Wystawianie kociaka domowego poniżej 10 mca zycia

Forum Felis Polonia

Moderatorzy: DoBo, Moderatorzy

Post » Wto sie 19, 2014 16:25 Wystawianie kociaka domowego poniżej 10 mca zycia

Mam kociaka, dachowca, który bardzo zżył sie z moim jeżdżącym na wystawy persem. Chciałabym kociaka zabierać również na wystawy - jest już zaszczepiony i zaczipowany i ...
No właśnie.
Ponieważ wiem, ze warunkiem wystawiania kota domowego jest kastracja/sterylizacja, a mój smarkacz ma niecałe 5 miesiecy, przeszukałam regulamin wystawowy (wersje z strony FPL i ze strony FIFe). Znalazłam tylko jeden wpis dotyczący młodych domowych - mianowicie w tabeli wad dyskwalifikujących (str 42, 1.8 ) jest info, ze owszem, niekastrowane dachowce są dyskwalifikowane, ale nie dotyczy to kociąt do 10 miesiąca życia.

Idąc dalej, chciałam zgłosić mojego malucha na wystawę - i nagle dowiaduję się, ze jest jeszcze jakieś ustalenie, które w ogóle zabrania wystawiania kociąt domowych.

Jak to w takim razie jest?
Chodzi o to, zeby jednak nie wystawiać niekastrowanych kociąt? Mi wczesna kastracja nie przeszkadza i jeśli to jedyny warunek, nie widze problemu.

Czy jest faktycznie jakiś nowy zapis (gdzie? można to gdzieś przeczytać?) o zakazie wystawiania kociaków domowych do 10 miesiaca życia?

Jeśli tak, to od kiedy obowiązuje?
W tym roku jak dobrze pamiętam w Warszawie i w Wałbrzychu były wystawiane i normalnie oceniane kociaki poniżej 10 miesiaca życia. Wcześniej (w 2013) bywały też kociaki 3,5-miesieczne i zdobywały BISy.
A moze to ustalenia konkretnego organizatora wystawy?
Obrazek

Avian

Avatar użytkownika
 
Posty: 27170
Od: Śro lip 05, 2006 13:15
Lokalizacja: Poznań / Luboń

Post » Śro sie 20, 2014 9:05 Re: Wystawianie kociaka domowego poniżej 10 mca zycia

Znalazłam na Miau:
danunka pisze:
MariaD pisze:Nie wiem w którym roku weszło w FPL, że koty domowe mogą być wystawiane tylko wykastrowane.

w maju 2007r na Zebraniu Generalnym FIFe :
http://www.felispolonia.eu/public/files/ga2007.pdf
Wystawiane koty domowe w wieku powyżej 10 miesięcy muszą być wykastrowane
(w FPL zgodnie z uchwała zarzadu – wszystkie).

viewtopic.php?f=10&t=124041&p=7074657&hilit=koty+domowe#p7074657

Można więc wystawić dachowca młodszego niz 10 miesięcy, pod warunkiem jego kastracji.
ObrazekObrazekObrazek

MariaD

Avatar użytkownika
 
Posty: 38253
Od: Pt mar 19, 2004 18:31
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów

Post » Śro sie 20, 2014 9:29 Re: Wystawianie kociaka domowego poniżej 10 mca zycia

Mario, ale właśnie w regulaminie jest wpis, ze kociak do 10 miesiąca nie musi być kastrowany.
Mam tak dużo różnych odpowiedzi, że nie jestem pewna - chciałabym, żeby może ktoś z kręgu "bliżej władz" się wypowiedział ...
Tym bardziej, ze w wątku wystawy wrocławskiej padła odpowiedź, powołująca się na FPL, że nie można wystawiać kociaka w ogóle.
Słyszę też o jakichś ustaleniach naszych, krajowych, "pozaregulaminowych".

Ja chcę tylko wiedzieć, czy mogę wystawić kastrata kociaka - bo jeśli nie, nie będę go kastrować "w kocięctwie", tylko za 2-3 miesiące. Na razie to u niego pod ogonem trzeba z lupą szukać jajeczek ;)
A chciałabym go zabrać jak najwcześniej na wystawę, żeby się oswoił z atmosferą wystawową (póki ma jeszcze tą swoją wrodzoną kociakową ciekawość wszystkiego dookoła). Ma teraz niecałe 5 miesięcy.
Obrazek

Avian

Avatar użytkownika
 
Posty: 27170
Od: Śro lip 05, 2006 13:15
Lokalizacja: Poznań / Luboń

Post » Śro sie 20, 2014 10:38 Re: Wystawianie kociaka domowego poniżej 10 mca zycia

Poproś o uchwałę zarządu FPL w tej sprawie.

Edit: swoją droga wszystkie uchwały zarządu powinny być do znalezienia na stronie. Nie byloby wtedy problemu.
ObrazekObrazekObrazek

MariaD

Avatar użytkownika
 
Posty: 38253
Od: Pt mar 19, 2004 18:31
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów

Post » Śro sie 20, 2014 18:21 Re: Wystawianie kociaka domowego poniżej 10 mca zycia

MariaD pisze:Poproś o uchwałę zarządu FPL w tej sprawie.

Edit: swoją droga wszystkie uchwały zarządu powinny być do znalezienia na stronie. Nie byloby wtedy problemu.


Coś mi sie wydaje ,że uchwała o kastracji wszystkich kotów domowych wystawianych na wystawach została uchwalona na samym początku działania FPL - podczas Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Federacji w marcu 2006r, dlatego na Zebraniu Generalnym FIFe w dn.24-25.05.2007 zaistniał juz taki zapis :
6. Wystawiane koty domowe w wieku powyżej 10 miesięcy muszą być wykastrowane (w FPL zgodnie
z uchwałą zarządu – wszystkie).
Istoty ludzkie to jedyny gatunek zwierząt, których szczerze się obawiam.
Autor: G.B. Shaw

danunka

Avatar użytkownika
 
Posty: 5206
Od: Sob kwi 30, 2005 21:23
Lokalizacja: Szczecin

Post » Śro sie 20, 2014 18:49 Re: Wystawianie kociaka domowego poniżej 10 mca zycia

Avian pisze:Mario, ale właśnie w regulaminie jest wpis, ze kociak do 10 miesiąca nie musi być kastrowany.
Mam tak dużo różnych odpowiedzi, że nie jestem pewna - chciałabym, żeby może ktoś z kręgu "bliżej władz" się wypowiedział ...
Tym bardziej, ze w wątku wystawy wrocławskiej padła odpowiedź, powołująca się na FPL, że nie można wystawiać kociaka w ogóle.
Słyszę też o jakichś ustaleniach naszych, krajowych, "pozaregulaminowych".

Ja chcę tylko wiedzieć, czy mogę wystawić kastrata kociaka - bo jeśli nie, nie będę go kastrować "w kocięctwie", tylko za 2-3 miesiące. Na razie to u niego pod ogonem trzeba z lupą szukać jajeczek ;)
A chciałabym go zabrać jak najwcześniej na wystawę, żeby się oswoił z atmosferą wystawową (póki ma jeszcze tą swoją wrodzoną kociakową ciekawość wszystkiego dookoła). Ma teraz niecałe 5 miesięcy.



Iza gdzie przeczytałaś ,że kot domowy nie musi być kastrowany ? Kocię do 10 m-ca niekastrowane , rasowe :)
Reg.Wystawowy FIFe :
3.4 Przyjmowanie na wystawę.
Koty muszą mieć przycięte pazury przed przybyciem na wystawę.
Przyjmowane na wystawę są:
- koty wytatuowane
Nie są przyjmowane:
- karmiące matki
− kotki w ciąży
− koty z amputowanymi pazurami
− koty głuche
− koty ze zniekształconymi ogonami
− koty ze skróconymi (przyciętymi) uszami
− niekastrowane koty domowe w wieku 10 miesięcy lub starsze

4.9.1 Nominacja do Best in Show (NOM)
Koty domowe mogą być nominowane bez względu na wiek w kategoriach:
- krótkowłosy kocur
- krótkowłosa kotka
- długowłosy kocur
- długowłosa kotka
(czytaj od 4 m-ca życia)
Istoty ludzkie to jedyny gatunek zwierząt, których szczerze się obawiam.
Autor: G.B. Shaw

danunka

Avatar użytkownika
 
Posty: 5206
Od: Sob kwi 30, 2005 21:23
Lokalizacja: Szczecin

Post » Śro sie 20, 2014 19:55 Re: Wystawianie kociaka domowego poniżej 10 mca zycia

Danunka - juz pisałam - regulamin wystawowy FIFe, załącznik-tabela wad dyskwalifikujących, str.42, punkt 1.8

Jak trzeba kastrować kociaka, nie ma problemu, ale chciałabym przede wszystkim wiedzieć, czy kastracja wystarczy, zeby móc wystawić kociaka domowego poniżej 10 miesiaca zycia.
Chciałabym go wystawic we Wrocławiu i dostałam odpowiedź, ze wg FPL nie można.

Pytanie jest bardziej z ciekawosci - ten kociak pewnie nie bedzie kotem wystawowym, robi mi demolkę w domu i wolę go zabrać na wystawę, niż zostawiac samego, znudzonego bez kumpla do zabaw ;) Chyba, ze przyszły dom zechce kontynuować karierę wystawową. Kociak jest ufny i ciekawy świata i prawdopodobnie bedzie sie dobrze czuł na wystawie, gdzie będzie wiele osób chętnych do zabawiania go :kotek:

Miewam kilka tymczasów w roku, fajnie, jak mogę się którymś pochwalic na wystawie - to świetny sposób na pokazanie ludziom, ze również kot domowy, nierasowy może bywac na wystawach między kotami rasowymi. Jest to okazja do zachęcania do adopcji tych naszych popularnych dachowców, a także chwalenia sie nimi.

Na wystawach TICA w USA normą jest obecność kilkunastu i więcej kotów nierasowych wystawianych przez organizacje czy ludzi zajmujących się szukaniem dla nich domów. Większość z nich to własnie koty szukajace domu, a wystawa jest okazją zaprezentowania ich szerszemu gronu.
Obrazek

Avian

Avatar użytkownika
 
Posty: 27170
Od: Śro lip 05, 2006 13:15
Lokalizacja: Poznań / Luboń

Post » Śro sie 20, 2014 20:06 Re: Wystawianie kociaka domowego poniżej 10 mca zycia

Avian pisze:Danunka - juz pisałam - regulamin wystawowy FIFe, załącznik-tabela wad dyskwalifikujących, str.42, punkt 1.8

Jak trzeba kastrować kociaka, nie ma problemu, ale chciałabym przede wszystkim wiedzieć, czy kastracja wystarczy, zeby móc wystawić kociaka domowego poniżej 10 miesiaca zycia.
Chciałabym go wystawic we Wrocławiu i dostałam odpowiedź, ze wg FPL nie można.


Ja Ciebie rozumiem :) Regulamin Wystawowy FIFe jest jaki jest :) Zacytowałam art.4.9.1 Nominacja do Best in Show (NOM)
Koty domowe mogą być nominowane bez względu na wiek w kategoriach ,więc .... :?:

Gdyby to była wystawa szczecińska , to .... :kotek:
Istoty ludzkie to jedyny gatunek zwierząt, których szczerze się obawiam.
Autor: G.B. Shaw

danunka

Avatar użytkownika
 
Posty: 5206
Od: Sob kwi 30, 2005 21:23
Lokalizacja: Szczecin

Post » Śro sie 20, 2014 21:31 Re: Wystawianie kociaka domowego poniżej 10 mca zycia

danunka, tu nie chodzi o:
danunka pisze:Gdyby to była wystawa szczecińska , to .... :kotek:

tylko o zapisy uchwały zarządu FPL obowiązujące wszystkie kluby. Szczeciński też.
ObrazekObrazekObrazek

MariaD

Avatar użytkownika
 
Posty: 38253
Od: Pt mar 19, 2004 18:31
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów

Post » Pt sie 22, 2014 20:20 Re: Wystawianie kociaka domowego poniżej 10 mca zycia

Moja skleroza pamięta, że to było tak: w FIFe nie było nakazu kastracji kotów domowych wystawianych, więc FPL go wprowadził, dla wszystkich kotów domowych, niezależnie od wieku. Niedługo potem (jakiś rok) FIFe wprowadziło nakaz kastracji kotów domowych powyżej 10 miesiąca życia, wystawianych na wystawach. Ale FPL swojego nakazu już nie zmienił. Więc w Polsce: każdy domowy kastrowany, w FIFe ogólnie: domowy powyżej 10 miesiąca życia kastrowany.

Nie przypominam sobie natomiast zakazu wystawiania domowych poniżej 10 miesiąca życia, ale od jakiegoś czasu nie śledzę njusów ;)

Avian, napisz maila oficjalnego na adres kontaktowy FPL.
Permanentny brak czasu...

Atka

Avatar użytkownika
 
Posty: 11517
Od: Wto maja 20, 2003 11:31
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pt sie 22, 2014 21:10 Re: Wystawianie kociaka domowego poniżej 10 mca zycia

Napisałam do klubu - przecież ja nie mogę sie oficjalnie kontaktować z FPL :roll:

Nie mam odpowiedzi, wiec podjęłam decyzję, ze go zgłoszę na wrocławską wystawę. Niby czym ustępuje kociakom rasowym? Będzie na wystawie miał 5-5,5 miesiąca, wykastrowany, zaszczepiony i zaczipowany, zdrowy i chętny poznawać nowy świat :kotek:
Obrazek

Avian

Avatar użytkownika
 
Posty: 27170
Od: Śro lip 05, 2006 13:15
Lokalizacja: Poznań / Luboń

Post » Pt sie 22, 2014 22:02 Re: Wystawianie kociaka domowego poniżej 10 mca zycia

MariaD pisze:danunka, tu nie chodzi o:
danunka pisze:Gdyby to była wystawa szczecińska , to .... :kotek:

tylko o zapisy uchwały zarządu FPL obowiązujące wszystkie kluby. Szczeciński też.


Jasne :) :ok: (uchwałę chciałabym poznać)


MWKR Poznań 9/10.11.2013
kot domowy 403. MATYLDA , HCS ur.25.05.2013 [ 6 m-cy]
-
MWKR Warszawa EKKR 30.11 /01.12.2013r
kot domowy 472. MATYLDA , HCS ur.25.05.2013r [6 m-cy]

MWKR Jedynka Warszawa 11/12.01.2014
kot domowy 336. Tygrys , HCS , ur.15.04.2013 r [ 9 m-cy]

MWKR Wałbrzych 1/2.03.2014
kot domowy 205. Lucjan Aksamitka *PL , HCS ur.19.06.2013r [9 m-cy]


-
Istoty ludzkie to jedyny gatunek zwierząt, których szczerze się obawiam.
Autor: G.B. Shaw

danunka

Avatar użytkownika
 
Posty: 5206
Od: Sob kwi 30, 2005 21:23
Lokalizacja: Szczecin

Post » Pt sie 22, 2014 22:08 Re: Wystawianie kociaka domowego poniżej 10 mca zycia

danunka, a czego ta lista dowodzi? W FPL i FIFe nie ma dolnego limitu wieku domowych. Ale masz, oczywiście dowody, że te kociaki na wystawie nie były kastrowane? Chciałabym je zobaczyć.
Istnieje coś takiego jak wczesna kastracja. :roll:

Ja też bym chciała znaleźć na stronie FPL wszystkie uchwały.
ObrazekObrazekObrazek

MariaD

Avatar użytkownika
 
Posty: 38253
Od: Pt mar 19, 2004 18:31
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów

Post » Pt sie 22, 2014 22:19 Re: Wystawianie kociaka domowego poniżej 10 mca zycia

MariaD pisze:danunka, a czego ta lista dowodzi? W FPL i FIFe nie ma dolnego limitu wieku domowych. Ale masz, oczywiście dowody, że te kociaki na wystawie nie były kastrowane? Chciałabym je zobaczyć.
Istnieje coś takiego jak wczesna kastracja. :roll:

.


O tóż to :) Nie ma limitu wieku (tzn. jest od 4 m-ca życia) dla kotów domowych . Oczywiście muszą byc wykastrowane i te wystawiane zapewne były , bo FPL tak sobie życzy i dobrze. A ja dalej nie rozmumiem dlaczego Avian nie może zgłosić ponad pięciomiesięcznego kota domowego wykastrowanego ? Dostała odpowiedź od organizatora wystawy ,że kot musi mieć pow.10 m-cy :(
Istoty ludzkie to jedyny gatunek zwierząt, których szczerze się obawiam.
Autor: G.B. Shaw

danunka

Avatar użytkownika
 
Posty: 5206
Od: Sob kwi 30, 2005 21:23
Lokalizacja: Szczecin

Post » Pt sie 22, 2014 23:41 Re: Wystawianie kociaka domowego poniżej 10 mca zycia

To była uchwała WZC 2007-2009 (nie pamiętam dokładnie które) trzeba w sprawozdaniach sprawdzić, ew. w spisie uchwał, co roku wysyłane są do klubów.
Obrazek

lrafal

Avatar użytkownika
 
Posty: 8376
Od: Czw sty 31, 2002 15:24
Lokalizacja: JO82IM

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości