sędziowskie, które trafiają do sprawujących pieczę nad asystentem sędziów prowadzących, a nie do wystawców.
Po zaliczeniu wszystkich punktów szkolenia asystenckiego, asystent za pośrednictwem swojej federacji wysyła wymagane dokumenty do Sekretariatu Generalnego FIFe. Opłata za egzamin sędziowski wynosi 1500 EUR. Komisja Sędziów przygotowuje teoretyczny egzamin dla kandydata na sędziego i wysyła go do jednego z dwóch sędziów egzaminatorów.
W dniu zdawania egzaminu kandydat na sędziego musi mieć ukończone 25 lat. Nie może on pojawić się na terenie wystawy, na której będzie zdawać egzamin bez asysty sędziów egzaminatorów. Egzamin zdaje się w jednym z trzech oficjalnych języków FIFe. Jeśli jednym z tych języków jest ojczysty język kandydata, musi on zdawać egzamin w innym języku.

Egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Teoretyczny egzamin jest pisemny i składa się z 40 pytań: 15 ogólnych i 25 związanych z kategorią, której egzamin dotyczy. By zaliczyć egzamin praktyczny, kandydat musi odpowiedzieć poprawnie na co najmniej 80% pytań w czasie maksymalnie 90 minut. Punktacja odpowiedzi ustalona jest przez Komisję Sędziów.
Po pozytywnym zdaniu egzaminu teoretycznego kandydat na sędziego może zdawać egzamin praktyczny, który polega na ocenie kotów podczas wystawy. Na egzaminie praktycznym kandydat musi ocenić minimum 35, a maksimum 40 kotów oraz dokonać własnych wyborów BiV i nominacji do BiS. Podczas egzaminu teoretycznego kandydat musi mieć zapewnione takie same warunki pracy jak sędzia, może on jednak poruszać się po wystawie wyłącznie w towarzystwie sędziów egzaminujących. Karty ocen egzaminowanego trafiają do sędziów egzaminujących, są sprawdzane i porównywane z wynikami oficjalnymi. Może się zdarzyć, że kandydat oceni inaczej kota niż któryś z sędziów oceniających koty na wystawie, lecz jeśli będzie on umiał odpowiednio umotywować swoją decyzję, może zdobyć odpowiednie punkty. By zdać egzamin teoretyczny, kandydat musi zdobyć minimum 80% punktów. Po zaliczonym egzaminie teoretycznym sumuje się punktację z obu części egzaminu.

Po zdanym egzaminie sędziowskim nowy sędzia, by uzyskać tytuł międzynarodowego sędziego FIFe, musi odbyć staż. Staż sędziowski odbywa się na minimum trzech wystawach (przepisy dokładnie regulują liczbę kotów w różnych klasach wystawowych), na których sędzia stażysta może przyznawać wszystkie certyfikaty, może także nominować koty do BiS. Sędzia odbywa staż pod kontrolą doświadczonego sędziego danego kategorii, który wystawia mu potem odpowiedni świadectwo. Sędzia rozszerzający swe uprawnienia na kolejną kategorię musi odbyć asystentury i zdać egzaminy.

Niektóre z przepisów FIFe dotyczące sędziów:
- Sędzia podczas wystawy jednodniowej może oficjalnie oceniać maksymalnie 40 kotów, a podczas dwudniowej – maksymalnie 80 kotów;
- Raport sędziowski musi być wypisany w jednym z trzech oficjalnych języków FIFe bądź w urzędowym języku kraju, w którym odbywa się wystawa;
Organizatorzy wystawy zobowiązani są do pokrycia kosztów sędziego;
- Sędzia ani asystent sędziego nie ma prawa wglądu do katalogu wystawowego do czasu oficjalnego zakończenia BiS;
- Zabronione jest by sędzia lub asystent sędziego używał telefonu komórkowego lub innych urządzeń nadawczo-odbiorczych podczas pracy w ringu oraz w panelu BiS. Przepis ten dotyczy także wystawców przebywających na ringu sędziowskim;
- Sędzia FIFe może oficjalnie uczestniczyć w wystawach nie odbywających się pod patronatem FIFe wyłącznie za zgodą zarządu FIFe;
- Sędziowie uznani przez FIFe to sędziowie figurujący na oficjalnej liście sędziów FIFe opublikowanej na stronie federacji www.fifeweb.org
- Sędziów obowiązuje Kodeks Etyczny Sędziów FIFe;
By sędzia był uznany za aktywnego sędziego danej kategorii, musi co najmniej trzy razy w roku oceniać koty na wystawach FIFe i minimum raz na trzy lata uczestniczyć w oficjalnych seminarium sędziowskim.
Obrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

kasssia14

 
Posty: 120
Od: Nie lut 12, 2006 10:47
Lokalizacja: Polska/Śląsk/Mysłowice

Post » Nie lut 15, 2009 16:57

klarysia chyba odechciało ci się zostać sędzią felinologicznym :lol:

Quera

 
Posty: 4148
Od: Pon lut 09, 2009 17:28
Lokalizacja: Tychy

Post » Sob maja 02, 2009 22:52

kasssia14 pisze:). Ze wszystkich stewardowań musi posiadać pozytywny certyfikat wystawiony przez sędziego. .


Jaka ocenę musi dostać Stewart by ona była potraktowana jako pozytywna??

natenka

 
Posty: 18
Od: Śro mar 25, 2009 21:28

Post » Nie maja 03, 2009 17:24

natenka pisze:
kasssia14 pisze:). Ze wszystkich stewardowań musi posiadać pozytywny certyfikat wystawiony przez sędziego. .


Jaka ocenę musi dostać Stewart by ona była potraktowana jako pozytywna??


Ja dokładnie nie wiem, wydaje mi się że jedną z wyższych pozytywnych tzn. 3 i 4, ale dokładnie trzeba by się o to zapytać.
Obrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

kasssia14

 
Posty: 120
Od: Nie lut 12, 2006 10:47
Lokalizacja: Polska/Śląsk/Mysłowice

Post » Nie maja 03, 2009 23:14

A kogo trzeba było by sie zapytać???

natenka

 
Posty: 18
Od: Śro mar 25, 2009 21:28

Post » Pon maja 04, 2009 5:52

sprawdziłam na karcie ocen od sędziego
ocena 3 - excellent czyli doskonała
ocena 4 - super
Zosia i dwie brytki- Foebe i Cherry

kesja

 
Posty: 2417
Od: Pon sie 15, 2005 9:06
Lokalizacja: Szczecinek

Post » Pon maja 11, 2009 10:31

kasssia14 pisze:Na podstawie "ABC Kocich Wystaw", A.W.Kurkowski, KOT nr 7 (11) 2006

Opłata za egzamin sędziowski wynosi 1500 EUR.


No i to mnie zszokowało!

Ewa_Kurz

 
Posty: 73
Od: Pt gru 08, 2006 23:20

Post » Pon maja 11, 2009 12:26

Nie, opłata za egzamin sędziowski wynosi 150 euro (Aneks 1 do regulaminu FIFe).

Oberhexe

 
Posty: 23476
Od: Nie sie 18, 2002 21:34
Lokalizacja: Kraków

Post » Pon maja 11, 2009 14:30

150 to znacznie lepiej niż 1500. Ktoś tu bardzo chciał mnie zniechęcić :evil: .

Ewa_Kurz

 
Posty: 73
Od: Pt gru 08, 2006 23:20

Post » Pon maja 11, 2009 15:53

Ewa_Kurz pisze:150 to znacznie lepiej niż 1500. Ktoś tu bardzo chciał mnie zniechęcić :evil: .


Ja to tylko skopiowalam i wkleilam :oops:
Obrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

kasssia14

 
Posty: 120
Od: Nie lut 12, 2006 10:47
Lokalizacja: Polska/Śląsk/Mysłowice

Post » Pon maja 11, 2009 19:04

:wink:

Ewa_Kurz

 
Posty: 73
Od: Pt gru 08, 2006 23:20

Post » Pt maja 15, 2009 9:29

supcio :D właśnie wyliczyłam, że jeżeli wygram 2 miliony w totka, zaprzestanę pracować i skupię się tylko na egzmainie i hodowlii to sędzią zostanę najszybciej za 7 lat :D

Corrado

 
Posty: 480
Od: Pt paź 17, 2008 22:01
Lokalizacja: Szczecin

Post » Wto maja 26, 2009 11:05

A ja sobie uświadomiłam , że jako inwalida zostałam zdyskryminowana (o ile dobrze zrozumiałam stewardowanie - czyli obsługa kota do stolika sędziowskiego, rozciąganie np MCo),
no i 2 pkt programu , który nie pozwoli mi być sędzią - egzamin z języka.

Na szczęście - nie zamierzam być sędzią kocim.

Pozostanę przy psiejskiej.
Nie ma już OPUSA :( ... ale jest nowy jamniczek aniołek ;) BIMBER , papug senegalka afrykańska ;) EGON.
Uwielbiam birmanki (których nie będzie :<) oraz jestem fanką mutantów Marii D...

musia

Avatar użytkownika
 
Posty: 1302
Od: Czw lut 24, 2005 18:55
Lokalizacja: Katowice

Post » Pon wrz 14, 2009 15:33 Re:

musia pisze:A ja sobie uświadomiłam , że jako inwalida zostałam zdyskryminowana (o ile dobrze zrozumiałam stewardowanie - czyli obsługa kota do stolika sędziowskiego, rozciąganie np MCo),

to nie ma nic wspólnego z dyskryminacją
wiele zawodów wymaga określoej sprawności fizycznej i nie wszyscy mogą je wykonywać
sędzia felinologiczny też musi umieć osobiście wyciągnąc MCO

Kocurro

 
Posty: 11392
Od: Nie sty 11, 2004 20:31
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości