Regulamin hodowlany FIFe

Forum Felis Polonia

Moderatorzy: DoBo, Moderatorzy

Post » Pt sty 13, 2012 22:32 Re: Regulamin hodowlany FIFe

Fife nie ma takiego zapisu, zostawia (nie może być ponad przepisy) to w gestii przepisów danego państwa.
Obrazek

lrafal

Avatar użytkownika
 
Posty: 8376
Od: Czw sty 31, 2002 15:24
Lokalizacja: JO82IM

Post » Pt sty 13, 2012 22:36 Re: Regulamin hodowlany FIFe

Mój brat też mi truje, że mam zakładać działalność gospodarczą, bo koty na pewno pod to podlegają.
No to ja już nie wiem 8O 8O
03.07.2010 ['] Prezes. Kocham Cię.
26.11.2020 ['] Murziłka
12.05.2022 ['] Tiger
22.03.2024 ['] NW SP Dongalas Glitne DSM


Dom bez kota jest jak człowiek bez duszy... Nie ma w nim życia.

Prawdziwa miłość nie potrzebuje słów. Albo milczy. Albo MRUCZY!

wistra

 
Posty: 9372
Od: Nie paź 08, 2006 17:11
Lokalizacja: Kraków

Post » Pt sty 13, 2012 22:39 Re: Regulamin hodowlany FIFe

lrafal pisze:Fife nie ma takiego zapisu, zostawia (nie może być ponad przepisy) to w gestii przepisów danego państwa.

dzięki

Wistra, JESZCZE nie podlegają :|
Pycha kroczy przed upadkiem. A za upadkiem kroczy śmieszność... :mrgreen:

WarKotka

Avatar użytkownika
 
Posty: 19064
Od: Pt lip 31, 2009 20:39
Lokalizacja: Łódź

Post » Pt sty 13, 2012 23:49 Re: Regulamin hodowlany FIFe

lrafal pisze:Fife nie ma takiego zapisu, zostawia (nie może być ponad przepisy) to w gestii przepisów danego państwa.

no właśnie, Fife nie może tego regulować.
tak jak FPL nie może regulować praw i obowiązków indywidualnych członków stowarzyszeń zrzeszonych w tejże federacji (o ile nie robi tego w statucie, że tak nawiążę do mojej nieulubionej efpeelowskiej uchwały).
no i w statucie FPL nie ma na ten (i tamten) temat ani słowa, zresztą słusznie.


czyli teraz mamy taką sytuację:

1. Prawo o stowarzyszeniach mówi jasno:
Art. 2. 1. Stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych.

a do tego:
Art. 3. 1 Prawo tworzenia stowarzyszeń przysługuje obywatelom polskim.

czyli stowarzyszenie z założenia nie zarabia, bo nawet jeśli prowadzi dg, zyski przeznacza na działalność statutową; mowa o stowarzyszeniu jako całości, nie jego członkach.
no i ma zrzeszać obywateli, a nie podmioty gospodarcze.

natomiast
2. Prawo działalności gospodarczej stanowi tak:
Art. 2. 1. Działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy jest zarobkowa działalność wytwórcza, handlowa, budowlana, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatacja zasobów naturalnych, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
i jeszcze do tego:
Art. 3. Przepisów ustawy nie stosuje się do działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt [...]

(wszystkie podkreślenia moje).

nowa ustawa dotycząca zwierząt nie powinna powstać w sprzeczności z już obowiązującymi przepisami prawa. ich (cytowane wyżej) intencje wydają się jasne.

ale -- osoba prowadząca dg (innymi słowy: pomiot gospodarczy, jak lubiłam mawiać onegdaj o sobie) nie jest osobą prawną. czyli -- chyba prawie na pewno (czy leci z nami prawnik?) może być (z przeproszeniem!) członkiem stowarzyszenia.

w jakiejkolwiek umowie zapis jest taki: zawarta pomiędzy "xyz", prowadzącą działalność gospodarczą zarejestrowaną itd.
analogicznie mogłaby wyglądać deklaracja członkowska. niestety.

gdyż ponieważ moim zdaniem byłby to wypaczeniem idei amatorskiej hodowli kotów.
ale może prace nad ustawą są dobrym momentem na wprowadzenie rozróżnienia pomiędzy hodowlą kotów a kocią fermą?
Izabela
Obrazek

Marcepan

Avatar użytkownika
 
Posty: 1629
Od: Śro lip 11, 2007 15:22
Lokalizacja: Sopot

Post » Sob sty 14, 2012 0:12 Re: Regulamin hodowlany FIFe

Marcepan tylko kto ma decydować i według jakich kryteriów co jest hodowlą, a co fermą. Weź hodowlę Koc-pol*PL, jedną z wiekszych w Polsce, czy to hodowla czy ferma, a może właśnie taka ilość kotów to dopiero hodowla, a mniejsze to zabawa, w końcu jaki wpływ na rasę ma hodowla z kilkoma sztukami stada podstawowego.
Obrazek

Satyr77

 
Posty: 7920
Od: Pt lip 31, 2009 12:06
Lokalizacja: Óć

Post » Sob sty 14, 2012 1:05 Re: Regulamin hodowlany FIFe

Gdyby w przepisach pojawiło się rozgraniczenie na hodowle i fermy, to byłoby to przyzwolenie na istnienie tych drugich. A tego chyba byśmy nie chcieli.
Wystarczające zamieszanie wprowadzają niektórzy politycy wmawiający hodowcom ich niewiarygodne zyski z hodowli :?

Działalność gospodarcza nastawiona jest na przynoszenie dochodu.
A celem hodowli nie może być zysk, to niezgodne z etyką hodowlaną.
Wrzucenie hodowli do działalności gospodarczej byłoby końcem hodowli kotów rasowych w Polsce. Mam oczywiście na myśli Hodowli, a nie ferm. Te sobie poradzą. Jak zawsze.
Obrazek

Projektowanie stron internetowych www.mirieldesign.com --- Genetyka: Dziedziczenie kolorów w pigułce, Inbred --- Koty norweskie leśne Skogkatt.pl

Miriel

Avatar użytkownika
 
Posty: 1287
Od: Czw lut 12, 2004 18:27
Lokalizacja: Kielce

Post » Sob sty 14, 2012 10:57 Re: Regulamin hodowlany FIFe

Satyr77 pisze:Marcepan tylko kto ma decydować i według jakich kryteriów co jest hodowlą, a co fermą.
decydować pewnie powinna liczba kotów przebywająca w jednym miejscu (bo przecież nie każdy hodowca ma wszystkie swoje hodowlane koty w swoim domu).

Satyr77 pisze: w końcu jaki wpływ na rasę ma hodowla z kilkoma sztukami stada podstawowego.
może mieć znaczny, zwłaszcza jeśli nie hoduje na czas.

Miriel pisze:A celem hodowli nie może być zysk, to niezgodne z etyką hodowlaną.
niestety, etyki hodowlanej nie regulują przepisy prawa. trzeba by takie pojęcie zdefiniować i wpisać do ustawy.
Izabela
Obrazek

Marcepan

Avatar użytkownika
 
Posty: 1629
Od: Śro lip 11, 2007 15:22
Lokalizacja: Sopot

Post » Sob sty 14, 2012 13:01 Re: Regulamin hodowlany FIFe

Marcepan pisze:
Miriel pisze:A celem hodowli nie może być zysk, to niezgodne z etyką hodowlaną.
niestety, etyki hodowlanej nie regulują przepisy prawa. trzeba by takie pojęcie zdefiniować i wpisać do ustawy.
Generalnie jestem przeciwniczką mnożenia przepisów ponad potrzebę. Tym bardziej jeśli nie ma jak z nich rozliczać, bo jak kogoś rozliczyć z etyki?


Gdy jednak nie będzie się głośno mówić, że hodowla to hobby a nie praca zarobkowa, bubel ustawowy będzie miał realne szanse ujrzeć światło dzienne...
Cytat z wątku viewtopic.php?p=8439363&f=10#p8439363
Satyr77 pisze:Pozwolę sobie zacytować panią Nowicką z wczorajszego posiedzenia odnośnie finansowania zadań nałożonych w projekcie ustawy.
W związku z tym wydaje mi się, że do rozważenia jest kwestia opodatkowania hodowli. Myślę, że to mogą być duże pieniądze z opodatkowania hodowli, biorąc pod uwagę fakt, że rasowego szczeniaka, rodowodowego, nie sprzedajemy za 200 zł, tylko jest to z reguły kwota powyżej 1 tys. zł, minimum 2–3 tys. zł w zależności od rasy. Z reguły są to ogromne kwoty w ciągu roku, ponieważ hodowcy z tego się utrzymują, nie mają dodatkowej pracy.
Obrazek

Projektowanie stron internetowych www.mirieldesign.com --- Genetyka: Dziedziczenie kolorów w pigułce, Inbred --- Koty norweskie leśne Skogkatt.pl

Miriel

Avatar użytkownika
 
Posty: 1287
Od: Czw lut 12, 2004 18:27
Lokalizacja: Kielce

Post » Sob sty 14, 2012 13:26 Re: Regulamin hodowlany FIFe

Nie wiem czy nie warto by stanowisko w tej sprawie oficjalnie zabrały do stosownych władz/organów (?) związki i federacje działające w Polsce.

Głosy pojedyńczych hodowców znikną lub nie będą brane pod uwagę, jednak federacja pisząca w imieniu kilku tysięcy hodowli ma swoją wagę.

Może warto też porozumieć się z poziomu federacji z innymi związkami by i od nich wyszło takie pismo? Może napisać jedno wspólne?
ObrazekObrazekObrazek

MariaD

Avatar użytkownika
 
Posty: 38254
Od: Pt mar 19, 2004 18:31
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów

Post » Sob sty 14, 2012 13:32 Re: Regulamin hodowlany FIFe

lrafal pisze:
Satyr77 pisze:Niestety nie żart źródło stenogram z obrad str. 151


Spokojnie, właśnie ruszamy z protestem.

Projekt ustawy wprowadza kluczowe zmiany dotyczące hodowli zwierząt rasowych a do prac nad projektem nie dopuszczono żadnych organizacji zajmujących się taką działalnością, a tak być nie może.
Pycha kroczy przed upadkiem. A za upadkiem kroczy śmieszność... :mrgreen:

WarKotka

Avatar użytkownika
 
Posty: 19064
Od: Pt lip 31, 2009 20:39
Lokalizacja: Łódź

Post » Sob sty 14, 2012 13:33 Re: Regulamin hodowlany FIFe

kiche_wilczyca pisze:
lrafal pisze:
Satyr77 pisze:Niestety nie żart źródło stenogram z obrad str. 151


Spokojnie, właśnie ruszamy z protestem.

Projekt ustawy wprowadza kluczowe zmiany dotyczące hodowli zwierząt rasowych a do prac nad projektem nie dopuszczono żadnych organizacji zajmujących się taką działalnością, a tak być nie może.

O, nie zauważyłam. Super. :ok:

Gdzie można poczytać o postępach?
ObrazekObrazekObrazek

MariaD

Avatar użytkownika
 
Posty: 38254
Od: Pt mar 19, 2004 18:31
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów

Post » Sob sty 14, 2012 13:37 Re: Regulamin hodowlany FIFe

chwilowo chyba jeszcze nigdzie.....
Pycha kroczy przed upadkiem. A za upadkiem kroczy śmieszność... :mrgreen:

WarKotka

Avatar użytkownika
 
Posty: 19064
Od: Pt lip 31, 2009 20:39
Lokalizacja: Łódź

Post » Śro lut 08, 2012 22:20 Re: Regulamin hodowlany FIFe

Podaje tekst odnoszacy sie do psow, ale z kotami jest tak samo... Hodowli kotow nie da sie zarejestrowac nawet gdyby sie chcialo.... Ale trzeba zaplacic za koty podatek.... Stawka na rok 2012 to 14.49pln za kazdego kota "hodowlanego"...:


Zgodnie z art. 3 ust.3 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 (Dz.U. z 2000 r Nr 14 poz 176) jak również załącznikiem nr 2 do powyższej ustawy (tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej....) w pozycji 15 puknt k) hodowla psów rasowych STANOWI dział specjalny produkcji rolnej.

W związku z tym jest takoż opodatkowana. Obowiązuje stawka ryczałtowa - szacowany jest DOCHÓD roczny z utrzymywania jednej sztuki stada podstawowego (zgodnie z cytowanym załącznikiem do ustawy) w wysokości 27 zł (dwadzieścia siedem złotych - dane za rok 2001).
Przez jedną sztukę stada podstawowego w hodowli psów rasowych należy rozumieć psa wpisanego w ZKwP jako reproduktor lub sukę z uprawnieniami hodowlanymi będące własnością danej osoby fizycznej.
Tak więc jeśli mamy 2 suki hodowlane i jednego psa reproduktora, to szacunkowy dochód z tego prowadzonego przez nas działu produkcji rolnej wynosi według organów skarbowych 3*27=81 zł i tę kwotę powinniśmy wpisać w poz 64 (lub ewentualnie 106 przy zeznaniu wspólnym obojga małżonków) zeznania PIT 36.

I tu niespodzianka - prowadząc hodowlę psów rasowych (nawet, jeśli nie mamy żadnej suki, mamy tylko reproduktora) jesteśmy traktowani jak osoby prowadzące działalnośc gospodarczą i MUSIMY składać zeznanie na formularzu PIT 36 a nie PIT 37.


Jeszcze trochę biurokracji na dokładkę.
W związku z tym, że hodowla jest traktowana jako prowadzenie działalności gospodarczej w dziale specjalnym produkcji rolnej, to niestety mamy kilka obowiązków z tym związanych.

Pierwszy dotyczy ZGŁOSZENIA działalności.
Robimy to na formularzu PIT6 w terminie do 7 dni od rozpoczęcia działalności (czyli nabycia psa/suki z uprawnieniami, wpisania suki do rejestru suk hodowlanych, uzyskania tytułu reproduktora przez naszego psa).
Urząd po otrzymaniu pierwszego formularza PIT6 wydaje nam decyzję o ustaleniu wysokości dochodu (patrz przykład powyżej). I tyle. Na koniec roku wpisujemy tę kwotę w nasze zeznanie roczne na PIT36.

Drugi dotyczy przedłużenia działalności.
Ponieważ podatki są obliczane w skali rocznej, to nasze pierwsze zgłoszenie zostało potraktowane, jakbyśmy chcieli prowadzić hodowlę TYLKO w danym roku.W związku z tym w terminie do 30 listopada trzeba wypełnić ponownie formularz PIT6 na kolejny rok (czyli do 30 listopada 2002 informujemy o rozmiarach zamierzonej hodowli w roku 2003) i wysłać go do swojego urzędu.
Urząd tym razem nie wydaje żadnej decyzji - decyzję wydaje tylko raz przy rozpoczęciu działalności. Natomiast sprawdza nasze zeznanie z zadeklarowaną wielkością hodowli (ilością reproduktorów/suk hodowlanych).

Trzeci dotyczy zmian w wielkości stada.
Jeśli nasze stadko powiększyło się (czytaj - nasza suka została wpisana do rejestru suk hodowlanych w ZKwP, pies otrzymał uprawnienia reproduktora), lub zmniejszyło (sprzedaż psa, zejście, wykreślenie z rejestru, przejście na psią emeryturę itp) to również powinniśmy na znanym już formularzu PIT6 zawiadomić urząd skarbowy w terminie do 7 dni od zdarzenia. Ten przypadek obejmuje również zakończenie działalności hodowlanej - procedura jest identyczna.


Z mojej praktyki wynika, że "ze względu na niewielką szkodliwość społeczną" oraz najczęściej niewielkie kwoty podatku związane z tym zagadnieniem urzędy skarbowe z przymrużeniem oka traktują opóźnienia w składaniu deklaracji PIT6, mogą natomiast być surowe przy całkowitym braku zgłoszenia czy niewykazaniu tej kwoty w zeznaniu rocznym.
Nic mi na razie nie wiadomo na temat współpracy organów skarbowych ze ZKwP w sprawie np. otrzymywania wykazu osób - właścicieli reproduktorów i suk hodowlanych, ale w przyszłości - kto wie....

Margo-CzW

 
Posty: 1
Od: Sob cze 06, 2009 14:12
Lokalizacja: Pozna k/Gubina

Post » Czw lut 09, 2012 17:35 Re: Regulamin hodowlany FIFe

Margo-CzW pisze:....

tak wiemy co najmniej 2 tematy w dziale - hodowcy

współwłaściciele 1 kota muszą obydwaj odprowadzić podatek w całości

viewtopic.php?f=10&t=119987&start=60

viewtopic.php?f=10&t=102421&p=8447190&hilit=podatek#p8447190
http://www.kocieforum.pl (MCO i nie tylko ...)
Obrazek
"Tajemnica sukcesu: mieć pod ręką jakiegoś Smoka" ze Shrek'a http://mco-kocury.manifo.com/
http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=84343&hilit=Smok+i+amor

sunshain

Avatar użytkownika
 
Posty: 4117
Od: Nie lis 16, 2008 17:36
Lokalizacja: okolice Bielska Białej

Post » Pt mar 01, 2013 18:32 Re: Regulamin hodowlany FIFe

witam :) czy rozliczając pit 36 za rok 2012 wpisujemy w pozycji D (dochody /straty ze źródeł przychodów ) w pkt 4 ( działy specjalne produkcji rolnej ) normę szacunkową na rok 2012 ( czyli 14,49 w przypadku jednego kota ) czy na rok 2013 ( czyli 16,79 ) bo już zgłupiałam . Już miałam rozliczony pit 36 ale pani w US zbiła mnie z tropu .
I czy wpisanie tego w tą pozycję to już wszystko ? ( dalej rozliczam pit normalnie już nigdzie więcej tego nie ujmując ? nie wypełniamy też żadnego załącznika w związku z tym ? ) .
Pierwszy rok rozliczam dopiero pit 36 i chcę mieć pewność że wszystko ok .
Bardzo proszę o pomoc

NaszaBajka

 
Posty: 47
Od: Nie mar 11, 2012 12:50
Lokalizacja: Leszno

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości