Jak leczyć kota z chorą wątrobą?

Koty i kotki do adopcji

Moderatorzy: Estraven, LimLim, Moderatorzy

Post » Pon wrz 26, 2022 10:27 Jak leczyć kota z chorą wątrobą?

Bardzo proszę opiekunów kotów wątrobowych o podpowiedzi jak leczyć,prowadzić,żywić kota z chorą wątrobą. Nie miałam jeszcze wątrobowca i niewiele wiem o prowadzeniu takiego kota.

Kot dostaje Ornipural i Hepaxan od tygodnia plus kroplówki. Nie jest lepiej w wynikach krwi, ALT i APT wysokie:( Sam kot przytył 30dkg i wygląda lepiej niż po zwinięciu z ulicy (opiekował się nim Pan Bezdomny,któremu kocurek zniknął na 5dni,znaleziony słaniający się na łapach,nie chciał nic tknąć-teraz już dobrze chodzi,je sam). Na dodatek wyszedł FIV dodatni:( Próbuję pomóc kotu i Panu Bezdomnemu,ale tak sobie idzie to zdrowienie...

tabo10

 
Posty: 8086
Od: Nie lip 31, 2011 14:24

Post » Wto wrz 27, 2022 9:37 Re: Jak leczyć kota z chorą wątrobą?

Nikt z forumowiczów nie miał kota chorego na wątrobę 8O :?:

tabo10

 
Posty: 8086
Od: Nie lip 31, 2011 14:24

Post » Wto wrz 27, 2022 18:39 Re: Jak leczyć kota z chorą wątrobą?

Wiem tylko ,że przy chorej wątrobie powinno ograniczać się tłuszcz z racji tego, że w chorobach wątroby często dochodzi do upośledzonej produkcji żółci. Najlepiej takiego kota prowadzić na BARFIE .
Jeżeli nie BARF to wykluczyć wszystkie karmy z węglowodanami i sprawdzać zawartość tłuszczy w suchej masie aby było 15-20% . Słyszałam też o podawaniu oleju z ostropestu albo sylimarolu ,suplementacji arginy ,kwasów omega 3 ,prebiotyki

alinkaka

Avatar użytkownika
 
Posty: 824
Od: Sob sty 27, 2018 21:54
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro wrz 28, 2022 10:44 Re: Jak leczyć kota z chorą wątrobą?

dziękuję alinkaka

tabo10

 
Posty: 8086
Od: Nie lip 31, 2011 14:24

Post » Śro wrz 28, 2022 11:00 Re: Jak leczyć kota z chorą wątrobą?

ALAT mówi o uszkodzeniu wątroby (AST również, a zgaduję, że o to chodziło, tylko literówka). Wątroba regeneruje się dość długo, nawet kilka tygodni. Czyli przez nawet 2 tygodnie może nie być poprawy w wynikach. Ważne, aby stan się nie pogłębiał.
Ornipural to jeden z najsilniejszych leków dla zwierząt na wątrobę.
Ostropest proponowałabym raczej później, jak już wyniki zaczną się poprawiać i będzie można zrezygnować z Ornipuralu.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Śro wrz 28, 2022 15:08 Re: Jak leczyć kota z chorą wątrobą?

Ale właśnie wyniki się pogorszyły od zeszłego tygodnia:( mimo Ornipuralu dawkowanego co drugi dzień. Mało tego,erytrocyty hematokryt spadły (skutek kroplówek?). Karmiony był też RC Recovery, chyba za tłuste czy zbyt obciążające dla chorej wątroby:( Choć na nim nabrał sił,przytył 30dkg i nie słania się na łapkach jak w dniu znalezienia. Przeszłam też na karmę hepatic suchą (saszetki są tak obrzydliwe,że ruszyć nie chce) i gotowanego indyka. Ogólnie wygląda lepiej,ale w wynikach krwi gorzej:(

tabo10

 
Posty: 8086
Od: Nie lip 31, 2011 14:24

Post » Śro wrz 28, 2022 17:42 Re: Jak leczyć kota z chorą wątrobą?

Ja od 10 dni walczę z objawami chorej wątroby/zatkanych drog zółciowych u psa, wiem, że to inne organizmy, ale u mnie wyniki jakby nie nadązają za samopoczuciem psa.

W ub weekend było bardzo źle, do tego stopnia, ze psica mi się na nogach nie trzymała, 41 st C, znosiłam i wnosiłam po schodach, a wyniki miała przyzwoite, przekroczony był Alt ( 1500 przy normie do 80 ) i bilirubina, dośc wysoko, ale reszta albo w normie, albo z lekkimi przekroczeniami.
Od ub poniedziałku jedziemy na ornipuralu, synoluxie, biovetalginie, potem 2 dni później włączone silimarol, no-spa, milgamma, do tego caly czas kroplówki dożylne i podskorne na zmianę ( bo psica starutka i nerki też ma w średnim stanie ) plus karma hepatic wciskana na siłę i wyniki już z tego poniedziałku sporo gorsze, wzrost bilirubiny ze 168 do 238 ( norma do 4,60!) , fosfotaza przy normie do 150 ze 180 wzrosła do 3850!! I też spadła morfologia, wszystkie czerwonokrwinkowe wyniki z na granicy normy spadły poniżej. Ale Alt spadł z 1500 do 800. Nadal przy normie do 80.

A pies od wczoraj czuje się wyraźnie lepiej, zaczął wykazywac jakieś oznaki zainteresowania jedzeniem, siki dzisiaj jaśniejsze, generalnie ma więcej siły, interesuje ją coś na spacerze.
Odnoszę to do stanu Twojego kota, że też może zdarzyć, że te wyniki pokazują stan jakby sprzed chwili (?) Na pogarszające się wyniki krwi włączyłam Hemoactiv, bardzo mi się sprawdził przy maluchu po pp ( zresztą polecone przez Bastet ) więc teraz podaję też. Zobaczę jak w kolejnych wynikach będzie widac. Kiedys na anemię podawałam też suszoną hemoglobinę w konsultacji z wetką. Sprawdz, czy masz dostęp do czegoś, z allegro hemoactiv przyszedł mi po 1 dniu, specjalnie pisałam do nich, zeby szybko wysłali.
Z takich supli watrobowych ponoć dobry jest hepaxan - jest i cat i dog, jest też niestety dośc drogi. I ja jeszcze swojemu psu daję raphacholin, przy czym u mnie to najprawdopodobniej przytkanie dróg zółciowych od karmy nerkowej, którą zaczęłam dawać wyłącznie :( Dlatego nei wiem, czy ten recovery też nie jest problemem u Ciebie.
Mokrą hepatic psią u mnie wprawdzie psicy musze na wcisk dawać, ale koty bardzo zainteresowane jej miską, jak podaję- może to warto spróbować, aż tak się ich dieta nie rózni, żeby specjalistyczna karma wątrobowa dla psa zaszkodziła kotu. Dawałam RC, 4pets i Calibrę. Ale też Gastro low fat może się sprawdzić.
No i daję jeszcze coś na wątrobę z olejem z kryla, musze sprawdzić nazwę. Przy kocie może być problem, bo duże tabletki dość są. edit- Hepatikril, i to nie tabletki, a taki rodzaj kapsułek - miękka otoczka, ale spore
Obrazek

maczkowa

 
Posty: 7073
Od: Pon gru 03, 2018 16:47

Post » Śro wrz 28, 2022 23:08 Re: Jak leczyć kota z chorą wątrobą?

Maczkowa
U psów nie wiem ale kiedyś były zastrzeżenia co do biovetalgin u kotów
To jest ten sam zwiàzek co w pyralginie chyba
Poczytaj , porozmawiaj z wet bo on może bardzo pogarszać stan wątroby
Nie wiem jak podajecie
Ja ją biorę codziennie ale wątroba bardzo boli
Przepisali mi w kroplowce dożylnej ale lekarze mnie ostrzegali ,ze jest to bardzo niebezpieczne
Popytaj bo może po tym jest pogorszenie wyników
Pisze w ulotce
Nie wiem co tam macie z woreczkiem czy zatkany bo na to są tez leki

anka1515

 
Posty: 4066
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Śro wrz 28, 2022 23:41 Re: Jak leczyć kota z chorą wątrobą?

biovetalgin psica dostawała przez pierwsze 3 dni, miała wtedy gorączkę i musiała coś dostać, a problem był w tym, że ma też niewydolność nerek, więc takie balansowanie było, żeby pomóc w stanie bieżącym, a nie pogorszyć stanu nerek. Ten sam problem jest z karmą to, co pomaga na nerki, może zaszkodzić wątrobie i wicewersa.
Mamy plan na dalszą diagnostykę, już bardziej wyspecjalizowaną i leczenie, ale ja mam nadzieję, że ten przebłyski apetytu, jasniejsze siki i ogólnie lepsze samopoczucie to jakieś światełko w tunelu.

Ale to wątek kota, więc już odpuszczę z moim psem, bardziej chciałam podpowiedzieć, co się u mnie z takich uniwersalnych rzeczy sprawdziło plus jak wyglądały wyniki/samopoczucie w okresie stosowanie ornipuralu, kroplówek.

dzieki za podpowiedź, będę uważać na to i zapytam wetkę.
Obrazek

maczkowa

 
Posty: 7073
Od: Pon gru 03, 2018 16:47

Post » Czw wrz 29, 2022 0:15 Re: Jak leczyć kota z chorą wątrobą?

viewtopic.php?f=1&t=38407
Był taki wątek
Może coś znajdziesz
Tabo pomyślałam o hemoobartolozie
Moja Lapka była o to podejrzana i otrucie
Tu tez wątroba leci
Chyba były sprawdzane retikulocyty
Czasami przy chorej wątrobie podają lactuloze
Kot przytył -sprawdź czy woda się gdzieś nie gromadzi (kroplówki)

anka1515

 
Posty: 4066
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Czw wrz 29, 2022 11:51 Re: Jak leczyć kota z chorą wątrobą?

Dzięki za wszystkie podpowiedzi Dziewczyny.

maczkowa pisze:(...)
Z takich supli watrobowych ponoć dobry jest hepaxan - jest i cat i dog, jest też niestety dośc drogi. (...)

Ten kot od początku dostaje Hepaxan i Ornipural.
Karma hepatic jest obrzydliwa (kupiłam Hills'a swemu psu kiedyś zgrzewkę i leży,bo niezjadliwa kompletnie. Mogę podarować Twojej suni,jeśli chcesz i sama opłacisz sobie przesyłkę).

maczkowa pisze:biovetalgin psica dostawała przez pierwsze 3 dni, miała wtedy gorączkę i musiała coś dostać, a problem był w tym, że ma też niewydolność nerek(...)

Wówczas podaje się nerkowemu psu Onsior- jest przeciwgorączkowy, przeciwbólowy i przeciwzapalny. To taki odpowiedni Metacamu,tylko nie jest nefrotoksyczny.

anka1515, hemobartonellozy też się boję ,ale nie zaryzykuję narazie Unidoxu chyba:( A jak dokładnie się ją diagnozuje? dzięki za link,poczytam.

tabo10

 
Posty: 8086
Od: Nie lip 31, 2011 14:24

Post » Czw wrz 29, 2022 13:53 Re: Jak leczyć kota z chorą wątrobą?

A robiliście usg?
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Czw wrz 29, 2022 14:24 Re: Jak leczyć kota z chorą wątrobą?

USG jeszcze nie było

tabo10

 
Posty: 8086
Od: Nie lip 31, 2011 14:24

Post » Czw wrz 29, 2022 14:57 Re: Jak leczyć kota z chorą wątrobą?

Wg mojej wetki najlepiej zbilansowany jest RC Hepatic
https://www.maxizoo.pl/p/royal-canin-ve ... 135442%3As
Mój kot dostawał - razem z innym leczeniem - i wyniki szybko się poprawiły.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Czw wrz 29, 2022 15:10 Re: Jak leczyć kota z chorą wątrobą?

miziel52 a to inne leczenie to jakie było?
ten kocurek dostaje suchy hepatic Farminy i drób (choć już nie chce go jeść). Najchętniej sam zjadał surową polędwicę wieprzową,ale chyba teraz mu nie wolno...

tabo10

 
Posty: 8086
Od: Nie lip 31, 2011 14:24

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 47 gości